27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Martinovská 15.11.2010 18:58

Re: Pan Joch zrejme studuje

No a berňák je důležitý zástupce státu, který zosobňuje to, co máme my dva společné - stát jako organizaci. I lidé v obci se organizují, právě proto že se narodili nebo tam bydlí společně.  Mají společné problémy, které řeší pomocí společných zástupců, stejně jako stát. Stát je víc než zákon - zvolení zástupci zákony tvoří.

Ve skutečnosti na Jochův návrh hned tak nedojde, naše diskuze je zcela teoretická, ale za Rakouska a dřív už to tak fungovalo.  Musím vařit, na shledanou. Organizace zvaná rodina nás dva manžele nevidí stejně, rovnost ve skutečnosti existuje jen velmi teoreticky.

O. Kadlec 15.11.2010 19:04

Re: Pan Joch zrejme studuje

:-) dělba práce není nerovnost. Přeji celé rodině dobrou chuť!

A. Fritscher 16.11.2010 13:34

Re: Pan Joch zrejme studuje

Nerozumím tomu že se stavíte na zadní z představy organizace a kontroly vašeho života státem, A berňák vám připadne v pohodě. Zajímalo by mě v jaké oblasti vykonáváte vedoucí funkci, ale předpokládám, že to bude státní organizace, nebo´t v soukromém sektoru by vám tolik času na diskuse nezůstalo. V tom případě plně chápu vaše rozhořčení nad myšlenkami pan Jocha :o)

O. Kadlec 16.11.2010 17:10

Re: Pan Joch zrejme studuje

Já nechodím do práce. A představy lidí, kteří nedovedou žít jako svobodní občané nějakého státu a potřebují být někam zařazeni prostě nesdílím. Zato vím, že má svoboda je svázána s faktem, že svobodní občané jsou všichni. Dokonce i ti kdo jimi být nechtějí.

M. Martinovská 15.11.2010 18:25

Re: Pan Joch zrejme studuje

Shrnutí: Černí pasažéři by neměli volit strojvedoucího, ani nastavovat výhybky. Měli by být rádi, že se vezou.

Z. Rychlý 15.11.2010 18:35

Re: Pan Joch zrejme studuje

Paní  Martinovská ! Sekám poklonu za ukončení neplodné diskuse takovým nádherným konstatováním. Zkusím si ho zapamatovat !

M. Martinovská 15.11.2010 18:50

Díky!

Diskuze s panem Kadlecem pro mně nebyla neplodná, (navíc on psal na více frontách, tak to měl těžké) leda v tom smyslu, že bych měla radši jít něco uvařit... no, asi uvařím chléb... hezký večer.

J. Schwarz 15.11.2010 21:56

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

Jéjda! Být vyhozen ze státního vlaku je můj sen! Ovšem já se tu narodil, považuju tedy za svoje právo tu pobývat. Samozřejmě bez nároku na to, aby mne někdo živil, to dá rozum!  Společnost vždy potlačuje individualitu a páše na ní násilí. Ovšem "Společnost", která o sobě tvrdí že je tolerantní a "humanistická" by neměla propadat nesnášenlivosti a totalitárním manýrům.  Neměla by mít problém nechat každého na pokoji a, chce-li, komunikovat s ním čistě na základě vzájemné výhodnosti. Jedinec by měl mít právo  se sdružovat, komunikovat a nabízet svoje schopnosti druhým výměnou za jejich protislužby bez vynucované "solidarity" s individui, kteří dotyčnému nepřinášejí nic krom trablů. Koncept pana Jocha  je krokem správným směrem. Pokud už se někdo uvolí o druhého pečovat, je nesmyslné, aby opečovávaný měl ještě možnost rozhodovat o intenzitě oné péče. A pokud jde o vynucenou "solidaritu" - jsem přesvědčen, že bude jednou odmítnuta stejně jako "právo" muže vyžadovat po ženě sex. V případě sexu se již má zato, že, ačkoliv sex hraje v životě lidském důležitou roli, tak bez ohledu na to jak moc má jeden "chuť" či "potřebu" má partner právo veta, vždy může říct ne. Nikoho nenapadne, že by dva bratři mohli "přibrat do party" hezké děvče a potom si "odhlasovat" že si to s ní rozdají. V demokracii je ještě něco podobného stále možné - i když jen v ekonomické oblasti.

M. Baloun 15.11.2010 20:58

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

V tom měl platón pravdu už před skoro 2 a půl tisíci lety: demokracie se zvrhne v chaos , který ve společnosti podnítí poptávku po vládě silné ruky (tyranii)

M. Baloun 15.11.2010 21:01

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

černý pasažér je pojem spjatý s postmodernou a globalizací, ne s komunismem. když je řeč o tom vyloučení z volebního procesu -zajímavě to mají zařízeno v USA

M. Martinovská 15.11.2010 21:09

Jak?

M. Baloun 16.11.2010 7:40

Re: Jak?

před aktem volení se volič musí zaregistrovat. tzn musí umět číst a psát, vyplňovat formuláře a mít dostatečnou touhu mluvit do věcí veřejných. je to sice drobná, ale přece jen selekce. narozdíl od našich krajů, kde stačí dojít k urně.

mmch: aktivisté pracující pro obamu, pomáhající voličům, kteří neradi dělají něco navíc a mají problémy s angličtinou dnešnímu prezidentovi možná dost zásadně pomohli

O. Kadlec 15.11.2010 21:17

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

Kde vidíte tu pravdu? Ve skutečnosti se už hodně generací děje opak: tyranie nějaký čas vydrží, ale nakonec se zvrhne v chaos, a pokud to ve společnosti podnítí touhu po svobodě, tak se společnost demokratizuje a uklidní.

V USA. matce demokracie, je stabilita už asi 230 let, s krátkou přestávkou občanské války, a co jsem já na světě tak plašani (v Americe!) tvrdí, že ta jejich demokracie dodělává a kdo ví jestli to vydrží do příštího roku...

...fakt je že jednoho dne skončí všechno vleže, ale zatím se ukazuje, že delší životnost než demokracie nemá nic soudobého.

M. Martinovská 15.11.2010 21:23

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

Kromě komunismu v Číně a samoděržaví v Rusku.

M. Martinovská 15.11.2010 21:24

Ale s tou Amerikou souhlasím, jen nevím

jestli to není tím, že mají málo černých pasažérů?

O. Kadlec 15.11.2010 21:28

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

Komunismus v Číně a samoděržaví v Rusku má větší životnost než USA!?!?!

Zmatek ve školním dějepise?

M. Martinovská 15.11.2010 22:15

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

Ne, ne, ne, USA má samozřejmě dobrou životnost a nadějnou porodnost čili vyhlídky do budoucna! Čína má samozřejmě v poslední době dobré hospodářské výsledky a amerika jí dluží, ale že by se na hranicích Číny tvořily fronty emigrantů, hrnoucích se přes zeď, nehrozí. Americká demokracie je maják a tak vůbec, což neznamená, že - ač se v tom nevyznám - některá rozhodnutí jejich vlády můžou mířit vedle, (sanace bank) což zajisté je způsobeno tím, že američané se mně nezeptali a nečtou toto podnětné fórum.

Ale samoděržaví v Rusku má už taky něco za sebou. 

Chtěla jsem říct, že hodně američanů bere místní - komunální - obecní "vládu" hodně jako "svou věc" - aspoň podle neuvěřiteného průměrného počtu 4 hodin nehonorované práce pro obec či školu, o kterém jsem se dočetla v knize o neziskových organizacích. To je opak černého pasažérství, čili jsem chtěla říct, že průměrně jich asi mají málo.

O. Kadlec 15.11.2010 22:39

Re: Pan Joch zrejme studuje Kaddafiho spisy

Ale to jsou přece jen NĚKTEŘÍ Američané! V USA jsem nebyl, ale s Američany se stýkám běžně už skoro dvacet let a jestli něco vím tak to, že si dělají co sami chtějí.  Žádná organizace! Představa, že Američan musí odpracovat určitý počet hodin na veřejných pracech je nesmyslná. Ve svobodné společnosti spousta lidí něco dobrého dělá a jiní lidé se flákají v baru. Já se stýkám s těmi, co něco dobrého dělají. Ale jsou to svobodní občané. I když mají v něčem přísnější zákony než my. Celá jejich země je postavena na tom, že občané jsou VŠICHNI, a u nich to není jen stav společnosti, je to něco jako víra. Proto je ta společnost stabilní. A protože je to velká země, mají tam možná skutečně něco jako vaše "černé pasažéry" - totiž mafii. Opravdovou, ne jako u nás.

M. Martinovská 15.11.2010 22:57

Jak žádná organizace. Organizace je i list dubu, a krásná

Nepodezíral byste mně doufám z toho, že si myslím, že američané MUSÍ - mně udivil ten průměr 4 hodiny, čili výkyvy na obě strany určitě budou. Matky na mateřské asistují ve školách a školkách, otcové opravujou školu i náves a tak, tak si to představuju. U nás náves opravuje EU. Velké celky jsou nepřehledné, obec jsou bližní, jsou blízko. U nás se to třeba taky časem zlepší. Slovo organizace tam není záporné podle mně. Někdo to určitě organizuje, třeba sněm dospělých z obce, co já vím. Neopravují náves živelně. 

Pane Kadleci, i vy jste organizace. Spousta ochočených bakterií - některé zdomácněly,  - i buňky mají určitou autonomii - akorát se většinou nemůžou odstěhovat, což my můžeme -  do jiné organizace.

O. Kadlec 15.11.2010 23:08

Re: Jak žádná organizace. Organizace je i list dubu, a krásná

Vy zřejmě odmítáte pochopit, že nějaký Spolek pro páchání dobrých skutků ve městě Miami JE organizace, zatímco město Miami (myslím občany, ne právnickou osobu) NENÍ organizace. Můj život taky může do určité míry organizovat "moje" církev, ale nikoli město kde žiji. Demokracie je z podstaty ZASTUPITELSKÁ.  O náves se má kdo starat a mně ať dají svatý pokoj. Já mám jinou práci, a taky je pro obec prospěšná, a já po nechci po lidech plošně "aby se zapojili".

To podstatné na sporu je, že nikdo nesmí mít právo vlamovat se mi do soukromí a podle jakýchkoli vymyšlených, třeba finančních kritérií posuzovat jakého řádu je mé občanství. To BYLO. Skončilo to v 19. stol. Pan Joch - a vy taky - si nějak nemůžete zvyknout.

M. Martinovská 15.11.2010 23:17

Re: Jak žádná organizace. Organizace je i list dubu, a krásná

Chápu to tak, že organizace rozdělujete na přátelské a nepřátelské, cizí a vlastní, dobrovolné a nedobrovolné - o náves... to byl příklad pouhé čtenářky statistiky, vzpomínající na Jiráskovy současníky, opravující Hronovskou náves.  Souhlasím, já nevím, co dobrého pro obec dělají ti vaši američani, co je výhodné organizovat (pardon) na nejnižší úrovni. 

Ale město vám organizuje život taky, jen nenápadněji, ale zcela nenahraditelně (a při výpadku vidíme, jak nedoceněně) kdežto církev jen tak dalece, jak vy sám dovolíte svou dobrovolnou účastí... musím jít spát, dobrou noc.

O. Kadlec 15.11.2010 23:32

Re: Jak žádná organizace. Organizace je i list dubu, a krásná

Dobrou noc! Pozdravuje vás také Lady Lobkowicz (mělnické víno).

Š. Hašek 15.11.2010 16:58

Je zajímavé,

že po dobrém, hlavu a patu majícím příspěvku, kdy je v podstatě řečeno: je třeba se trochu vrátit "zpět" a opět posílit vědomí "bez práce nejsou koláče" a nic se neudělá samo (rozuměj - nic nezařídí politici zadarmo), se zvedne taková bouře.

Že by i jen kosmetické změny nebyly dosti demokratické!

Obávám se, že na konci "absolutní demokracie" bude odhlasováno, že 1 a 1 jsou 3. A to jednoduše - většinou hlasů. Nevím, co tomu řeknou nadávači na pana Jocha, až jim to docvakne. Já tvrdím, že to bude průs. A už bude pozdě na diskusi.

Příjemný večer!

O. Kadlec 15.11.2010 17:02

Re: Je zajímavé,

Asi jste si spletl článek, pane Hašek.

Z. Rychlý 15.11.2010 18:48

Re: Je zajímavé,

Pan Hašek četl velmi dobře. To se jen Vy při čtení (zřejmě čehokoli od pana Jocha) chováte jako slečna Jajtelesová (V.Vlk st.), vidíte jen utkvělé představy (o komplotu pana Jocha proti demokracii) a smysl textu Vám tím pádem uniká.

M. Martinovská 15.11.2010 17:15

Re: Je zajímavé,

Souhlasím s panem Haškem - rozpočty, které víde rozdají, než přijmou na příjmové stránce, jsou v podstatě tou odhlasovanou větou - 1+1 = 3 a "ono to nějak dopadne". Jo, dopadne, jako v Irsku.

M. Martinovská 15.11.2010 17:21

Re: Je zajímavé,

Koneckonců, demokracie, kde volili plátci daně, už tu v historii byla, ale postupně se hlasovací právo rozšiřovalo a rozšiřovalo. V některých zamích navrhovali udělit volební právo dětem od 16 ti let. Kde se to zastaví? Navrhovatel vždy může počítat s podporou "té své" skupiny.

J. Řezníček 15.11.2010 16:32

Jako nástin řešení to není špatné,

má to ale svoje mouchy.  Potřebujeme na př. , aby naše ženy rodily více dětí, ale musí  z nich vyrůst vzdělaní a pracovití občané republiky.  Představte si nějakou spoluobčanku, která porodí houf dětí a vyrostou z nich pologramotní a polozdraví nezaměstnatelní spoluobčané.

B. Rybák 15.11.2010 12:59

Připozdívá se

Své přesvědčení, že demokracie je dočasná zdůvodňuje je Platon ve své "Republice" tím že nevyhnutelně dojde ke stavu, kdy se učitelé obávají svých žáků, rodiče svých dětí, slušný občan těch, kteří by měli být ve vězení, ve kterém nejsou často i když byli odsouzeni a přesto, že v něm panují vlídné podmínky,každý může mít vlastní morálku, homosexuálové a cizinci jsou protežováni, na ženy je nahlíženo jako na muže.

Připojíme-li k tomu poznatky z pádu antického Říma, podle kterých došlo pod heslem "chléb a hry" k neúnosnému zdanění, k nemravným "Lukulským hodům", průniku "barbarů" do všech oblastí života, nevymýtitelnému pirátství i uvnitř říše, nedostatek dětí, pak vidíme, že je opravdu o čem přemýšlet.

Zdá se, že alespoň snížení nepřátelsky laděné, neproduktivní imigrace, začíná nyní být možné. A v této souvislosti demokraté musí znovu postavit ideál svobody (slova) proti tyranii "politické korektnosti", svobodu podnikání (i proti ekologismu), odpovědnost za své činy a nedotknutelnost (křesťanského) svědomí proti morálnímu relativizmu a nehumánní morálce nových náboženství (enviromentalizmus).

M. Baloun 15.11.2010 14:07

Re: Připozdívá se

to o těch homosexuálech opravdu napsal Platon? vždyť za nejlepší jednotku se považovali v athénách nesmrtelní (jednotka složená z mužských homosexuálních párů)!

Ad řím: nelsučujte pád říma a konec římské republiky, to je diametrální rozdíl. kořeny úpadku republiky můžeme hledat někdy ve druhé polovině druhého století př. n. l., a s imigrací a chlebohrami nemají celkem nic společného.