7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

ÚVAHA: Krize člověka a světa

Občasné kalamity, vymírání ryb, vysychající toky, usychající lesy, mýcené pralesy, všedusící agrokombináty nás neustále negativně upozorňují, že krizovost naší situace roste.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 26.10.2020 13:15

Zdroj je spolehlivý.

Mohu se za něj zaručit osobně. A mohu tu důvěryhodnost doložit i svým negativním lustračním osvědčením.

J. Rejzek 24.10.2020 18:42

Pane Pivodo, přeji vám vaše svazácké nadšení. Když je vše již tak perfektně vyřešené, tak si kupte nebo půjčte auto na el. pohon ,naložte tam celou rodinu a až bude -20 a chumelenice vyražte do hor. Já vám přeji šťastnou cestu.

M. Pivoda 24.10.2020 18:47

Vážený pane Rejzku: Přečtěte si, prosím, ještě jednou v klidu, co jsem výše napsal já. Nebudu to zde opakovat.

J. Jurax 25.10.2020 15:44

Nojo, fakt to raději neopakujte ... :-)

B. Lukáš 25.10.2020 8:23

R^

Z. Lapil 25.10.2020 23:48

Lidstvo dokáže s hmotou na úrovni atomu manipulovat ve velkých průmyslových měřítcích: jaderné reaktory, lasery (od ukazovátek až po řezání materiálů) a veškerá elektřina, od té "těžkotonážní" třeba v uhelných elektrárnách až po veškeré polovodiče včetně počítačových a fotovoltaických.

M. Pivoda 26.10.2020 13:19

Lapil nikdy nevystudoval technologickou školu.

V omezeném diskusním přípěvku to několikaleté technologické vzdělání nelze dohnat. Nelze. To by mohli vědět i čeští humanitáři.

Z. Lapil 26.10.2020 13:30

Vy jste vážně srandista.

J. Jurax 24.10.2020 16:59

Jojo, autora čeká klimatické peklo, jež tak urputně předvídá, jestli se nevrátíme zpátky na stromy ... :-)

P. Princ 24.10.2020 17:15

No jo, ale s tou řízenou fúzí a MMR se trefil... :-)

P. Rada 24.10.2020 19:13

Pane Juraxi návrat na stromy nehrozí - ty totiž budou stále více nedostatkové pro růst dynamiky klimatu. Přežijí spíše traviny jak tomu bývalo v konci třetihor.

Předně hrozí ničivé migrační tlaky až občanské války. Poté návrat ke kočovnému životu ve stepích v patách stád které dokáží vyžít na řídkých chudých travinách a vše v sobě koncentrovat i pro potřeby náročných teplokrevných predátorů jako je člověk.

Při současné chtivosti a nerozumu toto už mimocivilizační přežívání za několik generací může namísto miliard praktikovat jen přeživší hrstka (stamiliony?).

Kočovníci netvoří pevná sídla, nerozvíjejí proto specializace jak je pro civilizace běžné. Nebudou už ale ani mít bývalá ložiska surovin. Bez civilizace i ložisek surovin nutně ustane pokrok a s ním může navždy zmizet naděje pro cokoliv živé na této planetě kterou v dalekém budoucnu nutně sežehne rozpínající se Slunce .

V. Kolman 25.10.2020 10:59

Tak v tomto s vámi pane Rado souhlasím.

I. Hermanek 24.10.2020 14:39

Blbej nebo navedenej? Autor...to je vecna otazka

J. Pankovic 24.10.2020 16:00

Třeba 2 v jednom ;-)

P. Zinga 24.10.2020 11:25

Je sobota, před ne-dělí, ven se skoro nesmí, čas na studium"-něco o energetickém hospodářství Země.

Plíce Gai-sakra, jak se to skloňuje?

https://wattsupwiththat.com/2020/10/22/the-lungs-of-gaia/

P. Rada 24.10.2020 16:19

Pane Zingo odkaz na něčí blog ještě neznačí jeho obecnou věrohodnost. Můžete tomu ale věřit Vy - a nejen aprílově - což se zřejmě děje.

Faktickou věrohodnost lze doložit bud měřením nebo lépe porovnáním předpovědi s realitou. Předpověd vývoje teplot ale autor neudělal a naopak uvádí fantazijní čísla která jsou v přímém rozporu jak s běžnou zkušeností, tak zejména s pozemským měřením. To si dnes může udělat prakticky kde kdo v technicky vyspělém světě.

I Vám už jsem přeci opakovaně navrhoval, pořidte si solidní infrateploměr (lépe inftakameru s dostatečným rozshem..) a ověřte si s ním skleníkový efekt a další jevy které našemu zraku běžně unikají. Ušetřil by jste si blamáž. I naše pokožka ale signalizuje, že při západu slunce není od oblohy vystavena teplotě absolutní nuly atd.

Měřením infrasložky el mag záření s konkrétní oblasti totiž jednoznačně vychází, že sálavé teplo s atmosféry směrem k povrchu planety Země není nulové - jak je ale v patrné s bilance na obr. ve Vašem odkazu. Ve dne i v noci naopak lze naměřit sálavé teplo v rozamnité velikosti ale odpovídající v průměru přes 300W/m2.

P. Zinga 24.10.2020 10:51

Změť hypotéz a morálních apelů. Fakta nikde. A navíc: nadávání na oligarchy, kteří tuto zločinnou rudozelenou ideologii financují... Nezlobte se, ale přesně takto si představuji užitečného idiota.

Když 8.října 2020 parlament EU odhlasoval 60% -ní redukci CO2 do roku 2030, řekl k tomu Frans Timmermanns: „To bude tvrdé, svinsky tvrdé. Oběti budeme vyžadovat od každého jednotlivce, od průmyslu i občanů.“ Lehkověrný můžou teď předpokládat, že tato tortura posluží ohrožené planetě.

Ne, jde výlučně o to, zajistit beznadějně bankrotujícímu bankovnímu systému další krátkou dobu k přežití. Hektické přesměřování investic do kompletně neproduktivního mechanismu dekarbonizace je srovnatelné pouze s investicemi (v Německu-P.Z.) do zbrojních projektů od roku 1933 . I tyto pomohly nemocnému finančnímu systému na nohy, s těsně následujícím historicky nejznámějším procesem ničení.

https://www.eike-klima-energie.eu/2020/10/23/eu-und-altmaiers-wasserstoff-wunder/

P. Zinga 24.10.2020 10:52

Citát Ottmara Edenhofera, vysokého úředníka OSN-IPCC-: „My fakticky rozdělujeme blahobyt světa podle klimatické politiky... Zásadně je velkou chyvbou, diskutovat o klimatické politice odděleně od hlavních témat globalizace.... Je nutné osvobodit se od iluze, že mezinárodní klimatická politika je politikou životního prostředí. TO NEMÁ Se ŽIVOPTNÍM PROSTŘEDÍM SKORO NIC SPOLEČNÉHO.

Citát Christine Stewartové, bývalé Kanadské ministryně životního prostředí: „Nezávisle na tom, je –li (klimatická-P.Z.) věda falešná nebo ne, existují i výhody pro životní prostředí. Klimatická změna nabízí největší šanci k realizaci spravedlnosti a rovnosti.“

P. Rada 24.10.2020 11:08

Můžete pane Zingo tvrdit, že citáty vámi výbraných jednotlivců hovoří jednoznačně ve prospěch budoucí prosperity světa. To vše přitom navzdory už součastné ekonomické stagnaci. Můžete tvrdit, že výživa lidstva nezávisí na úrodnosti půd protože bonita půd obecně prokazatelně klesá už století a přesto se máme výživově nejlépe při největší populaci jaká kdy na planetě byla.

Výmluvným faktem ale je. že tato celková zemědělská produktivita je dominantně hrazena s neobnovitelných zdrojů a navíc ze záborů půd na úkor pralesů a s dodávek energií i surovin (hlavně ložiska fosforu) na neobnovitelném základě.

Co asi bude dál ?! Jak dlouho lze v uzavřeném systému planety vzdorovat nově navozené nerovnováze? Do jaké úrovně oteplení?

https://www.databazeknih.cz/knihy/vek-nerovnovahy-411202

https://www.martinus.cz/?uItem=784399

J. Pankovic 24.10.2020 11:32

Ale to se přeci hravě vyřeší tím, že budeme namísto potravin pěstovat kukuřici na biomasu a řepku do biopaliva, pane Rado...

...a taky likvidací džungle na Sumatře, aby se tam dala pěstovat palma olejnà!!

P. Rada 24.10.2020 15:17

Pane Pankoviči vidím, že si rád hrajete se slovíčky ale obsah odkazů přitom ignorujete.

Lidstvo si ostatně podobně "zahrává" ale už na vážný problém - byt to politici berou s podobné víry, že to i nadále půjde "okecat" a tak se na horní palubě ještě žvaní a tančí.

J. Pankovic 24.10.2020 16:00

Pochybnost je také dar Boží.

Já se jen snažím poukázat na prostý fakt, že takzvaná "zelená politika" je jenom velký podvod a životnímu prostředí vyloženě ŚKODÌ!!!!

Nemusím být geniální matematik, aby mně trklo, že když na výrobu jednoho litru eko-bio-nafty spotřebuji asi 1,5 litru nafty obyčejné, tak životnímu prostředí by nejvíc pomohlo tu eko-bio-naftu vůbec nevyrábêt !!:-)

A to samé platí pro spalování biomasy a mohli by sme klidně pokračovat dál ;-)

P. Rada 24.10.2020 16:41

Pane Pankoviči zřejmě nedocenujete či si pletete významy pojmů. I kdyby jste nebyl geniální matematik, tak by jste se mohl dočíst, že v jisté době zhruba před půlstoletím produkovala Západní Evropa v důsledku "zelené revoluce" podstatně více potravin než mohla spotřebovat.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zelen%C3%A1_revoluce

Už tehdy za studené války ale musela naopak nakupovat ropu ze sovětského Ruska i odjinud - což navozovalo velmi nepříjemnou závislost. Právě tehdy se zrodil nápad na výrobu bionafty.

Než k tomu ale masivně došlo, změnily se potravinové poměry ve světě k nepoznání. To nepoznání zřejmě doposud platí i pro Vaší nynější informovanost ohledně pojmu "zelené politiky" který víceméně pejorativně používáte ale věcně nedokládáte.

Podstatnou složku bionafty dnes - když už - tak tvoří alkohol který se ale produkuje s cukrové třtiny v jiných klimatických oblastech (převážnně v jižní americe) a v Evropě se pak do paliv přidává.

Souhlasím ale s tím, že tento druh "biopaliv" je dnes energeticky neefektivní cestou pro většinu lokalit na světě. Viz tabulky EROEI ze kterých je ale zřejmé, že podobně neefektivní může někde být i štěpně-jaderná energetika.

https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

J. Lukavsky 24.10.2020 17:38

"celková zemědělská produktivita je dominantně hrazena s neobnovitelných zdrojů a navíc ze záborů půd na úkor pralesů" pokud zastavíme intenzívní zemědělskou produkci pomocí strojených hnojiv

(NPK) tak poklesne produkce na 1/4 až 1/10. To znamená, že podstatná část populace zemře hlady, jako v Africe. Jak je hodláte vybírat? Ti bohatí budou mít na jídlo, ti chudí rádi ekologicky zemřou hlady. Pralesy se ničí hlavně kvůli palmě olejové a eko-biopalivům. Nakonec i naše řepka je zářný příklad "ekologie". Na výrobu 1 litru řepkového oleje se spotřebuje 1,2-1,5 litru nafty. Vozit dřevní štěpku z USA do Anglie do eko-elektrárny další příklad. K NPK: dusíku je v atomsféře 75%, P je desátým nejhojnějším prvkem zemské kůry, takže je to spíš problém technologie. Kdysi byl Al dražší nežli Au. Jedna věc je ušlechtile žvatlat a druhá udělat něco opravdu užitečného, např. spalovnu komunálního odpadu. J.L. end

P. Rada 24.10.2020 18:50

"Ušlechtilé žvatlání" může být právě o té Vámi nadhozené spalovně odpadu - namísto jeho neprodukování a když už - tak o jeho třídění a recyklování.

P je sice hojným prvkem v litosféře ale vázaným obvykle tak pevně, že jej pro zemědělské účely doposud nedokáže nikdo efektivně těžit. Některá další ložiska mají přimísené jedovaté kadmium... což navozuje vážné problémy s využitím v potravinářství. Zásoby fosfátů (P2O5) v Maroku přitom technologicky už před časem obsadila Čína která má i největší zásoby světa.

http://www.cts.cuni.cz/soubory/Media/Storch_Hlad_po_fosforu.pdf

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fosfaty-nam-zacinaji-dochazet-a-bez-nich-nebude-zadne-ani-zelene-zemedelstvi

J. Rejzek 24.10.2020 10:30

Nic, jenom soucit s autorem článku.

Chytře poskládané bláboly, které mají děsit lidi a hlavně v nich vyvolat pocit provinění.

Vše již bylo v minulosti i ty občasné kalamity, ale ne v přímém přenosu. Vše již bylo i v době, kdy nás -nedusily- agrokombináty.

Skleníkový efekt nebyl nikdy dokázaný, byl pouze vypočítaný. Jen pro zajímavost ,za tento výpočet dostal pradědeček slavné Gréty Nobelovu cenu.

Teplá a chladná-někdy mrazivá období se střídají po celé věky. Jen se podívejte kde všude najdeme obce a katastry mající v základu názvu víno. Jsou to polohy , kde by ani dnes nikoho nenapadlo révu pěstovat.

Nesmíme se nechat oblbnout množstvím obecných lží , které nám jsou vtloukány do hlavy. Lži jako Amazonie- plíce zeměkoule nebo výraz věčně zmrzlá půda uvádím jen jako příklad.

Kontrolní otázka .Co žrali obrovští mamuti v dnes tak nehostinném kraji a jak se dostali do VĚČNĚ zmrzlé půdy?

Jediný problém je v přelidnění lidí v zemi , která je neuživí což je problém někde jinde nežli u nás.

Až se budeme množit jako lumíci a v naší zemi bude 40 milionů lidí ( za posledních 50let vzrostl počet obyvatel Afriky 4 x) budeme mít problémy také.

P. Rada 24.10.2020 10:50

Dobrá otázka může spíše být kolik těch obrovských mamutů bylo a v jaké to bylo době? Zkuste srovnat s masivností dnešních hospodářských stád.

Doby ledové měli nižší úživnost a průměrnou teplotu o cca 5C nižší jak dnes, kdy globálněklimaticky směřujeme jaksi do třetihor s teplotami naopak o 5C vyššími ale také s nižží úživností.

Afrika je skutečně kontinent kde lidnatost doposud roste ale jak dlouho to asi potrvá?

Pokud jde o autonomní úživnost českého dolíku tak ten byl potravinově autonomní naposled za prvé republiky. Dnes by jsme bez mezinárodní kooperace s hnojivy i produkty vyhladvěli.

https://tv.idnes.cz/rozstrel/rozstrel-michal-hejcman-cely-zaznam.V200825_140257_idnestv_krr

Š. Hašek 24.10.2020 11:01

Opět vzrostl můj pocit viny, že ničím Zemi. A bez brusele bude hlad! To Vás napadlo za střízliva???

Opět ale mě více a více napadlo, jestli nejsem (v tomhle "Radování") takové Indii pro smích.

Nejvíc igelitek vyhozených jsem viděl (poblíž) v prostoru štrasbrusele (Chorvatsko a tak). Hodně Taliáni, tam jsou také německé turistky, co se poblejou na lodi a pak to v igelitce hodí do moře. Potom blahořečí Gretu.

Pane Rado, pište. Rozšiřujete obzory. Bursíková na všechno nestačí.

J. Pankovic 24.10.2020 11:38

Jj, takovej Villiam Cody, který pod přezdívkou Buffalo Bil vymlàtil ty milionový stáda bizonů byl vlastně takový pra-ekolog, vždyť ti bizòni pr... emitovali ten ošklivý metan :-):-):-)

J. Pankovic 24.10.2020 11:42

...William Cody...