30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Proč je křesťanství lepší než islám II.

Nejprve se musím omluvit některým čtenářům svého prvního článku na toto téma. Napsal jsem: „Název článku patrně shledají jako neproblematický pouze dvě (dosti si podobné) skupiny lidí, které nazývám ‚katolický talibán‘ a ‚evangelikální ultras‘.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 24.4.2015 19:08

O tomto případu snad ví každý

Šlo o případ případ Charlie Hebdo ve Francii, kdy se v rámci absolutní svobody slova se francouzští karikaturisté posmívali Mohamedovi a byli za to jeho stoupenci zabiti. Nebudu to zde dál pižlat.

P. Selinger 24.4.2015 18:13

Jen proto, že je o 600 let vepředu

vzpomeňte, co dělali křesťané ve jménu víry před 600 lety ! Víra v boha je bohužel velmi rozšířená duševní porucha, ať se jedná o jakékoliv božstvo.

J. Jurax 24.4.2015 17:56

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

No, kdysi mne učili, že i ekonomický rozvoj Evropy v 19. století se děl na základě nelidského vykořisťování. Ne státního, ale státem posvěceného a tolerovaného. Odtud vzestup dělnických hnutí etc. a nakonec dnešní pracovní zákonodárství a s tím související jisté zpomalení dynamiky rozvoje.

Čína je holt v tomhle pozadu - ale nejspíš i tam dojde k podobnému vývoji. Překážkou ovšem je, že je diktaturou - paradoxně komunistickou - a že boj proti vykořisťovaní státem lze jako boj proti státu. Tuhle nevýhodu Evropa neměla.

P. Urban 24.4.2015 17:54

Pan Drápal se může mýlit

ale Vy neuvádíte žádný argument, proč se mýlí.

Antický svět se nezhroutil kvůli křesťanství, ale kvůli vyčerpání svého ideového potenciálu, který křesťanství dokázalo nahradit jen zčásti. Rozhodně ale nebylo příčinou odcizení společnosti a státu. Ani situace, kdy se tento stát stal pro většinu obyvatel ztrátovou záležitostí, neboť jen bral, aniž by byl schopen zajistit aspoň částečnou stabilitu a bezpečnost.

Zhroucení římského státu a nástup středověkého feudalismu ovšem znamenal nástup podmínek, ve kterých se antické dědictví stejně nemohlo uplatnit jinde, než v čistě teoretické sféře, a i tady jen pro hrstku vyvolených. Na víc raně středověké společnosti prostě neměly. Nebýt křesťanství, zmizelo by antické dědictví nejspíš úplně. A jeho případné znovuobjevení by už nemělo na co navázat.

J. Jurax 24.4.2015 17:44

Re: Ono se to možná tak úplně nevylučuje

Jistě, nehodlám to popírat.

J. Jurax 24.4.2015 17:41

Re: Další článek: Je ateismus lepší než křesťanství nebo islám?

Jak souvísí ateismus - tedy popírání boha nebo božstev, neznabožství, bezbožnost - s absolutní svobodou slova?

P. Urban 24.4.2015 17:40

Na vysvětlenou

Tohle je odpověď na reakci p. Sovy. Sem se dostala omylem.

J. Jurax 24.4.2015 17:37

Re: Dejme tomu

To s tím Německem byl příklad - neberte to doslovně, takhle se dějiny neopakují.

A nad síly Západu to není. Ovšem prvotně se Západ musí zbavit islámských pátých kolon, jejichž vytvoření ve své pošetilosti dopustil.

P. Urban 24.4.2015 17:36

Ale on žádná přikázání nezrušil

on je jen doplnil. Pravidla zůstala, jen se po tomto doplnění nedala používat, aniž by se člověk nedostal do konfliktu s Ježíšovým učením.

P. Urban 24.4.2015 17:32

Dejme tomu

nacismus byl ovšem jen věcí Německa, islám je universální ideologie, která zahrnuje významou část planetární populace. Myslíte, že pokud tuto část světa rozbombardujeme a dobudeme podobně, jako Spojenci Německo, stane se radikální islám stejně marginální, jako neonacismus? A není to tak trochu nad síly Západu, i kdyby opravdu chtěl?

J. Jurax 24.4.2015 17:31

Re: To je pravda

Ano. Byl. Díky dědictví antiky u nás barbary a křesťanstvím potlačené, u nich až upevněním dogmatického islámu o pár století později. Nicméně až do 17. až 18. století byl islám - otomanská říše - víceméně technologicky srovnatelná s námi (záleží od oboru) - systém měl setrvačnost a my naopak museli dohánět stagnaci způsobenou křesťanstvím. Zlom přišel s objevem a využíváním mechanického zdroje síly.

Pan Drápal se mýlí. Je totiž - při vší úctě k němu - omezen právě svou vírou v bohy.

P. Urban 24.4.2015 17:27

Nevidím

píšete o ABSOLUTNÍ svobodě slova, takže do ní patří i zpochybňování holocaustu. Pokud tomu tak není, pak to není svoboda slova ABSOLUTNÍ. Což je v pořádku, jen je třeba nazývat věci pravými jmény. A uvědomit si, že svoboda je nedělitelná jen do okamžiku, než se dotkne věcí, které my považujeme za důležité.

J. Jurax 24.4.2015 17:25

Re: Bojovníku se můžete ubránit

Je. Napřiklad nacistická ideologie byla takto poražena. Nově nastoupivší nacisté jsou jen marginální pěna tupců na okraji civilizovaného světa.

J. Sova 24.4.2015 17:24

Re: A proč ne?

Pak si ovšem Ježíš odporoval.

Mt 5,18 Amen, pravím vám: Dokud nepomine nebe a země, nepomine jediné písmenko ani jediná čárka ze Zákona, dokud se všechno nestane.

Kdo by tedy zrušil jediné z těchto nejmenších přikázání a tak učil lidi, bude v království nebeském vyhlášen za nejmenšího; kdo by je však zachovával a učil, ten bude v království nebeském vyhlášen velkým.

P. Urban 24.4.2015 17:24

Tady je řeč o náboženství a o víře

Occamova břitva patří do vědy. Začnou-li se věda a víra míchat, máme na hloupost zaděláno, ať už míchači přicházejí z kterékoli strany.

M. Pivoda 24.4.2015 17:23

Je třeba dobře zvážit prezentaci ilustrativních příkladů

Jak vidíte, nebylo od vás příliš moudré zaplést do této diskuze holocaust.

Já jsem měl na mysli argumentaci Michala Žantovského, že "svoboda je nedělitelná" v jeho článku Charlie na druhou (viz Lidové noviny, Česká pozice, sobota 21. března 2015).

J. Jurax 24.4.2015 17:22

Re: To je Váš názor.

Ale kuš - doufám jen, že nechápete záměrně a že jde o ironii, nikoliv o alternativní inteligenci. Tedy pokud jde o toho Honzu.

A o křesťanství vím dost, abych jej mohl odmítnout. Byť jistě vím méně než Vy.

A poslední připomenutí je úsměvné. Já jej - jistě na rozdíl od Vás - interpretují tak, že pravda osvobozuje a lež náboženství vede k otroctví víry.

P. Urban 24.4.2015 17:18

A proč ne?

Starý Zákon a jeho pravdy Kristus nezrušil. Jen je doplnil takovým způsobem, že řada těch pravidel fakticky přestala fungovat. Trochu to připomíná ústavní právo v USA.

Tohle se s Koránem v islámu dělat nedá. Tam musí každá čárka nejen nepomíjet, ale i fungovat v praxi tak, jak fungovala vždycky.

P. Princ 24.4.2015 17:17

Re: To se ovšem nevylučuje

Víra v nadpřirozeno je víra v mrtvolu zaříznutou Occamovou břitvou.

P. Urban 24.4.2015 17:14

Ono se to možná tak úplně nevylučuje

To ovšem chce připustit, že tutéž věc mohou u člověka formovat různé faktory.

J. Jurax 24.4.2015 17:13

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

A znáte nějakou společnost, která se dokázala rozvinout - technicky a vědecky - na základě nějaké svaté knihy či náboženství?

Ateismus nebrzdí, náboženství ano, neboť musí bránit svou víru bádáním nahlodávanou. U nás křesťanství neuspělo, v islámském světě islám uspěl.

P. Urban 24.4.2015 17:13

Nemám

a ani ho nepotřebuji. Pokud ateista považuje za nepřijatelné zpochybňování holocaustu, pak není vyznavačem ABSOLUTNÍ svobody slova. Pokud takoví ateisté nejsou, pak se pan Pivoda odvolává na lidi (ateisty s absolutní svobodou slova), kteří neexistují.

J. Jurax 24.4.2015 17:10

Re: Hm, vskutku diplomaticky řečeno kontroverzní

Myslíte?

J. Jurax 24.4.2015 17:08

Re: Křesťanství je lepší než islám, protože zná

Jistě. Ono totiž skrze soucit, lásku, empatii a slitování lze i spáchat sebevraždu, je-li jich přespříliš a/nebo jsou zaměřeny na nesprávný subjekt.

J. Jurax 24.4.2015 17:05

Re: A proč to ti evropané uměli?

No, rozvoj technologií nastal s rozvojem vědeckého bádání, jež bylo umožněno zeslabením vlivu církve katolické církve, věroučným rozkolem vedoucím k odštěpení protestantů etc. A taky nezbytnou soutěživostí v rozdrobené Evropě. Až do cca 17. až 18. století byly muslimské země - otomanská říše - technologicky s Evropou srovnatelná (samozřejmě jak v kterém oboru). Až do objevu a hlavně praktického využití mechanického zdroje síly - parního stroje. A za ten nemůže křesťanská víra, nýbrž potřeba čerpat vodu z uhelných dolů.

Příklad s ropou je pitomý - krví civilizace se stala až v druhé půli 19. století. A musí-li se - například - uhlí těžit, pak to vede k rozvoji technologií těžby (viz výše parní stroj), kdežto stačí-li vyvěrající ropu nabrat do puténky, impuls k rozvoji to v sobě neskrývá.

Že měli muslimové díky poloze kontakty - to ano, leč využili jich toliko ke kšeftu. Islám, jenž věřícím dává pocit převahy nad nevěřícími psy a káže, že vše jest v koránu a svatých svitcích a co nadto jest, od šejtana jest, jim znemožnil využít jich ku rozvoji věd a techniky.

No a dnes že si staví paláce, když neví co z penězi? Když jich mají dost, aby si cokoliv koupili, impuls k rozvoji to též nedává. Ty paláce jim vymýšlejí a staví architekti a technici z neislámských zemí. Židé v Izraeli tu ropu neměli, takže museli pracovat a vymýšlet. A v neposlední řadě se bránit. A byli dostatečně moudří, aby ignorovali hlasy náboženských fanatiků mezi sebou.

P. Princ 24.4.2015 17:00

Máte statistický údaj

o relativním či absolutním počtu ateistů kteří zpochybňují holocaust ??

P. Urban 24.4.2015 16:59

A v čem konkrétně byste chtěl na antiku navazovat?

J. Sova 24.4.2015 16:56

Re: To je pravda

Mt 5,18: „Amen, pravím vám: Dokud nepomine nebe a země, nepomine ani jediné písmenko, ani jediná čárka ze Zákona, dokud se všechno nestane.“

P. Urban 24.4.2015 16:56

Anebo nejsme roboti

P. Urban 24.4.2015 16:54

To je pravda

pan Drápal se ovšem domnívá, že tyto schopnosti a tyto objevy souvisely právě se čtením Bible a hledání pravdy, která nikdy nebyla stoprocentně poznaná.

Pravda je, že byly doby, kdy muslimský svět byl teoreticky i prakticky mnohem více vpředu, než Západ. A to i vojensky. A pak to tak nějak zaostalo. Podle mě to opravdu souvisí se skutečností, že Korán je věčná a nezměnitelná pravda, takže hledání pravdy je zbytečné.