30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč je křesťanství lepší než islám II.

Nejprve se musím omluvit některým čtenářům svého prvního článku na toto téma. Napsal jsem: „Název článku patrně shledají jako neproblematický pouze dvě (dosti si podobné) skupiny lidí, které nazývám ‚katolický talibán‘ a ‚evangelikální ultras‘.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 24.4.2015 16:50

Bojovníku se můžete ubránit

To ale není vítězství ve válce ideologií, pokud na jeho místo nastoupí další a další.

P. Urban 24.4.2015 16:44

Řekl bych, že na islámu jsou problematické tři věci

Za prve, Korán je věčnou neměnnou pravdou. To Bible není, Bůh i svět se v jeho pojetí mění.

Za druhé, islám je náboženstvím vojensko-politické expanze. Podstata křesťanství naopak leží mimo tento svět. Celou podstatu křesťanství vlastně tvoří Desatero, Otčenáš a přikázání miluj bližního jako sebe samého (s upřesněním, že "bližní" znamená též, a vlastně především, nepřítel). Všechno ostatní z judaismu uložili Ježíš a sv. Pavel potichu k ledu. S tímhle samozřejmě nejde v pozemském životě vystačit, a tak každá nová generace křesťanů nebo aspoň každá nová epocha musí podrobnější pravidla hledat znovu a znovu.

Islám tuhle možnost nedává, protože Mohamed (podobně jako Mojžíš) byl vojevůdce a politik. S takhle okleštěným programem by ve své době neuspěl. To ovšem znamená, že vzepřít se těmto pravidlům a zůstat dobrým muslimem je mnohem těžší, než podobná vzpoura pro křesťana.

J. Krásenský 24.4.2015 16:39

Re: To je Váš názor.

Kde chybí víra, nastupují pověry. Gratuluji, ovšem jestli Vám víra happyend negramotného líného a hloupého Honzy s královskou dcerou a půlkou království a špatnými hygienickými návyky, pomáhá se vyrovnat s nástrahami života, nu prosím.

S největší pravděpodobností nevíte o křesťanství víc, než Vám zvládly podat školy po kulturkampfu, školy oslavující Voltaira (autora citátu, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou) a školy socialistické - národně i internacionálně. Jen připomínám, že pravda osvobozuje, lež vede k otroctví.

J. Jurax 24.4.2015 16:37

Re: Morálka bez víry

Ale kuš - spíš víra v bohy a morálka na základě strachových vazeb, že mi to ten pánbu jednou spočítá a nepřijdu do nebe je hodna výsměchu.

Pravidla morálky se vytvoří v každém společenství, aby toto mohlo fungovat. Tím jsou pravidla odůvodněna (a dodejme, že v ve společnostech v bohy věřících pragmaticky oděna do náboženského roucha, aby se do dutých hlav lépe vtloukla). A za jejich nedodržování hrozí společenstvím dané sankce. Platí kromě lidských společenství od tlup lovců mamutů až po současné státy i pro společenství zvířecí.

P. Urban 24.4.2015 16:35

Jak je možné, že křesťané ještě nevyhynuli?

Nejspíš proto, že ne každý křesťan je dokonalý v popisovaném smyslu.

Na druhou stranu, pokud by ateisté byli lidmi s absolutní svobodou slova, museli by být už všichni v base. Kvůli urážkám konkrétních lidí, kvůli zpochybňování holocaustu atd.

Asi ani oni nejsou tak úplně dokonalí. Tudíž při psaní o víře (včetně té ateistické) počítat jen s po všech stránkách dokonalými vyznavači je pustá teorie.

P. Urban 24.4.2015 16:31

To se ovšem nevylučuje

Víra v nadpřirozeno může být součástí evoluce. Pokud usnadní tvorbu pravidel. Evoluce je totiž, podobně jako politika, umění možného. Změny nevznikají proto, že "jsou potřeba", ale z jiných důvodů. Evoluce pak rozhoduje o tom, zda se udrží či zaniknou.

J. Jurax 24.4.2015 16:28

Re: Desatero

Zhruba ano.

J. Jurax 24.4.2015 16:26

Re: Život ve Starém Římě

No jestli jsou věřící slušní jen na základě strachových vazeb, že jim to jejich pánbu jednou spočítá ... :-) ... to i mně ateistovi, bezvěrci a neznabohovi přijde poněkud jednoduché ... :-)

Slušné chování nezávisí na víře v bohy, nýbrž na výchově a biologicky daných osobních dispozicích.

J. Jurax 24.4.2015 16:21

Re: Život ve Starém Římě

To není problém, ale komparativní výhoda.

A filosofie "ničemu nevěřit", dokud to není na dané úrovni poznání nerozporně dokázáno, je hnacím motorem přírodních a technických věd a tudíž i civilizace.

Opak - všemu věřit - vede ke stagnaci a úpadku. Protože podle toho vše, co je předloženo k věření, nelze zpochybnit. Když tomu věříte, ani to nenapadne. A když, pak nastoupí strážci čistoty víry.

J. Jurax 24.4.2015 16:13

Re: Nevidím důvod, proč nenavázat

Ale cena života onoho služebníka je stejná jako u jeho pána a oba mají stejnou důstojnost - jak bylo uvedeno výše.

Z toho bych vyvodil, že zmlácení křesťana - ovšem služebníka - jeho důstojnost nepoškodí. Před bohem jsou si přece rovni, akorát někteří jsou holt častěji biti. Bůh je ale miluje stejně jako ty, kdož je mlátí.

Ergo - v praxi to nefunguje. Nicméně jako proklamace to zní hezky.

J. Kanioková 24.4.2015 16:12

Nevěřím v nadpřirozeno,

"věřím" v přirozený vývoj, evoluci. Tak jako ve zvířecí říši.

Myslím, že náboženství bylo vymyšleno proto, že na rozdíl od ostatních živých tvorů, dostal člověk do vínku daleko větší kapacitu pro myšlení; čehož, na rozdíl od zvířat, se naučil i zneužívat. Zvířata zabíjí jen z potřeby nasycení žaludku, či v boji o teritorium. Z pudu sebezáchovy. Člověk si pro to postupně nacházel i jiné důvody..

A proto si myslím, že se postupně vytvářely určité zásady, aby se soužití ve větších skupinách dalo "podvázat" pravidly, které by lidi dobrovolně respektovali. No.. s tou dobrovolností to nejspíš nebylo tak žhavé, proto vzniklo náboženství, aby lidi "nutilo" k respektu pozemských pravidel a vytváření tradic, hodnot..

J. Jurax 24.4.2015 16:07

Re: pointa

I válku ideologií vyhrajete. Ovšem musí Vám být povoleno bojovat naplno, bezohledně a totálně, s využitím veškeré převahy technologické i převahy v hrubé síle. Což náš humanismus a veřejné mínění nepovolují. Dosud, protože ještě není tak zle. Prý.

Ovšem bojovníku, jež je odhodlán Vás zabít, se neubráníte, máte-li zapovězeno jej byť jen poranit, i kdybyste byl zakut od hlavy až k patě v železné zbroji.

J. Sova 24.4.2015 16:06

Re: Nevidím důvod, proč nenavázat

Cítil byste se důstojně, kdybyste byl od svého pána jako otrok (služebník) bit?

Lk 12,47 Ten služebník, který zná vůli svého pána, a přece není hotov podle jeho vůle jednat, bude velmi bit. Ten, kdo ji nezná a udělá něco, zač si zaslouží bití, bude bit méně.

J. Jurax 24.4.2015 16:00

Re: To je Váš názor.

No když Vám to pomáhá vyrovnat se s nástrahami života, jsem dalek toho se Vám ušklebovat.

Ale osobně to béřu jako úsměvnou pohádku pro děti. To spíš uvěřím, že hloupý negramotný Honza z pastoušky s problematickými hygienickými návyky získal princeznu a půl království.

J. Sova 24.4.2015 15:58

Re: Desatero

V Lukášovi (18,20) říká Ježíš dokonce jen "patero".

"Přikázání znáš: Nezcizoložíš, nezabiješ, nebudeš krást, nevydáš křivé svědectví, cti otce svého i matku.“

J. Jurax 24.4.2015 15:50

Re: Nevidím důvod, proč nenavázat

Ano, na tohle nachytalo křesťanství mnohé ovečky. Je nutno si ale povšimnout, že v praxi výrok byl, je a patrně vždy bude neplatný.

Z nepřeberného množství příkladů jeden: Vzpomeňte na Titanik a heslo "Ženy a děti první". A lodní důstojníky, kteří jej hájili s revolvery v rukou. A pak si najděte statistiky, jaké bylo procento zachráněných mezi cestujícími první, druhé a třetí třídy.

J. Jurax 24.4.2015 15:42

Re: Ano, souhlasím.

No jo, moslemíni - aspoň někteří - považují zase křesťanství za antináboženství, za dílo šejtanovo ...

A ve svatých knihách jakéhokoliv kultu můžete při troše obratnosti nalézt výroky pro podporu čehokoliv a něčeho zcela opačného. Proto nám taky náboženství vydržela - faktu víry sprostného lidu bylo lze - a je dosud - využít lidmi šikovnými k ideologické podpoře věcí a činů zcela přízemních.

A jestli Stvořitel je náš Otec a má nás rád jako své děti, pak jako vychovatel totálně selhal. Historie i současnost nám ukazují, že jsme pěkně nevychovaní parchanti.

J. Kanioková 24.4.2015 15:22

Ano, souhlas..!

Mí rodiče byli ateisti, přesto mě mamka mlátila po hlavě desaterem neustále :))) Byť to nemám jak doložit, myslím, že to mělo vliv na míru svědomí..

M. Pivoda 24.4.2015 15:22

Další článek: Je ateismus lepší než křesťanství nebo islám?

Ocenil bych, kdyby pan Drápal rozvedl (v nadpisu uvedené) téma ve svém budoucím článku.

Ateisté (včetně zde diskutujících) považují všechny věřící za určitý druh duševních mrzáků, kteří nějaký druh náboženství nutně k životu potřebují jako nějakou duševní berličku, která je snadněji přenese jejich obtížným pozemským životem. Ateisté (s absolutní svobodou slova) se už bolestivě přesvědčili, že "mrzákům" se do jejich "berle" zásadně nekope - viz případ Charlie Hebdo. Tedy nejen, že je to kopání do berle je neetické, ale může i hodně bolet.

Ale to hlavní: Líbila se mi včerejší argumentace Lajkeba (viz jeho článek jako reakce na článek Drápala), že kdyby v lidské společnosti skutečně fungoval Darvinův přírodní výběr, neměli by dnes křesťané už vůbec na zemi existovat. Názorně řečeno, kdo si nechá proříznout hrdlo a nebrání se, toho geny by se zde po dvou tisících let už neměly vůbec vyskytovat. A přesto tomu tak evidentně není. Jak je to možné?

Takže dočkáme se třetího (promyšleného) článku pana Drápala? Děkuji předem.

J. Skála 24.4.2015 15:13

Desatero

Zpět k pramenům: Minimálně tři, ale spíše čtyři z přikázámí nemají s morálkou v dnečním slova smyslu nic společného. Ten zbytek zase nemá nic společného s náboženstvím.

J. Kanioková 24.4.2015 15:13

Re: Život ve Starém Římě

""Moderní věda vznikla Církvi navzdory, když už ztratila tu moc.""

Přesně..

Ale i jako absolutní ateista vnímám jedno plus pro věřící, mimo Islám - a proto mě docela mrzí, že u nás byla "víra" tak až moc vytěsněná. Protože s její likvidací ztratili lidi poslední zbytky zábrany.

Jistě i mezi věřícími se najdou šíbři, zločinci, ale ta víra v "posmrtný život" je pro ně brzdou "že jim to pak bude sečteno".

M. Mruk 24.4.2015 14:52

Re: Nevidím důvod, proč nenavázat

Tak co třeba toto: ať jste muž, žena nebo dítě, otrok nebo svobodý, cena vašeho života je stejná a má stejnou důstojnost.

M. Mruk 24.4.2015 14:45

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

Teď motáte víc věcí dohromady, které spolu nesouvisí. Jestli se ptáte, zda byla robota pro sedláky lepší než placení nájmu, tak jednoznačně ano.

J. Ráž 24.4.2015 14:30

Re: Ano, souhlasím.

Islám se přetvořil z náboženství ve státotvornou ideologii stejně, jako se to stalo s křesťanstvím ve středověku. Naštěstí pro vyvoj Evropy u křesťanů, mimo Vatikánu, nedošlo k instalaci teokratickych státních struktur jako v muslimských zemích, a "světští" vládcové si ponechali reálnou moc. Proto vývoj v islámských zemích jde jiným směrem, zcela zřetelně destruktivnim, což nutí značnou část muslimů k expanzi, zejména do Evropy.

P.S. To co vidíme ve středomoří není projev humanitární krize, ale muslimská expanze, což dokladuje i věkové složení t.zv. uprchlíků.

E. Erat 24.4.2015 14:22

Re: Jsem člověk......

Lidstvo žilo tisíce let před desaterem- Starým zákonem atd.I v té době nějáká morálka platila a lidstvo se úspěšně rozvíjelo.A nebudtě směšný,dnes je snad s bídou z desatera dodržováno "nezabiješ" na ostatní se nikdo neohlíží,možná pár starých zapšklých katolíků,vymírající druh,aspoň v západní civilizaci.

E. Erat 24.4.2015 14:14

Re: Život ve Starém Římě

Souhlas.

J. Ráž 24.4.2015 14:13

Re: pointa

Kdo je lepší ukazují jen dlouhodobé výsledky. Mohu věřit, a rodiče i učitele mne mohou v té víře utvrzovat, že jsem nejlepší skokan do dálky. A teprve opakovaná konfrontace s jinými skokany ukáže jak na tom opravdu jsem.

Muslimové jsou přesvědčení, že jsou nejlepší, protože jsou převážně konfrontováni s duchovní prázdnotou a dekadentním přístupem k životu většiny Evropanů, pro ně s naprosto nepochopitelnou neochotou efektivně bránit ( na rozdíl od muslimů) své životní hodnoty, neb žádné reálně nemají. A tak lidé, jejichž ideologie založena na řádu a disciplíně zatím vítězí nad lidmi s ideologií založenou na ne-disciplíně a duchovním chaosu. Evropané degenerují, protože se domnívají, že řád, víra v něco nemateriálního a disciplína je vývojově překonaná a muslimští vůdcové to vnímají jasné. . Technicky jsme zatím schopni prokázat, že jsme lepší,ale v dlouhodobé perspektivě nás muslimové porazí, když se nevrátíme k základům na kterých jsme se stali nejmocnější a nejvyspělejší světovou civilizací.

Že materální převaha západu vyhrává jen bitvy, ale ne válku ideologií, dokazují muslimové všude, kde se s námi v posledních desetiletích utkali.

A. Alda 24.4.2015 14:08

Morálka bez víry

je jen projev nedostatečné inteligence. Morálka je opodstatněna vírou v Boha, v posmrtný život a Boží soud. Bez této víry je morálka jen souhrn neodůvodnitelných pravidel, která zhoršují život osoby morálku dodržující oproti těm, kdo ji dodržují, aniž by za nedodržování hrozila citelná sankce či za dodržování znatelná odměna. Dodržování morálky ateisty je skutečně hodno Nietscheova výsměchu.

A. Alda 24.4.2015 14:04

To je Váš názor.

Já věřím něčemu úplně jinému. Věřím v jednoho Boha, Otce všemohoucího, Stvořitele nebe i země, všeho viditelného i neviditelného. Věřím v jednoho Pána Ježíše Krista, jednorozeného Syna Božího, který se zrodil z Otce přede všemi věky: Bůh z Boha, Světlo ze světla, pravý Bůh z pravého Boha, zrozený, nestvořený, jedné podstaty s Otcem: skrze něho všechno je stvořeno. On pro nás lidi a pro naši spásu sestoupil z nebe. Skrze Duch Svatého přijal tělo z Marie Panny a stal se člověkem. Byl za nás ukřižován, za dnů Poncia Piláta byl umučen a pohřben. Třetího dne vstal z mrtvých podle Písma. Vstoupil do nebe, sedí po pravici Otce.

A znovu přijde, ve slávě, soudit živé i mrtvé a jeho království bude bez konce. Věřím v Ducha Svatého, Pána a dárce života, který z Otce i Syna vychází, s Otcem i Synem je zároveň uctíván a oslavován a mluvil ústy proroků. Věřím v jednu, svatou, všeobecnou, apoštolskou církev. Vyznávám jeden křest na odpuštění hříchů. Očekávám vzkříšení mrtvých a život budoucího věku.

P. Vaňura 24.4.2015 13:58

Horší a lepší z hlediska vlivu na

život lidí.