3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jm0 13.12.2008 2:09

zůstanou na okraji

zlámal jste mi srdce!

Fafa 3.12.2008 2:54

Re: Oline

Dobrou.

Olin 3.12.2008 1:56

Re: vždyť nesmyslná snaha o jakousi „samostatnost“ učinila v minulém století Čechy i Moravu součástí ruského impéria

To se musí vyjádřit - má-li to mít smysl - pozitivně: nechtěným důsledkem toho, že Češi rozbili Rakousko, se stalo to, že se Střední Evropa stala snadnou kořistí Hitlera a po jeho porážce Stalina. Takhle to můžeme říci. Lze ale dost pochybovat o životaschopnosti Rakouska po prohrané světové válce, takže nemůžeme říci, že to bylo PROTO, že "jsme" se odtrhli. Již po první válce totiž bylo všude ve Střední Evropě rudo a kdyby nezaplály vášně nacionální, hořely by silněji ty socialistické. A nikdo nemůže modelovat, co by se pak stalo s Rakouskem.

Olin 3.12.2008 1:49

Re: Oline

Děkuji. Anglicky jen slabikuji, ale je to zajímavé, orientuji se v tom.

V protiteroristické obraně jsme v Evropě možná dost pozadu. Možná taky ne, ale možná je dobře, že občan jako já neví, jak je to doopravdy. Protože když to budu vědět já, budou to vědět i teroristi. Každopádně EU potřebuje kompatibilní národní bezpečnostní struktury a k tomu mimo pravomoci států postavenou speciální "službu", schopnou operovat po celé Unii a nelegálně po celém světě. Jinak to nemá cenu. Zkušenosti z Británie (porážka IRA) ukazují, že s podobnými parchanty se dá bojovat, ale jedině "všemi prostředky", tedy i nelegálními, jako je infiltrace, podplácení apod. A to může být efektivní jedině mimo jakoukoli národně dostupnou informační bázi.  A to proto, že to musí být služba odolná proti infiltraci a korupci z druhé strany.

Já se loučím, tady už noc pokročila.

Fafa 3.12.2008 0:45

Oline

pak se opravdu snadno dohodneme. Ja treba chapu Dany, ze si nechteji promenit svou zemi v rekreacni oblast. A tak bych taky chapal jejich odpor, kdyby si Evropska komise sama pridelila pravomoc o nemovitostech v Dansku rozhodovat kvalifikovanou vetsinou. My se vlastne shodneme v pojeti narodni suverenity. Pokud Danove reknou "U nas si Nemci nesmi kupovat domy", tak pres to proste nejede vlak. Smidra. Suverenem na danskem uzemi je dansky parlament. Nejsem si jist, ze tuhle moznost budou mit i v systemu Lisabonske smlouvy a hlavne, ze o tuto moznost nemuzou v systemu Lisabonske smlouvy snadno prijit.

Jinak, ten clovek zijici v Rime spravedlnosti neuniknul. Uniknul jenom soudnimu rizeni. :-) Tady k tomu mate zajimavy odkaz. Nekdy i diplomky muzou byt zajimave cteni, zvlaste kdyz pochazeji z kadetky namorni pechoty.

http://www.fas.org/irp/eprint/calahan.htm

Pokud ale dneska jde o takove veci jako terorismus, tak mi sjednoceni Evropy nepripada podstatne. Vydavat osoby podezrele z terorismu do zemi, kde se dopustili trestnych cinu by melo byt automaticke. A naopak Evropa s tim dela zbytecne prutahy, protoze je odmita vydavat na uzemi, kde jim hrozi trest smrti.   

Olin 2.12.2008 23:28

Re: Oline:

To je hřebík do hlavičky.

Já předpokládám, že právě odmítnutí LS přinese třeba projekt Pařížské smlouvy, a další odmítnutí jednou přinese ztrátu trpělivosti jedněch a představivosti druhých, a iniciativy se chopí federalisti. Bude-li průběžně fungovat Evropa zemí, Evropa flexibilních, změnitelných pravidel, federalisti nikdy nedostanou zelenou, protože nikdy nezískají průřezem zemí většinu.

Olin 2.12.2008 23:22

Re: Oline

Jenomže pro tisíc a jednu věc je praktický mít jedny pravidla: např. pravidla silničního nebo letovýho provozu. Na to ještě nepotřebujeme Unii. Ale na společná pravidla přidělování sterých dotací na rozvoj infrastruktury už ano. Unii - i její instituce. V každým městě vidím - "postaveno z n% z rozvojového fondu..." i o to jde, nejen o svobodu cestování. Nebo taky o evropský soudní dvůr. A o spoustu dalších věcí, který mě teď nenapadnou.

A pak je tisíc jiných věcí, v kterých by bylo velmi žádoucí zachovat si vlastní pravidla. Spoustu pravidel a norem jsme zdědili po předcích a nemá smysl je vnucovat Evropě a už vůbec ne zahazovat. My v ČR toho až tolik nemáme, jako třeba Britové. A v kždém případě jde o to, aby národním parlamentům zůstala síla se v případě konfliktu zájmů vzepřít. To zdůrazňuji. Pak ani možná nebude třeba to nadužívat. Příklad: EU už dávno rozhodla o tom, že občan kterékoli země může si koupit nemovitost v kterékoli zemi EU. A tak Češi nakupují domky v Řecku a dobře dělají. ALE - Dánové řekli NE.  Němci u nás koupit nemovitost nesmějí. No - a nesmějí. Důvod je, jak asi kdekdo chápe, velmi racionální. Statkářské Dánsko se odmítá stát chalupářským Dánskem. Je to jeho vůle. Ale kdyby mělo vůli to zrušit tak to zruší. Dánsko. Ne EU.

Nadruhou stranu chápu povinnost podřídit se většině ve věcech, které neuznávají hranice. Např. tekoucí voda a proudící vzduch. Taky létající ptáci. A s tím mají Italové velký problémy a Unie zase s italskou chutí na ty ptáky. Ostatně je známo, že Norové nechtějí do Unie zejména také proto, že by jim Brusel zakázal lovit velryby. Jednou takovou věcí je taky terorismus. Dodnes si pamatuji, jak unikl spravedlnosti organizátor přepadení Mnichovské olympiády: Italové nedovolili toho člověka na svém území zatknout. TAK TO TEDY NE!

555 2.12.2008 23:19

Re: vždyť nesmyslná snaha o jakousi „samostatnost“ učinila v minulém století Čechy i Moravu součástí ruského impéria

Jediné vysvětlení je, že autor to chápe tak, že kdybychom se v roce 1918 od Rakousko-Uherska neodtrhli, po 2. světové válce bychom se součástí ruského impéria nestali.

Naše samostatnost nám je vlastně i teď úplně na nic, jsme tak malí a bezvýznamní, že je lépe být pevnou součástí nějakého kultivovaného systému. Všechny fabriky v Česku patří stejně cizincům... 

Fafa 2.12.2008 23:06

Oline

Správně to má být tak, že když nějaká země něco nechce, tak ji nic nedonutí to přijmout, ale NE že to může ostatním zatrhnout.

My bychom se nakonec skvele dohodli. S tim citatem naprosto souhlasim. To ovsem vyzaduje, aby v jednotlivych zemich mohla platit odlisna pravidla. Kdyz si v ramci unifikace prikazeme jednotna pravidla v cele Evrope, tak chapu, ze Maltane spis chteji pravo veta nez povinnost podridit se vetsine.  

555 2.12.2008 23:04

Re: Evropa byla v nedávné minulosti semeništěm zla - dvě světový válka.

http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%AD%C4%8Diny_prvn%C3%AD_sv%C4%9Btov%C3%A9_v%C3%A1lky

A pokud se týká 2. světové války: Německo neleží v Evropě?

Takže nekecám

AndyO 2.12.2008 22:46

vždyť nesmyslná snaha o jakousi „samostatnost“ učinila v minulém století Čechy i Moravu součástí ruského impéria

co tím má autor na mysli ? Že odpor proti německému postupu byl špatný a správně by se Češi měli nechat vyvraždit ?

Skutečně doufám, že jsem to špatně pochopila.

Fafa 2.12.2008 22:38

Re: každopádně je referendum na místě

No a chcete snad Vy tvrdit, ze krome Ceska a Irska by LS byla referendem schvalena v cele Evrope?

Fafa 2.12.2008 22:36

Oline:

pak ano. Pokud Vasi cilovou predstavou je +- mezivladni spoluprace, tak vam asi vyhovuje LS. Moji cilovou predstavou je federace a nechci nejake podezrele vypadajici mezistupne.

616 2.12.2008 22:35

Autor

je U Č I T E L-to mi stačí!

Olin 2.12.2008 22:31

Re: Kdo je to "my" ???

Stále tam, kde je to dneska. Rozdíl je v to "kvalifikovanou většinou".

Olin 2.12.2008 22:30

Re: Oline:

Umíš číst, český honzo?

Šumavák 2.12.2008 22:24

Kdo je to "my" ???

a pokud jde o tu moc národních států, tohle znáte

"Stanoví-li Smlouva o fungování Evropské unie nebo hlava V této smlouvy, že Rada rozhoduje v určité oblasti nebo v určitém případě jednomyslně, může Evropská rada přijmout rozhodnutí, které Radě umožní v této oblasti nebo v tomto případě rozhodovat kvalifikovanou většinou. "???

Kde máte jaké rozhodování národních států když se rada EU usnese, že si tu pravomoc převezme ???

Honza42 2.12.2008 22:24

Re: Oline:

Jojo, pro zajištění míru je nejlepší násilím federalizovat národy, které to nechtějí. Zkrátka to bude taková velikánská Jugoslávie. Doufám, že až se to bude sypat, budu už pod drnem.

Olin 2.12.2008 22:08

Re: Oline:

V tom je možná ten základní rozdíl: já jsem jasně proti federalizaci Evropy.

Olin 2.12.2008 22:05

Re: 555

Jak komu. EHS bylo málo každému. Tedy každému státu. To, co chceme, je integrace Evropy a celoevropské instituce.

Až pak se to mezi zastánci integrace evropy - vás odpůrce nechme teď stranou - dělí: Já stojím o to, aby rozhodující moc v rukou držely národní vlády a parlamenty, jak je tomu dnes (i podle LS). Jiní stojí o to, aby se moc národních institucí rozpustila v Evropě regionů, protože se domnívají, že výsledkem bude posílení autonomie obcí.

Šumavák 2.12.2008 22:02

Evropa byla v nedávné minulosti semeništěm zla - dvě světový válka.

jestli trochu nekecáte....

Žádná " Evropa!" !!!

"První světový válka" Má na svědomí R-U kvůli získání nových trhů

"Druhý Světový váka" má na svědomí Německo, kvůli témuž, jako východisko z hospodářské krize! Ostatní Národy a státy Evropy se jen bránily!

No a dnes mám opět světovou hospodářskou krizi a Německo opět vyvíjí iniciativy (LS)na její "řešení". Jistě jen čistě náhodou....

Fafa 2.12.2008 22:02

Oline:

ja uz jsem to tady psal nekolikrat.

Mne osobne by vyhovovala Evropska Unie jako federalni stat. Dvoukomorovy parlament, dejme tomu jeden poslance na 2-3 miliony lidi, dva senatori na jeden clensky stat, federalni vlada, proste vsechny atributy statu. K tomu ale DNESKA nevidim zadnou vuli mezi obcany clenskych statu. Ja treba chapu, ze 555 nema rad dnesniho ceskeho prezidenta a docela se mu libi, ze by misto nej byl federalni prezident nekde v Bruselu. Ale treba Britove nebo Danove se myslim ani zdaleka nechystaji na zruseni monarchie. Taky Francouzi a Britove by se asi neradi vzdavali primeho veleni svych jadernych sil.

Pokud jde o Turecko, tak tu zemi mam rad a s Turky jsem si na cestach vzdycky rozumel. Ale dost nerad bych treba ceske rodinne pravo nechaval schalovat v Anatolii. Proste nemam pocit, ze Cesi a Turci jsou dostatecne homogenni populaci k vytvoreni spolecneho statu. A bez dostatecne homogenni populace a dostatecne vule mi to vytvareni federalniho pseudostatu pripada jako dost nebezpecna hloupost, tak neco jako ty ruzne Sjednocene arabske republiky.

Takze mne osobne by stacily zakladni svobody, hlavne svoboda pohybu a usazovani a mozna tak v pristi (spis prespristi) generaci bude dostatecna vule k zalozeni federalni Evropy a jejiho schvaleni v referendu.      

A na zaver, ja chapu, ze vlady si preji system, kdy muzou fungovat zase o stupinek vic bez kontroly obcanu. Jiste by jim to usnadnilo praci a jiste budou tvrdit, ze je to nutne. Ale opravdu jim to jako obcane musime verit?   

Šumavák 2.12.2008 21:55

Re: 555

A nestačilo by zrušit smlouvu z Nice a vrátit se k fungujícímu  EHS, vylepšenému o Schengen?

Olin 2.12.2008 21:51

Re: Vy jste pane

Mě osobně nejvíc vadí právo veta. Tedy co se týče stavu. Jsem člověk celou bytostí proaktivní a dobře vím, že když může každý dobrý nápad - který někoho napadne a který se podaří napříč Evropou prosadit - torpédovat Malta, tak je něco zásadně špatně v systému. Správně to má být tak, že když nějaká země něco nechce, tak ji nic nedonutí to přijmout, ale NE že to může ostatním zatrhnout.

Dále: Evropská unie je nepřiměřeně složitý, pro lidi vně institucí nesrozumitelný mechanismus. Je potřeba ho postupně rozmotávat směrem k větší flexibilitě a transparentnosti. LS to pravé asi není, ale alespoň vede tím směrem: skutečné kroky podle ní dohodnuté už nadále nebude moci zmařit nějaké referendum. A o to jde. Nedůvěřuji referendům. S přiměřenou skepsí důvěřuji politikům se silným mandátem.

Možná vůbec předně: je-li zřejmé, že bez schválení LS (jakkoli to není konečná) nebude do EU přijato Turecko - tak je to jasný. Dokončit tento kostrbatý proces a uvolnit si ruce. Takže pro mě je to pragmatický krok, který ničemu neuškodí (pokud se tedy nepletu) a dobré věci pomůže nastartovat.

555 2.12.2008 21:43

Re: 555

R^R^R^

Olin 2.12.2008 21:38

Re: 555

Uáááá! Půl milionu mrtvých na Balkáně, miliony dalších postižených - to je jako málo?!?

Není snad nad slunce jasnější, že ta válka byla v prostoru, který jaksi nesdílí hodnoty a normy EU, ačkoli se nachází uprostřed tohoto kontinentu?

Dále: V Americe vám uniká, že se konkrétně Topol (a celá jeho vláda) velice silně zasazuje za přijetí Chorvatska a taky Turecka do EU? A že přijetí těchto (a v budoucnu snad dalších balkánských zemí) souvisí přímo s nutností zjednodušit vztahy mezi institucemi, zejména pak rozhodovací procesy? A tedy nahradit smlouvu z Nice smlouvou novou? I kdybyste si vy myslel, že pro přijetí dalších, již 28 a 29 země do Unie není třeba měnit dnešní pravidla, tak podstatné je, že vlády, jichž se to týká, si to vesměs myslí že je to nutné. A to je pro mě zásadně důležitější než to, nakolik si to myslí kdo na internetu.

555 2.12.2008 21:34

Re: 555

Z vašeho příspěvku mám dojem, jako by těch šedesát let míru bylo zbytečně moc a byly nudný.:-D Já si to nemyslím, neberu to jako samozřejmost a myslím si, že konkrétních snah o udržení míru v Evropě, bude vždycky málo.

PROKOP BUBEN 2.12.2008 21:32

Re: každopádně je referendum na místě

No pokud jsou to jen pijavice a cizopasníci a navíc snad i sabotéři, pak bude- li jich většina - VÝKOP a odchod středem.....Chcete snad tvrdit, že 27 vlád v EU jsou nějací debilové a jen ten váš Klaus, který zvrzal na co šáhnul je ten pravý ...........

Fafa 2.12.2008 21:29

Pavle,

v dobe pronaseni toho projevu byli Nemci jednotnym narodem castecne i proto, ze jim vitezove valky ve Versailles tu mozonost nechali. Kdyby nekdy v roce 1919 pekne v Nemecku obnovili poradky z doby pred Bismarckem, tak by taky treba dneska Bavoraci a Prusove byli stejnym narodem jako Rakusani.  

Fafa 2.12.2008 21:22

Re: každopádně je referendum na místě

Prokope, ale co s obcany, kteri jsou presvedceni o zbytecnosti LS a zaroven povazuji dnesni clenstvi v EU za vyhodne?