15.6.2021 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Úskalí korespondenčních voleb

Rakouské presidentské volby to ukázaly v podstatě velmi názorně, kdy např. za dlouhodobě nemocné občany v příslušném zařízení a ani neregistrující, že nějaké volby vůbec jsou, hlasovali „progresívně smýšlející“ příslušníci personálu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Šedivý 1.8.2020 12:54

Ale neměl byste ani tu nejmenší šanci zjistit, zda straně X přibylo tolik hlasů, kolik lidí kliklo na tuhle položku ve formuláři.

M. Pecina 1.8.2020 13:09

Zjistil bych, že tam přibyl oprávněný hlas, Tedy hlas podepsaný certifikátem hlasu voliče. Před volbami by se u oprávněného voliče automaticky vygeneroval certifikát (platný jen pro tyto volby a zároveň neznámý pro systém) a na základě tohoto certifikátu by volič obdržel hlas, který potom použil, tedy podepsaný tímto certifikátem. Navíc by tento hlas v systému obsahoval i všechny předchozí hlasy (blockchain) . Pokud by se tam tedy někdo snažil podstrčit falešný hlas, měl by zkrátka téměř neřešitelný problém, protože by musel znát certifikáty všech hlasů i voličů.

J. Vintr 1.8.2020 9:43

Demokracie ve své podstatě předpokládá jistou úroveň voličů i politiků, že budou dodržovat fair play. Pokud ne, stává se demokracie fraškou, protože zneužít a sfalšovat se dá prakticky všechno.

R. Langer 1.8.2020 8:29

Tak je přece více než jasné, že všechny druhy elektronických voleb řídí Putin. Jsou v Německu elektronické volby? ;-D

F. Navrátil 1.8.2020 8:26

Volby by měly být jednokolové a probíhat v jednomandátových okrscích v jednom dnu.

P. Staronový 1.8.2020 8:52

Přílišné zjednodušení.

Náš volební systém by měl být většinový, to ano.

Pro PS by byl vhodný jednokolový většinový systém (tím je řečeno vše a kolik dní na volbu je je irelevantní) a pro Senát dvoukolový většinový systém (jeho výsledky jsou odlišné od jednokolového) a počet volebních dní je opět irelevantní.

S možností korespondenční volby formou, že volič si osobně opatří její možnost předem.

M. Pecina 1.8.2020 11:58

S většinovým volebním systémem souhlas, ale jedině společně se zákonem, že koalice se musí uzavírat pouze před volbami, aby bylo naprosto jasné kdo s kým peče.

I. Polák 1.8.2020 8:07

Ovšem že elektronické volby lze udělat tajné a zabezpečené. Ovšemže boj s hackery hrozí. Ale obdivuji vaši důvěru v kvalitu sčítání hlasů při klasických volbách. Fakt tam není možnost podvodu? a nebo jen chyb z nedbalosti?

V. Šedivý 1.8.2020 8:17

Z principu elektronická volba nemůže být tajná, žádným technickým prostředkem nezajistíte, aby se voliči na jeho monitor někdo nedíval. Nijak nezabráníte tomu, aby třeba za rodinu jeden člen nevybral přihlašovací údaje a neodhlasoval to za všechny.

A hlavně - pokud volba má být tajná, neexistuje možnost žádného přepočítání hlasů.

-

V "papírových" volbách oproti tomu je docela slušně zaručeno, že každý hlasuje osobně a tajně. Čísla se dají přepočítat.

I tyhle volby se samozřejmě zfixlovat dají, vyžaduje to ale spolupráci velmi mnoha subjektů a zůstávají stopy.

Jediná trochu víc nebezpečná díra je případná možnost korespondenční volby.

R. Langer 1.8.2020 8:30

Ano, je to tak.

I. Polák 1.8.2020 8:52

Budu muset ten článek napsat. 1. Rodina - stejné problémy jsou i nyní. Vzpomeňte na aféry s voliči, kteří obdrželi před volební místností obálky s pouze jedním z volebních lístků.

2. Představte si, že máte přidělené jedno číslo voliče, které znáte jen vy. Ve volební databázi se můžete na libovolné číslo voliče podívat jak volil. Umněl bych asi ještě napsat script, kterým bych si já sám "přepočítal výsledky voleb". A vy mi prosím řeknete jak jsem já volil?

V. Šedivý 1.8.2020 9:18

1. ten problém samozřejmě existuje, v případě fyzické přítomnosti před volební komisí je ale přece jen o něco obtížnější tento podvod provést, resp. je šance, že to někdo uvidí a bude protestovat.

2. číslo, které znám jen já, postrádá smysl - musí ho znát i systém. Takže volba není tajná.

M. Pecina 1.8.2020 12:55

Systém by vždy znal jen jednu půlku. To jest věděl by, že jste odvolil, jednoduše proto, abyste nemohl podvádět a volit opakovaně. A zároveň by věděl, že straně X přibyl hlas. Ale tyto údaje by žádným způsobem nemohl spárovat, a tedy nezjistil by koho jste volil. Takže tajnost voleb by byla zaručena.

V. Šedivý 1.8.2020 13:17

A bylo by vyloučené udělat jakýkoli "přepočet hlasů".

M. Pecina 1.8.2020 11:59

Tohle všechno se ale může stát i u papírových voleb.

V. Šedivý 1.8.2020 12:57

Do jisté míry ano. U papírových voleb byste ale potřeboval spiknutí spousty lidí ve spoustě volebních komisí, v ústředí atd. I kdybyste to dal dohromady, riziko vyzrazení je příliš veliké. Blíží se jistotě.

V elektronických volbách by stačil jedním člověkem vložený jeden příkaz ve zpracování.

M. Pecina 1.8.2020 18:01

To tedy nestačil. Ten člověk by musel mít k dispozici celou zašifrovanou historii hlasování od všech voličů. A fakt mi není jasné, jak by ji vyrobil.

R. Langer 2.8.2020 6:41

Právě že velice snadno, pokud by volba nebyla konkrétně vázaná na voliče. Prakticky jedním příkazem v databázi. ;-)

P. Staronový 1.8.2020 8:54

Pokud členové volebních komisí dělají co dělat mají - členy delegují strany - tak těch možností mnoho není. I na chyby není moc místa, za stejného předpokladu.

J. Oldfart 1.8.2020 9:14

Byl jsem členem volební komise, všichni se dívali ostatním na prsty a domů se šlo až bylo všechno OK. Kdo bude vytvářet software pro elektronické volby? Jak bude zkontrolováno, že systém je bezpečný a nenapadutelný?

V. Šedivý 1.8.2020 9:19

Garantem bude ministerstvo vnitra a jeho dobrá pověst zaručuje, že všechno bude křišťálově čisté :-P

J. Nevrkla 1.8.2020 8:05

Plně souhlasím s autorem článku.

V. Chadim 1.8.2020 4:59

Nesouhlasím s vyloučením nás zahraničních. I my máme občanské právo oponovat ovčanům v úmyslu svěřit vládu země našeho původu cizím východním agentům

P. Hatina 1.8.2020 7:42

No to máte. Tak si přijeďte odvolit domů. Určitě Vám to za ti svobodu stojí ;-)

P. Dvořák 1.8.2020 7:58

Každý má někde nějaký původ, ale to ho neopravňuje kafrat do záležitostí místa, odkud kdysi odešel. Je to jedna ze stupidností právního systému.

Představte si, že by každý kdo se přestěhoval, žvanil do místní politiky vesnice, města, okresu, kraje, odkud kdysi odešel.

Ad absurdum, proč by po svatbě nemohly děti žvanit do záležitostí svých rodičů a sourozenců, když v té rodině mají původ?

V. Chadim 1.8.2020 8:48

Máte pravdu, to oprávnění v podobě rudé knížky jsem nikdy neměl. Odvolte si to sami a dejte Barboře Polákové a Davidu Kollerovi podnět k přidání další sloky k písničce. :-P

P. Dvořák 1.8.2020 10:44

No bez vás a vašich moudrých rad se tady po . . . . Vy všichni ti zdrhlící máte představu, že se bez vás neobejdeme.

V tom případě by lidskoprávně spravedlivé bylo, aby i adekvátní počet našich občanů směl volit u vás. Asi by se vám to nelíbilo.

V. Chadim 1.8.2020 11:58

Žádný problém, všichni čeští občané mající také zdejší občanství zde nejen můžou ale dokonce musí volit.

K tomu, jak jste se bez nás obešli 40 let, gratuluji. Tedy kromě mých blízkých osobních přátel a kolegů, kteří si odsloužili přes 300 let na uranu.

P. Dvořák 1.8.2020 13:34

Zase ta právní stupidita dvojího občanství.

Odkláníte. S uranem to nemá nic společného.

I. Polák 1.8.2020 14:20

Pane, sedět na dvou židích se nemá. Já chápu, že jsou lidé, kteří mají dvojí občanství, ale kde doopravdy žijí? A budou volit i tam i tam? A co když žijí 1 týden tam1 a 3 týdny tam2 - jeden čas jsem sám osobně byl takto zaměstnán. Neměl by pak jejich hlas mít váhu tu 1/4, tam 3/4 ?????????