15.11.2019 | Svátek má Leopold


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Tajný husita?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
4.2.2010 9:01

Není on Roko také husita ?

Klucíí husičtí nedejte se, řemdich a palcát pozvědněte,  za vlast, za důchodce, za pastelky.

4.2.2010 8:32

Pane Vejnare, nenechte se zdeptat!

Jste tady mezi přispívajícími autory v postavení baviče podobně jako s. Křeček, ale nevzdávejte to! Už po 15.2. budete mít klid a můžete si psát své blafy jak chcete, žádní otravní diskutující Vám Vaše neomylné pravdy komentovat nebudou

4.2.2010 8:18

Bratře faráři,

tak jste si pěkně čutnul do našeho bratra v Kristu. Je vám lépe? Raději byste měl své nářky směřovat k teologům naší církve a ne k veřejnosti, kterou to v podstatě nezajímá a pokud ano, vnímá primárně vaší nenávist (Bohu žel to tak musím nazvat) k ŘKC. Až zase bude některý z farářů jakékoliv denominace naříkat nad úbytkem věřících, připomenu mu vaše slova a váš postoj.

4.2.2010 7:29

farář??

Vy připomínáte svým pojetím lásky ty sadistické Bobligy, kteří posílali na hranice. Žijeme sice o pár století později, ale o co jde? P.S. Těch obcí a klášterů vypálených husity a jejich upálených obyvatel není opravdu málo, alespoň v tom máte pravdu.

4.2.2010 6:05

Dnesni clanek pana Vejnara jde ve stopach tech predeslych ...

... tady na Psu.  Prosim, vyhledejte si je.  Vsemi clanky je prodchnuta skoro nenavist ke katolicke cirkvi.  Kdyby nebyl pod clankem podepsan celym svym jmenem i se svym titulem, tak by se clovek mohl domyslet, ze autor taha sve agitky ze sedmdesatych let ze sveho cerveneho suplete.  A proto se ptam: proc to dela?  Odkud se bere ta zapsklost ci nenavist?  Uvedomuje si autor, jaky spatny stin tim vrha na svou cirkev ???  Ja jsem skutecne ze druhe strany (od katolicke cirkve) nikdy takovou nenavist nezaregistroval.  Doufam a verim, ze nazor pana Vejnara je nazorem neoficialnim, pouze osobnim.  Presto by si mel autor uvedomit, ze seje zlo.  top0625top@hotmail.com

4.2.2010 6:57

Re: Dnesni clanek pana Vejnara jde ve stopach tech predeslych ...

mě se spíš zdá, že celý váš článek je plný o výroku o potrefené huse. Spíš by to chtělo zmínit s čím nesouhlasíte( asi se vším o nás se nikdo otírat nebude)

4.2.2010 4:00

....

Přepadá mě malomyslnost, neb vidím, že zášť odloučených bratří vůči svaté církvi katolické je nevyplenitelná.

4.2.2010 10:56

Re: ....

Přispěl k tomu i Jan Pavel II., když svatořečil Jana Sarkandera.

Tím dal odloučeným bratřím pěkný záhlavec.

4.2.2010 3:17

nazor

Tak me to docela prekvapilo. To bych v dnesni dobe od evangelickeho farare necekal.No vice krestanske snasenlivost a pokory by mu neuskodilo. V dnesnim svete kdy krestanstvi je na ustupu, tak se pravi krestane zameruji na to co je spojuje a nesnazi se vyvolavat rozbroje.  Jo ze  nejaky obchodnik nema rad konkurenci, chapu, ale farar? 

4.2.2010 6:58

Re: nazor

a co potom dělají ti leví křestané?

4.2.2010 1:35

,

je zajímavé,že Husovi vadilo mnohé,ale alkoholismus jeho sponzora Václava ne,,,,,,,,,pro Zikmunda byl Hus problém až v páté řadě,i tak pro něj udělal maximum možného,např: s tím glejtem o řekněme nedotknutelnosti to bylo tak,že mu jej vlastně Zikmund musel vnutit,že Hus do Kostnice dorazil se svou kamarilou o cca 60 lidech na podzim 1414,a to před zahájením koncilu, a glejt tam dorazil až na vánoce,nemohl Zikmund ovlivnit,mimo to,onen případ spadal do církevní jurisdikce,nikolivěk světské,přesto se traduje Zikmundova zrada,koncil mněl především vyřešit trojpapežství,katolicismus katolické církve,v podstatě to,že ačkoliv Petr byl hlavou více církví,není možné více papežů,Husův problém v tom byl naprosto zanedbatelným,také v tom zaniká Zikmundovo usilí o klid a mír ve střední evropě,z celého případu je dodnes nafouknutá bublina

4.2.2010 7:01

Správně

Kostnický koncil byl, jak konstatoval i Pavel Kohout, vlastně první konferencí o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, mj. se Turkové tlačili na Vídeň a vládci měli zatraceně důležitější starosti než českého reformátorka. Mohl to být slušný člověk, ale za to jeho "nabodeníčko krátké" a "nabodeníčko dlúhé", člili za háčky a čárky v pravopisu by si PC user i polínko na hranici přiložil.

4.2.2010 9:45

Re: Správně

ano,moderně byl Hus euroskeptik,ta linie se táhne dodnes,,,,,,,to s tím PC userem mně dostalo,chechtám se až mi slza ukápla

4.2.2010 9:59

Re: ,

Zikmund byl světský vládce a jako všichni účastníci uznal předem nadřazenost koncilu. Husovi zaručil bezpečnou cestu a nezaujaté (v rámci možností) slyšení. V žádném případě mu nemohl zaručit nějakou beztrestnost.

4.2.2010 11:17

Re: ,

dovolím si upřesnit,Hus nebyl právnikem a nedbal doporučení svého advokáta,jeho jméno mi ted uniká,na otázky vyslýchajícich začal odpovídat před koncilem,tím vlastně souhlasil s inkvizičním řízením,a to jaksi mimo koncil,kdyby mlčel do začátku koncilu,byl by vlastně na jejich straně,tedy pro jednoho papeže,a tím i želízkem v ohni na straně Zikmunda,zcela jistě by nebyl prohlášen kacířem,a tím by se Zikmundovi otevřela cesta k vládnutí v Čechách,totiž Husovo dogma,že jediným papežem církve je Kristus,příliš nekolidovalo s ůsilím koncilu o odstranění schizmatu........zjednodušeně pro ůčely diskuze

4.2.2010 0:52

Pane farari, vam je milejsi kdyz se lide hadaji?

Musim se priznat, ze Vasemu nazoru prilis nerozumim. 6. cervence roku 1925 se v Cechach konaly velke Husovy oslavy. Tehdejsi vatikansky nuncius v Praze Marmaggi se jich nejen nezucastnil, ale povazoval ucast prezidenta Masaryka na oslavach za natolik skandalni, ze na protest proti tomu opustil Cechy. Tehdejsim ceskym evangelikum se to hrube nelibilo a ja jim velmi dobre rozumim. Vasemu dnesnimu hnevu naopak nerozumim vubec.

Je videt, ze doba se hnula a jestlize dnes vidime prazskeho arcibiskupa zastitujiciho husovsky projekt, nevidim v tom nic kvuli cemu bych se mel bourit. Jako katolik jsem vzdycky velmi rad, kdyz evangelik dokaze ocenit na katolicke historii neco pekneho a tak trochu bych ocekaval, ze tomu bude i naopak. Nikdy jsem neslysel kardinala Vlka aby mluvil o evangelicich nejak pohrdave, nebo nepekne.

Husa je jiste uzitecne studovat, nektere jeho postoje jsou obdivuhodne, s jinymi by nesouhlasili ani dnesni katolici, ale ani evangelicka teologie. Nebo si napriklad myslite, ze pokud nejsou nasi soucasni vladcove katoliky, nebo jsou ve stavu smrtelneho hrichu, tak nezastavaji sve funkce platne a jejich rozhodnuti by nemela byt respektovana? Hus by tento nazor zastaval.

Preji Vam priste vice porozumeni pro ty, kteri chteji byt Vasimi prateli ;-)

                           

4.2.2010 0:57

Re: Pane farari, vam je milejsi kdyz se lide hadaji?

Tak hlavne ze vysichni chodite do kosela a ctete Bibli...V jednoho boha veriti budes...

4.2.2010 0:57

Re: Pane farari, vam je milejsi kdyz se lide hadaji?

4.2.2010 9:20

detail

Jeden detail k Vášmu príspevku. Myslím, že medzinárodný škandál I. ČSR 6. července 1925 nespočíval v prítomnosti prezidenta, ale v skutočnosti že na Hrade dal vyvesiť namiesto štátnej kališnícku zástavu. Teda verejne a zámerne urobil diplomatickú provokáciu.

4.2.2010 11:03

Re: detail

Však se za to taky Vatikán pěkně pomstil. L.H. Lehmann píše:

“Vatikán nebyl českému národu příznivě nakloněn po všechna ta léta od roku 1415, kdy Jan Hus, upálený pro kacířství, zdvihl ve svém lidu ducha odporu proti papežské svrchovanosti. Nezničitelná touha českého národa po nezávislosti a po svobodě nebyla však nikdy zlomena přes staletí útlaku a krveprolití, jež byla výsledkem nuceného spojení s papežstvím.

Nedalo se proto očekávat, že by Vatikán přál a pomáhal pokroku slibné mladé československé demokracie, vytvořené po první světové válce. Páter Hlinka, vůdce vatikánské strany na Slovensku, se pustil ihned zpočátku do práce na podkopávání základů nové republiky a s pomocí svých Hlinkových gard usnadnil svému nástupci monsignoru Josefu Tisovi odevzdání republiky v roce 1938 do Hitlerových rukou. Slovenský lid neměl na vyhlášení nezávislého Slovenska, kterým Československá republika byla okleštěna a Hitlerem pohlcena, ani nejmenší účasti. Byla to výhradně práce vatikánských politiků a Hlinkových ozbrojených gard, které zaplavily zemi, lámajíce s nacistickou krutostí všechny pokusy o odpor. ” (L.Lehmann: Vatican Policy in the Second World War).

4.2.2010 11:35

Re: detail

Nerozumiem Vám. Článok je o jednom. Reakcia, ktorú som sa snažil doplniť, má dosť blízko k téme článku. Môj doplnok Vás zrejme rozzúril, lebo dosť irelevantným citátom sa snažíte podsunúť niečo iné.

Toľko k nejakému Lehmannovi a Vám - ideológom nenávisti v Česku a Strednej Európe.

4.2.2010 11:36

Tohle jen vypovídá o Lehmanovi

Blábol jakéhosi Američana bez jakékoli opory ve faktech

4.2.2010 9:56

Re: Pane farari, vam je milejsi kdyz se lide hadaji?

Pokud vládcové nařizují co není po právu nebo žijí v hříchu, tak by jejich rozhodnutí respektována být neměla - to se podle mne dá použít dodnes, možná pouze s přihlédnutím ke změněným podmínkám. Například vládci, kteří lžou a rozkrádají peníze daňových poplatníků by neměli být respektováni, o tom není řeči. To, že je občané respektují je jejich vlastní blbost. Přesně zde je Hus skvělou nadčasovou inspirací, která bohužel někde zapadá. Vzhledem ke stavu společnosti asi nelze být podobně rezolutní třeba u smilstva. Požadavek na to, aby vládcové byli křesťany je nutno chápat v kontextu doby - tenkrát byl zcela logický, dnes máme za sebou sekularizaci a hrotit jej není realistické. To neznamená, že by se Hus mýlil, spíše se změnila doba.

Jinak souhlasím s vámi, že 30tiletá válka skončila v r.1648 a není třeba vyvolávat nějaké zbytečné třenice. Křesťané by tyhle věci mít dávno za sebou.

4.2.2010 0:50

Tak z panal evangelickeho farare se mi

zvedl kufr. Vazeny pane, doufam, ze vam na vase ekumenicke rozestvavani lidi zatsydle nekde v 17. stoleti neprispivam z dani. Asi doufam marne. Mimochodem, Hus byl katolik a bojoval za reformu KATOLICKE cirkve. Je otazkou, jak by se postavil k tomu co se pote jeho jmenem delo. Jake stesti mela tahle zeme, ze ji kdysi vladli osviceni vladari, kteri cirkve odstrihli od rizeni statu.

P. Sulc 4.2.2010 0:45

Vlk se chce nazrat, at koza dopadne jak chce.

Nejznamejsi vlastnosti katolictvi je vyzerazcstvi. Urvat co se da , urvat z cehokoliv. A potom v prenadhernych kostelech je na krizi Kristus v hadru, Jezulatko ve slame, apostolove v nocnich kosilich a biskupove a papezove v nadhere, kterou jim blbi verici zaplatili.Nejstarsi zamestnani neni prostituce, ale knezstvi, pro jakekoliv bohy, jen kdyz to nese a verici maji strach.

4.2.2010 3:19

Re: Vlk se chce nazrat, at koza dopadne jak chce.

Jo takove slabomyslne zvasty si pamatuji s politickeho skoleni muzstava na vojne

4.2.2010 7:01

Re: Vlk se chce nazrat, at koza dopadne jak chce.

my jsme na PŠM probírali skvostné myšlenky komunismu, za to vy jste rozebírali pánbíčkáře. Kde jste sloužil?

4.2.2010 8:52

Re: Vlk se chce nazrat, at koza dopadne jak chce.

1. Andělská divize, kostelnický prapor 3. protikacířského  ministrantského pluku.

4.2.2010 9:44

Re: Vlk se chce nazrat, at koza dopadne jak chce.

Muki, že Vy si dobře pamatujete a teskně vzpomínáte na přednášky nezapomenutelněho "školitele "mužstva, feldkuráta Otto Katze? Na ně se opravdu nedá zapomenout! Mně se to stává taky a hodně často.

4.2.2010 9:58

Re: Vlk se chce nazrat, at koza dopadne jak chce.

A co kdyby jsme se tu rozplakali,abychom udělali panu faráři radost? Třeba by to mohl použít při kázání v kostele, že napravil nejednoho hříšníka na Psu. Stejně se nemohu zbavit dojmu, že to celé působí z dálky, jako když vlak vjíždí do nádraží.