2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

ŮVAHA: Věda vs. víra

„Věda a víra jsou dva mimoběžné fenomény a vzájemně se nerozporují.“ Tvrzení tohoto typu lze číst v seriózním tisku poměrně často.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pesat 1.3.2018 13:53

Re: Re

"Takového faráře Toufara umučili lidi, kteří možná ještě žijí. Proč vám to nevadí?

O cause Toufar vim malo, navic z kontroverznich zdrju, toho komunstickeho, kdy soudruzi modrobolsani licili svou verzi. A nasledne toho posametoveho, kdy panbickari zase tu svou. Vzhledem k faktu, ze vsechny lumparny ktere delali rudobolsevici, uplne vsechny obslahli od panbickaru/cirkve svate, tak predpokladam, ze pravda bude nekde uprostred. Osobne jsem si jist, ze naprosto drtiva vetsina perzekuci vuci nabozenskemu kleru v dobe vlady jedne strany byla zpusobena tim, ze soudruzi farari/stejne jako dnes muslimove/ se rozhodli zneuzit svobodu vyznani k tomu, ze z kazatelen udelali recnicky pult k zasahovani do svetskych zalezitosti/politiky= politicky katolicismus. U soudruha Toufara predpokladam to stejne, a /spekuluji/ pokud to tak bylo, potom zasah svetske moci schvaluji. Svoboda vyznani, to je v poradku, pokud nekdo citi potrebu verit v boha.modre muzicky/cokoliv, jeho vec, ale pokud nekdo toto pravo zneuzije k politicke agitaci ci sireni nepratelstvi/nenavisti, potom je spravne ze s takovym soudruhem svetska moc zatoci. Minimalne ja to tak citim. Vzhledem k tomu, ze denne ctu polske noviny/servers, tak bych byl hodne opatrny s vypostenim tohoto gina z lahve. Protoze v Polsku probiha to cemu v CR rikme "noramalizace", tedy cistky, s tim rozdilem, ze dnes jsou vyhazovani z prace ucitele/pracovnici ve skolstvi, kteri jsou atheiste/vlazni ve vire, ci nedejMarx dokonce kriticti k cirkvi.

Cest :-)

V. Student 1.3.2018 14:13

Re: Re

Komunisti nijak nezastírali, že s Toufarem zatočili, protože měl hýbat křížkem, na potvrzení zázraku. Ale i kdyby tam s těmi křížky hrál maňáskové divadlo, tak jim to nedávalo právo s ním takhle zacházet.

M. Pesat 1.3.2018 16:09

Re: Re

tak to se obavam, pokud /eventualne/ hral knez Toufar to tzv. manaskove divadlo, ze tim naplnil skutkovou podstatu toho co jsem napsal. Tedy politicke nabozenstvi/zneuziti svobody viry/vyznani k zasahovani do politiky/svetskych zalezitosti, to je ovsem v prikrem rozporu s tzv. sekularnim statem. Pokud si to promitnu do dnesni situace s tzv. politickym islamem, tak si myslim , ze naprosto nekompromisni trvani na sekularnim state je v zajmu obcanu. Ze cirkev/min katolicka, hrala/michala se do politiky/svetskych zalezitosti, je dukazu vice nez dost. Koneckoncu angazma Vatikanu s nacistickymi zlocinci je dostatecne zname.

Cest :-)

R. Langer 1.3.2018 18:36

Re: Re

Pravý komunista věří stejně jako pravý křesťan, jenom na něco jiného. Je to konkurent ve víře, nikoliv ateista. Ateista nevěří ani na pohádkové bytosti, ani na pečené holuby padající do huby od komoušů. ;-)

J. Zaorálek 1.3.2018 19:44

No, ano, mám za to, že různé socialistické směry 20. století, které se pokoušely stavět svou filozofii na někdy více někdy méně důsledném ateismu, přinesly smrt desítkám, spíše však stovkám, milionů lidí. Tezko se toto skóre dá srovnávat s oběťmi náboženských válek. Kromě toho, musím vám připomenout, všechny socialistické režimy nutily všechny, co si mají myslet, a to o všem.

Ale Vaší volbě rozumím, z ateistickeho pohledu je správná.

Č. Berka 1.3.2018 12:41

Re: Nejsem nábožensky založený, natož fanatik, do kostela ....

systém nemusí mít svůj řídící ČLEN. Pro věřící ( stejně tak ateisty) je "řídící člen" někde ve vesmíru, který jim nedává pokyny, jak mají žít, prakticky bezcenný. Většina věřících nutně vyžaduje pokyny. Jiný, než "osobní Bůh" je na nic. Všimněme si, že to nikdy není označeno za Bohyni- vždycky je to chlap, i když amorfní, neviditelný, nehmotný- mimo čas a prostor, přesto ZÁROVEŇ TADY A TEĎ :-D

A. Alda 1.3.2018 13:15

Už rozumím:

Vy jste nikdy neporozuměl filosofickému pojmu "osobní Bůh".

Č. Berka 1.3.2018 14:19

abc víry:

"Bůh je osobní, není něco ale někdo, uvědomuje si sám sebe, má rozum a svobodnou vůli, není to tedy pouze pozitivní energie, dává člověku svobodu, není jeho osud."

Koneckonců, stvořil nás podle obrazu svého, je ( ten křesťanský) Otec a ne nějaký princip, rovnice. Má s námi, na rozdíl od fysikálních zákonů nějaké záměry a má nějaké požadavky...to vše Bůh moderních "takykřesťanů", nebo jen tzv. věřících v jakýsi kosmický princip nemá ;-) "Něco musí být", "Taky věřím v nějakou sílu" atp. A na to je jediná Boží odpověď rezonující skrz naskrz ne staletími, ale tisíciletími -- Já. A říká nám, že Bůh je osobní Bůh, Bytost, ne nějaká síla, něco neurčitého. Říká nám, že náš Bůh je živý Bůh, který se zajímá o člověka. Další myšlenka, která je s tímto spojená je, že samotné desatero je smlouva mezi Bohem a člověkem. A ono Já na začátku desatera nám má naznačit, že je to jenom Hospodin sám, který uzavřel smlouvu s člověkem. Ne nikdo jiný, jenom On sám. A tedy jenom On sám -- Hospodin může člověka vést k zodpovědnosti vzhledem k této smlouvě. V tomto případě Izrael, protože smlouvu Hospodin uzavřel s tímto lidem. A to je další důkaz o osobnosti Boha. Vždyť smlouvu by neuzavřela nějaká síla, či něco. Náš Bůh je osobní Bůh, který vstupuje do lidského dění s maximálním "nasazením" -- uzavírá smlouvu s člověkem. Náš Bůh chce urovnat vztah s člověkem, a proto s ním uzavírá smlouvu. Smlouvu na kterou se potom bude odvolávat, a světe div se, na kterou se také může odvolávat člověk. V tomto případě Izrael, protože tuto smlouvu uzavřel Hospodin s tímto lidem. Pán Bůh je bude volat k zodpovědnosti, pokud tuto smlouvu nenaplňují, tj. pokud nedodržují přikázání této smlouvy -- přikázání desatera. A Izrael se zase může odvolávat, že tuto smlouvu dodržuje, v prosbě o jakoukoliv věc. Například při válečném tažení se mohl dovolávat Boží ochrany, či v případě neúrody se mohl dovolávat příznivého počasí.

M. Pesat 1.3.2018 10:53

tak ja jsem atheista jako poleno

tak ja jsem atheista jako poleno, ale nedavno jsem na youtube narazil na video s hercem Rowan Atkinson/Mr. Bean/ God's mysterious ways-nevyzpytatelne cesty bozi a to je moc hezke/k zamysleni. Jako atheistovi mi sice ten Buh tam prijde prebytecny, protoze gracie/nadhled/velkorysost to jde i bez boha. Ale i tak, hezke/anglicky/ Cest :-)

https://www.youtube.com/watch?v=GwkgGPvClF4&t=106s

V. Student 1.3.2018 10:27

Pane Bílku,

vůbec nepochybuji, že jste si dal s psaním článku docela práci, je to vidět. Díky za tu snahu, někteří sem píšou hámotiny, ze kterých je jasně patrné, že byli hotoví za půl hodiny.

Ale i mně se zdá, že jste to trochu "přetáhl". Co jste tím vlastně chtěl říct? Že věda a víra se nerozporují? Tohle si jako první uvědomila církev, coby následek přemíry debaklů, které utrpěla při názorových konfrontacích s poznatky moderních věd. Dneska nikdo z církve netvrdí (tedy nikdo z jejích oficiálních představitelů, a také v žádné oficiální publikaci to nenajdete, věřící lidé jsou samozřejmě názorů různých, i jejich různé spisky)že Bible je vědecká práce o vzniku světa. Bible je svědectví o víře v Boha, toť vše. Byla psaná ve starověku, v době, kdy většina světa ještě písmo neznala, a její psaní bylo poplatné kultuře a zvykům, kterým podléhali ti, kteří ji psali... No jo, proč já vám to vlastně píšu...:-)

J. Sova 1.3.2018 10:52

Re: Pane Bílku,

Z jakého důvodu je tedy Ježíšův světonázor kreacionismus, který je v rozporu s vědou?

To měl i Ježíš mylné informace?

M. Pesat 1.3.2018 11:07

Re: Pane Bílku,

Tak Jezisuv svetonazor, jako atheista k takovym tematum pristupuji s vedomim, ze davno pred Kristem/Mohamedem ........ /libovolne doplnte/, existovala spousta svetonazoru. Obecne plati, ze staroveke civilizace z vychodu/Asie/ ty byly vede/badani vyrazne naklonenejsi a evrpska antika, ta na to navazala. Nedavno jsem sledoval rozhovor s briskym hercem /John Cleese / na tema nabozenstvi, ten konstatoval, ze Bible/Koran jsou o tom, ze si je kazdy vyklada podle sveho, vcetne toho Jezisova svetonazoru na kreacionismus. Kdysi jsem potkal lidi z Jizni Afriky/protestante/, bajecni/vzdelani lide az do momentu kdy doslo na soudruha Darwina, v ten moment se z nich stali fanatici.

Cest :-)

V. Student 1.3.2018 13:10

Re: Pane Bílku,

Ježíš učil lidi, aby se měli víc rádi, protože to je jediná cesta k Bohu, zkráceně řečeno. Naukami o kreacionismu vs. evolucionismu čas neztrácel, to je zástupný problém, který si vymysleli lidi, aby nemuseli řešit to důležité.

Č. Berka 1.3.2018 14:30

Re: Pane Bílku,

to je samozřejmě blbost! Pokud nebyla (kreacionistická) dvojice Prvních lidí, Adama a Evy, ale z nějaké tlupy chlupatých předchůdců člověka se postupně vyvíjeli moderní lidé, přijdeme o HŘÍCH, což je palivo křesťanství...Bez Prvotního hříchu je syn Boha a lidské samičky, mladý Ježíš Kristus ( o kterém ovšem katolík a vědec Hořejší tvrdí, že měl otce normálního-biologického)jen potulný kazatel a ne Spasitel. :-P

Č. Berka 1.3.2018 10:56

pane Studente, co vás vede k názoru

pane Studente, co vás vede k názoru, že katolická víra je jediná relevantní víra? Například pro mnoho evangelíků jsou katolíci MODLÁŘI. I mezi samotnými katolíky jsou naprosto ZÁSADNÍ a možná i nepřekonatelné rozdíly v chápání katolictví, jejich pasteveckého lokálního bůžkaa, který se, příroděžel rozlezl z pouště až do pralesů a mezi ledovce. Viz např. katolík RNDr. Hořejší, dále největší český katolík a filosof, laureát Templetonovy ceny a prezident, kterého si Češi nezaslouží, takže ani nekandidoval- pan Halík a na druhé třeba pan Semín, P. Vojtěch Kodet ThD. O.Carm, a spousta dalších...Nejdříve by si měli katolíci ujasnit, v jakého boha vlastně věří- kde je, co dělá..jestli existují duše, čerti...jestli Medžugorije jo, nebo ne...jestli se duše pejska slečny katolické blogerky dostane do Nebe ( pan Bělobrádek, takykatolík si to asi nemyslí)...

M. Pesat 1.3.2018 11:21

Re: pane Studente, co vás vede k názoru

" I mezi samotnými katolíky jsou naprosto ZÁSADNÍ a možná i nepřekonatelné rozdíly v chápání katolictví, jejich pasteveckého lokálního bůžkaa, který se, příroděžel rozlezl z pouště až do pralesů a mezi ledovce. "

Katolicti misionari v Jizni Americe/Africa, ti zkratka pochopili, ze pokud tem indianum/cernochum chteji vstipit/vnutit krestanstvi/Krista, tak je jednoduse musi nechat na pokoji v souvislosti s jejich phanskymi buzky/bohy/poverami. Takze vznikla koexistence, coz plati dodnes, kdy soudruzi indiani/cernosi veri v krestanskeho Boha/Krista a soubezne praktikuji sve pohanske zvyky/ritualy. Vcera jsem cetl na BBC o nejakem kmenu v Columbia, kde vanoce slavi v unoru, protoze v dobe kdy byli jeste otroky, tak jim bili pani/Spanele zakazali slavit vanoce v prosinci a rekli jim, at si zvoli jine datum. Nacez indiansti soudruzi dosli nazoru, ze Pana Maria mohla slavit narozeni sveho syna az po tzv sestinedeli, a presunuli vanoce na unor :-), jejich Jezis je navic cerny/viz fotky. Cest :-)

""In our community we believe that a woman has to fast for 45 days after giving birth, so we celebrate Christmas not in December but in February, so Mary can dance with us," Mr Larrahondo added." http://www.bbc.com/news/world-latin-america-43126495

V. Student 1.3.2018 13:01

Re: pane Studente, co vás vede k názoru

Jako katolík mám věřit, a i tomu věřím, že k Bohu se dá dojít prostřednictvím i jiných církví. Proto je moje víra lepší než jejich, protože oni vesměs považují katolíky, jak jste řekl, za modláře, tedy naší víru za dost dobrou nepovažují. Ale pokud vím, ani mezi protestanty nepřevládá názor, že Bible je vědecká příručka.

Č. Berka 1.3.2018 14:52

Katechismus, paragraf 811

„To je jediná Kristova církev, kterou vyznáváme ve Vyznání víry jako jednu, svatou, katolickou a apoštolskou.“ Tyto čtyři znaky, nedílně navzájem spojené, označují podstatné rysy církve a jejího poslání. Církev je nemá sama od sebe; je to Kristus, který skrze Ducha svatého dává své církvi, aby byla jedna, svatá, katolická (všeobecná) a apoštolská; on ji také volá, aby uskutečnila každý z těchto charakteristických znaků....Odjinud:bez víry se však Bohu nelze líbit (Žd 11,6).

Pochopitelně, že zde nehovoří o jakékoliv víře, ale o víře pravé a nadpřirozené. Takový člověk nemusí znát celé zjevení, musí však věřit všemu, co ze zjevení zná. Vlitá ctnost víry v tomto případě nenaklání duši jen k poznání pravdy, ale také odmítnutí omylu. Uveďme příklad, kterým vhodně demonstrujeme působení Boží milosti. Pokud bylo dítě platně pokřtěno v protestantském kostele, pak obdrželo spolu s milostí posvěcující i nadpřirozenou ctnost víry. Při pozdějším vlastním užívání rozumu je tato milost posvěcující bude posilovat k odmítnutí omylů, které protestantská vyznání konstituují. Nebude-li s touto vnitřní milostí spolupracovat a bude vědomě a dobrovolně vyznávat bludy protestantismu, ctnost víry ztratí a spolu s ní milost posvěcující. Pokud tento člověk zůstane nerozhodnutý a ve vyznání protestantismu nejistý, pak je to známkou působení přítomné milosti v jeho duši, posilující jej k úplnému odpoutání se od protestantského prostředí a konverzi ke katolické církvi.

O. Prokop 1.3.2018 9:48

Věda a víra nejsou v rozporu

většina vědců jsou věřící, ale ne způsobem antropomorfického ztvárnění Boha. Uvědomují si, že čím toho více ví, tak na více otázek si následně nedokážou odpovědět. Víra je něco jiného než církev.

Č. Berka 1.3.2018 9:54

Re: Věda a víra nejsou v rozporu

Jo? A co je tedy víra? ;-)

J. Tachovský 1.3.2018 11:55

Re: Věda a víra nejsou v rozporu

Cirkev je urad organizujici verici. Vira neni urad, ale nazor na veci, ktere nejdou pojmout rozumem.

Č. Berka 1.3.2018 12:28

Re: Věda a víra nejsou v rozporu

to je blbost. Názor na věci, které nepojmu rozumem není vírou. Víra je spojena s emocemi, lidé pro ni dokonce jsou ochotni zemřít. A kdo určuje, co lze a co nelze pojmout rozumem? A naopak, lidé vášnivě věří často ve věci, které pomocí rozumu pojmout lze. Zkuste lepší definici ;-)

J. Brunner 1.3.2018 20:08

Re: Věda a víra nejsou v rozporu

S emocemi je u člověka spojené všechno, ne jenom víra.

I. Širůček 1.3.2018 13:41

Re: Věda a víra nejsou v rozporu

Církev je především "podnikatelský projekt". S tvrdým konkurenčním bojem.

J. Sova 1.3.2018 10:00

Re: Věda a víra nejsou v rozporu

Mohl byste dát odkaz na tvrzení, že většina vědců je věřících? Třeba zde jsou jiné hodnoty:

http://dacemirror.sci-hub.tw/journal-article/6ef4a4e7a596882db96878c09cf01fa3/larson1998.pdf

Kolik znáte nositelů Nobelových cen za vědu za posledních 30 let, kteří prokazatelně věří v osobního Boha?

M. Kostera 1.3.2018 9:34

Jako vážně?

Nebo je to jen nepovedený pokus o parodii?

Č. Berka 1.3.2018 9:23

v čem jsou Staré pověsti Izraelské lepší, než České?

pán úplně vynechává zázraaky jiných Bohyň a bohů, což mi přijde značně nesportovní- až nedemokratické. Moudrost Toltéků je mu asi úplně neznámá ;-)

V. Student 1.3.2018 10:35

Re: v čem jsou Staré pověsti Izraelské lepší, než České?

Trochu mi připomínáte člověka, který řekl že je tak velký ateista, až se bojí, že ho za to Bůh potrestá :-))

I. Širůček 1.3.2018 13:45

Re: v čem jsou Staré pověsti Izraelské lepší, než České?

Mají větší "tržní hodnotu".

J. Sova 1.3.2018 9:07

„Věda a víra

jsou dva mimoběžné fenomény a vzájemně se nerozporují.“

Věda a víra jsou dva mimoběžné fenomény, které jsou v naprostém rozporu.