29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 12.2.2011 13:12

Proboha, neohánějte se Ústavou,

na její změny je třeba ústavní většina v parlamentu a to je ta žába na prameni. Každý už dávno ví, že některé zákony už prostě dle hospodářské situace státu nelze dodržet. Že na to stát nemá. Že demografická situace je v úplně jiné situaci než v době schválení takových zákonů.

Tak nepište o pošlapání..  Vy si taky můžete dovolit jen to, nač vám stačí vlastní finance, dluhy jsou sebevražené.  Jestliže vzrůstá počet lidí starší generace, která potřebuje více lékařských zákroků... že se snižuje počet zaměstnaných a tím prachy odvedené do zdravotnictví... že se zdražují lékařské zákroky, protože jsou nové metody a přístroje.. že jsou nemoci, kterých dřív nebylo, protože postižení tímto umřeli dřív a nebyly na to léky..

Vaše téze o pošlapání je sprostá

J. Kulheim 12.2.2011 8:44

Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

Paní autorko, napsala jste srdce rvoucí článek. Rád bych přispěl do diskuse, ale některým větám nerozumím.

Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu, tedy nás všech, co platíme daně a volíme demokratické vlády. Já nemám žádného rukojmího. Nikoho nedrží a může kdykoliv jít tam, kde se líbí. Pokud máte rukojmího Vy tak se styďte ….umožnit lékařům důstojné podmínky k práci,…. Co je to „ důstojné“ podmínky k práci? V ČR nemají zdravotníci důstojné podmínky k práci? Jedná se o něco konkrétního? Pod tím co jste napsala si může představovat každý něco jiného. Bylo by dobré uveřejnit svoje představy o důstojných podmínkách.

… za služby pro nás tolik důležité (životně důležité) odpovídající plat?..

Co to je „odpovídající plat“? Kolik je odpovídající plat čističe kanálů, komináře, ošetřovatelky drůbeže? Nelíbí se mi ale mnohem víc, že lékaře dlouhodobě zneužíváme, že sedíme a čekáme,   Proč Já nikoho nezneužívám. Pokud to děláte Vy, je to Váš problém. Já platím nemalou zdravotní daň, pojištění.

V. Heidlerová 12.2.2011 9:00

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

Již název článku mne napružil - a co dělali před r. 1989? Přednostně léčili papaláše,  brali úplatky čili všimné, na obyč. pac. měli 5 minut i méně, neznalost dokumentace.  - výsledek předepsání aspirinu, na stáří sklízíme žeň socialistického zdravotnictví zanedbnou léčbou před 20 lety a spoustou neduhů. Lékaři jsou elitou národa, měli by být i po stránce morální a etické - teď se předvedli a mne strašně zklamali.  Je to jen boj o prachy a původní poslání pomáhat ve všech situacích člověku se úplně vytratilo. Proč se ale divím, když české lékařství vyprodukovalo takové exempláře jako dr. Rát.

J. Kulheim 12.2.2011 9:28

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

Je to zmatený článek plný neuchopitelných pojmů, pod kterými si každý z nás může představovat odlišný obsah.

Nevím jestli má podobná akce precedens v dějichách. Lékaři většinou  neznají lidi, znají pouze pacienty. Sociální inteligence mnohých je mizerná. Příjmy lékařů jsou většinou dvojnásobné oproti vysokoškolákům ve výrobě.

Načasování akce a způsob "argumentace " je, pro mne,  nepřijatelný. Na zdravotním stavu populece se podílí cca 8-15%. V nemocnice se léčí nemocní. Zdraví se dělá jinde. Člověk, pacient" je nerovnoprávném postavení. Na jedné straně nemocný, který má problémy a na druhé straně služba, na kterou se obrací. Pacient platí, živí je, ale je v podřízeném postavení.

J. Kilian 12.2.2011 9:50

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

Presedens v dějinách je několikerý. Např. Malta, Velká Britanie za vlády Želeezné Lady (mimochodem tak byli lékaři daleko rasantnější tehdy, žekli prostě týden jen objednané a akutní, týden jen akutní a pak nic a Lady se jim smála dva týdny a až třetí týden začali jezdit k infarkzům hasiči, bylo za dva dny vyřešeno a a to vyřešení trvá dodnes )

Jaké načasování - po dvaceti letech řekl ti doktoři, že do roka a do dne. Kde se co dělo, než posměšky státu. Najednou honem honem a vydírání. Přečtěte si článek investora zd 

J. Kilian 12.2.2011 9:51

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

zde dnes, pana Okamury.

V. Heidlerová 12.2.2011 18:52

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

Všímám si, že pan Okamura vstupuje do politiky a hledá témata, která mohou být příčkami žebříku na vzestupu. Tomu také odpovídá jeho pohled na věc. To se bude líbit.

J. Kilian 12.2.2011 9:42

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

Poslyšte, jaké to intuice tu předkládáte jako fakta slovy

" Přednostně léčili papaláše,  brali úplatky čili všimné, na obyč. pac. měli 5 minut i méně, neznalost dokumentace.  - výsledek předepsání aspirinu "

" a původní poslání pomáhat ve všech situacích člověku se úplně vytratilo "

Ukažte mi jedno jediné dítě, kterému lékař věnoval pět minut a  méně aby pak při neznalosti dokumentace předepsal aspirim. Třicet tisíc doktorů se staralo o papaláše - kolik teda asi těch papalášů bylo ? Kázat o etice a vynmýšlet si, to je trochu rozporné. A za všech situací pomáhat ? To je kde a jak stanoveno ?  To si snad vážně myslíte, že taková byla a je povinnost pramenící z poslání ? Kdekoli objeví se tíživá situace, přítomný lékař je první, kdo bez ohledu na své volno, čas, činnost, sám se první přihláší a ujme se péče o nemocné nebo zraněné a nikd yza to nepožaduje žádnou odměnu, má to za samozřejmou povinnost aniž by o tom mluvil. Za standardních pod mínek  pak poskytuje péči podle nějakých pravidel, není to stroj, ktzerý je možno zapnout kdykoli si kdokoli jen tak zamane. České lékařství vyprodukovalo takové lékaře, jejichž péče se odráží v celosvětově uznaných markerech kvality a tak je i hodnoceno. A věru nikoli špatně, ale mezi nejlepšími, byť český občan dává do zdraotníh pojištění polovinu toho co Němec a třetinu toho, co občan USA. Ex fructu arbor cognoscitur.

  

J. Štrobl 12.2.2011 10:22

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

Ano po ovoci poznáme strom. Nemluvíme tady předně o všech lékařích, ale o 8,4%, kteří nám pacientům svými výroky plivli do tváře. České zdravotnictví je dobře hodnoceno, ale kolik se na tomto dobrém hodnocení podílí lékařů z oněch 8%?

J. Kilian 12.2.2011 10:53

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

Zkuste si představit, že ve státních mocech je jen 8% lidí, jejichž počiny jsou polemisovatelné. Pokud se Vám to povedlo, pak si představte, jaký by to přineslo efekt.  

J. Kulheim 12.2.2011 11:07

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

Myslím, že úroveň zdravotní péče v ČR je srovnatelná se zeměmi na západ od nás.Kvalitu zdravotní péče ovlivňuje taky přístrojové vybavení nemocnic.  

V ČR je produktivita práce asi 50% ve srovnání s Německem..  Celkové náklady na zdravotní péči stouply v letech 2000 až 2008 ze 146,8 miliardy na 264,5 miliardy korun  Vyšší zvýšení mzdových nákladů mají při zvýšení hrubé mzdy zaměstnance firmy pouze v Brazílii, Francii a Itálii.

Průměrná hrubá měsíční mzda lékařů- Rok 1989 - 5072         1995 - 15 860             2000-  24 936               2005-38 668 Kč .V roce 2009 průměrná hrubá mzda lékařů 48 732 Kč. To představuje – čistá mzda 35 631 Kč, ,superhrubá mzda 65 400 Kč, náklady zaměstnavatele 63 301 Kč. Pokud by jste pracoval jako OSVČ a chtěl mít čistého 35631 Kč, tak k tomu musíte připočítat ještě náklady na sestru, ordinaci, přístrojovou techniku. To všech bez nároku na dovolenou, stravenky a p. Pokud by si sestra u vás vydělala  19 295 Kč, tak vaše náklady by byly 33 500 Kč měsíčně.

Kde vzít na zvýšení platů lékařů?  Zvýšit odvody t.j. snížit čisté mzdy lidí pracující ve výrobní sféře?  To, že lékaři požadují vyšší platy je legální. Legální taky je jim říct, že na zvýšení jejich platů nemáme. Zvyšování daní je neúnosné a vypůjčovat na jejich platy nikdo nebude Ten budou stejně  muset zaplatit pracující ve výrobní sféře. Je také Rumunsko, Ukrajina, Slovensko, Bulharsko standardní evropskou zemí? Je možné srovnávat země, které budovaly 40 let socialismus se zeměmi, které se tomuto velkému experimentu vyhnuly?  Vývoj celkových výdajů ve zdravotnictví na jednoho obyvatele ČR - 1995 – 9745 Kč, 2001- 15 524 Kč

Náš podíl veřejných výdajů na HDP se v průběhu druhé poloviny 90. let stále pohybuje kolem 40%, což odpovídá situaci vyspělých zemí jako je Německo nebo Francie. Jenže když byly tyto země před zhruba třiceti lety na takové ekonomické úrovni jakou máme my dnes, jejich podíl veřejných výdajů činil jen něco kolem 30%. 

J. Kilian 12.2.2011 11:14

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

- kvaliitu péče ovlivňuje především kvalita lékaře

- mercedes za cenu fabie nekoupíte

- jedna věc je měsíční mzda/plat, druhá věc je hodinová mzda/plat

- stačí využít peněz zdravtoníh pojištění

J. Kulheim 12.2.2011 12:27

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

- stačí využít peněz zdravtoníh pojištění....  Zdravotní péče je součástí veřejných výdajů. Vysoké veřejné výdaje zpomalují růst ekonomiky. Takové ekonomiky jako naše nemají veřejné výdaje vyšší než 30% HDP. Až budou zdravotní pojišťovny v červených číslech tak by se měly mzdy snížit?

...mercedes za cenu fabie nekoupíte.....  Nekoupíte. Pokud jste dobrý a zodpovědný hospodář, tak Vám bude stačit Fabie. Nemůžete chtít, aby Vám poplatníci, kteří mají sotva na živobytí, dali na Mercedes, jenom proto, že Vy ho chcete.

...kvaliitu péče ovlivňuje především kvalita lékaře.... Souhlasím. Úroveň péče se zvedl zejména zavedením nové přístrojové techniky. Sociální inteligence lékařů je nižší než v minulosti. Mají větší možnosti vzdělání a specializace. O komplexnější vědomosti nemají.

 

....jedna věc je měsíční mzda/plat, druhá věc je hodinová mzda/plat....  Až budete účtovat v soukromém zařízení, podobně jak automechanik, tak na  faktuře bude x tisíc za hodinu. Musíte zaúčtovat režijní náklady, cenu přístrojů, vyšetření. Doufám, že každý bude muset jednou podepsat fakturu za vyšetření. Dám příklad.  Po úrazu hlavy byl pacient odvezen na neurochirurgii do Brna a jeho matka se divila, že  20 min. zákroku stálo přes 30000 Kč. Potom  můžete srovnávat platbu za službu automechanika a lékaře.

J. Kilian 13.2.2011 2:11

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

- peníze ve zdravotním pojištění jsou, nikdo nežádá více, ale žádá se, aby nedocházelo k jejich úniku do neznáma

- nejsem to já, kdo chce mercedes za cenu fabie, já nepotřebuji ani fabii, je to ale stát, který chce péči v souladu s poznatky vědy a nemá na to, aby ji zaplatil, je to tedy on, representant svých obřanůl, kdo pro ně chce mercedes za cenu fabie

- netřeba bic účtovat, řeč je o měcíční mzdě, ale bez ohledu na počet odpracovaných hodin v tom nměsíci

- sociální inteligenci jste změřil a porovnal jak ?

J. Kulheim 13.2.2011 9:29

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

Pojem sociální inteligence konstruoval americký psycholog Edward Lee Thorndike (1874-1949), schopnost a dovednost optimálně sociálně komunikovat, smysl pro spolupráci a nekonfliktní vztahy.

Obecně uznávané měření sociální inteligence neexistuje. Souvislost klasického inteligenčního kvocientu a sociální inteligence není příliš velká. Sociální inteligence je vlastně schopnost pozitivně působit na svoje okolí a schopnost pohybovat se v sociálním prostředí, tj. řídit lidi, umět s lidmi jednat a manipulovat (umět předvídat chování druhých), pohotově reagovat na jejich podněty apod. Co se týče důležitosti, zdá se, že sociální inteligence je pro úspěch ve společnosti důležitější než vysoký IQ.

- schopnost porozumět sociálních souvislostech, které ovlivňují chování (tj. "čtení situace") a zvolit strategie chování s největší pravděpodobností na úspěch.

Authenticity – the way of behaviour which gives a perception of honesty. - způsob chování, které dává dojem poctivosti.

Empathy – your ability to create a sense of connection with others and to encourage them to cooperate with you, rather than work against you, as well as an appreciation for the emotions and experiences of others. Empatie - schopnost vytvářet pocit spojení s ostatními a motivovat je ke spolupráci s vámi, spíše než pracovat proti vám, stejně jako uznání za emoce a zážitky ostatních.

J. Kilian 13.2.2011 9:48

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

- ptal jsem se jak tu sociální inteligenci měříte a pokud to nejde, pak nevím, jak můžete srovnávat

J. Kulheim 13.2.2011 11:46

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

 To co je neuchopitelné se měřit nedá.  Inteligence obecná ani sociální se nedá měřit. Žádný test nedává objektivní výsledek.

Srovávat se dá. Srovnání jednotlivých lidí je subjektivní.

J. Kilian 13.2.2011 12:42

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

ano, to ano., Jenže Vy jste napsal

"Sociální inteligence lékařů je nižší než v minulosti. Mají větší možnosti vzdělání a specializace. O komplexnější vědomosti nemají."

J. Kulheim 13.2.2011 13:20

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

Napsal. To je můj názor.  Nám možnost porovnání.

J. Kilian 13.2.2011 13:52

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

no a můj názor je, že porovnat neměřitelné nelze

Z. Rychlý 13.2.2011 10:12

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

Pane Kulheime, vzdejte to, pan Kilian, zná asertivní kolovrátek lépe než Vy :-)

J. Kulheim 13.2.2011 9:44

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

Promiňte. Definici sociální inteligence jsem okopíroval  z internetu.

- peníze ve zdravotním pojištění jsou, nikdo nežádá více, ale žádá se, aby nedocházelo k jejich úniku do neznáma..

Nejsou to Vaše peníze. Jsou to peníze poplatníků. Až tam nebudou, tak budete žádat snížení mezd? Ať nedochází k úniku. Jsem pro. Zatím uniklé peníze nikdo neviděl a nejsou k dispozici. Až budou, tak je nožné je rozdělovat.

P

J. Kilian 13.2.2011 9:51

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

- nikdo je neviděl, jak by mohl, když je nehledá, jakkoli má avisa, že unikají (TI např) ba sám sděluje, že ví, že unikají 

- nežádám mzdu, jde o úhradu péče, když nebudou peníze  nebude péče

J. Kilian 13.2.2011 9:53

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

má zmínka o mzdě se týkala toho, že měsíční mzda nevyjadřuje mzdu hodinovou, nikdo neví, za kolik hodin odvedené práca ta mzda (plat) je

J. Kulheim 13.2.2011 11:55

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

- nežádám mzdu, jde o úhradu péče, když nebudou peníze  nebude péče.....  Žádat můžete, tak jak může, ten kdo vás platí, že Vám je nedá, protože nemá nebo, že je dát nechce.

- nikdo je neviděl, jak by mohl, když je nehledá, jakkoli má avisa, že unikají (TI např) ba sám sděluje, že ví, že unikají ....

Nikdo uniklé  peníze nemá ani je neviděl,  tak je nemůže rozdávat. V tom já vidím jakousi logiku.  Až se najdou, tak se můžou rozdávat. Nebo se mají napřed rozdat?

J. Kilian 13.2.2011 12:46

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

- no a v tom je origo - nejsou peníze, není péče

- jestli počíátám rozpočet na rok 2011, mohu dio něj zavzít i předpoklad, že se mi podaří zamezit aspoň třetině úniků z něj, kor když na to zamezení mám rok, ba i rok a něco. Stejkně tak přece "rozdáváte " i ty peníze, které ještě emáte a počítáte s nimi, že je budete mít (zdravotní pojištění)

J. Kulheim 13.2.2011 9:57

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

- netřeba bic účtovat, řeč je o měcíční mzdě, ale bez ohledu na počet odpracovaných hodin v tom nměsíci.

To si myslíte, že má automechanik před důchodem cca 37 000 Kč čistého? Nemá sice "pohotovostní službu", ale má přesčasy , když je potřeba,  každou sobotu. To je dělník. Technici ve výrobě mají mnohdy přesčasových hodin a nido jim nedá ani jednu korunu. Každá profese má svoje specifické problémy. Pokud někdo chce pracovat 8 hodin denně, tak nusí jít do státní služby nebo do neopřetržitých provozů. Jinde to nejde.

To je právě ta sociální inteligence. Schopnost empatice, posouzení souvislostí.

J. Kilian 13.2.2011 10:07

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

Mezi empatií a nepatřičným předjímáním jse jistý rozdíl. Já jsem napsal toliko to, že měsíční mzda (plat) nevyjadřuje mzdu hodinovou.

J. Kulheim 13.2.2011 11:58

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

Měsíční mzda je za měsíc a hodinová mzda je za hodinu.

J. Kilian 13.2.2011 12:41

Re: Přes 20 let jsou lékaři rukojmími státu...

ano, a abyste zjistil hodinovou, musíte vědět, kolik hodin v tom, měsíci kdo odpracoval