25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav N. 8.3.2006 16:45

Re: Můj ty Tondo kolenatý,

Od soboty zahájili komunisté předvolební kampaň, to teď bude Pes plný podobných blábolů, jako je ten Ivanův... :))
Ladislav N. 8.3.2006 16:41

Re: Re: Re: Uráží mě též ... agresívní rétorika

Socialista = parazit (pokud ovšem dobrovolně nerozdává výhradně vlastní majetek).
chetgar 8.3.2006 16:32

Re: Re: Uráží mě též Křížova klukovská agresívní rétorika

přesně tak, socialista pod rouškou demokracie přivlastňuje si plody práce druhých. dokud se bude demokratické rozhodování týkat soukromých peněženek, bude socialismus jen státem posvěcenou zlodějnou. a až se těch peněženek přestane týkat, zhyne smrtí strašlivou, poněvadž nebude co přerozdělovat.
janabok 8.3.2006 16:31

Re: Re: Uráží mě též Křížova klukovská agresívní rétorika

  ...
tesat do šutrů a na průčelí Lidového domu! ...
fil 8.3.2006 16:25

Re: Re: Re: Úspěchy kapitalismu.

pokud nepovažujete hitlerovské německo za socialistický stát, pak nelze dále diskutovat. Vzávám to bez boje.
chetgar 8.3.2006 16:25

Re: Re: Re: Úspěchy kapitalismu.

ten rozkvět Německa za Hitlera jste vypozoroval kde? nezapomínejte na ono S v NSDAP, oni fakt byli socani a k tomu náckové - smrtící kombinace, řekl by Wiesenthal... Hitler stejně jako Paroubek rád tvrdil, kolika lidem dává práci (po Hitlerových dálnicích se ještě stále dá jezdit, uvidíme za 60 let ty Paroubkovy...), dirigoval fabriky, co mají vyrábět, kolik oceli bude potřebovat, kolik skla a kolik munice. Stát učinil hlavním odběratelem všeho možného, socan jak vyšitý.
Tesák 8.3.2006 16:25

Re: Uráží mě též Křížova klukovská agresívní rétorika

to není stejné. Být socialistou je mnohem ,ale mnohem horší. Je to jako být zlodějem.
chetgar 8.3.2006 16:18

Re: Většího bolševika než je pan Kříž skutečně neznám. Grebeníček nula.

Ono máte socialistu a socialistu. nejpravicovější francouzský politik nedosáhne nikdy pravicovosti Tonyho Blaira - anglického levičáka. Švédsko se vyhlo válečným škodám tím, že kšeftovalo s Hitlerem. Anglie po válce mohutně experimentovala s keynesiánskou (=socialistickou) teorií. Výsledkem byla stagnace a desetiprocentní inflace. Pak přišla Thatcherová a najednou se ukázalo, že to jde i bez státního dirigismu.
Ivan 8.3.2006 16:16

Re: Re: Úspěchy kapitalismu.

Mluvit o Hitlerově Německu jako o socialistickém státě je dosti opovážlivé. Majetek byl v soukromých rukou, továrny nikdo neznárodňoval, konkurence fungovala, trh také. Stát, pravda, do hospodářství dosti zasahoval.  Hospodářský rozkvět Hitlerova Německa ale také nelze přehlédnout (jinak by si Hitler válku nemohl dovolit) - rozkvět navzdory obtížné situaci po prvé válce.  Francie a Velká Britanie  v té době takový rozmach nevykazovaly (navzdory koloniím).
Rakousko - Uhersko byl bez pochyby stát s kapitalistickým zřízením. Žádná feudální robota v něm neexistovala a vyhovuje všem bodům požadovaným v definici kapitalismu. Je jen slabým pokusem o výmluvu dávat mu přívlastek polofeudální. Ani Rusko nebylo polofeudální, ale zcela kapitalistické. Nevolnictví už mělo několik desetiletí zrušeno. Bylo by to stejné, jako označovat zřízení v USA za otrokářský řád.
 
chetgar 8.3.2006 16:13

Re: Úspěchy kapitalismu.

Půlka Afriky se od získání nezávislosti snažila budovat socialismus a dospěla k hladomoru. Haiti je failed-state, ten nefungoval nikdy a nikdy fungovat nebude, stejně jako Somálsko (taky svého času budující socialismus). Španělsko si prošlo 40tiletým experimentem vlády jedné státostrany, která oklešťovala, co mohla - státní dirigismus jak vyšitý. Nezaměňujte demokracii a kapitalismus - obě mohou existovat odděleně. Singapur kupříkladu má k demokracii daleko, ale ekonomická svoboda tam funguje. K tomuto modelu spěje (nabušená západními investicemi) Čína. Naopak demokratická Indie diriguje ekonomiku tak, jak se ani někteří evropští rudí monarchové neodvážili. V Saúdské Arábii jsou lidská práva snad v nejhorším stavu na světě, přesto tam jakýs-takýs kapitalismus (byť s omezeními) funguje. a konečně švédský mýtus - Volvo koupil Ford, Saab koupilo GM, Ericsson začal vyrábět mobily ve spolupráci se Sony. Jediným tamním samostatně úspěšným podnikem je IKEA, jejíž majitel bydlí ve Švýcarsku. Úspěchy socialismu si přece vzít nenecháme.
Modrý pták 8.3.2006 16:11

Můj ty Tondo kolenatý,

to je nějaká epidemie nebo jste se rozhodli "oživit" diskusi?
Ivan 8.3.2006 16:10

Re: V minulosti byl socialismus jako společenská norma do praxe převeden 2x.

Zapomněl jste ovšem dodat, že v Německu (až do války) ten model vedl k prudkému hospodářskému úspěchu. Nezaměstnanost zmizela a produkce průmyslu i zemědělství prudce rostla (jinak by si Hitler válku ani nemohl dovolit) navzdory obtížné situaci Německa po prvé válce. Takže ekonomická prosperita se asi řídí jinými pravidly než demokracie.  Mluvit ale o Hitlerově Německu jako o nekapitalistickém státu je dost opovážlivé. Stejně tak mluvit o Stalinském SSSR jako o socialistickém státu. SSSR se nejvíce podobalo kapitalistickému státu se státním monopolem. Takže jeho průšvihy jsou spíše průšvihy kapitalistického zřízení. Často tak bylo i na západě klasifikováno - jako státní kapitalismus.
Do těch 100 milionů obětí SSSR počítáte co?
chetgar 8.3.2006 16:03

Re: Re: Úspěchy kapitalismu.

podobně tu první rozpoutalo polofeudální Rakousko-Uhersko, kdy záminkou bylo zavraždění člena vládnoucí dynastie rakouským občanem...
fil 8.3.2006 15:59

Re: Úspěchy kapitalismu.

a já si myslel, že s druhou válkou přišla německá NSDAP, socialisti jak vyšití, s kterými  se chvíli paktovali sovětší komunisti, a nakonec to musela vyřešit kapitalistická Amerika...
janabok 8.3.2006 15:56

Re: Dlasku,

když ony ty vámi vyjmenované státy nepoznaly bolševika...
 
a ten kdo zavede trestnost socialismu=olupování, přerozdělování, dotace, cla, regulace min. mzda a pod. socialistické vymoženosti, by měl dostat Nobelovu cenu...
Jan DLASK 8.3.2006 15:54

Uráží mě též Křížova klukovská agresívní rétorika

"Být socialistou sice není trestné, ale je to ostuda." To je jako říct Habrovákem být je ostuda. Pane Kříži, nechcete raději říct "se socialismem nesouhlasím", než takhle lidem plivat do tváře kvůli jejich světonázorovému přesvědčení? Nepřipadáte si jako nevychovaný puberťák?
Ivan 8.3.2006 15:50

Úspěchy kapitalismu.

1) Největším úspěchem kapitalismu ve  dvacátém století byly dvě světové války a mnoho lokálních.
2) Většina zemí se zavedeným kapitalismem je zoufale chudobná. Je třeba brát jako příklad kapitalismu země jako Haiti, Kongo atp. a ne USA. Většina lidí žije v chudobě.
3) Když by se měl porovnávat socialismus s kapitalismem, tak by se měly porovnávat Švédsko jako příklad socialismu se Španělskem jako příkladem kapitalismu.
4) Pokud by se mělo mluvit o vztahu demokracie a komunismu, měly by se rozebírat poměry v izraelských kibucech (jediný příklad komunistické společnosti). V SSSR přece nikdy komunismus ani v náznaku nebyl.
5) Když se rozebírá vztah demokracie a hospodářské prosperity, je třeba jako příklad brát Singapur (nebo Čínu) a třeba Československo,  jih Itálie a Velkou Británii.
Jan DLASK 8.3.2006 15:48

Většího bolševika než je pan Kříž skutečně neznám. Grebeníček nula.

Pan Kříž vedomě lže. V zemi, kde jsou socialisté u moci od 30. let, ve Švédsku, není o nic větší bída než v Německu, Anglii, Francii, USA, a ani o nic menší demokracie. Věřím, že kdyby se pan Kříž dostal k moci, určitě by do trestního zákoníku zavedl trestnost socialismu, protože prostě netolerance k levicové orientaci je pro něj alfou a omegou. A to jsou manýry podobné bolševismu - ti také socdem v 48 povinně sloučili.
janabok 8.3.2006 15:44

Re: Modrý ptáku,

"drtivá finanční krize, bankrot, zbídačení obyvatelstva" ...to jsou výlevy příznivců socialistických plánovačů...
 
ani jeden z nich už nezmíní fakt, že oné "drtivé krizi" předcházel růst HDP ve výši 3,9%!!!! (prakticky bez zadlužení!)...
 
podobným čísle se dnes ohání Paroubek se Sobotkou, ovšem cudně nezmiňují výši a trend současného dluhu...
 
P.S. další odstrašující příklady státních zásahů do ekonomiky popisuje přitažlivým (nikoliv pro socialisty) Rothbard...
 
 
Fafa 8.3.2006 15:40

To OK 2

Pripadne dalsi komentare o neco pozdeji. Ja se ted musim starat o tu firmu.
Fafa 8.3.2006 15:39

to OK

Naprosty souhlas, ALE 
 
Ekonomie jako veda ale zkouma alokaci zdroju a jejich tvorbu, vetsinou ve smyslu materialniho bohatstvi. Pomerne presne rika, co musime delat, abychom zbohatli. Jestli zbohatnout chceme nebo nechceme je soukrome a na statni rovine politicke rozhodnuti.
Je jiste fajn mit flasku rumu a 24 hodin denne volna. Nerad bych ale zil ve state, kde tenhle pristup ma vetsina obcanu a potazmo jejich vlada.     
Taraszátaras 8.3.2006 15:27

Re: Re: Re: Chyby kapitalistických pořádků vedli ke dvěma tak řečeným světovým válkam.

Pan Ladislav N není mladý blbeček, nýbrž starý a zkušený blbec.
ok 8.3.2006 15:22

Re: Pane Polansky,

Jenze kazdy si pod pojmem bohatstvi predstavje neco trochu jineho.
Nekdo preferuje penize, rychle auto a zboznuje svoji kancelar tak, ze v ni i spi. Vydelane penize presto promarni misto aby je rozumne investoval.
Nekdo preferuje perfektne slapajici svoji firmu, ale manzelku ma jen pro ozdobu, nepotrebuje ji totiz.
Nekdo preferuje rodinu.
Nekdo preferuje flasku rumu a 24 hodin volneho casu denne.
Ani jeden z nich neignoruje ekonomicke poznatky, z jejich osobniho pohledu se rozhoduji optimalne, presto jsou jejich ekonomicke vysledky ruzne.
A to je prave ta konkurence ideji, ktera respektuje ekonomicke zakonitosti, cile a vysledky jsou ale velmi ruzne, a nektere z nich ekonoma opravdu nepotesi.
Ivan Nový 8.3.2006 15:17

Ladislave N.,

velmi pěkně řečeno.
Modrý pták 8.3.2006 15:14

Pane Polanský

"Projevem spontánnosti byla například drtivá finanční krize 1997 nebo krize ve 30. letech." Právě, že nebyla. Ani jedna z nich. Stejnou krizi jako v 30. letech měly za sebou Státy již v roce 1905. Tehdy ji "spontánně" vyřešily soukromé banky tím, že dočasně pozastavily výplaty vkladů. Trh se uklidnil, banky obnovily výplaty vkladů a vše se vrátilo k normálu. Jenže pak někoho napadlo "předvídat" budoucí krizi a pojistit se proti ní "institucí poslední instance". Tak vznikl FED (v našem pojetí centrální banka). No, a když se na něho při stejné záležitosti banky obrátily, tak ten namísto půjčování peněz (aby splnil svoji roli instituce poslední instance), zahájil restriktivní měnovou politiku. M. Friedman doložil, že v té době bylo v oběhu o třetinu méně peněz (tím mimochodem také znemožnil Keynesovi jeho korunního svědka). O několik desetiletí později to samé zopakovala ČNB - úplně přes kopírák. Tyhle příklady jsou odstrašujícím příkladem zásahů do spontánních tržních vztahů.
Josef 8.3.2006 15:12

Re: Re: Re: Re: nejak zapominate na KOMUNISMUS

Bobe, Vy jste zatim nicim podstatnym do diskuse neprispel! Porad se jenom obirate nazoslovim a vyznamem slova socialismus. Na vice nestacite?
Jenda 8.3.2006 15:08

Re: Re: Rovnost v tuposti

Treba ma jistotu, ze jemu nikdo klacky pod nohy hazet nepotrebuje :-P
Ladislav N. 8.3.2006 15:07

Re: Re: Pochopení rozdílu mezi organizací a spontánním řádem je klíčem k pochopení rozdílů v termínech socialismus a kapitalismus.

Vy jste tam byl, nebo jste "kapitalismus USA" studoval v Moskvě?
Ladislav N. 8.3.2006 15:04

Re: Re: Zprávy z CEPu, aneb napsal jsem to za Klause.

Nehorázné plýtvání přírodními zdroji vždy bylo výsadou socialisticko-komunistických totalitních režimů. Tržní systém oceňuje vzácnost zdrojů.
Vaše tvrzení nemá základ v realitě.
Miro Vilimek 8.3.2006 14:59

Re: Re: Pojmy a zdroje (socialismu)

Nejste prvni, kdo mne vytyka, ze nerozlisuji mezi socialismem komunismem, pry je napr. rozdil v tom, ze v soc. se odmenuje podle zasluh a v kom. podle potreb. Problem je v tom, ze o tom, jaka je zasluha a jaka je potreba rozhoduji stale ti stejni. A zapadomeneckym soudruhum preji, aby se co nejrychleji zorientovali. by zase, tentokrate pod vlajkou socialniho statu nezatahli Evropu a potazmo cely svet do daqlsiho pru-svihu.