2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč je křesťanství lepší než islám II.

Nejprve se musím omluvit některým čtenářům svého prvního článku na toto téma. Napsal jsem: „Název článku patrně shledají jako neproblematický pouze dvě (dosti si podobné) skupiny lidí, které nazývám ‚katolický talibán‘ a ‚evangelikální ultras‘.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 24.4.2015 16:54

To je pravda

pan Drápal se ovšem domnívá, že tyto schopnosti a tyto objevy souvisely právě se čtením Bible a hledání pravdy, která nikdy nebyla stoprocentně poznaná.

Pravda je, že byly doby, kdy muslimský svět byl teoreticky i prakticky mnohem více vpředu, než Západ. A to i vojensky. A pak to tak nějak zaostalo. Podle mě to opravdu souvisí se skutečností, že Korán je věčná a nezměnitelná pravda, takže hledání pravdy je zbytečné.

J. Sova 24.4.2015 16:56

Re: To je pravda

Mt 5,18: „Amen, pravím vám: Dokud nepomine nebe a země, nepomine ani jediné písmenko, ani jediná čárka ze Zákona, dokud se všechno nestane.“

P. Urban 24.4.2015 17:18

A proč ne?

Starý Zákon a jeho pravdy Kristus nezrušil. Jen je doplnil takovým způsobem, že řada těch pravidel fakticky přestala fungovat. Trochu to připomíná ústavní právo v USA.

Tohle se s Koránem v islámu dělat nedá. Tam musí každá čárka nejen nepomíjet, ale i fungovat v praxi tak, jak fungovala vždycky.

J. Sova 24.4.2015 17:24

Re: A proč ne?

Pak si ovšem Ježíš odporoval.

Mt 5,18 Amen, pravím vám: Dokud nepomine nebe a země, nepomine jediné písmenko ani jediná čárka ze Zákona, dokud se všechno nestane.

Kdo by tedy zrušil jediné z těchto nejmenších přikázání a tak učil lidi, bude v království nebeském vyhlášen za nejmenšího; kdo by je však zachovával a učil, ten bude v království nebeském vyhlášen velkým.

J. Jurax 24.4.2015 17:31

Re: To je pravda

Ano. Byl. Díky dědictví antiky u nás barbary a křesťanstvím potlačené, u nich až upevněním dogmatického islámu o pár století později. Nicméně až do 17. až 18. století byl islám - otomanská říše - víceméně technologicky srovnatelná s námi (záleží od oboru) - systém měl setrvačnost a my naopak museli dohánět stagnaci způsobenou křesťanstvím. Zlom přišel s objevem a využíváním mechanického zdroje síly.

Pan Drápal se mýlí. Je totiž - při vší úctě k němu - omezen právě svou vírou v bohy.

P. Urban 24.4.2015 17:54

Pan Drápal se může mýlit

ale Vy neuvádíte žádný argument, proč se mýlí.

Antický svět se nezhroutil kvůli křesťanství, ale kvůli vyčerpání svého ideového potenciálu, který křesťanství dokázalo nahradit jen zčásti. Rozhodně ale nebylo příčinou odcizení společnosti a státu. Ani situace, kdy se tento stát stal pro většinu obyvatel ztrátovou záležitostí, neboť jen bral, aniž by byl schopen zajistit aspoň částečnou stabilitu a bezpečnost.

Zhroucení římského státu a nástup středověkého feudalismu ovšem znamenal nástup podmínek, ve kterých se antické dědictví stejně nemohlo uplatnit jinde, než v čistě teoretické sféře, a i tady jen pro hrstku vyvolených. Na víc raně středověké společnosti prostě neměly. Nebýt křesťanství, zmizelo by antické dědictví nejspíš úplně. A jeho případné znovuobjevení by už nemělo na co navázat.

J. Jurax 24.4.2015 23:50

Re: Pan Drápal se může mýlit

Nebýt křesťanství - zjednodušeně: křesťanství nejprve převzalo z dědictví antiky to, co uznalo za neodporující víře. To, co odporovalo, bylo ničeno a popíráno. Nicméně skrze kláštery se jistá vzdělanost uchovala, neboť z ryze praktických pohnutek vyznávání víry se udrželo například umění písma, jež umožňovalo poznatky uchovávat a šířit. V klášterech byly knihovny, skrze církev se vyučovalo, udržela se schopnost abstraktního myšlení.

A že nebylo příčinou odcizení společnosti a státu - tohle neposoudím. Nicméně učení o rovnosti - byť jen před bohem - rozkotávalo autoritu státu, jež ho neuměl zatím využít.

A antické dědictví se nezřídka vracelo oklikou přes orient, jenž byl dogmatickým a ztrnulým náboženstvím postižen později. Od metalurgie přes stavebnictví až po medicínu, hygienická pravidla přírodní vědy. Orient je, než byl zadušen islámem, dokázal rozvíjet. A pozor - pod pojmem antické dědictví jest zde primárně rozumět rozvinutou techniku a přírodní vědy koncentrovanou v římské říši, nikoliv spisy filozofů či umění.

Evropa měla štěstí, že se nikdy nepovedlo nastolit teokracii, že evropští vládcové v praxi udrželi jistou formu odluky církve od státu a s církví o světskou moc bojovali.

J. Jurax 24.4.2015 3:01

Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

"Dnes chci jiný kontroverzní názor: náboženství má klíčový vliv na utváření společnosti."

Nemá. Kdysi dávno jistě mělo a v zaostalých, barbarských zemích ještě má, ale neodvážil bych se tak úplně tvrdit, že klíčový. Značný, to jistě.

A obráceně - skutečně vyspělý svět se pozná podle toho, že v něm náboženství - jakékoliv - NEMÁ klíčový vliv na cokoliv důležitého.

P. Dvořák 24.4.2015 3:41

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

To jste tomu dal :-))

Za Velkou louží je prý země, o které se říká, že je vyspělá a kde se na školách učí o stvoření světa. Největší problém prý mají s tím, jestli to všechno začalo v úterý nebo ne.

J. Jurax 24.4.2015 13:56

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

Že učí leckde i takové hovadiny neznamená, že náboženství má klíčový vliv. U nás se taky svého času učíval vědecký komunismus.

M. Mruk 24.4.2015 9:09

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

Hm, hm. A znáte nějakou společnost, která se dokázala rozvinout na základech ateismu?

J. Sova 24.4.2015 10:57

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

Proč ateismu?

Myslíte, že rozvoj Číny se děje na základě náboženství?

M. Mruk 24.4.2015 12:51

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

Ano, tam se ekonomický rozvoj děje na základě nelidského státního vykořisťování. Přes ekonomické úspěchy bych ji neoznačil za rozvinutou společnost.

J. Sova 24.4.2015 13:38

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

Robota  byla lepší?

M. Mruk 24.4.2015 14:45

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

Teď motáte víc věcí dohromady, které spolu nesouvisí. Jestli se ptáte, zda byla robota pro sedláky lepší než placení nájmu, tak jednoznačně ano.

J. Jurax 24.4.2015 17:10

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

Myslíte?

M. Mruk 24.4.2015 21:37

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

Víte, robota nebyla zrušena až tak dávno. Takže jsem ještě v rodině zaslechl povídání o tom, že robotování se dalo ošulit, ale po jejím zrušení se nájem za půdu musel platit v hotových penězích. A to se moc ošulit nedalo. Navíc těch peněz prostě bylo míň.

J. Jurax 24.4.2015 23:12

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

No, ošulit - tak mne napadlo, že připustíme-li, že práce musela být udělána, tak to ošulení bylo na úkor robotujících druhů. Obtižněji ošulitelné peněžní platby byly tedy z tohoto pohledu spravedlivější.

Navíc to bylo flexibilnější - peníze se daly získat i jinak - řemeslem, obchodem, využitím specifické dovednosti, lepším využitím času a pracovní síly, než umožňovala robota etc. etc., což mohlo být efektivnější. Ale to už dost teoretizuju, že ano :-)

J. Jurax 24.4.2015 17:56

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

No, kdysi mne učili, že i ekonomický rozvoj Evropy v 19. století se děl na základě nelidského vykořisťování. Ne státního, ale státem posvěceného a tolerovaného. Odtud vzestup dělnických hnutí etc. a nakonec dnešní pracovní zákonodárství a s tím související jisté zpomalení dynamiky rozvoje.

Čína je holt v tomhle pozadu - ale nejspíš i tam dojde k podobnému vývoji. Překážkou ovšem je, že je diktaturou - paradoxně komunistickou - a že boj proti vykořisťovaní státem lze jako boj proti státu. Tuhle nevýhodu Evropa neměla.

R. Langer 24.4.2015 11:46

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

Jakého ateismu? Většina lidí v něco věří.

J. Jurax 24.4.2015 17:13

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

A znáte nějakou společnost, která se dokázala rozvinout - technicky a vědecky - na základě nějaké svaté knihy či náboženství?

Ateismus nebrzdí, náboženství ano, neboť musí bránit svou víru bádáním nahlodávanou. U nás křesťanství neuspělo, v islámském světě islám uspěl.

R. Langer 24.4.2015 11:48

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

Souhlasím. Náboženství nemá s morálkou a s utvářením společnosti nic společného, a pokud ano, tak pouze v negativním smyslu náboženských nepokojů.

P. Dvořák 24.4.2015 1:05

Otázka zní jinak.

Je vůbec islám v něčem lepší, než jakékoliv jiné náboženství?

J. Kanioková 24.4.2015 1:29

Re: Otázka zní jinak.

Na zdejší článek si musím udělat čas až později, ale jinde jsem "potkala" skvostnou větu -

""Indiáni nedokázali přistěhovalectví zastavit. Dnes žijí v rezervacích.""

P. Dvořák 24.4.2015 2:08

To jsou na tom relativně dobře.

Myslíte, že by vůbec kdy někdo žil v rezervacích, kdyby se domácí Manitou střetnul s přistěhovaleckým Alláhem?

Myslíte, že za dejme tomu sto let budou nějací původní (domorodí) Evropané, žít aspoň v rezervacích?

J. Jurax 24.4.2015 3:04

Re: To jsou na tom relativně dobře.

To víte, že budou. Moslemíni budou potřebovat otroky, aby udrželi techniku složitější než kalašnikov v chodu a někdo jim vymýšlel a vyráběl novou.

Když ty pravověrné, neschopné asimilace z Evropy včas nevyprovodíme ...

J. Babička 24.4.2015 3:19

Re: Otázka zní jinak.

Jenžejak je vidět tak jen křestani dokázali dát původní obyvatestvo do reservaví a tát jim poskytuje zadarmo, jídlo, bydlení a lékařskou péči. Navíc za posledních 50 let se populace indiánů zdvojnásobila. Takové rozmnožování s nami muslimové dělat nebudou. Nemějme iluse, musimové nebudou tak velkorisý. To spíše bude jako v Čechách, kde původní obyvatelé, tedy keltové, nedokázali přistěhovaletství zastavit a dnes neexistují

H. Lukešová 24.4.2015 0:38

Křesťanství je lepší než islám, protože zná

soucit, lásku, empatii a slitování. Toho islám schopný není.

P. Brodský 24.4.2015 11:34

Re: Křesťanství je lepší než islám, protože zná

Ten soucit, láska empatie a slitování je zvláště vyvinutý u přívrzšnců tzv. křesŤanské civilisace na NP.

S. Netzer 24.4.2015 12:07

Re: Křesťanství je lepší než islám, protože zná

Trefa.

:-))))