4.12.2023 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

ŮVAHA: Věda vs. víra

„Věda a víra jsou dva mimoběžné fenomény a vzájemně se nerozporují.“ Tvrzení tohoto typu lze číst v seriózním tisku poměrně často.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Č. Berka 2.3.2018 11:21

Re:

ateismus znamená jen nevíru v současnosti se vyskytující bohyně, bohy či kolektivy bohů. Ateista se samozřejmě může o víru spoluobčanů či cizinců zajímat

P. Selinger 1.3.2018 23:22

Jsem ateista.

Bůh není, je jen banda bůžků v myslích lidí, kteří se mezi sebou perou o věřící, jen počtem

věřících jsou živi a proto chtějí potlačit ty ostatní nevěřící psy. A

tak v celé historii lidstva probíhají války ve jménu růzých bohů od

Amona, Dia, Jehovy, Alaha, Krista ( a to i mezi věřícími ve stejného

boha ale jiným způsobem bohoslužby ) až po dnešek.

M. Bílý 1.3.2018 22:13

Re 20:19 Srdečně zdravím, Jaruško! A děkuji za ....

.... zastání. Nechápu, proč se tu to soudruhování a čestprácování tak rozmáhá. Dobrou noc!

M. Hanko 1.3.2018 20:55

Problém

Autor IMHO neodvedl příliš dobrou práci. Z článku mi nějak není zjevné, CO vlastně označuje jako "problém". Není mi jasné, co si z článku mám jako čtenář odnést, co mi chce autor sdělit. Jaká je jeho message. Jsem ateista, a v Boha tedy rozhodně nevěřím, ale POKUD by existoval, pak považuji za naprosto přirozené a samozřejmé, že by do svého stvoření mohl zasahovat a zázraky by tak mohly nastávat. Naprosto nechápu, v čem autor vidí problém.

M. Hanko 1.3.2018 20:50

ateisté

Ateisté zcela zjevně existují, jelikož například já jsem ateistou.

J. Kanioková 1.3.2018 20:23

Přesně..!

J. Kanioková 1.3.2018 20:19

Proč si vy sprosťáku, otvíráte hubu o lidi,

o nichž nevíte zhola nic ?! Nadávat člověku, jemuž je 92 let, do soudruhů, to je sviňárna.

J. Brunner 1.3.2018 20:08

Re: Věda a víra nejsou v rozporu

S emocemi je u člověka spojené všechno, ne jenom víra.

J. Zaorálek 1.3.2018 19:44

No, ano, mám za to, že různé socialistické směry 20. století, které se pokoušely stavět svou filozofii na někdy více někdy méně důsledném ateismu, přinesly smrt desítkám, spíše však stovkám, milionů lidí. Tezko se toto skóre dá srovnávat s oběťmi náboženských válek. Kromě toho, musím vám připomenout, všechny socialistické režimy nutily všechny, co si mají myslet, a to o všem.

Ale Vaší volbě rozumím, z ateistickeho pohledu je správná.

J. Zaorálek 1.3.2018 19:22

Ani ja neměl na mysli hmotnou bídu. Ale mít na svědomí smrt milionů lidí, nadto příslušníků vlastního národa, víceméně, je dost velké břemeno, nemyslíte? Ale ano, právě tak by se měl správný ateista v jeho postavení a s jeho ctižádostí chovat, právě za to ho chválím. Takže se můžete uklidnit. :) A nerozumim, proč Vy jako ateista - soudím - se zmiňujete o jeho metodách a z ateisticky nejasného důvodu tvrdíte, že k "chvále zas tak nebyly". Cíl přece světí prostředky, soudruhu!!

I. Širůček 1.3.2018 19:03

Re: Re

Přečtěte si evangelium: http://www.etf.cuni.cz/~rovnanim/bible/k/Mt10.php - tam je to jasně napsáno. Píšete ano, ale proč "bohužel"? To je problém církve (zejména katolické), chová se, jako by Bůh dělal chyby a ona se cítila zplnomocněna je za něj napravovat!

R. Langer 1.3.2018 18:36

Re: Re

Pravý komunista věří stejně jako pravý křesťan, jenom na něco jiného. Je to konkurent ve víře, nikoliv ateista. Ateista nevěří ani na pohádkové bytosti, ani na pečené holuby padající do huby od komoušů. ;-)

R. Langer 1.3.2018 18:27

Re:

Nezajímá se o to, kdo čemu věří. Je mu to jedno, je ateista. ;-)

R. Langer 1.3.2018 18:26

Já vůbec nemá problém

s tím, že někdo něčemu "věří", ale mám velký problém s tím, když věří, že jenom ta jeho jediná víra je správná. Což je z principu víry prakticky vždycky. ;-)

M. Bílý 1.3.2018 17:28

Re 12:29 / 13:59 Pane Berko! Nevyhovuje mi (mírně ....

.... řečeno) osloví-li mě někdo soudruhu a zdraví čest, takže dál nečtu. Nikdy jsem nepatřil mezi lidskou spodinu !!! Přeji hezký zbytek dne!

M. Pesat 1.3.2018 16:09

Re: Re

tak to se obavam, pokud /eventualne/ hral knez Toufar to tzv. manaskove divadlo, ze tim naplnil skutkovou podstatu toho co jsem napsal. Tedy politicke nabozenstvi/zneuziti svobody viry/vyznani k zasahovani do politiky/svetskych zalezitosti, to je ovsem v prikrem rozporu s tzv. sekularnim statem. Pokud si to promitnu do dnesni situace s tzv. politickym islamem, tak si myslim , ze naprosto nekompromisni trvani na sekularnim state je v zajmu obcanu. Ze cirkev/min katolicka, hrala/michala se do politiky/svetskych zalezitosti, je dukazu vice nez dost. Koneckoncu angazma Vatikanu s nacistickymi zlocinci je dostatecne zname.

Cest :-)

M. Pesat 1.3.2018 14:56

Re:

Tak soudruh Satlin umrel ve vsem, jenom ne bide, a ted nemyslim jen hmotnou bidu/bohatstvi. Z historickeho hlediska dosahl soudruh Stalin, jako vudce naroda/narodu na mety jakych dosahlo v historii lidstva jen malo vudcu/narodu/statu. V roce 1924 prebiral stat/SSSR jako zaostaly spise feudalni stat a na konci/1953/ jako vojenskou supervelmoc, ktera si vydobyla respekt ve vede ci dobyvani/vyzkumu vesmiru. Za cca 30 let/do toho valka/ , ukazte podobny pribeh. O metodach se nezminuji, ty zase tak ke chvale/hrdosti nebyly, ale historie se /obvykle/ nepta. Napr. soudruh Chingiskhan ci Napoleon.

Cest :-)

Č. Berka 1.3.2018 14:52

Katechismus, paragraf 811

„To je jediná Kristova církev, kterou vyznáváme ve Vyznání víry jako jednu, svatou, katolickou a apoštolskou.“ Tyto čtyři znaky, nedílně navzájem spojené, označují podstatné rysy církve a jejího poslání. Církev je nemá sama od sebe; je to Kristus, který skrze Ducha svatého dává své církvi, aby byla jedna, svatá, katolická (všeobecná) a apoštolská; on ji také volá, aby uskutečnila každý z těchto charakteristických znaků....Odjinud:bez víry se však Bohu nelze líbit (Žd 11,6).

Pochopitelně, že zde nehovoří o jakékoliv víře, ale o víře pravé a nadpřirozené. Takový člověk nemusí znát celé zjevení, musí však věřit všemu, co ze zjevení zná. Vlitá ctnost víry v tomto případě nenaklání duši jen k poznání pravdy, ale také odmítnutí omylu. Uveďme příklad, kterým vhodně demonstrujeme působení Boží milosti. Pokud bylo dítě platně pokřtěno v protestantském kostele, pak obdrželo spolu s milostí posvěcující i nadpřirozenou ctnost víry. Při pozdějším vlastním užívání rozumu je tato milost posvěcující bude posilovat k odmítnutí omylů, které protestantská vyznání konstituují. Nebude-li s touto vnitřní milostí spolupracovat a bude vědomě a dobrovolně vyznávat bludy protestantismu, ctnost víry ztratí a spolu s ní milost posvěcující. Pokud tento člověk zůstane nerozhodnutý a ve vyznání protestantismu nejistý, pak je to známkou působení přítomné milosti v jeho duši, posilující jej k úplnému odpoutání se od protestantského prostředí a konverzi ke katolické církvi.

J. Sova 1.3.2018 14:51

Re: Existují vůbec přírodní zákony?

Tak to musí být paráda, takto snadno proplout životem. Rozhodně snadněji, než ateista.

Jan 14,13 "A o cokoli byste poprosili v mém jménu, to udělám, aby byl Otec oslaven v Synu. Budete-li o něco prosit v mém jménu, já to udělám."

Proč na to nepřišli mučedníci: "Kromě toho, že dar života je chápán jako největší dar a oběť, je mučednictví pro křesťanskou víru významné i proto, že je to vrcholný akt svědectví víře v Krista, proto se pro mučedníka používá také termín martyr. Mučednictví je v křesťanství chápáno v jistém smyslu jako povinnost, neboť se od křesťanů vyžaduje, aby svědectví své víry obětovali vše, a bude-li to třeba, i vlastní život."

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mu%C4%8Dedn%C3%ADk

Č. Berka 1.3.2018 14:35

Mučedník jde rovnou do Nebe. Katechismus 2473

Mučednictví je nejvyšší svědectví vydané pravdě víry; znamená svědectví, které sahá až k smrti. Mučedník vydává svědectví o zemřelém a zmrtvýchvstalém Kristu, s nímž je spojen láskou. Vydává svědectví o pravdě víry a křesťanském učení. Podstupuje smrt skutkem statečnosti. „Dovolte, abych se stal potravou šelem.

Č. Berka 1.3.2018 14:30

Re: Pane Bílku,

to je samozřejmě blbost! Pokud nebyla (kreacionistická) dvojice Prvních lidí, Adama a Evy, ale z nějaké tlupy chlupatých předchůdců člověka se postupně vyvíjeli moderní lidé, přijdeme o HŘÍCH, což je palivo křesťanství...Bez Prvotního hříchu je syn Boha a lidské samičky, mladý Ježíš Kristus ( o kterém ovšem katolík a vědec Hořejší tvrdí, že měl otce normálního-biologického)jen potulný kazatel a ne Spasitel. :-P

Č. Berka 1.3.2018 14:19

abc víry:

"Bůh je osobní, není něco ale někdo, uvědomuje si sám sebe, má rozum a svobodnou vůli, není to tedy pouze pozitivní energie, dává člověku svobodu, není jeho osud."

Koneckonců, stvořil nás podle obrazu svého, je ( ten křesťanský) Otec a ne nějaký princip, rovnice. Má s námi, na rozdíl od fysikálních zákonů nějaké záměry a má nějaké požadavky...to vše Bůh moderních "takykřesťanů", nebo jen tzv. věřících v jakýsi kosmický princip nemá ;-) "Něco musí být", "Taky věřím v nějakou sílu" atp. A na to je jediná Boží odpověď rezonující skrz naskrz ne staletími, ale tisíciletími -- Já. A říká nám, že Bůh je osobní Bůh, Bytost, ne nějaká síla, něco neurčitého. Říká nám, že náš Bůh je živý Bůh, který se zajímá o člověka. Další myšlenka, která je s tímto spojená je, že samotné desatero je smlouva mezi Bohem a člověkem. A ono Já na začátku desatera nám má naznačit, že je to jenom Hospodin sám, který uzavřel smlouvu s člověkem. Ne nikdo jiný, jenom On sám. A tedy jenom On sám -- Hospodin může člověka vést k zodpovědnosti vzhledem k této smlouvě. V tomto případě Izrael, protože smlouvu Hospodin uzavřel s tímto lidem. A to je další důkaz o osobnosti Boha. Vždyť smlouvu by neuzavřela nějaká síla, či něco. Náš Bůh je osobní Bůh, který vstupuje do lidského dění s maximálním "nasazením" -- uzavírá smlouvu s člověkem. Náš Bůh chce urovnat vztah s člověkem, a proto s ním uzavírá smlouvu. Smlouvu na kterou se potom bude odvolávat, a světe div se, na kterou se také může odvolávat člověk. V tomto případě Izrael, protože tuto smlouvu uzavřel Hospodin s tímto lidem. Pán Bůh je bude volat k zodpovědnosti, pokud tuto smlouvu nenaplňují, tj. pokud nedodržují přikázání této smlouvy -- přikázání desatera. A Izrael se zase může odvolávat, že tuto smlouvu dodržuje, v prosbě o jakoukoliv věc. Například při válečném tažení se mohl dovolávat Boží ochrany, či v případě neúrody se mohl dovolávat příznivého počasí.

V. Student 1.3.2018 14:13

Re: Re

Komunisti nijak nezastírali, že s Toufarem zatočili, protože měl hýbat křížkem, na potvrzení zázraku. Ale i kdyby tam s těmi křížky hrál maňáskové divadlo, tak jim to nedávalo právo s ním takhle zacházet.

V. Student 1.3.2018 14:04

Re: Re

Ano, protože proti lidské vůli jde Bůh jen velmi výjimečně, bohužel. Např. u nepřítele křesťanů Pavla, ze kterého se později stal významný šiřitel křesťanství. Toho obrátil na víru více méně násilím. Ale podrobnosti, co si Bůh myslí, a s kým má jaké plány atd., to já fakt nevím...

Č. Berka 1.3.2018 13:59

Re: atheismus12:29 Pane Pešáte!V bolševicky formulované ....

co je, propřírodu, na hinduismu bolševického? :-O

J. Zaorálek 1.3.2018 13:53

Hm, zajímavá představa. Myslíte, ze všichni, co kdy studovali na kněze, končili své životy v podobné bídě jako soudruh Tlustý knirek? Nevidím žádnou souvislost. Ale připomnělo mi to obecné - čím mocnější anděl, tím divočejší ďábel, pokud padne.

M. Pesat 1.3.2018 13:53

Re: Re

"Takového faráře Toufara umučili lidi, kteří možná ještě žijí. Proč vám to nevadí?

O cause Toufar vim malo, navic z kontroverznich zdrju, toho komunstickeho, kdy soudruzi modrobolsani licili svou verzi. A nasledne toho posametoveho, kdy panbickari zase tu svou. Vzhledem k faktu, ze vsechny lumparny ktere delali rudobolsevici, uplne vsechny obslahli od panbickaru/cirkve svate, tak predpokladam, ze pravda bude nekde uprostred. Osobne jsem si jist, ze naprosto drtiva vetsina perzekuci vuci nabozenskemu kleru v dobe vlady jedne strany byla zpusobena tim, ze soudruzi farari/stejne jako dnes muslimove/ se rozhodli zneuzit svobodu vyznani k tomu, ze z kazatelen udelali recnicky pult k zasahovani do svetskych zalezitosti/politiky= politicky katolicismus. U soudruha Toufara predpokladam to stejne, a /spekuluji/ pokud to tak bylo, potom zasah svetske moci schvaluji. Svoboda vyznani, to je v poradku, pokud nekdo citi potrebu verit v boha.modre muzicky/cokoliv, jeho vec, ale pokud nekdo toto pravo zneuzije k politicke agitaci ci sireni nepratelstvi/nenavisti, potom je spravne ze s takovym soudruhem svetska moc zatoci. Minimalne ja to tak citim. Vzhledem k tomu, ze denne ctu polske noviny/servers, tak bych byl hodne opatrny s vypostenim tohoto gina z lahve. Protoze v Polsku probiha to cemu v CR rikme "noramalizace", tedy cistky, s tim rozdilem, ze dnes jsou vyhazovani z prace ucitele/pracovnici ve skolstvi, kteri jsou atheiste/vlazni ve vire, ci nedejMarx dokonce kriticti k cirkvi.

Cest :-)

J. Sova 1.3.2018 13:50

Re:

Jak by měl žít dokonalý ateista?

I. Širůček 1.3.2018 13:48

Re: Existují vůbec přírodní zákony?

"Ďábel má i moc tvářit se mile" - a často jeho dílo si lidé pletou s dílem Božím... Jak praví Hekaté, "znám vám, že bezpečný pych, první vrah je smrtelných"...

I. Širůček 1.3.2018 13:45

Re: v čem jsou Staré pověsti Izraelské lepší, než České?

Mají větší "tržní hodnotu".