11.8.2022 | Svátek má Zuzana


Diskuse k článku

ÚVAHA: Krize člověka a světa

Občasné kalamity, vymírání ryb, vysychající toky, usychající lesy, mýcené pralesy, všedusící agrokombináty nás neustále negativně upozorňují, že krizovost naší situace roste.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Rejzek 24.10.2020 14:33

Takže pane Rado ještě jednou. Co tam ti mamuti žrali a jak se dostali do VĚČNĚ zmrzlé půdy?

Pochopitelně o množství těchto zvířat se můžeme pouze dohadovat, ale "těžba" mamutoviny dosahuje tisíce tun a živí mnoho lidí.

Srovnávat s dnešním chovem zvířat je nesmysl, zrovna jako porovnávat teplotu a úživnost půdy.

Jestli GLOBÁLNĚKLIMATICKY směřujeme do třetihor vám nevyvrátím, ale není to málo Antone Pavloviči?

P. Zinga 24.10.2020 10:57

"Skleníkový efekt nebyl nikdy dokázaný, byl pouze vypočítaný. Jen pro zajímavost ,za tento výpočet dostal pradědeček slavné Gréty Nobelovu cenu."

Ne, pane Rejzku, předek postižené Gréty NIKDY o skleníkovém efektu nemluvil. Mluvil o pohlcování (zachtávání, brždění) Zemí vyzařované energie CO2 a těšil se, že s jeho přírůstkem bude na Zemi lépe-vyšší úroda atd.

Š. Hašek 24.10.2020 11:08

Už jen ten termín "skleníkový efekt"!!!!

Ale rozumím tomu, že někdo musí to sakrasložité klima Země Bursíkové a televizákům nějak přiblížit! Dost hlupáků totiž ví, že ve foliáku je teplejc.

On ten graf vlivu plynů v atmosféře Země (a všecko dále okolo) je netelevizně složitější.

"Malinko" do toho kecá voda, tedy jako mraky. Zrušme mraky!

Je sucho, kůrovec je už na jabloních.

P. Rada 24.10.2020 11:13

Dokázat informačním ignorantům, demagogům... lze sotva co. Ostatním ale lze za situace rozvinuté informatiky napovědět jak se takové zkoumání asi provádí :

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sklen%C3%ADkov%C3%BD_efekt

P. Zinga 24.10.2020 11:27

Bože, pane Rado, Wikipedia...Censurovaná stejnými , jako jste Vy.

P. Rada 24.10.2020 15:50

Pletete si zřejmě i pojmy cenzurovaná a recenzovaná.

J. Rejzek 24.10.2020 14:57

Máte pravdu ,název skleníkový efekt byl vymyšlen až později, ale to -pohlcování ,zachtávání ,brždění je právě to ,co tento člověk vypočítal a čemu zkráceně říkáme S.E.

Vše je pouze vypočítané a nic není v naší moderní době dokázané. A tak zůstávají otázky .Do jaké výšky se skleníkové plyny vyskytují a také jak se tam dostává CO2.

P. Rada 24.10.2020 15:48

Pane Rejzku pojem skleníkový efekt se používá zhruba století. Jeho vliv na oteplení totiž spočítal už tehdy S. Arrhenius. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Svante_Arrhenius).

Jak to po Vás ale čtu tak je dnes "moderní", nedůvěřovat vědě která stále zřetelněji ukazuje jak se svět mění a že s konzervativním postojem toto nelze vysvětlit natož vyřešit.

Odpovědi na otázky do jaké výšky a jak se mění složení atmosféry včetně skleníkových plynů jsou vědě průběžně a dlouhodobě známy ze sondážních měření... která se opakují z různých pozemských stanic, družic, balonů atd. Odpovědi najdete právě ve zdrojové literatuře publikací které jsem dnes už uvedl. https://www.databazeknih.cz/knihy/sest-stupnov-posledne-varovanie-454316

Je zde k 250 stranám textu cca 50 stran odkazů na vesměs recenzované vědecké práce s celého světa. Typuji, že ale pro Vás, či Zingu bude nyní snažší si vymýšlet a vymýšlet... a spamovat a trolit.

J. Rejzek 24.10.2020 18:27

Pane Rado, na vznik tzv. skleníkového efektu máme vlastně stejný názor. Byl vypočítán a je pouze slovíčkaření kým a kdy. Já dodáván byl vypočítán , ale nebyl dokázán.

Ano máte pravdu je třeba nedůvěřovat vědě, protože jí tvoří vědci a jsou to jen lidé, kteří jsou stejní jako my nevědci. Jsou úplatní ,protože pracují za peníze , pracují na objednávku a chtějí se zavděčit svým chlebodárcům. Alespoň já tak tak činím neb nejsem hrdina.

Ještě k vámi zmiňované literatuře. Mohu vás ujistit, že v každém vědním oboru ,včetně historie takové knihy vychází. Vždy jsem si myslel , že mimo blábolů medicínských nemohou lidem ubližovat. Na vás je však vidět, že mohou.

J. Lukavsky 24.10.2020 18:00

"Jsou to polohy , kde by ani dnes nikoho nenapadlo révu pěstovat" Naopak, víno se tam opět začíná pěstovat. Ve středních Čechách má kdekterá ves stráň zvanou Vinice, Na vinici.... Takže nebylo ve středověku u nás podstatně tepleji? J.L. end

Z. Roller 24.10.2020 10:27

Všichni tito jurodivci bez opravdové znalosti ekologie vycházejí z toho, že tady byl nějaký stav nula, správný stav přírody. A ten že my měníme, místo abychom k němu přírodu navraceli. Ale očima veverky: "Po dobách ledových, jo, to tu bývalo lísky kam oko dohlédne. Ale od prvních Slovanů do dneška? Darmo mluvit, už to nejni jako dřív." (račte si ověřit) Řeknu teď něco úmyslně absurdně nadsazeného: Co když ten správný a stabilní stav světa má podle skrytých sil přírody teprve nastat a přispějeme k němu my globálním oteplením a vybitím velryb a tygrů? Je to snad nemožné? Omlouvám se za rozšlapání báboviček...

P. Rada 24.10.2020 10:38

Šlapete i po svých bábovičkách. Né nadarmo se přeci hovoří o klimatickém optimu a né náhodou až během něj vznikly civilizace ačkoliv člověk rozumný zde žil už minimálně desetkrát tak dlouho. Klima optimum leží kolem glob teploty +14C ale je to je sice situace poněkud nestabilní - byt s největší bio-aktivitou - potennciální úživností systému. Celé gohistorie toto na sedimentech dokládá a ty sedimenty tvoří "bábovičky" velice tvrdé.

P. Zinga 24.10.2020 11:04

Pane Rado, manipulujete, jako obvykle. Za prvé: když se začalo se záchranou Zeměkoule, tvrdilo se, že "optimální" teplota je 15°C. Za druhé: největší pokrok zazanamenaly civilizace za teplot vyšších, než jsou dnešní. A naopak, "doby temna" byly v dobách ochlazení.

Š. Hašek 24.10.2020 17:52

To je marné!

Znám rodinu, kde se nemohou dohodnout na jakou (zdravou) teplotu mají naštelovat domácí plynkotel.

Ale optimální teplotu na Zemi Vám řeknou ihned. Na desetiny stupně Celsia.

Titíž mají zmáknuté klima na Zemi po 150 letech. Dokonce na setiny stupně Celsia.

S. Zemitý 24.10.2020 9:58

No dobře, pane autore. A co konkrétního má člověčenstvo dělat, když uzná, že Vaše odhalení - např. že ... "obnova rovnováhy může vzejít jedině z ladění ryzího zdroje prabytí, odkud lze čerpat i pro člověka pravou míru" jsou pravdivá ? Poradíte Vy, nebo se máme obrátit na babu Vangu ?

P. Rada 24.10.2020 10:20

Poradím - zkuste začít třeba u těchto bab:

https://is.muni.cz/el/fss/jaro2015/HEN624/um/Frankova_Johanisova_nerust_Socialni_studia_1-2013.pdf

A. Nový 24.10.2020 10:46

Tání ledovců:

https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/tani-ledovcu-v-alpach-odhaluje-tisice-let-stare-poklady.A201021_162431_ln-zajimavosti_ape?zdroj=vybava_recombee

J. Lukavsky 24.10.2020 17:46

Tak s tím opatrně! I průměrně inteligentního ssavce by mohlo napadnout, že tam ten ledovec asi dříve nebyl, nebo byl podstatně výš. A to bylo přeci špatně! Otepluje se přeci pouze teď a výhradně z CO2 produkovaného spalováním uhlí a ropy. To říká 102,5% učenců. J.L. end

D. Polanský 24.10.2020 9:29

Na podzim roku 2020 a SARS-CoV-2 opět nemilosrdně udeřil. Mám nedobrý pocit, že nám příroda tím vysílá určitý signál, přesněji varování. Sděluje nám, že Země je malá a nás lidí je zde již nějak moc, že jsou zde miliony a miliony rodin, které nedokážou své děti uživit, že je mají, jenom aby je měli, popřípadě čistě z důvodů ekonomických, a ne pro nezbytné zachování rodu a hlavně pro radost. To je s výjimkou člověka stav v přírodě zcela nepřirozený. Je možné, že pokud tohle varování neuposlechneme, příroda vyšle další signál, ovšem ten bude jistě ničivější než SARS-CoV-2.

P. Rada 24.10.2020 9:58

Viry které zminujete jako součást přírody existují na bási informační a v bunkách se jen reprodukují.

Bunky už průběžně pracují/žijí jak s rozvojem informací tak na bási transformací energií a hmoty.

Systémy buněk jak to předvádí dnešní člověk si dokonce tu a tam egoisticky usmysleli, že jejich ROSTOUCÍ energetika i materiálnost je pro život dostačující a další "přírodu", že k životu prakticky nepotřebují. Mezi "konzervativci" věčné extenzivity je o společnosti "Nerůstu" nespolečenské až neslušné i jen hovořit. Podle toho také na nerůstové podněty reagují.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ner%C5%AFst

J. Lukavsky 24.10.2020 17:55

"stav v přírodě zcela nepřirozený" nemáte pravdu. Kupř. vlaštovka zplodí za život cca 50 vlaštovčat. Kde jsou? To už by na Zemi nebylo ke hnutí. Cca. 48 jich uloví a sežere něco, nebo zahynou při přeletu do Afriky vysílením. Kdysi takhle příroda regulovala i člověka. Většina dětí se nedožila reprodukčního věku, neštovice, obrna, spála, spalničky, zarděnky, černý kašel, TBC, žloutenka, mor, cholera...... Proto také dříve naši prarodiče měli běžně 10 dětí. Dnes když zemře dítě při porodu tak o tom píší okresní noviny a právníci si brousí propisky na doktora, dříve? Běžná událost. Problém přelidnění je, že Bílý muž přinesl např. té Africe očkování, ale nedokázal jim naočkovat, že mají mít jen 2-3 děti, které uživí. J.L. end

Š. Hašek 24.10.2020 9:05

Tě noha!!!

Začnu se zbavovat svého velikášského přístupu k faktu, že moji předkové byli tak drzí a vykáceli lesy v Evropě.

A největšími gaunery byli nějaký Watt, potom Diesel! Ti dva začali genocidu vycvičených koní a promyšleně zasviňovat matičku Zemi.

Tuším něco, že k obědu žena dělá velkopanské, klimanebezpečné hovězí .....

Tak bacha na tu krizi! Krize nebude z přírody, krize přijde od "politického člověka".

Mám ze zahrady zablácené boty, to bude asi suchem.

D. Polanský 24.10.2020 9:32

To je tím, že nelétají tolik letadla, až začnou, bude se vám na zahradě prášit.

Š. Hašek 24.10.2020 10:48

Nejsem si jist, zcela. Ale ty tuny leteckého paliva se určitě nějak projevují.

K cestování letadlem nemám ale právě přátelský vztah. Není to strachem. Z vlaku je vidět a poznat víc.

Beru to hlavně z turistického hlediska. Zkráceno.

A. Nový 24.10.2020 10:52

Vznikají kondenzační jádra ...

Š. Hašek 24.10.2020 11:02

Ale já vím.

Stran klimatu Země toho vzniká i daleko víc.

A. Nový 24.10.2020 10:50

Až budou létat letadla, tak musíte nosit alobalovou čepici, ta prý chrání proti blbosti. Chemtraisl. ;-D

J. Nevrkla 24.10.2020 8:24

Tolik blabolu v jednom článku. Aby ten autorův ideál nastal, bylo by třeba hodně zredukovat počet lidí na zemi. Kolik by jich chtěl zlikvidovat? A jakým způsobem? Že by šel příkladem?

J. Pankovic 24.10.2020 8:42

Kdepak, pane Nevrklo. "Správné" je přeci zlikvidovat ty nesprávně smýšlející jako první :-), takové pokusy tady už byly;-(

V. Pavelka 24.10.2020 18:53

No kdyby nefungoval Jaderný strach , Tak by se válčilo daleko více ? A vypadalo by by to jinak . Ta země v Africe která prodělala ten masakr a genocidu , se prý má nebývale k světu?!