7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Modrý pták 8.3.2006 14:59

"Chyby kapitalistických pořádků vedli ke dvěma tak řečeným světovým válkam"

týjo brďo, tak tohle je největší pecka, kterou jsem tady letos četl. Ačkoli "Dokud je zdrojů skutečně málo, nelze kapitalismus vůbec nastartovat a nebo nastartovaný udržet v chodu" tomu velmi konkuruje. To mně velmi připomíná legendární výrok J. Robinsonové, že "kritiku socialismu je možné připustit až bude tento na ní připraven". 
"byli lidé na nejméně jedné polovině naší planety ochotni se zříci všech i ekonomických svobod za záruky míru" a já bych dodal sociálních jistot a životního optimismu. A potom si lámali desítky let hlavu, kdeže to udělali chybu. A o tom je páně Křížův článek. Ekonomicky správné, zcela fungující, jenže je mnoho pomalých a jednoduchých, kteří věří, že to může být jinak. Nakonec jsme si pár let užili, tak šupky dupky nazpátek k šokialismu, abychom si osvěžili paměť.
Ladislav N. 8.3.2006 14:53

Re: Re: Janusi, vy socialistický nedouku!

Nějakých 40 miliard Kč nic neznamená, i kdybyste měl pravdu. To je částka, kterou vláda ČSSD ročně musí zaplatit v úrocích za DLUHY, které za 8 let vládnutí nadělala.
Fafa 8.3.2006 14:43

Pane Polansky,

"Talé byste rád, aby zde bylo jenom kapitalistické ekonomické myšlení, ale kde je pak konkurence."
 
Otazkou je, jestli v ekonomii jako vede je konkurence tohoto typu nutna a prinosna. Treba v mikrobiologii existuje pomerne dobra shoda  nazoru o tom, ze Vibrio cholerae zpusobuje choleru. A musite jit hledat na okraje vedy, nebo spis na okraje zdraveho rozumu, nez najdete nekoho, kdo hlasa konkurencni nazory. POLITICKY samozrejme muzeme mikrobiologii  ignorovat, ale nesmime se divit, az vypukne epidemie cholery. Stejne tak muzeme ignorovat poznatky ekonomicke, ale dlouhodobe se nesmime divit, ze budeme trochu chudsi (materialne). Mozna to tak chceme a nematerialni prinosy regulaci nam pripadaji dulezitejsi. A to by byla legitimni volba. Nohama ale zatim vetsinou lide voli cestu ze zemi vice socialistickych do mene socialistickych. V protismeru se casto pohybuji ti, kteri uz v kapitalismu dostatecne zbohatli.
 
Viz Charlie Chaplin "Lehko byti socialistou, kdyz clovek pracuje v Americe a zije ve Svycarsku"
Modrý pták 8.3.2006 14:41

Re: Modrý ptáku, je to ještě o něco horší, ony jsou na počtech

no ony regionální univerzity nejsou ničím jiným než středními školami, které si vyměnily nápis (čest výjimkám). Jinak to, co popisujete před tím nemůže jinak být dokud nebude vzdělání chápáno jako soukromý statek, jehož získáním dosahuji konkurenční výhody. Tak budeme mít krásné statistiky, což je jediný hmatatelný produkt socialismu (kromě bídy a svrabu). Krásně jsme se dostali k meritu článku :-)))
kotaz 8.3.2006 14:41

Re: Re: Chyby kapitalistických pořádků vedli ke dvěma tak řečeným světovým válkam.

Nejsem komoušek mladý blbečku jestli něco namítaš tak k věci samé
ok 8.3.2006 14:37

Re: Pojmy a zdroje (socialismu)

Jezkovo voko, bavime se o KOMUNISMU, nebo o SOCIALISMU? Udelejte si v tom jasno a pak muzeme pokracovat v diskusi.
Zapadonemecky kolektivisticky socialni stat fungoval naprosto skvele, dokud nemusel souperit s Cinany a s nami. Teprve nahle nastartovana soutez s nesmirne levnymi Cinany a nesmirne levnymi Polaky ho podkopala. Vzhledem ke sve podstate se ted bude nemecky system jeste nekolik let zorientovavat, ale pak se opet chytnou. V turbulentni situaci je jejich system ponekud tezkopadny ("ma velkou setrvacnost"), ale po obdobi zorientovavani opet nasmeruje na optimalni trajektorii.
Je to jen ten klasicky rozdil mezi narodem namorniku-obchodniku a narodem zemedelcu. V dlouhodobem horizontu jsou oba systemy uspesne, jen v turbulentnich situacich se chovaji velmi rozdilne. A ted je turbulentni obdobi.
Ladislav N. 8.3.2006 14:35

Re: Chyby kapitalistických pořádků vedli ke dvěma tak řečeným světovým válkam.

Komoušku, co kdyby ses naučil napřed česky? Nebo jsi tyhle nesmysly opsal i s chybami z partajní "příručky aktivisty"?
Brabcak 8.3.2006 14:33

Re: Re: Re: Neuvěřitelné

Kde myslíte, že lidé měli lepší morálku? V kapitalistickém Švýcarsku nebo v reálně socialistickém Československu? Kde myslíte, že díky těmto návykům mají lidé větší sklony rozkrádat? Ve Švýcarsku, že? Já si to myslel...
kotaz 8.3.2006 14:30

ale ale

Inu ač ekonomicky správné přesto si nemyslím že zcela fungující. Uveďme příklad nad jiné. Chyby kapitalistických pořádků vedli ke dvěma tak řečeným světovým válkam. Po nich byli lidé na nejméně jedné polovině naší planety ochotni se zříci všech i ekonomických svobod za záruky míru. Tak to po válce bylo. Socialismus to je termím po pokračující válečné hospodaření, kdy zdrojů bylo tak málo, že bylo třeba je vojenským způsobem přidělovat aby nevznikly hladové a jiné poválečné řeže. Dokud je zdrojů skutečně málo, nelze kapitalismus vůbec nastartovat a nebo nastartovaný udržet v chodu.
Josef 8.3.2006 14:21

Re: Pochopení rozdílu mezi organizací a spontánním řádem je klíčem k pochopení rozdílů v termínech socialismus a kapitalismus.

Kajane, domnivate-li se, ze kapitalismus v USA je nekontrovany, nerizeny, neovlivnovany vladou, tak hlupak jste Vy!  
Taraszátaras 8.3.2006 14:20

Re: Tak jsem se vsadil se sousedem

Vaše vysvětlení nelze překonat.
J. Mach 8.3.2006 14:19

Re: Přípodotek

neměl byste se trochu vzdělat, než napíšete nějaký komentář z oblasti, o které nic nevíte? Vypadáte potom jako blbec.
Taraszátaras 8.3.2006 14:18

Re: Re: Re: Re: To by měli číst voliči!

Stejně něpanimáju.
baraba 8.3.2006 14:16

Re: Re: Re: Re: "Kořeny socialismu jsou v utopii úplné hmotné rovnosti"

Kéž by se jednou u nás žilo jako v tom "zaostávajícím", "socialismem prolezlém" Švédsku. Ono totiž ani kapitalismus ani socialismus není obvykle jedoznačný monolit, ale liší se stát od státu a vneposlední řadě i vzávislosti na době.
Považuji svobodný trh za nutnou podmínku rozvoje, ale pokud se naznačuje, že je to i podmínka postačující, zdá se mi, že jde minimálně o omyl. Bez vynutitelnosti práva a hlavně bez MORÁLKY se i svobodný trh zvrhne v paskvil, ve kterém je kdejaký zloděj úspěšný ( dosáhl maximální zisk s minimálním nákladem), opravdu schopní a úspěšní se stávají obětí vydírání, kdo o něčem rozhoduje je korumpován, jedni neví rozežraností coby, jiní hledají ochranu u extrémistů.
Ladislav N. 8.3.2006 14:15

Re: Re: Re: chaos Ladislava N ?

Já psal o vašem myšlení, které pod komunistickou značkou "IS" prezentujete na NP.
Janus 8.3.2006 14:15

Re: Janusi, vy socialistický nedouku!

P.S.: Kolik že to bylo v důchodovém fondu, který jen tak mimochodem zahrnul Kočárník & Comp. do státního rozpočtu (do té dopby odděleného), aby dosáhli oné kýžené vyrovnanosti rozpočtu?  Také cca 40 miliard?
Taraszátaras 8.3.2006 14:14

Re: Re: Klíčem k pochopení toho, co je to socialismus, je pochopení rozdílu mezi organizací a spontánním řádem. Jen

A jak teprve řvou při švédské trojce!
Ladislav N. 8.3.2006 14:14

Re: Re: všeobecná branná povinnost

Stát je přece "vrcholným orgánem" kolektivismu. Tedy i válčící stát. Nebo ne? Viz "kolektivní" okupace Československa komunistickými státy v roce 1968. Svobodné a demokratické země to zcela jistě nebyly...
IS 8.3.2006 14:13

Re: Re: Re: Re: : Kajan - komunistka M.Thatcherová?

Ladislave N, máte konečně pravdu, je to i v učebních textech "CMC Graduate School of Business, Praha"
Janus 8.3.2006 14:11

Re: Janusi, vy socialistický nedouku!

Ještě, že Vás tu máme ...
IS 8.3.2006 14:10

Re: Re: chaos Ladislava N ?

Ladislave N zjevně nemáte tušení, co znamená spontánní řád a deklamujete své blábolivé úvahy jako pouliční kazatel. Populární vysvětlení (lze nalézt i na internetu - econophysics, ekonofyzika) najdete v knize P.Coveney a R. Higfield: Mezi řádem a chaosem (Hranice komplexity: hledání řádu v chaotickém světě), vydala Mladá fronta 2003. A že by Maldá Fronta představovala komouše, může myslet jen omezenec vašeho typu.
Ladislav N. 8.3.2006 14:09

Re: Re: Re: Re: Re: Kajan - komunistka M.Thatcherová?

Vy ovšem jako protřelá demagožka nerada přesně citujete celé výroky a poskytujete pouze vlastní interpretace těchto výroků s vědomím, že aktuálně je lze ověřit jen velmi těžko.... To je ale v "učebnicích" demagogie standardní metoda. Nic nového pod sluncem.
Josef 8.3.2006 14:09

Re: Re: Re: Pochopení rozdílu mezi organizací a spontánním řádem je klíčem k pochopení rozdílů v termínech socialismus a kapitalismus.

Pane Hrbek, ze se nechate vyprovokovat takovymi primitivy jako je Bob? Ten ma tak ubohou slovni zasobu, ze mu to nikdy nevystaci na vice nez jednu radku! 
Em 8.3.2006 14:07

Děkuji za odkaz. To je za všechny prachy!

. A ten tu káže.
Taraszátaras 8.3.2006 14:07

Re: Re: Pojmy a zdroje (socialismu)

Švédští trojkaři rovněž.
Ladislav N. 8.3.2006 14:03

Re: Re: nemáte pravdu fašistobolševiku

Tak tohle tvrdí komunistka "IS"... :))
IS 8.3.2006 14:02

Re: Re: Re: Re: Kajan - komunistka M.Thatcherová?

Ladislave N, to M.Thatcherová svůj negativní soud vůči privatizaci pronesla veřejně a v její biografii to lze dohledat, též v našem tisku nebo na VSE v Praze. Dokonce zástupci Mezinárodního měnového fondu se druhdy omluvili za chybné rady na téma šokové privatizace.
Ladislav N. 8.3.2006 14:00

Re: existují firmy, které vydělávají stovky milionů dolarů na předpovědích ekonomických pohybů...

Taky existují tisíce a tisíce firem, "které vydělávají stovky milionů dolarů" na lidské blbosti. Problém je v tom, že lidé jako "IS" se domnívají, že STÁT může hlupáky před jejich vlastní hloupostí ochránit množstvím zákonů (a ovlivnit tak "spontánní řád"), zatímco odpůrci těchto snah oponují, že stát by měl jenom umožnit, aby si každý občan mohl snadno zajistit dostupné informace o konkrétním zboží a zbytek ponechat na individuálním rozhodnutí... při zachování rozhodovací svobody. ... Socialisté "prognózu" zadají firmě, která poskytne největší úplatek a výsledek "prognózy" nařídí občanům povinně využívat podle vydaného zákona. Že by stát měl občanům ručit občanům za vzniklé škody v případě, že se "prognóza" nenaplní, nikoho z nich nenapadne...
IS 8.3.2006 13:56

Re: všeobecná branná povinnost

Miro Vilímku, když vyhrála Napoleonova vojska 1805 u Slavkova nebo útočili vojáci u Verdunu v 1. světové válce za cenu statisícových obětí, byl to projevu funkčního nebo nefunkčního kolektivismu? Každá moc vždy přesně věděla, že nejlepším prostředkem na svoji obranu jsou kolektivy, například politické strany v současnosti.
kapitán 8.3.2006 13:54

Re: Pojmy a zdroje (socialismu)

Japonští kapitalisté nedají na kolektivní přístup dopustit.