5.7.2024 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A.D. 11.6.2006 10:03

Re: Argumenty pro daňovou progresivitu

Tohle je typicky komunistický argument - "on žije z práce druhých", chybí už jenom pojem "vykořisťovatel" :-(

Nikdy vás nenapadlo, že tihle "vykořisťovatelé" se musejí sakra starat, aby firma prosperovala, aby vůbec byla nějaká práce pro ty "chudáky dělníky"? Ono totiž nestačí vyrobit, je třeba sehnat zakázky a výsledný výrobek někomu prodat. Je třeba výrobu efektivně zorganizovat, zajistit suroviny, nástroje, prostory..

Sice nejsem majitelkou žádné firmy, nikoho nezaměstnávám, ale pracuji pro jednu takovou firmu, čeští majitelé, vybudovali ji od základů, dneska mají 60 zaměstnanců a když vidím, kolik starostí to představuje, smekám před každým, kdo vede střední firmu a daří se mu. A rozhodně jim nezávidím velké auto, velký dům nebo exotickou dovolenou. Protože udržet firmu v chodu je taky práce, víte? A hlavně veliká zodpovědnost.

Vilém 11.6.2006 20:14

Re: Re: Argumenty pro daňovou progresivitu

Já jsem jasně řekl, že nejde o nějakou ostrakizaci takových lidí, jen o to, že jejich příjmy jsou o tolik vyšší, že nepocházejí z vlastní práce.

Tady nejde o závist nebo něco podobného, mně jsou jejich auta, domy, konta atd. lhostejná, ale o to, že na tyto peníze není třeba brát takový ohled - zejména se ho nelze dožadovat tvrzením, že žijí ze své práce.

Proto tedy další sazba pro příjmy nad dejme tomu 2 mil. ročně není nespravedlivá.

Aleš Procháska 11.6.2006 21:31

Re: Re: Re: Argumenty pro daňovou progresivitu

Božínku a z čeho tedy ty příjmy pocházejí? Našli je na ulici? Zdědili? Prosadili zákon, že každý kdo bydlí ve stejné ulici jako oni jim musí odvádět desátek nebo co?

Udřít se fyzickou prací k smrti umí každý. Ale zorganizovat práci jiným umí sakra málo lidí. Ta organizace je také práce, vysoce kvalifikovaná a též vysoce ohodnocená. Zkuste si říct akcionářům velké firmy, že jejich draze zaplacený ředitel je vlastně k ničemu a že jeho vyhozením jejich čistý zisk vlastně stoupne (o hodnotu jeho platu :-)). Ale nestěžujte si pak, až Vás vypískají.

Vilém 11.6.2006 21:36

Re: Re: Re: Re: Argumenty pro daňovou progresivitu

Mimo diskusi je něco jiného organizovat cizí práci než vykonávat svoji, a to není v tom, že by někdo mohl vlastně jen kopat. Když někdo překládá, operuje, programuje, bádá atd., vykonává SVOJI, když někdo odpovídá akcionářům za možnost odčerpat výsledky práce zaměstnanců, nebo jeho příjem pochází jen z tohoto odčerpání, není důsvod ke stejným ohledům.

Aleš Procháska 11.6.2006 21:56

Re: Re: Re: Re: Re: Argumenty pro daňovou progresivitu

Asi jsem to řekl nejasně, zkusím znova.

Úkolem ředitele není odčerpat výsledky práce zaměstnanců (to je jaksi samozřejmost vyplývající již z podstaty funkce a vůbec existence firmy). Práce ředitele je stanovit směřování firmy ("vizi") a zajistit organizaci práce tak aby byla pokud možno efektivnější než práce ostatních firem v oboru. Za tuto _práci_ pobírá odměny. Kdyby ji nevykonával nebo vykonával špatně, firma bude mít problémy, možná zkrachuje a zaměstnanci i akcionáři přijdou o výdělek či zisk.

Aleš Procháska 11.6.2006 22:09

Re: Re: Re: Re: Re: Argumenty pro daňovou progresivitu

Ale teď mě napadá, že to vlastně není tak důležité. Kdybych byl politikem vyjednávajícím o nějaké koalici, klidně bych "rovnou" (či spíše "lineární") daň obětoval výměnou za daňový systém který by snížil daně každému a tím pádem svěřil vládě méně peněz na její intervence do hospodářství.

Vilém 11.6.2006 23:15

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Argumenty pro daňovou progresivitu

K první otázce - nakolik je tento příjem výrazem "samozřejmého" odčerpávání zisků, natolik bych ho samozřejmě odčerpával vyšší sazbou.

K druhé otázce - ještě bych tak chápal, kdyby se snižovaly daně kvůli tomu, aby občanům zůstalo víc peněz. Že by mělo být hlavní motivací, bay vláda nemohla zasahovat pro SPOLEČNOST, je pro mne skoro nepochopitelné. Čekal bych takový argument tak od pašeráka drog.

Aleš Procháska 12.6.2006 10:46

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Argumenty pro daňovou progresivitu

Zásahy vlády PRO společnost jsou to proč vláda vůbec existuje a nedá se proti nim nic namítat. Problém je, že řada zásahů je PROTI společnosti. Řada z nich vzniká jen proto, aby nadbytečné úřady mohly obhájit svoji existenci a mohou být tudíž zrušeny jen tak, že se zruší či omezí příslušné úřady.

Zkuste si se mnou položit několik otázek abyste pochopil kam mířím: Je nutné aby každá stavba byla ohlášena nebo dokonce potřebovala úřední povolení? Je nutné mít živnostenský list abych mohl začít podnikat? Je nutné platit z každé kopírky či nenahraného záznamového média speciální daň? Je nutné pokutovat prodavačku která naměří provázek metrem bez razítka metrologického úřadu? Je správné, že tolik výrobků musí být povinně certifikováno státem akreditovanou zkušebnou? Je správné dotovat železniční dopravu když autobusová by na stejné trati vyšla třikrát levněji? Je správné dotovat vůbec nějakou dopravu?

A k těm ziskům: podnik musí mít určitou ziskovost, blízkou průměrné, jinak ho majitelé (mají-li zdravý rozum) zavřou. Když napaříte podnikům vysoké daně za tyhle zisky "z práce jiných", co asi udělají podniky? Zvednou ceny tak aby se ziskovost dostala opět alespoň zpátky na obvyklou úroveň. A teď můžete hádat: z kterých kapes nakonec ty daně půjdou?

Jestli se vám to zdá nespravedlivé tak si zkuste uvědomit, že lidé prostě nemohou mít víc peněz (= zboží, služeb, volného času, ...) než je společnost schopná vyprodukovat. Jakékoliv nadměrné přerozdělování tudíž v důsledku nepovede k většímu bohatství obyvatelstva, nanejvýš se tím část práceschopných lidí bude blokovat na administrativu s tím spojenou. A nedá se s tím zhola nic dělat, ani kdyby se všichni proletáři zase spojili.

zlikvid. živnostník 12.6.2006 0:52

Re: Re: Re: Argumenty pro daňovou progresivitu

Soudruhu Viléme, odpovězte mi, z čí žiji práce, když třeba napíši knihu, kterou si sám vydám a prodám? A vydělám tou knihou třeba ty 2 milióny za rok! No to by mně opravdu zajímalo, co ten váš zarudlý mozek v tomto případě vykonfabuluje za herezi. Proč mi někdo pak tahá peníze z kapsy? PROČ?!!! Koho jsem vykořisťoval?

zlikvid. živnostník 12.6.2006 0:46

Re: Argumenty pro daňovou progresivitu

Soudruhu Viléme! Tak pro vás je auto základní věc? A pročpak? A třeba nějaký letadýlko by se taky hodilo, ne? A bazéneček? A ... ?!

K jiným vašim kecoblábolům bych zde uvedl, co jsem objevil na jiné diskusi a to vám sedne jak 'ministr kultury na hrnec': "Až přijde komunista o práci, zjistí, že zaměstnavatel je důležitější než Lenin."

Lapil 10.6.2006 2:00

Re: Demokratický sociální stát

Viléme, asi umíte Hayeka líp než já, ale v marxistické dialektice mě netrumfnete. Blbý máte, že se komunismus jako sociálně spravedlivá společnost přímo deklaruje: Základním programovým cílem politiky KSČM je socialismus, demokratická společnost svobodných, rovnoprávných občanů, společnost politicky a hospodářsky pluralitní. Je postavena na maximální občanské samosprávě, je prosperující a sociálně spravedlivá.

Výsledkem bylo, že jsme se všichni rovnoprávně sešli ve frontě na hajzlpapír a spravedlivě obdrževše dvě role, přesunuli jsme se na konec řady. Tedy všichni pánové, dámy stály fronty na vložky. Což jsme měli ještě kliku, na Ukrajině a v Severní Koreji se ve jménu sociální spravedlnosti umíralo a umírá hlady.

vládík 10.6.2006 12:36

Re: Re: Demokratický sociální stát

Chyba: Všichni nestáli!!!  Čím vyšší soudruh, tim sociálně spravedlivěji měl přístup ke zdrojům. Ti nejspravedlivější soudruzi měli i své speciální obchody (aby jejich nepracující soudružky manželky neutrácely čas ve frontách s těmi pracujícími soudružkami).

Lapil 10.6.2006 14:03

Re: Re: Re: Demokratický sociální stát

Vy to nějak znáte... To víte, já se mezi soudruhy tak často nedostal ;-P

Máte samozřejmě pravdu, jen mi to ze samé lenosti přišlo zbytečné psát. A doufám, že vás neurazila moje jakoby vtipná poznámka o znalostech, ale uznejte - takovou nahrávku si jeden nemůže nechat ujít.

Já samozřejmě nebyl žádný disident, dokonce i v SSM jsem byl, jenže tohle Vilém nikdy nepochopí: cokoliv chtěl člověk udělat nad základní přežívání, musel dělat v rámci podpory strany a vlády. K dokonalosti jsme to dovedli v `87, kdy jsme na vojně v rámci politickokulturní aktivity SSM chodili do kostela. Tedy na koncerty, abych nepřeháněl. (Pro neznalé: z kasáren se bez papíru nesmělo, a když byl koncert mimo vycházky nebo dokonce přes večerku... Alternativou bylo ležet na regále a riskovat, že tam někdo vletí a začne buzerovat; co že je to buzerovat? Zeptejte se jakéhokolv chlapa nad 40, ale pozor, jak jednou začně líčit, bude těžko k zastavení.

Jo jo. Že budování socialismu bude radostné, to věděli už klasikové, ale že to bude taková sranda...

Vilém 10.6.2006 14:49

Re: Re: Re: Re: Demokratický sociální stát

To bylo samozřejmě nesprávné, ale máte pocit, že naše společnost se tomu podobá? Dnes, po osmi letch vlády ČSSD, nepotřebuje člověk žádná stranická povolení, vojenskou službu vláda ČSSD zrušila.

Honza ze Žižkova 10.6.2006 19:34

Ano, naše společnost se tomu podobá

čím dál tím víc.

Protože se na to pamatuju, tak to poznám.

Lapil 11.6.2006 1:14

Re: Re: Re: Re: Re: Demokratický sociální stát

No, teď jste se odkopal :-P. Kapitalismus nezačal vládou ČSSD, ten začal cenovou liberalizací začátkem 90. let. A soc. dem. ho zase pomalu a za Paroubka zatraceně rychle likviduje. Honza má pravdu.

Samozřejmě na tom zatím nejsme tak zle, jak za vlády KSČ, ale rozhodně hůř, než před těmi osmi roky. Zase se ze mně někdo pokouší udělat nesvéprávné tělo, které není schopné správně se rozhodnout, co ke spokojenému životu potřebuje. A pokud se pokusí o  nějakou vlastní aktivitu, je to určitě samý podvod a tunelování, takže musí být hlídáno desítkami razítek, kontrol a povolení, kterých je už zase tolik, že je to prostě nekontrolovatelné, takže ve výsledku funguje jakési zvykové právo, zatímco zákony slouží k buzeraci nepohodlných a vybírání pokut.

Jistě, dnes nepotřebuju stranická povolení, jenže před těmi šestnácti nebo kolika roky strana a stát byly reálně totéž a dnes se bez státního povolení zase ani... Viléme, člověče, to vážně nevidíte, kam to spěje? Že čím víc socialismu (neboli sociálních dávek nejrůznějšího druhu), tím víc nezaměstnaných? Čím víc státu, tím víc korupce? A čím víc korupce, tím dražší stát a větší daně? Čím větší daně, tím víc chudých?

Vilém 11.6.2006 20:18

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Demokratický sociální stát

Člověče, uvědomte si, že tady probíhal rozpad státu. Všeobecné neplacení daní s tím, že je přeci odvedou zaměstnanci, všeobecné rozebírání majetku po komunistech, vznik parazitních organizací v oblasti zdravotnictví, pojišťoven atd.

To nemohlo dál pokračovat, na světě nejsou takové věci jako policie zadarmo.

Aleš Procháska 11.6.2006 22:33

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Demokratický sociální stát

Zapomněl jste: čím víc chudých, tím víc voličů ČSSD a KSČ. :-)

R 11.6.2006 11:37

Re: Re: Re: Re: Demokratický sociální stát

Nebyly ty koncerty v kostele náhodou v Olomouci? Kolega ze studia na vysoké škole mi jednou vyprávěl, jak coby učeň chodili v Olomouci snad do barokního kostela v areálu arcibiskupství jednou za rok na jakýsi festival a měl na to velice krásné vzpomínky.

Ladislav N. :-))) 10.6.2006 0:22

A když si vláda 'CSSD se "spravedlivými daněmi" nevystačí, nadělá "spravedlivé dluhy"...

"Spravedlivé dluhy" jsou podle ČSSD takové, jimiž zadluží své ještě nenarozené potomky, kteří se nemohou bránit, za asistence jejich budoucích rodičů. Ti zadlužování vlády odhlasují ve volbách s motivací "po nás potopa" (a s Paroubkovou přiblble naivní argumentací, že stát své dluhy stejně nesplácí)... čímž je "spravedlnosti" přerozdělování v tomto státě učiněno zadost..;-€ ;-O