2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč je křesťanství lepší než islám II.

Nejprve se musím omluvit některým čtenářům svého prvního článku na toto téma. Napsal jsem: „Název článku patrně shledají jako neproblematický pouze dvě (dosti si podobné) skupiny lidí, které nazývám ‚katolický talibán‘ a ‚evangelikální ultras‘.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 24.4.2015 16:56

Anebo nejsme roboti

P. Lenc 24.4.2015 8:22

Pane Drápale,

dík .Článek opravdu fundovaný, má co říct.

V. Běhal 24.4.2015 7:44

Život ve Starém Římě

Tvrdit, že život většiny obyvatelstva v antickém Římě byl příjemější než život ve středověku je nesmysl. Příjemný byl pro patricie, ale  zejména za císařství většina obyvatel Říma byli otroci.

Středověk se démonizuje, protožev něm byla vůdčí silou Katolická církev.

Rozvoj Evropy a vznik moderní vědy byl umožněn díky víře, že svět stvořil Bůh, který mu dal pevné zákony, podle kterých se hmota řídí. Tuto víru nesdílejí jiné kultury a nemohli vyvinout moderní vědu.

R. Langer 24.4.2015 11:43

Re: Život ve Starém Římě

Hm, ona se ale tehdy i spousta těch otroků měla lépe, než se třeba dnes mají lidé v komunistických diktaturách. Tam jsou totiž prakticky otroky zcela všichni. A ten středověk se kvůli vůdčí síle Katolické Církve démonizuje zcela právem. A ty revoluční názory na pevné zákony, podle kterých se hmota řídí, právě ta vaše Církev zhusta násilím potírala. Moderní věda vznikla Církvi navzdory, když už ztratila tu moc.

J. Ráž 24.4.2015 13:41

Re: Život ve Starém Římě

Máte to ale celé popletené. Vase filozofie "ničemu nevěřit" nemůže vést k jiným, než mylným závěrům! Ale to je problém celé "ateizované" Evropy, že místo duchovních autorit začala slepě věřit t.zv. autoritám vědeckým.

J. Jurax 24.4.2015 16:21

Re: Život ve Starém Římě

To není problém, ale komparativní výhoda.

A filosofie "ničemu nevěřit", dokud to není na dané úrovni poznání nerozporně dokázáno, je hnacím motorem přírodních a technických věd a tudíž i civilizace.

Opak - všemu věřit - vede ke stagnaci a úpadku. Protože podle toho vše, co je předloženo k věření, nelze zpochybnit. Když tomu věříte, ani to nenapadne. A když, pak nastoupí strážci čistoty víry.

J. Jurax 24.4.2015 23:23

Re: Život ve Starém Římě

A ještě - autority v takzvaných tvrdých vědách nejsou takzvané, nebo jen velice vyjímečně. Ve vědách kecavých - filosofii etc. je takzvaných autorit převaha.

E. Erat 24.4.2015 14:14

Re: Život ve Starém Římě

Souhlas.

J. Kanioková 24.4.2015 15:13

Re: Život ve Starém Římě

""Moderní věda vznikla Církvi navzdory, když už ztratila tu moc.""

Přesně..

Ale i jako absolutní ateista vnímám jedno plus pro věřící, mimo Islám - a proto mě docela mrzí, že u nás byla "víra" tak až moc vytěsněná. Protože s její likvidací ztratili lidi poslední zbytky zábrany.

Jistě i mezi věřícími se najdou šíbři, zločinci, ale ta víra v "posmrtný život" je pro ně brzdou "že jim to pak bude sečteno".

J. Jurax 24.4.2015 16:26

Re: Život ve Starém Římě

No jestli jsou věřící slušní jen na základě strachových vazeb, že jim to jejich pánbu jednou spočítá ... :-) ... to i mně ateistovi, bezvěrci a neznabohovi přijde poněkud jednoduché ... :-)

Slušné chování nezávisí na víře v bohy, nýbrž na výchově a biologicky daných osobních dispozicích.

P. Urban 24.4.2015 17:14

Ono se to možná tak úplně nevylučuje

To ovšem chce připustit, že tutéž věc mohou u člověka formovat různé faktory.

J. Jurax 24.4.2015 17:44

Re: Ono se to možná tak úplně nevylučuje

Jistě, nehodlám to popírat.

S. Rehulka 24.4.2015 7:34

Jsem člověk......

.....hříšný, uznávám. Ale jenom jako jedinec, který se s tím musí vyrovnávat a vyrovnat. A stále věřím v Pána Boha, i když ne, podle šablony. Horší je, když původně křestanské narody Evropy (nebo ten jeden národ, na kterém mi záleží) ztrácí víru ! Co následuje, je ztráta morálky a pak, zákonitě ztráta svobody !

R. Langer 24.4.2015 11:45

Re: Jsem člověk......

Víra s morálkou NIJAK NESOUVISÍ, to je LEŽ! Kromě toho, víra se nikam neztrácí, jenom lidé věří něčemu jinému, než se zrovna líbí vám.

F. Svoboda 24.4.2015 12:52

Re: Jsem člověk......

Pane Langere, lžete vy. Základ morálky je Desatero Božích přikázání. I když jste pohan, stále ještě přežíváte na zásadách, které Desatero vymezilo. Bez jejich dodržování se stanete zvířetem !!!

P. Lenc 24.4.2015 13:55

Re: Jsem člověk......

Ač ateista, tak pod toto se pane Svobodo rád podepíši.

E. Erat 24.4.2015 14:22

Re: Jsem člověk......

Lidstvo žilo tisíce let před desaterem- Starým zákonem atd.I v té době nějáká morálka platila a lidstvo se úspěšně rozvíjelo.A nebudtě směšný,dnes je snad s bídou z desatera dodržováno "nezabiješ" na ostatní se nikdo neohlíží,možná pár starých zapšklých katolíků,vymírající druh,aspoň v západní civilizaci.

J. Skála 24.4.2015 15:13

Desatero

Zpět k pramenům: Minimálně tři, ale spíše čtyři z přikázámí nemají s morálkou v dnečním slova smyslu nic společného. Ten zbytek zase nemá nic společného s náboženstvím.

J. Sova 24.4.2015 15:58

Re: Desatero

V Lukášovi (18,20) říká Ježíš dokonce jen "patero".

"Přikázání znáš: Nezcizoložíš, nezabiješ, nebudeš krást, nevydáš křivé svědectví, cti otce svého i matku.“

J. Jurax 24.4.2015 16:28

Re: Desatero

Zhruba ano.

J. Kanioková 24.4.2015 15:22

Ano, souhlas..!

Mí rodiče byli ateisti, přesto mě mamka mlátila po hlavě desaterem neustále :))) Byť to nemám jak doložit, myslím, že to mělo vliv na míru svědomí..

A. Alda 24.4.2015 14:08

Morálka bez víry

je jen projev nedostatečné inteligence. Morálka je opodstatněna vírou v Boha, v posmrtný život a Boží soud. Bez této víry je morálka jen souhrn neodůvodnitelných pravidel, která zhoršují život osoby morálku dodržující oproti těm, kdo ji dodržují, aniž by za nedodržování hrozila citelná sankce či za dodržování znatelná odměna. Dodržování morálky ateisty je skutečně hodno Nietscheova výsměchu.

J. Jurax 24.4.2015 16:37

Re: Morálka bez víry

Ale kuš - spíš víra v bohy a morálka na základě strachových vazeb, že mi to ten pánbu jednou spočítá a nepřijdu do nebe je hodna výsměchu.

Pravidla morálky se vytvoří v každém společenství, aby toto mohlo fungovat. Tím jsou pravidla odůvodněna (a dodejme, že v ve společnostech v bohy věřících pragmaticky oděna do náboženského roucha, aby se do dutých hlav lépe vtloukla). A za jejich nedodržování hrozí společenstvím dané sankce. Platí kromě lidských společenství od tlup lovců mamutů až po současné státy i pro společenství zvířecí.

J. Krásenský 24.4.2015 19:45

Re: Morálka bez víry

Ale jděte, jaké strachové vazby. Prvořadé je, v křesťanství, že všichni lidé, věřící i nevěřící, dobří i špatní, všichni jsou si před Bohem rovni. "První budou poslední a ti poslední prvními" Král není víc než jeho poslední poddaný, víc než žebrák. Bez Božích přikázáních žádná "lidská práva" neexistují, i kdybyste si jich nadeklarovali milion, nemají žádnou hodnotu bez morálky, bez etiky, bez svědomí a přikázání Bohem seslaných. "Právo na život? Vaše? Co když uznám, že Váš život není důstojný života člověka, jak si jej představuji? Vaše právo na život zatěžuje potřebnější zbytečnými výdaji, a co hůř, svým nedůstojným životem ničíte planetu!" Bez Boha je vše dovoleno, jak psal třeba Dostojevsky. V očkovacích vakcínách určených pro Afriku byly nalezené látky způsobující neplodnost žen, a je z toho aféra podobná "nuceným" sterilizacím sociálně nepřizpůsobivých před dvaceti a více lety? Není, asi o tom ani nevíte....  Současná "práva" užívají pokrokoví liberálové, dříve trockisti", k zotročení i Vás. To je pravá strachová vazba, že nevíte ani z čeho všeho Vás dnes můžou obvinit. Třeba z nenávisti, a  vzhledem k tomu, že v tom případě neužíváte "práva" presumpce neviny, hodně štěstí.

J. Sova 24.4.2015 20:08

Re: Morálka bez víry

V tom se Dostojevskij mýlil:

http://www.galen.cz/idistrik/vydav/?module=katalog&page[book]=3201

J. Sova 24.4.2015 22:50

Re: Morálka bez víry

Správný odkaz je zde:

https://www.kosmas.cz/knihy/134630/proc-se-dostojevskij-mylil/

J. Jurax 24.4.2015 22:43

Re: Morálka bez víry

Tak jsou si před bohem rovni. No a? A jinak - v praxi - si ovšem rovni nejsou a z principu ani být nemohou. A to je důležité. Rovni si mají být akorát před zákonem; jak zkušenost učí, ani tohle v praxi neplatí absolutně.

A to ostatní - Bez Božích přikázáních žádná "lidská práva" neexistují, i kdybyste si jich nadeklarovali milion ... a tak dál - je dílem zmatené, dílem směšné. Zejména tohle o neexistenci práv je srandovní. Tomu fakt věříte?

No pak pletete páté přes deváté - Dostojevského, očkovací vakcíny (to jako že kdyby byl pánbu, nestalo by se to nebo jak ... nebo chcete naznačit, že tohle spáchali bezbožníci, ba kovaní ateisté, poněvadž jinak to ani není možné), a proč z toho není aféra netuším (holt se za to nikdo nebral, pokud to ovšem není žvást nebo tzv. novinářská interpretace), trockisty a liberály - mimochodem jestli vazbou "pokrokoví liberálové, dříve trockisti" naznačujete vztah ekvivalence mezi trockisty a pokrokovými liberály, tak jde o názor vpravdě osobitý ... máte v tom guláš. Neodvážím se arciť tvrdit, že kvůli tomu, že věříte v boha :-)

J. Jurax 24.4.2015 3:34

A ještě

"Převaha západní civilizace, která byla nejpatrnější někdy na přelomu 19. a 20. století, měla své kořeny již ve středověké Evropě."

To ano, ale nikoliv kvůli tomu, že všichni duchovní (zejména mniši) četli tutéž knihu – Bibli – a zpracovávali různým způsobem stejná témata a že Knihy sentencí Petra Lombardského probírali všichni studenti v prakticky celé Evropě.

Ta převaha byla díky tomu, že západní civilizace uměla ulít větší děla, postavit lepší lodě a navigovat je oceány, vymyslela parní stroj, strojní výrobu, železnici, lodní šroub, dalekohled, vakcinaci, zadovky s rýhovanými hlavněmi, ruchadlo a výkonné zemědělství, telegraf, masovou výrobu oceli, objevila původce nakažlivých chorob (aspoň některých) a léčbu proti nim, založila přírodovědná a technická vysoká učení a díky tomuto uměla ovládnout podstatnou část známého světa a obchodovat s ním. A objevila a v praxi použila kapitalismus, jenž to všechno spolu s mimo Evropy vyjma severní Ameriky neobvyklou mírou zaručených osobních svobod umocnil.

A. Alda 24.4.2015 8:49

A proč to ti evropané uměli?

Pro rozvoj technologií byly v Evropě horší podmínky než v muslimy dobyté části světa.

Např. ropa občas teče ze země sama, uhlí se ale musí těžit. Nebo zatímco evropané po staletí platili Arabům za zboží z východu i jihu a sami neměli moc co nabídnout, muslimové měli díky své poloze kontak s Indí, Čínou, Afrikou i Evropou a ze zprostředkování obchodu jen bohatli. A k čemu jim to bohatnutí bylo? Vidíme to i dnes - z šílených peněz za ropu si stavějí jenom mrakodrapy do nebe a chlazené haly s umělými kopci a sněhem k lyžování, ale Arabský poloostrov i Sahara jsou pořád pouště (o kousek dál udělali Židé i bez ropných peněz z pouště sady a zahrady).

J. Jurax 24.4.2015 17:05

Re: A proč to ti evropané uměli?

No, rozvoj technologií nastal s rozvojem vědeckého bádání, jež bylo umožněno zeslabením vlivu církve katolické církve, věroučným rozkolem vedoucím k odštěpení protestantů etc. A taky nezbytnou soutěživostí v rozdrobené Evropě. Až do cca 17. až 18. století byly muslimské země - otomanská říše - technologicky s Evropou srovnatelná (samozřejmě jak v kterém oboru). Až do objevu a hlavně praktického využití mechanického zdroje síly - parního stroje. A za ten nemůže křesťanská víra, nýbrž potřeba čerpat vodu z uhelných dolů.

Příklad s ropou je pitomý - krví civilizace se stala až v druhé půli 19. století. A musí-li se - například - uhlí těžit, pak to vede k rozvoji technologií těžby (viz výše parní stroj), kdežto stačí-li vyvěrající ropu nabrat do puténky, impuls k rozvoji to v sobě neskrývá.

Že měli muslimové díky poloze kontakty - to ano, leč využili jich toliko ke kšeftu. Islám, jenž věřícím dává pocit převahy nad nevěřícími psy a káže, že vše jest v koránu a svatých svitcích a co nadto jest, od šejtana jest, jim znemožnil využít jich ku rozvoji věd a techniky.

No a dnes že si staví paláce, když neví co z penězi? Když jich mají dost, aby si cokoliv koupili, impuls k rozvoji to též nedává. Ty paláce jim vymýšlejí a staví architekti a technici z neislámských zemí. Židé v Izraeli tu ropu neměli, takže museli pracovat a vymýšlet. A v neposlední řadě se bránit. A byli dostatečně moudří, aby ignorovali hlasy náboženských fanatiků mezi sebou.