1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
čtenář 10.2.2009 9:13

Privatizace velkých bank

díky politické nestabilitě koncem 90. let probíhala, bohužel, dosti chaoticky. Např. tu IPB Nomuře prodal až (agent) Tošovský  po pádu Klausovy vlády 1997. ČSSD ji akorát stačila Nomuře vyvlastnit (za velmi podivných okolností, kvůli kterým se z politiky pro jistotu uklidili Mertlík a právě i Tošovský), aby ji pak mohla s obrovskou státní zárukou prodat jiným podvodníkům. Tento průšvih se táhne dodnes. Zbylé velké banky prodávala až ČSSD, ale příkladně blbě, poté, co předtím jejich včasnému prodeji vehementně bránila a tím prohoubila jejich zadlužení. Místo, aby je prodala za korunu a nechala nové vlastníky zaplatit dluhy z jejich budoucího zisku, tak je za naše peníze oddlužila, prodala s nevalným ziskem a pak už jen koukala jak si cizí bankéři v oddlužených bankách dodnes pohodlně mastí kapsy z nestydatých bankovních poplatků. Ale veškeré dluhy, které soc.dem. takto zbytečně nekompetentním prodejem bank za Zemana nadělala, blednou předtím, jak nás dokázala zadlužit během svého dalšího "vládnutí" za Špidly aspol. a to v dobách konjunktury. Jen 50 mlrd úroků splácených každoročně z těchto dluhů by mohlo přidat jednomu každému penzistovi 2 tis. Kč k penzi.

Peta 10.2.2009 11:14

Re: Privatizace velkých bank

Jen 50 mlrd úroků splácených každoročně z těchto dluhů by mohlo přidat jednomu každému penzistovi 2 tis. Kč k penzi. R^R^R^

Do kamene tesat a tím kamenem mlátit socany do hlavy!!

naples 10.2.2009 11:15

Re: Privatizace velkých bank

Vazeny ctenari, zapomel jste dodat, ze celou dobu vedl min financi " manekyn na preservativy" !

Mozek 10.2.2009 12:09

Re: Privatizace velkých bank

Čtenáři, jaksi jste opomněl, možná schválně, nebo to nevíte o hospodaření ODS za jejího tříletého vládnutí(1995 až 1997), kdy nakonec pro naprostou neschopnost musela odstoupit a na jeden rok přenechat vládu úředníkům. V té době, za vlády ODS a KDU-ČSL probíhala privatizace kupónová a privatizovaly se podniky, obchody a banky(cílené rozkrádání). V roce 1997 se V.Klaus v médiích chlubil, že tato privatizace přinesla do erární kasy 800 miliard Kč. Ale zajímavé bylo, že když nastoupila po ODS úřednická vláda, byl státní dluh 100 miliard Kč. Najednou se objevili záhadní sponzoři ODS Jánoš Báči a Pepa z Hongkongu a ODS byla rázem bohatá, ale ve státní kase dluh. Teď porovnejte hospodaření tříleté vlády ODS, kdy nenávratně a bez vysvětlení zmizelo 800 + 100 miliard Kč. To dělá brachu v průměru 300 miliard ročně za vlády ODS. Takovýto dluh ani zdaleka neudělala osmiletá vláda ČSSD, která po sobě zanechala dluh 700 miliard( v čemž byly započítány i splacené dluhy po ODS), včetně sto miliardového dluhu po ODS. Naskýtá se otázka: Kdo lépe hospodařil? Odpovězte si sám.

Rex 10.2.2009 9:11

Jenom dodávám.

ODS pod Klausem a ČSSD pod Zemanem, Grossem a Paroubkem udělali úmyslně z české politiky prostor kam slušný člověk nepáchne a když tak jenom do té doby než ho vymetou.

vasekpav 10.2.2009 11:13

Re: Jenom dodávám.

Nejen tito politici ?!! Ale i my voliči dokážeme vymést z politiky lidi kteří jsou slušní a schopní ,?!>-!!R^Rv

Ruda 10.2.2009 8:57

Jen malá poznámka

pokud si dobře pamatuji, jak věci probíhaly, tak bych se moc raději nezmiňoval o privatizaci Škodovky v souvislosti s Pithartem. Totiž, tak jak byla Pithartovou vládou dohodnuta, tak to mělo být něco podobného jako ostatní "montovny", které se později u nás postavily (např. u Kolína). Totiž ve Škodovce neměla vůbec být motorárna, která pochopitelně je něco jiného než jen montovna. Pokud si dobře pamatuji tak teprve následující Klausova vláda s velkými obtížemi tuto smlouvu upravila.

Co se týká KDU ČSL, tak o tom se raději nebudu zmiňovat, nechci být vulgární.

Jolánek 10.2.2009 8:48

Už jsem z toho na NERVy !!!

;-€;-€Pořád všude čtu, jak jsem si nadužíval, a konečně se mám trochu uskromnit ve své rozhazovačnosti. Fuj tajbl, v mém případě to opravdu sedí, když  jako vysokoškolák nemám ani průměrnou mzdu. Ti co jsou za vodou mi asi opáčí, že jsem neschopný neumětel, a mohl jsem přeci zprivatizovat. Nemohou být všichni kapitalisty, někteří musí nutně pracovat jako výkonní pracovníci, bez toho bychom ten  kapitalismus nevybudovali (v mnoha případech bývalí soudruzi a nyní páni kapitalisti - platí i pro ty u nás ve firmě). Ale stejně ten kapitalismus funguje docela dobře. Bankéřům teď  ani nějak nevadí, že se  se ty jejich zadlužené domy socialisticky zestátní - pro jistotu si ale ještě naordinují zlaté padáky, aby nebyli škodní. Za nějaký čas, až se poplatníci na úhradu škod složí a naštvanost lidí pomine, se opět přihlásí o svá správcovská práva s poukazem, že přeci nejsme v socialismu, to by si měl každý uvědomit !! :-(:-(

hexin 10.2.2009 10:42

Re: Už jsem z toho na NERVy !!!

diplom není patent na peníze pane, jak se mylně domníváte, dokonce ani na rozum jak je ve vašem případě pěkně vidět

Marian 10.2.2009 8:36

Vcelku souhlasím,

jen  bych  řekl,  že  s  těmi poplatky   ČSSD   neudělala chybu, ale  pěknou  prasárnu. Je  to  strašná  škoda,  že  v jejím  čele  stojí  ten  maligní  tandem.

liberal shark 10.2.2009 8:21

selektivní přístup

Autor vcelku pravdivě shrnul minulé hříchy ODS a ČSSD. Ale kde zůstala ODA, KDU-ČSL a další šíbři polistopadového vývoje ? Pithatrt jsko sloup morálky ? ;-P A kde se tam vzal ten Sedláček ? A co na to Jan Tleskač ? (Y)

Dan Drápal 10.2.2009 8:29

Re: selektivní přístup

Vážený pane, Vaši kritiku přijímám. Nemyslím si, že ODu či lidovce lze vyvinit. Ano, měli na tom podíl. Pokud jsem je nezmínil, pak proto, že jsem se soustředil na dva odlišné přístupy - pravicový a levicový - a jejich klíčové nedostatky. Principiálně mi nejde o očernění ani ODS, ani ČSSD, ale o poukázání na to, jaké přístupy dlouhodobě škodí.

liberal shark 10.2.2009 9:28

Re: selektivní přístup

No, ono ty přístupy ani nebyly primárně levicové a pravicové, jako spíš hloupé eventuálně kriminální. Ale to víme dnes. Politika je praktická činnost, určovaná lidmi, okolnostmi a skupinovými zájmy. Ty holt nebývají andělsky čisté a dokonalé.

Praktická náklonost socialistů k velkým korporacím je věc známá a ne specifická pro naši zemi. A konečné důsledky socialistických opatření bývají vesměs v neprospěch chudých lidí. :-(

Honza II 10.2.2009 10:44

Re: selektivní přístup

Ano,nějak se zapomíná na dva největší ekonomické lupiče Dybu a Kočárníka.......

vasekpav 10.2.2009 11:23

Re: selektivní přístup

Kdo přišel s tím že existuje zdravý Lobing! Co je zdravého na tom , když Menšina vyrobí zákon proti většině ??!!!

Jerome 10.2.2009 8:06

AUTOR

Autor je charizmatickým, potažmo evangelikálním křesťaněm. Jeho úhel pohledu je tedy specifický. Leckdy také fundamentalistický.  To s intelektem, který nesporně má, ovšem nesouvisí. Současně je členem KDU-ČSL,  jejíž politické špičky v minulosti i současnosti také přivodily nejednu amorálnost.  Ministrem vnitra Sacherem to po listopadu začalo. Těžko volat s proroky, opusťte  ohyzdné modly baalismu, který lid obecný tak miluje. Byly to kulty orgiastické, jejichž moderní obdoby snadno nalezenete. Co je v takových dobách MORÁLKA ? A kdo ji má prezentovat a z jakých zdrojů? Křesťanských ?, filosofických? , machiavellistických ? bezzudně liberálních?  Nevím, jak dlouho bude trvat, než se aspoň trochu domluvíme. Ovšem eschatologie je věcí víry a nikoli politické ekonomie. K víře ovšem nedílně patří nést i nespravedlivá břemena vlastní i jiných.  A to se zákonem nikdy nenařídí...

Dan Drápal 10.2.2009 8:34

Re: AUTOR

Milý Jerome,

fundamentalistický v čem?

Co se týče lidovců, ano, vstoupil jsem k nim. Ne proto, že bych je považoval za svaté. A nebudu omlouvat věci, které jsou ostudné. Pokud ale nechci rezignovat na politickou činnost vůbec, musel jsem volit. A programově jsou mi lidovci nejblíž. Pokud někdo vstoupí do ODS či ČSSD ve snaze být tam hlasem, volajícím po pravdě, slušnosti a poctivosti, budu rád. Proto jsem oceňoval Špidlu, přestože s ním názorově nesouhlasím. Proto si vážím třeba Petra Nečase a nikoli Ivana Langera. Jsme na tom s morálkou tak bídně, že tleskám každému poctivému člověku, byť je třeba v ODS nebo v ČSSD.

Pamětník 10.2.2009 9:06

Re: AUTOR

K Vašemu názoru se přikláním i když se v některých detailech neshodneme.Někdy mi vadí,že nás zajímá jen to,co je v současné době aktuální.Potom rychle zapomínáme na pozitivní,ale i negativní věci,které se udály v minulých letech.Někteří politici,kteří se jevili i velmi kladně,po úspěších ,které dosáhli,rychle se vzdávají,aby něco nepokazili a zachovali si dobrou pověst. Žel máme i takové politiky,kteří i po řadě chybných rozhodnutí,či neschopnosti,se neustále derou na místa,která nezvládají.Připomínky ke své práci vztahují jako osobní útoky.Nejhorší je,že tito často neschopní lidé,nejsou vúči sobě soudní a vrhají se dál do dalších funkcí,nebo dostávají trafiky v podobě různých výhodných míst.Jinak úplně souhlasím s názorem,že si vážím každého poctivého člověka bez rozdílu politické příslušnosti.Bohužel stranická poslušnost tyto názory maří.

Jerome 10.2.2009 10:18

Re: AUTOR

Milý Dane, známe se déle než 30 let.  Znám i jiné tvé životní volby. Tohle ale není ten správný prostor pro náš rozhovor. Charizmatický fundamenatlizmus je věcí, kterou dobře znáš.  Obhajobu pana Čunka a pana Pitharta ti nevyčítám.  Já si ale myslím, že pan Pithart by sotva nalezl společnou řeč s takovým Josefem Dobrovským...Vstupovat do politiky není nezbytné. Je to mnohdy kontraproduktivní.  Cesta, pravda a život Nazaretského jsou jiné kvantity i kvality. Ale to ty víš. Nicméně -  charizmatici jsou buď vůdcové, nebo vedení. Tobě vyhovuje to první. V místní organizaci strany jsi -tuším - předsedou.  I to je volba. Neučinil jsem však více, než málo připodotkl ke tvému článku. Salve.

Ale 10.2.2009 8:01

Mezi subjektivními názory FAKTA

To, bohužel, Dan Drápal velice fest směšuje. Též se drží řady klišé, která při přímějším pohledu příliš neobstojí - například naházení všech problémů grunderské doby na hřbet ODS, ač podíl koal z lidu, či ódy, byl na jednoho ministra neskonale větší. Pokud by si prošel seznamy osob, které se namočily v jednotlivých privatizačních kauzách, nejspíš by zjistil, že ony privatizační koalice vznikaly napříč a z hlediska politické příslušnosti a preferencí jednotlivých hříšníků naprosto neuvěřitelně. Totálním úletem pak je tvrzení, že ODS prodala IPB Nomuře. Učinila tak vláda Tošovského.

Frank 10.2.2009 7:43

To už začala předvolební kampaň?

Lidovci byli ve všech vládách od r.1948 /vyjma Tošovského úřednické vlády/. Necítí ta slušná a jedině správná KDU ČSL spoluzodpovědnost? A pokud se /nedejbože/ zase dostane do poslanecké sněmovny, tak uzavřou koalici i s čertem. Jen, když budou její členové u koryt. Nevím, jestli Nomura jsou draví podvodníci, ale myslím si, že ti, kteří po staletí kupčili s lidskými životy, prodávali jim odpustky, nechávali je upalovat na hranicích a po tisíciletí káží lži a bludy, podvodníci jsou.

Ale 10.2.2009 8:02

Re: To už začala předvolební kampaň?

LIdovci byli páteří Tošovského vlády. Tošovský byl premiérem oficiálně, Lux byl krkem, který s ním hýbal. Lidovci chyběli pouze ve vládě Zemanově 1998 - 2002

Vážný 10.2.2009 0:54

Můj pohled

To celé Dane co píšeš má na pozadí úvahu, že peníze jsou něco reálného. Jenže od opuštění zlatého standardu to už není pravda. Také už dnes neexistuje komodita, která by byla dostatečně vzácná a přitom v dostatečném množství (paradox), aby mohla být měřítkem ostatního. Takže peníze mají dnes dvě role. Srovnávají hodnotu zboží v jednom okamžiku a zároveň vytvářejí porovnání v čase - zda má smysl odložit spotřebu, nebo koupit hodnoty ihned. Dneska je to tak, že prostě ČNB půjčuje bankám peníze - čísla za určité druhy úroků a ručení a tím uvolňuje fiktivní peníze do oběhu. Banky má neustále na háčku těchto úvěrů.

Já osobně bych byl za jiný přístup - rozumné zvýšení emise, jejíž výnosy by přímo dostával státní rozpočet. Tím se poněkud sníží tlak na napjatý roypočet, ale zároveň se rozjede inflace, nutný tlak k utrácení - pokud můj strach z inflace převýší strach z budoucnosti, budu opět nakupovat, protože odkládání nákupů v současném systému ho prostě může zničit.

Lidé skutečně budou nakupovat místo aut s trvanlivostí 5 let auta, která vydrží 25 let a podobně s ostatním. Ale je třeba koloběh rozhýbat.

Vedle toho jsou naprosto nedoceněné majetkové daně ( i aby ta inflace byla spravedlivější), neboť služby státu směřují k člověku a pak k jeho majetku.

Honza42 10.2.2009 2:47

Re: Můj pohled

A já to vidím přesně obráceně. Nucení k utrácení jen vede k destrukci životního prostředí a neuvěřitelnému plýtvání vším.

Krize není špatný stav. V kombinaci s lehkou deflací umožňuje rozumně hospodařit, vážit si věcí, odkládat spotřebu, myslet na zadní kolečka.

Víte, ono je potřeba si nejdřív říci kolik těch kamionů má po dálnici jezdit. Když jich bylo moc, bylo to špatně. Teď je dálnice poloprázdná a zase je to špatně.

Jiřík 10.2.2009 8:31

Re: Můj pohled

Souhlasím,je to očista.Zároveň snad lidé přestanou věřit nic nevědoucím "finančním analytikům".Jsou to ta nejhloupější a nejnafoukanější vemena ve společnosti.Dobře placená z dotovaných bank.

Žid 10.2.2009 9:56

Re: Můj pohled

 Všechny ekonomy vydat do rukou Inkvizice a upálit !!!!

Veselý 10.2.2009 7:04

Re: Můj pohled

Co se stane, pokud vláda rozjede inflaci? Lidé začnou ukládat v eurech, to je snad logické. Důsledky pro naše státní finance by byly děsivé.

Vážný 10.2.2009 9:08

Re: Můj pohled

Jenže i tom nám pomůže. Ceny vstupů i většiny výstupů jsou v EUR nebo USD. Ale cena práce se velmi zlevní. Protože práce je placena v CZK. A  pro sociální jistoty zde je třeba zajistit práci. Zároveň by klesla i korunová část veřejných dluhů. Ti kdo o něco přijdou jsou ti, co mají úspory (což jsou dnes hlavně banky), ale ti právě jsou ti, kdo v současné době blokují spotřebu, čili i výrobu. A je samozřejmé, že pokud je přebytek nějaké komodity (nyní peníze odložené do budoucna), měla by její hodnota klesnout.

Kolombo 10.2.2009 10:35

Re: Můj pohled

To myslíte vážně, pane Vážný? Banky že mají úspory nebo lidi mají úspory v bankách? Mohu vás ujistit, že banky na inflaci prodělat nemohou, střádalové velmi, nebo%t jsou to oni, kteří připlatí rozhazovačným na jejich útraty.

Didi 10.2.2009 9:52

Re: Můj pohled

Euro je na tom co se týče ztráty hodnoty ještě hůře než koruna.