18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
abc 26.4.2006 10:14

prof.Pafko

je chirurg,poradce ministra,ale především lékař,který pobírá mzdu a navíc si nechá za každou operaci řádně zaplatit.Proto ta podpora neziskovým nemocnicím,protože při řádném řízení by si to dovolit beztrestně nemohl.

Kajan 26.4.2006 10:14

Re: část 3 ze 3

Jardo Musile, zcela zmatečné. Anis státní, ani trhem kontrolované ! Dzp.

JoJo 26.4.2006 10:13

Re: část 3 ze 3

Ať dlouho žije dispečer - obvoďák, ale takoví dispečeři tu již byli ;-P;-D

Kajan 26.4.2006 10:11

Re: ....

Stát není jednotně myslící a jednající osobou, ale technickou strukturou v rukou vlády ! Takže za všechno může vláda, nikoliv stát !!!!!!!!!!!!!!!! Dzp.

baci 26.4.2006 10:10

souhlas a slova KG

Ve spojitosti s lékaři jako živnostníky se mi vybavuje citát:

"My komunisté nesmíme připustit, aby živnostnictvo, jako početná složka národa, sedlo na lep těm nepoctivým politickým kejklířům, kteří se snaží pomluvami o našem plánu zestátňování drobných živnostníků očernit naší stranu v očích živnostníků," prohlásil v únoru 1946 tehdejší předseda KSČ Klement Gottwald na sjezdu drobných a středních živnostníků.

V listopadu 1948, na zasedání ÚV KSČ, už Gottwald hrozil: "Pokud jde o obchodní živnosti, musíme je suchou cestou zlikvidovat převzetím, výkupem, umrtvením, abychom co nejdříve měli distribuční síť až ke konzumentovi v ruce."

MUDr Jiří Kilian 26.4.2006 10:06

Re: Pane doktore,

no, to je proto, že zatím vládnou příliš krátce :-)))

Jiří 26.4.2006 10:05

Dnes nemocnice, zítra ordinace

"Zdravotníci objektivní důvod k nespokojenosti nemají", řekl v úterý Rath. Za protesty stojí podle něj ODS, která využila soukromých lékařů, zubařů a lékárníků k tomu, aby za ni odvedli špinavou práci. Skutečnost je taková, že Rath i Paroubek používají vůči nemocnicím "argumenty", které nemohou nechat klidného žádného ze soukromých lékařů, zubařů, lékárníků. Tyto jeho argumenty se totiž dají stejně "úspěšně" aplikovat také na tato privátní zařízení. Také ona se totiž podílejí na ukrajování koláče tvořeného systémem pojištění. Přitom i tato zařízení produkují zisk, což je pro sociální demokraty kategorie naskrze nemravná. Pokud vadí, že by nemocnice mohla vytvářet zisk, proč by pak sociální demokracii neměl vadit zisk soukromých praxí! Dokud nemocnice vykazovaly ztráty, vše bylo řadu let v nejlepším pořádku, jakmile se však ukázalo, že nemocnice vlastněné kraji umějí vydělat více, než samy utratí, je tu najednou obrovský politický problém. Klement Gotwald také od někud začal a jak to dopadlo, pane zatímještěministře. Soukromí lékaři se právem obávají, že dalšími na řadě jsou oni. To je jim jasné i bez ODS.

oakman 26.4.2006 10:02

....

Dnes se stát ocitá v situaci, kdy 1. Nedefinuje systém, 2. Nekontroluje systém, 3. Nefinancuje systém (to činí pojištěnci přímo), ale systém tzv. řídí, snaží se být sám hlavním dodavatelem. Je to špatně a krásně to ilustruje příběh "trojjediného" Rátha. Odhlédněme od charakteru této konkrétní neobolševické vlády a uvidíme jasnou trojčlenku: Stát definující a dozorující zákonnou péči, různé poskytovatele péče - bez ohledu na vlastníka a zejména nezávislou pojišťovnu, která jménem svých pojištěnců tlačí na kvalitu a cenu péče. To fungovat může. Stát v roli arbitra vlastních skutků krachuje nejen ve chvíli, kdy je ovládán darebáky jako tento dnes.

Ivan Nový 26.4.2006 10:01

Pane doktore,

socialisti u nás vládnou zatím jen 8 let, teď jsou ve fázi veselého utrácení, to se všem líbí :-)))) No, ale první trhliny se objevují - zdravotnictví nemůže být rájem pro všechny :-))))

Například 26.4.2006 9:59

Rath-amatér a chaotik,ale s profesionálními výsledky

MUDr Jiří Kilian 26.4.2006 9:58

Re: pane doktore Kiliane,

- nemám poskytování zdravotní péče za obchodní vztah

- pacient své zájmy jistě prosazovat může, možná i musí, to už nevím, ale je otázka, jestli skutečně svůj zájme zná. Krom toho existují výjimky, při nichž musí respektovat rozhodnutí

- nojo.. to je právě .- nelíbí se Vám, takž byste je zrušeil.. ale to je principiálně stejné, jako by zase odbory zrušily Vás, protože se jim třeba nebudete líbit. Jde spíše o míru - kompetenční meze. A ty nemůže stanovit zase nikdo jiný, než stát.

MUDr Jiří Kilian 26.4.2006 9:54

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Víme o specializacích, které jsou prakticky ve všech nemocnicích ziskové, jiné balancují mezi ztrátou a ziskem a jiné jsou víceméně ztrátové.

- přečtěte si pozorně, co jste mi nyní i předtím napsala

- způsob předávání pacientů do péče jinému zdrav,. zařízení je dán pravidly. Krom nich je provázen i běžnou slušností, tedy i tím,  s oním zdrav. zařízením to přijetí toho pacienta do péče vyjednám. Pacientovi sdělím kdy a kam se má dostavit, nebo mu zajistím transport. Na to jsou také pravidla. Pacient ( v mém případě jeho zákonný zástupce ) většinou netuší, kde v Praze se to které potřebné vyšetření provádí, jistě spoléhá na to, že to vím já a že podle toho i jednám.

Tím samozřejmě není dáno, že musí jednat podle mého rzhodnutí, resp. doporučení.. Tedy až na výjimky. Pokud nejde o ty výjimky, může si samozřejmě hledat a volit podle své vůle, ale bez mé účasti. Je to vcelku prosté.

oakman 26.4.2006 9:53

Je to jinak!!!

Pan Pafko nám předložil typický názor člověka "uvnitř". Základní omyl jeho teorie tkví v tom, že na základě onoho "sociálně měkkého" přístupu se v současnosti bere právo těm, kteří systém živí. Pokud dochází k návratu k monopolnímu rajónování této země, pokud dochází ve jménu socialistických voličů k podfinancování systému, pokud tato vláda za osm let nedokázala definovat standartní péči, musíme hovořit o amatérském chaosu v oboru, který slouží zejména lidem jako jste vy, pane Pavko. Pokud neexistuje systém, vzniká prostor pro neskutečnou korupci lékařů lékovou lobby, prostor pro vydírání pacienta, prostor pro různé tlačenky a zejména prostor pro grázly Ráthova typu. Reformu zdravotnictví nemohou dělat lékaři, protože míří proti zájmům většiny z nich! Jedinou možnou cestu vidím v důsledném uplatnění tržních pravidel zejména v lékové politice a personalistice. Tím přestane naše zdravotnictví dobře živit některé své exponenty a začne konat veřejnou službu.  

eTony 26.4.2006 9:51

pane doktore Kiliane,

- pacient nebo pojištěnec si své zájmy prosazovat musí, neboť uvedené obchodní vztahy uvádí v život svými penězi

- jistě, stát ( vláda, parlament ) určí rámec působení v oblasti zdravotní péče, ale jinak do obchodních vztahů ( i on je deformačním prvkem ) nesmí zasahovat tak, jak je to nyní.

- nezlobte se, pane doktore, ale vyloučit někoho z utváření obchodních vztahů není totéž co jeho zrušení. I když na odbory, tak na jakém pracují principu, mám velice "specifický" názor, ano, tyto bych opravdu zrušil.

Kajan 26.4.2006 9:50

Konec socialismu i ve zdravotnictcví !!!!! Dzp.

Kajan 26.4.2006 9:47

Jedině systémem "tžními lvy na tržní vlky", čímž jsou myšleny komerční zdravotní pojišťovny na jedné straně a subjekty, poskytující zdravotní služby z povinného solidaristického zdravotního pojištění, na straně druhé,

je možno docílit co možná nejefektivnejšího  využití těchto prostředků na úkol, kvůli kterému byly vybrány !  Navrhuji tedy: 1.Kvůli minimalizaci politických vlivů na tento systém zrušit ministrerstvo zdravotnictví ! 2. Kvůli  plnění některých nezastupitelných funkcí státu, zřídit silného zdravotního náměstka ministra financí. 3. Prodat nebo zrušit VZP. 4.Na  ministerstvu financí zřídit účet povinného solidaristického výběru. 5.Každý měsíc vypočítat průměrnou solidaristickou platbu na jednoho občana České republiky, která půjde vždy za pacientem, do té které KZP, kterou si on vybere, čímž se celý systém dostane do rukou plátců zdravotního pojištění, tedy občanů České republiky.  6. Do systému "vpustit" jen komerční zdravotní pojišťovny s licencí na činnost v solidaristickém zdravotnictví. 7.Občanům České republiky, tedy pacientům, umožnit výběr kterékoliv KZP a to jen jediné. 8.KZP přikázat zákonem přijetí kteréhokoliv občana ČR, jako svého klienta. 9. Výpovědní lhůtu na straně občana ČR zkrátit na 1 měsíc+zbytek předešlého. 10. Zakázat výpověď  pacientovi ze strany SZP. 11. Veškerou nabídku zdravotních služeb, včetně lékové politiky, ponechat na komerčních a pojistných plánech KZP. 12. KZP umožnit další nabídku tentokrát nepovinného připojištění. 13. Povolit vznik dalších konkutenčních zdravotních celostátních pojišťovacích systémů a umožnit další komerční zdravotní aktivity bez omezení ! Dzp.

baci 26.4.2006 9:47

všem stejně

......aby dostali odpovídající péči, a to bez ohledu na to, zda jsou z Mostu, Jihlavy či Prahy. .......

té poslední věte bych jen dodal,že by také  Mostu,Jihlavě a Praze nemocnice za stejný výkon měla dostat stejně zaplaceno např.operace slepého střeva,operace žlučníku atd zatím se tak neděje .Napsal to i nucený správce dr.Pečenka/můžu doložit/Cíleme veškerého zdravotnictví musí být pacient neb on je nositelem peněz ne stát

MUDr Jiří Kilian 26.4.2006 9:46

Re: Re: Re: pane doktore Kiliane,

Nikoli tzv., ale pacient. Nikoli každý je pacient., ale každý je potenciální pacient. Nejen občan České republiky. Na tom se shodneme. A co s tím ?

Andy 26.4.2006 9:45

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Víme o specializacích, které jsou prakticky ve všech nemocnicích ziskové, jiné balancují mezi ztrátou a ziskem a jiné jsou víceméně ztrátové.

to samozřejmě můžete, nevím, že bych vám to snad zakazovala.

Pacienta, kterého posíláte kolegům do Prahy posíláte tím způsobem, že mu pacientovi řeknete: jeďte do Prahy, vyberte si nemocnici, kterou chcete, oni vás tam ošetří ?

Nebo mu to předem mezi vámi kolegy vyjednáte?

Kajan 26.4.2006 9:42

Re: Re: pane doktore Kiliane,

Tzv. pacient, pane Kiliáne, je každý občan České republiky, včetně Vás ! Dzp.

Kajan 26.4.2006 9:40

Re: Pojisteni za duchodce a studenty NEPLATI STAT, pane Pafko!

Jkotku, kdo je to pracující ? Dzp.

MUDr Jiří Kilian 26.4.2006 9:38

Re: pane doktore Kiliane,

- a zákony a ústava a další právní normy, to není určující úloha státu ?

- rušit nebo vyloučit, to je to samé.

- Pacient se také snaží prosazovat své zájmy, ne ?

jkotek 26.4.2006 9:36

Pojisteni za duchodce a studenty NEPLATI STAT, pane Pafko!

Pojisteni za duchodce a studenty plati PRACUJICI a PODNIKATELE. Stat zadne penize nema. Ma jen to, co sebere jinym. To jiste vite, take muzete jit se svou DrRathovskou demagogii sem )(.

Aleš 26.4.2006 9:30

Re: pane doktore Kiliane,

je nereálné vyšachovat stát a politiky, zdravotnictví je všude politikum a to je v pořádku. Ale problém je dostatečně odvážné politiky a stát, kteří přiznají- peněz je málo, lékaři  zejména v nemocnicích musí dostávat více peněz, lidé musí více připlácet, síť zařízení je přebujelá, chceme otevřený systém - soukromá, veřejno právní zařízení, chceme silné pojišťovny, které transparentní formou  budou uzavírat  smliuvy, chceme transparentní systém pro hrazení výkonů a zpracujeme na principi DRG? , chceme objektivní ověřování kvality, chceme akreditaci pro určitý rozsah či pro veškeré poskytování péče?  atd , atd.  Problém je minimalizace zásahů státu-  omezená zejména na vytváření mantinelů, kontroly.   Musí být politická vůle k rušení nemocnic, které neposkytují péči na úrovni /dojet  sanitou 30 km do dobré nemocnice se musí vyplatit všem pacientům/

Jakýkoliv systém bez politické podpory a ta nemůže být jenom jedné strany je odsouzen k neúspěšnosti a  anavíc je vázaný na to, že nezkolabuje na odporu veřejnosti a zdravotnických pracovníků.  Při neschopnosti dohod odborných, politických je to úkol přímo sysifofský a proto do něj nikdo nešel a ministři, kteří se o nějakjou reformu pokoušeli narazali-  nejvíce jsem fandil Dr. Roithové, ta myslím měla určitou naději na úspěch, ale ministři Fišer a předtím onen psychiatr, kterému  teď mnemůžu přijít na jméno , to byli opravdoví hrobaři reforem.

eTony 26.4.2006 9:26

pane doktore Kiliane,

nevšiml jsem si, že bych chtěl rušit profesní sdružení ( komory ) nebo odborová sdružení ( např. LOK ), ale psal jsem je vyloučit, jako deformující prvek, z obchodních vztahů mezi pojišťovnami a zdr. zařízeními, protože se snaží prosazovat svoje vlastní zájmy a to vždy na úkor jedné ze tří zúčastněných stran. A nad touto obchodní základnou je pacient nejen jako prvek tyto vztahy prakticky ovlivňující svými platbami, ale i jako prvek kontrolní. Samozřejmě krom jiných kontrol jako je  FÚ apod. Jako určující úlohu státu ( vlády, parlamentu ) ve zdravotnictví nevidím, snad jen v placení z peněz daňových poplatníků zdravotním pojišťovnám v rámci solidárního systému hrazení zdrav. péče.

Kajan 26.4.2006 9:18

Re: Re: Jedině systémem "tžními lvy na tržní vlky", čímž jsou myšleny komerční zdravotní pojišťovny na jedné straně a subjekty, poskytující zdravotní služby z povinného solidaristického zdravotního pojištění, na straně druhé,

AntiKajane, děkuji. Ale vím to. Dzp.

johannka 26.4.2006 9:11

co může člověk chtít

když radí v postkomunistické zemi, ve které v tomto čase ostudně vládne KSČSSD,

p o u h ý  chirurg???Rv!!Ano, státní nemocnice být musí, ano,  ovšem , ne jako velkovýrobny na nemocné. Celý materialistický , socialistický přístup ke zdraví člověka,který v postkomunistickém zdravotnictví převládá, je patologický.Rv.

A to, že se obyvatelstvo dalo na prevenci, za to mohou právě dovozci potravních doplňků, jejich tuzemští výrobci a osvěta. Soukromníčci a jejich větší bratři.Snaha po nikoliv pouze zisku, ale ruku v ruce s osvětou, vstupy do celostní medicíny.To je soukromý sektor, převážně .Nikoliv sošné, kostnaté, akademické heirarchie. Sebestředné a egoistické.

Když materialistům v ČR radí chirurg , je to špatná zpráva.Pseudoautorita. Možná dobrý, ale,  pouze chirurg. "Kovář" současnosti.Bez kontextu s lidskou existenční podstatou a rozvojem vědomí.

Jarda Musil 26.4.2006 9:08

část 3 ze 3

Samozřejmě celý systém řešen propojením ČR sítí – subjekty:    lékař obvoďák,        lékárny – ceny léků,    nemocnice – ceny za operace atd.,  specialisti – ceny za výkony … Správa systému stavu prostředků – pro orientaci lékaře i pacienta

Aleš 26.4.2006 9:07

Re: tak jo, jdu do práce

ale to pan profesor dávno ví- je lékařem přes 40 let a určitě zažil jeccos. To byste  ho podceńoval/a?/.

Jarda Musil 26.4.2006 9:06

část 2 ze 3

Tento systém postaví zdravotnictví na skoro přímém vztahu pojištěnec – poskytnutá služba.Obvoďák nebude mít důvod předepisovat nejdražší léky a účtovat „body“ (neboť systém je nastaven tak, že co neproléčí mu zbude – samozřejmě zejména v rozběhu by byl ten povinný odvod do „pojistného fondu“). Tedy by odpadla regulace cen léků (asi postupně podle skupin).

Obvoďák si bude vybírat dobré a nepředražené služby u nemocnic a specialistů, lékárnu doporučí a pacientovi sdělí do jaké výše mu uhradí léky – zbytek si pacient uhradí přímo v lékárně – může se tedy rozhodnout, kde si léky koupí. Čili je nastaveno tržní prostředí ve zdravotnictví.Chybí tam pojišťovny? Ano – jsou v tomto základu systému zbytečné – ale mohly by fungovat na komerční bázi pro dnes takzvanou nadstandardní péči.