1.3.2021 | Svátek má Bedřich


SPOLEČNOST: Zdravotnický ráj není možný

26.4.2006

Neuplynula dlouhá doba od demonstrace lékařů a už plánují další. Minimálně část našich doktorů je tedy nespokojená. Praktičtí lékaři kritizují úhradovou vyhlášku, podle níž by se zdravotnictví letos mělo financovat.
ODS a krajští hejtmani nesouhlasí s odhlasovaným zákonem o neziskových nemocnicích, který připravila ČSSD. Padají ostrá slova na adresu ministra Ratha, mluví se o pokusu zestátnit české zdravotnictví.
Česká lékařská komora ostrých slov neužívá, zato intenzivně jedná ve snaze nastavit systém tak, aby vyhovoval jak pacientům, tak zdravotníkům.

Nová vyhláška pomáhá

Potenciální pacient-laik má obavy a neví, kdo to s ním myslí dobře, přestože všichni říkají, že jim jde hlavně o něj. Aby ne - vždyť se také blíží volby.
Legislativní rada vlády schválila návrh vyhlášky, podle které dosáhne výše úhrad za zdravotní péči z všeobecného pojištění 105 procent úrovně roku 2005. Objem prostředků je tedy i při zohlednění inflace letos o něco větší.
Pacienti se nemusí obávat. Součástí vyhlášky jsou i regulační opatření. Lékaři, kteří uvedené náklady budou překračovat, budou penalizováni. Penalizace spojená s překročením limitu však nebude uplatňována, pokud zdravotnické zařízení prokáže, že vzhledem ke zdravotnímu stavu pojištěnce nemohlo použít jiný, levnější způsob léčby nebo předepsat jiný zdravotnický prostředek.
Vzhledem k tomu, že objem prostředků vybraných na zdravotním pojištění je omezený, musí být objem zdravotní péče z něho hrazené omezený zrovna tak. Není možné chtít u nás zavést zdravotnický ráj, kde si každý vezme "podle svých potřeb".
Některé kraje jdou proti vládnímu kurzu a snaží se své nemocnice privatizovat. Je nepochybné, že každý soukromý podnik si svou ekonomiku "pohlídá" lépe než státní zařízení. Z tohoto pohledu se zdá privatizace správným řešením. Jenže je tu i pohled druhý - dosavadní financování nemocnic je nevyvážené.
Víme o specializacích, které jsou prakticky ve všech nemocnicích ziskové, jiné balancují mezi ztrátou a ziskem a jiné jsou víceméně ztrátové. A navíc v každé specializaci najdeme nemocné, jejichž léčením vytváříme zisk, a jiné, u kterých víme, že jejich přijetím utrpíme ztrátu.
Kdo se o tyto pacienty postará, bude-li cílem privátní nemocnice zisk? V tržním hospodářství se výrobek, o který není zájem, prostě přestane vyrábět. Navíc privátní subjekt na rozdíl od státních nemocnic může zkrachovat, může nakupovat bez výběrových řízení a o svém hospodaření podává pouze výroční zprávu.
Je nepochybné, že lůžek v českých nemocnicích poskytujících akutní péči je příliš, a lze očekávat jejich redukci. Plátcům zatím nezbývá než je a ostatní zdravotnická zařízení platit ze všeobecného pojištění paušální platbou.
Kolik každý z nás zaměstnanců a zaměstnavatelů odvádí na zdravotní pojištění, to víme. Málo si uvědomujeme, že pracujících je méně než pět milionů, a za každého druhého občana (děti, důchodce, vysokoškoláky, invalidní spoluobčany) tedy platí pojistné český stát.

Volný trh? Ve zdravotnictví ne

Volný trh tak lze připustit pouze v části zdravotnictví. To věděl již v roce 1881 Bismarck, když obhajoval pojištění v nemoci a poslancům Reichstagu řekl: "Nazývejte to socialismus, nebo jak chcete, je mi to jedno."
Chránil chudé a vnímal důležitou úlohu státu v péči o ně. Nebylo to nic proti tomu, aby bohatá klientela vyhledávala privátní zařízení. Avšak platí-li stát za více než polovinu svých občanů, má také povinnost starat se o to, aby dostali odpovídající péči, a to bez ohledu na to, zda jsou z Mostu, Jihlavy či Prahy.

24.4.2006 MF Dnes

chirurg, poradce ministra zdravotnictvíNapište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.