21.5.2024 | Svátek má Monika


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F2 9.3.2009 10:46

Re: Příjem = užitečnost

No ta vychovatelke je přece placena podle spravedlivých tarifních a mzdových tabulek... ten podomní obchodník, je vykořisťovaný a zbídačovaný výrobcem produktu, který musí prodávat.

pepek 9.3.2009 10:55

Re: Příjem = užitečnost

Jestliže jste tak skalním zastáncem rovnocennosti lidí, nechte si od pošťačky něco operovat, nebo od taxikáře učit děti... Lidi jsou si rovní možná tak biologicky, ale ne co se týče schopností. Ať vrozených či naučených. A těmi by se mělo měřit. Společnost je již drahně let měří penězi, uznávám, že ne zcela přesně.

Vycházíte z toho, že kdyby stávkovali popeláři, všimneme si toho dříve, než kdyby začali stávkovat nějací intelektuálové. To je jistě pravda, jsou důležití. Ale zapomínáte na to že patrně mají poměrně malý rozhled, nulové vzdělání a hodně jich prošlo kriminálem. O čem u vás doma byste je nechal rohodovat? Nakonec byste je stejně nechal jen chodit s košem...

George 9.3.2009 14:23

Re: Příjem = užitečnost

Hmm, asi špatný příklad. Tak jinak:

Na tom, že si můžete ráno koupit čerstvý chleba má podíl chlapík, co vypěstoval obilí, co ho semlel, dovezl do pekárny, upekl chleba, dovezl do obchodu a prodal. V tomto řetězci je každý nutnou podmínkou pro to, aby jste si měli na co namazat máslo. Proto je jejich společenská užitečnost, narozdíl od platu, stejná.

Jsem tu snad jediný komu proto přijde rovné hlasovací právo naprosto logické a přirozené?

BERAN 9.3.2009 17:23

Re: Příjem = užitečnost

To, že nejste jediný, ještě neznamená, že je vaše úvaha naprosto logická a přirozená.

pepek 10.3.2009 14:54

Re: Příjem = užitečnost

Součástí toho řetězce jsou kvůli máslu i krávy. Co jejich práva? :D Jaká je podle vás příčina, že pracují v pekárně, a neprojektují mosty či neléčí lidi? Je tu prostě miliony lidí, kteří na nic jiného než na manuální práci nestačí.

Pokud volí, volí srdcem, ne hlavou. A to je špatně.

Petr Kohout 9.3.2009 8:35

Lepší je návrh vytvořit dva parlamenty. Jeden (s všeobecným volebním právem) se stará o

"trestní" právo, druhý (váha hlasu voliče odpovídá zaplaceným daním) o peníze - výběr daní, dotace. Vláda se logicky zodpovídá tomu druhému - je především o penězích.

Jura Jurax 9.3.2009 10:29

Re: Lepší je návrh vytvořit dva parlamenty. Jeden (s všeobecným volebním právem) se stará o

A v tom prvním - nepříliš důležitém - by poslanci byli placeni průměrnou mzdou ;-D;-D;-D

Fišta 9.3.2009 10:49

Re: Lepší je návrh vytvořit dva parlamenty. Jeden (s všeobecným volebním právem) se stará o

Průměrná mzda je relativní pojem. Hlasoval bych spíše pro medián, než průměr, prestože by si ani minimální pravděpodobně nezasloužili. Ovšen áklady vyúčtovat a proplácet - žádné paušální příspěvky.

SelmakKafeNepije 9.3.2009 8:17

Mělo by to jít

Demokracie se musí bránit, třeba i zdánlivě nedemokratickými prostředky. Volební census je dobrá věc, dokonalá demokracie, kdy každý má jeden hlas, je sice úžasná a optimální, ale ne dnes, kdy právě tohle může demokracii zabít. Rád bych si na tohle téma početl nějakou fundovanou práci, třeba se mýlím, třeba ne.

chachacha 9.3.2009 10:31

Re: Mělo by to jít

Demokracie je pouhou vládou peněz a stačí i 30 kaček. Každý jiný režim je o charakteru a schopnosti jedince, většinou jen jednoho. Ideál je 1 ostrov a na něm kokosová palma.

Pozorovatel 9.3.2009 8:17

Když dělit lidi na užitečné a neužitečné, tak pořádně.

Volební právo jen pro ty, kteří jsou přínosem pro stát, dobře. Jakým přínosem pro stát tedy byli politici, kteří zde vytvořili právní prostředí kde se tunelováním prošustrovaly stovky miliard?  Jakým přínosem jsou podnikatelé, kteří nechtěji a nejsou schopni doložit původ svého majetku? Jakým přínosem jsou bankéři a manažeři, kterým společnost musí dotovat stovkami miliard jejich provozy?  Jakým přínosem jsou ti, kteří okrádají stát na daních a.t.d. ?

Kiri 9.3.2009 8:26

Re: Když dělit lidi na užitečné a neužitečné, tak pořádně.

A jaký přínos mají podnikatelé, kteří vykořisťují dělníky a tyjí z jejich práce a mozolů...  jsi zapoměl dodat, ty oranžová pozorovatelno ! ! :-/

Josef 9.3.2009 9:07

Re: Když dělit lidi na užitečné a neužitečné, tak pořádně.

Ty jsi člověče zastydl ještě v dobách marxova kapitálu. Měli bychom být podnikatelům vděční, že nám vytvářejí pracovní místa!! Bez podnikatelů by nebyla žádná ekonomika. Ani žádné přerozdělování, nebylo by totiž co! Vím, že se to nenosí, ale používej hlavu !!

JR/03/09 9.3.2009 9:53

Re: Když dělit lidi na užitečné a neužitečné / zkušenost VB

Reportér: Zdá se, že Británie začíná používat kvantitativní ulehčování, bude kupovat vládní obligace. To je přece rozumná strategie. Snažit se rozjet ekonomiku tištěním peněz.

Rogers: Já jsem prodal všechny své libry před půl rokem. Navrhuju, abyste udělal totéž. Tištění peněz nikdy nefunguje.

Reportér: Takže nejde už jenom o ekonomiku. Tyto hlubinné hospodářské změny a tento hospodářský – ano, kolaps – ovlivní i politiku a sociální stabilitu.

Rogers: Už začínají občanské nepokoje. Podívejte se na Island. Podívejte se na Lotyšsko. Podívejte se na Řecko. A to jsou země, které jsou často dost rozvinuté a bohaté. Buďte na to připraveni. Nejste-li připraveni, doplatíte na to.

Rogers: Já vám řeknu něco pozitivního. Spousta lidí v Asii bude nesmírně úspěšných. V období, o němž hovoříme, bude spousta příležitostí. Zemědělci, například. Zemědělství bude v následujících deseti letech nesmírně úspěšná profese. Za posledních třicet let se měli zemědělci špatně, ale teď budou vydělávat obrovské peníze. Jiní lidé, kteří dosud trpěli, budou velmi úspěšní. Mnoho lidí z tohoto všeho vyjde nesmírně úspěšně. Nevím, kdo to jsou, kdybych to věděl, tak bych do nich investoval. Možná vás práce v televizi nebaví. Doporučuju, vystudujte zemědělství. Protože zemědělci budou jezdit v autech Lamborghini. Finančníci v City of London se budou živit jako taxíkáři. Chytří z nich se naučí jezdit s traktorem, aby mohli v příští generaci pracovat pro chytré farmáře.

Jura Jurax 9.3.2009 10:32

Re: Když dělit lidi na užitečné a neužitečné / zkušenost VB

Zase jeden, jenž se naučil Ctrl-C a Ctrl-V a této nové schopnosti užívá ve všech diskuzích ...:-/

pepek 9.3.2009 11:02

Re: Když dělit lidi na užitečné a neužitečné, tak pořádně.

běž do (_._) marxisto zastydlej...

EVa 9.3.2009 6:13

Myslím, že císař Fratišek Josef I. měl víc rozumu,

než velká většina dnešních politiků. Vinou dnešních volebních zákonů se k moci vždycky dostane levice v té nejhorší podobě. 40 let tady komunisti pěstovali v lidech závist a dnešní volební systém podporuje vždy ty politiky, kteří těm, co nic nemají, slíbí modré z nebe. Proto má také tlustý JYrka úspěch, protože nikdo nemůže lidem dát tolik, jako Jyrka může slíbit.

Palivec 9.3.2009 8:13

Re: Myslím, že císař Fratišek Josef I. měl víc rozumu,

Já zase znám jednoho blba, který nasliboval daleko více . Navrhuji, aby se na roličky toaletního papíru natiskla Topolánkova "Smlouva s voliči " - včetně podpisu a fotografie autora.

Kiri 9.3.2009 8:22

Re: Myslím, že císař Fratišek Josef I. měl víc rozumu,

Koukej mazat Palivče utírat ta hovna na císaři pánovi, nebo tě ravřou!

gerontusinza 9.3.2009 13:35

Kdyby mšl rozum, tak nezničil svou vlastní říši......Re: Myslím, že císař Fratišek Josef I. měl víc rozumu,

zvláště když viděl rorvoj spojených států emerických......... a pokud neviděl ten úprk z jeho zemí , tak toho rozumu už moc neměl...... a ti vystudovaní plebejci mu dokázali, že lidé mohou žít o něco líp...... a totéž bylo po 2. světové. kdy se snoubili sociálistické prvky s kapitalistickými tržními zákony a   západní evropa byla rájem podporovaných (tedy na podpoře) utečenců.... ejhle internacionální pomoc.....;-D

těchňik 9.3.2009 2:59

navrhuji: nepouštět k volbám blbce

Autore, to, že někdo neplatil daně může být zrovna třeba z toho důvodu, že i když měl příjem, uplatnil odpisy firemního majetku (takže vlastně zdanil dřív peníze, za který majetek pořídil).

Pokud přihlédneme k požadavku, aby byl volič rozumově volebně příčetný (že není zbaven svéprávnosti volební příčetnost ještě nezaručuje), tak by bylo vhodnější připouštět k volbám podle rozumových schopností. A to, že je někdo bohatý ještě rozumovou schopnost nezaručí. Že blbl má stejnou váhu volebního hlasu jako někdo inteligentní a moudrý, považuji za největší problém současného volebního systému.

Jevrej 9.3.2009 3:48

Re: navrhuji: nepouštět k volbám blbce

...Že blbl má stejnou váhu volebního hlasu jako někdo inteligentní a moudrý, považuji za největší problém současného volebního systému....

Tohle je myslim dost diskutabilni, pro jednoho je Paroubek blb, pro jineho spasitel, pro jednoho je opily bezdomovec blb a pro jineho bojovnik proti konformite systemu, na techto hranicich bych to nestavel.

Daleko vic se mi libilo postavit to na tom, ze by nehlasovali ti, kdoz prijimaji nejake (klidne i tucne) davky od statu. Je to preci jejich volba, zda se vzdaji hlasu, ci zda budou preferovat pravo rozhodovat a vzdaji se casti hmotneho zabezpeceni z penez ostatnich.

Zaprve by se splnila zasada: "Kdo plati, ten rozhoduje." a narozdil ode dneska by o socialni politice statu nerozhodovali ti, co jsou na ni primo zavisli ale ti kdo ji plati a maji anung o tom co je mozne, unosne a rozumne. Mozna by pak vymizely i trvale deficitni rozpocty, ktere jsou symptomaticke pro zapadni evropu poslednich 30-40 let. Existovala by hnaci sila pro masy, aby se snazili neceho dosahnouti a ne jen nemravne prezivat bez dustojnosti za penize sebrane nekomu jinemu. Bohati by si jiste uvedomili, ze neco chudym dat museji, aby meli svuj klid, nicmene aby o socialnich davkach rozhodoval ten kdo z nich zije namisto toho, komu je seberou, to je myslim nemravne a je to cesta - zkratka - ke konci a zhrouceni systemu.

Emilio 9.3.2009 4:22

Re: navrhuji: nepouštět k volbám blbce

Souhlasím, až na tu poznámku, že možnost jít volit by byla hnací silou. To určitě ne. Na druhou stranu, pokud by přijímači dávek od státu nemohli volit, pak populistické strany,slibující rozdat jim ještě nevybrané daně,by ztratily polovinu voličů a tím i možnost po vyhraných volbách rozhazovat peníze na dluh.

Emilio 9.3.2009 4:24

Re: navrhuji: nepouštět k volbám blbce

....prohraných...

brok 9.3.2009 7:25

Re: navrhuji: nepouštět k volbám blbce

Pokud by příjemci sociálních podpor neměli volební právo, populistické strany by jim nic neslibovaly a nic nedávaly, protože by to pro ně nemělo žádoucí efekt. Určitě by si ale vymyslely jiné příjemce a dávaly jim jiné výhody.

těchňik 9.3.2009 17:01

Re: navrhuji: nepouštět k volbám blbce

Inteligence, míra racionálního rozhodování atp. jsou vcelku objektivně testovatelné. Takže nejde o to, že nějakému blbovi subjektivně třeba připadá Paroubek jako génius.

pepek 9.3.2009 11:20

Re: navrhuji: nepouštět k volbám blbce

R^

Petr Vileta, balík z Plzně :-) 9.3.2009 1:33

ja bych to jeste vylepsil

Volebni pravo by sice bylo tajne (chodilo by se za plentu), ale vase volba by byla zverejnena po vyhlaseni vysledku voleb. Takze by si kazdy mohl precist, ze soused volil modre, ruzove, zelene, rude, cerne ... V USA nebo Britanii je volebni pravo take tajne, ale na rozdil od nas vam tam temer kazdy rekne, koho volil.

Michaela Freiová 9.3.2009 0:55

To zní rozumně:

ptám se ovšem, proč všichni tak křičeli, když i u nás zazněl požadavek rodinného volebního práva. Logika je stejná. Proč mají o budoucnosti země rozhodovat lidé, kteří nemají děti? Víme, že každá zásadní změna ve společnosti přinese výsledky až za 20 let, což znamená, že důsledky dnešních rozhodnutí ponese až další generace. Bylo by tedy jen spravedlivé, aby takové změny určovali lidé, kteří další generaci vychovávají: ovšem - a zde se shodneme - jen ti, kteří platí daně, protože jen ti vychovávají příští daňové poplatníky, nikoli příjemce sociálních dávek.

těchňik 9.3.2009 3:09

To nezní rozumně

Moc logiky to nemá. Proč by měli být zodpovědnějšími a rozumnějšími ti voliči, co mají děti? To je hodně naivní předpoklad. Zvláště když většina lidí přemýšlí způsobem - řešit jen to, co je teď, co bude za 10 let, či dokonce později, je mi šumafuk. A počet dětí na to má minimální vliv. Většina na to, jaké to budou mít jejich děti za nějaké to desetiletí, vůbec nemyslí. Košile bližší kabátu . Že tomu tak je mám vypozorováno ze života.