16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
JaS 4.12.2008 22:59

Čekal jsem, kde se objeví PánBůh,

ale neobjevil. Článek se mi líbí, taky si to tak myslím. Úpadek demokracie vidím v katastrofálním nárůstu lidské blbosti, paradoxně vlivem technického pokroku. Ten paradox vychází z toho, že technická zařízení jsou tak dokonalá, že je může obsluhovat blbec, který tomu vůbec nemusí rozumět. Takže pak existuje skupina velmi chytrých lidí, kteří ta zařízení umějí vymyslet, a pak pořád větší skupina těch blbých, kteří nic vědět nemusí a tak je nic nenutí. A to je ta většina, která hlasuje - případně i v referendu - a dá se snadno zmanipulovat gaunery stejně jako reklamou.

Liberta 5.12.2008 23:30

Re: Čekal jsem, kde se objeví PánBůh,

To s Vámi nesouhlasím. Ta myšlenka o růstu "lidské blbosti" vlivem technického pokroku má něco do sebe, ale vůbec nesouvisí s krizí demokracie. Úpadek demokracie má kořeny v katastrofálním rozšiřování demokracie. V situaci, kdy je všeobecné volební právo i práva jiná, je samozřejmé, že je budou využívat skutečně všichni, tj. i ti blbí (dle Gausse víme dost přesně, kolik kterých je).

tomfuk 4.12.2008 21:08

Každému jak se hodí.....

každému jak se hodí,buď si kopne nebo ji hladí , základní zásadu demokracie-referendum.Tato otázka ,by měla být v našem demokratickém státě v současnosti jasná. Ústava  říká :"lid je zdrojem veškeré státní moci , vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné,výkonné a soudní.""Ústavní zákon může stanovit,kdy lid vykonává státní moc přímo".V současné politické situaci v parlamentu,kdy se nemohou dohodnout ani na programu schůze a schůzi zruší,nepřipadá v úvahu projednání ústavního zákona o referendu jako takovém.Důvod je jasný,dnešní stav:dnes se neuchází o politickou přízeň občanů vláda,která jí přece nejvíc potřebuje,nýbrž politické strany,které ji potřebují k politické licitaci,tedy k tomu nejhoršímu zlu,jež může demokracii stihnout.Vláda licitovat proti tomu nemůže,protože nese na sobě odpovědnost,které opoziční strany nemají,  je nucena obhajovat zásady mnohdy nepopulární.Je smutné,že se jí je nedaří obhajovat.Nedovede podat důkaz,že jde o zásahy spravedlivé.To,že v budoucnu v zájmu uchování demokracie,se ústavní zákon o referendu,bude muset vytvořit a schválit je jasné z toho,že se neustále snižuje počet občanů v politických stranách a občané nestraníci jsou vystaveni velmi závažné nevýhodě:vylučuje to stále větší početnější společenské vrstvy z přímého politického rozhodování a to tím víc ,čím je toto rozhodování obecnější.Co ovšem ,by bylo nejhorší,kdyby naši brouci pytlíci,začali výmýšlet vymyšlené.Od toho nás ochraňuj pán bůh a všichni svatí.

Michal 4.12.2008 16:32

Přímá demokracie

Hlavním účelem přímé demokracie je vyvíjení permanentního tlaku na zastupitele. Právě ochota politiků zabývat se občany pouze před volbami je největším problémem současného systému. Zavedení prvků přímé demokracie by pomohlo tento problém odstranit. Více info o přímé demokracii na www.pdemokracie.ecn.cz

Vašek 4.12.2008 16:24

Užitečné referendum

O jednom užitečném referendu bych věděl a sice o uplatnění většinového volebního výsledku,který by eliminoval velkou řadu negativ v praktické politice i v politické kultuře mj.tím,že byzapojil více osobností a umenšil vliv sekretariátů stran.Jistější by byla parlamentní cesta,ale dosud nejsou k mání státotvorní politici,kteří by tuto zásadní změnu iniciovaly.Doba Klause a Zemana,kdy bylo zabráněno účelu opoziční smlouvy bohužel zůstala nevyužita.

JJ 4.12.2008 16:30

Re: Užitečné referendum

Take zruseni nesmyslne imunity poslancu (resp. ji omezit na veci souvisejici s vykonem mandatu a jenom po dobu mandatu).

Vašek 4.12.2008 16:16

Užitečné referendum.

Souhlas,ale o jednom užitečném referendu bych věděl a sice o zavedení většinového volebního systému,který by odstranil velkou řadu negativ v politické kultuře,vč.zajištění akceschopných vlád.Jistější by byla parlamentní cesta,ale bohužel v současné době ČSSD nemá státotvorné politiky.

František 4.12.2008 14:56

Skvělej článek

Jan Zbořil 4.12.2008 14:22

U nás je partajkracie

Jelikož u nás sestavují kandidátky, resp. pořadí kandidátů na nich strany a jejich vedení (sekretariáty), preferenční hlasy takřka nic nezmohou, tedy nic zásadního. Stačilo by, aby voliči mohli škrtat ty kandidáty, které tam nechtějí mít, tedy jakési negativní hlasy. Domnívám se, že by pak voliči mohli mnohem snáz a účinněji vyřadit ze hry ty, které tak mít nechtějí. Pochybuji však, že by taková změna volebního zákona prošla. Kapři-poslanci si sami rybník nevypustí, viz opakované návrhy na omezení imunity.

Minutus 4.12.2008 14:37

Re: U nás je partajkracie

Je to tak, není co dodat, snad jen, že referendum nemá co pokazit, naopak, mohlo by nejkřiklavější případy zarazit.

František 4.12.2008 15:01

Re: U nás je partajkracie

Referendum je šílená blbost. Vždyť jsme vesměs závistiví primitivové, kteří se nechají zblbnout televizí a tiskem. Jsme důvěřiví a nechápeme, že prioritou novináře je prodej novin. Objektivnost informací je až na posledním místě. Každé referendum by dopadlo podle přání novinářů.

Nebuďme blbí, soustřeďme se spíše na to, abychom volili ty, kdož jsou pro nás skutečně nejlepší a nebrečme, až zjistíme, že nejlepší nejsou

Olin 4.12.2008 15:34

Re: U nás je partajkracie

Ba,ba...

já se snažím přesvědčit lidi hlavně o tom, aby volili od začátku. Skoro všichni voliči totiž chodí až na poslední dějství a to je na ovlivnění výsledků málo.

Pepek 5.12.2008 11:10

Re: U nás je partajkracie

R^

Olin 4.12.2008 14:55

Re: U nás je partajkracie

Ale tohle se přece někde dělá! V primárkách. Viděl jste někdy takové výsledky? Já ano. Vypadá to, jako byste tahal jména z osudí, přičemž nahoře zůstanou samé nuly.

Pánové vespolek, je fajn, že myslíte a vymýšlíte. Rád bych vás vybídl, abyste každý dobře vypadající nápad nejprve v praxi několikrát vyzkoušeli, a po letech osvědčení zkusili protlačit celým politickým kolečkem. Ujišťuji vás, že všechno, co dnes funguje - ať už jakkoli - se dostalo do republiky právě takto.

Vážný 4.12.2008 15:12

Re: U nás je partajkracie

Sorry Oline, ale u nás je třeba problém, že i ty nuly by byly lepší než současné mínus jedničky. (Situace už dosáhla tak daleko, že zaháčkovaní členové jednobarevného zastupitelstva 70tisícového obvodu nasadili do dozorčích rad firem spravujících prakticky celý komunální majetek z většiny lidi, kteří nejsou členové zastupitelstva, takže se jich ani nedá zeptat...) Vládne totiž druhá garnitura, kdežto první, tahající za nitky, se na čas stáhla, nebo přesídlila do kraje.

Mechanismus vlivu je pak znalost různých podvůdků s komunálním majetkem, ekonomické napojení osobních firem na obec, odbydlení regulovaných nájemníků ze svých domů do obecních, bydlení v obecním bytu ale s opakovaným pronájmem na rok, zřejmě bohaté osobní kartotéky, atd.

Olin 4.12.2008 15:32

Re: U nás je partajkracie

Je to možný. Tyto situace jsou výsledkem naprosté lhostejnosti drtivé většiny voličů, což se projevuje obzvlášť v Praze a velkých městech - a pak nepomůže žádná změna systému.

Naopak: neměníte-li systém, máte výhodu, že už ho znáte, a podaří-li se vám proniknout do oné partaje, která u vás vyhrává...zbytek si domyslete. Ujišťuji vás, že vím prakticky, o čem mluvím. Ale dá to dost práce a výsledek není nikde zaručen.

Vážný 5.12.2008 22:28

Re: U nás je partajkracie

Odtamtud už nás dávno vypískali, jeden z rodiny byl jeden čas radní za tuhle stranu. Jenže vnitrostranické manipulace se tehdy rozjely naplno a někteří klidně zapsali půl firmy do strany (aniž ti lidé o tom věděli), jiní po prohraných volbách delegátů přestoupili do jiného místního sdružení a hlasovali podruhé. Smírčí komise v tom nenašla nic divného.

Oline, někdy ty věci jsou již kriminální a mafiánské (tehdy státní zastupitelství prostě ignorovalo oznámení 1/3 zastupitelů) a pak zbývá reforma a nebo ty husitské vidle pod okny a defenestrace.

Olin 5.12.2008 22:57

Re: U nás je partajkracie

Víte co? Státnímu zastupitelství se ani nedivím. Stýkal jsem se s politiky včetně té strany, kterou ve vašich slovech poznávám, řadu let. Trestní oznámní je už dlouho považováno za obvyklou metodu politického boje. Po mnoha výměnách garnitury na radnicích jich přichází na policii celý hrozen. Snaha zničit konkurenta pomocí žalob a soudů je tak běžná, že sám žasnu, jak si může veřejnost myslet o Čunkovi, že je vyjímečným případem. Právě tento omyl veřejnosti je dokladem, jak málo ví o zákulisí dnešní politické scény, a jak snadno se dá s věřejností pomocí medií manipulovat. Nikdy nezapomenu, jaký tóčo dokázala udělat televize z triviálního plotu v Ústí n/L.

Pokud vás z té inkriminované strany vystrnadili, tak vás chápu - ale já jsem nemluvil o vás osobně. Jedinec v polomafiánským světě nezmůže nic. Akorát si něco vykoleduje. Sám ale víte, co zmůžou fingované přístupy členů, za něž někdo zaplatí příspěvky. Tak jakou sílu asi budou mít přístupy skutečné, přístupy lidí, co budou skutečně někam chodit, rozhodovat, tlačit se dopředu? To je právě to: lidi musí mít zájem a musí jich být dost, přičemž "dost" je někdy i jen 12. Čeho je ale největší nedostatek na politickém trhu, není počet, ale charakter těchto potřebných lidí. Už jsem viděl dost takových, co zjistili, že není hned po jejich - a stejně rychle odešli.

Minutus 4.12.2008 11:41

Přímá demokracie je skutečná demokracie

Povídání o tom, že rozhodují odborníci, kteří tomu rozumí jsou kecy. To by každý poslanec musel být odborníkem na všechno. Ale tohle by ještě tak moc nevadilo. Co vadí je zkorumpovatelnost poslanců, závislost na stranické disciplíně. Přímá demokracie nemusí být uplatňována na každý prd. Pokud se pro referendum vysloví alespoň půl miliónu voličů, mělo by se ale uspořádat. Na tohle všechno se dají vypracovat technologie tak, aby nic z toho moc nestálo. Žijeme v době počítačů. jenže zcela pochopitelně pro tohle není politická vůle v žádné politické straně. Jediným důvodem je snaha udržet maximum moci s minimálním úsilím. Co třeba kdyby se referendem hlasovalo třeba o platu poslanců a členů vlády? Nebo o ústavě? Možná by se nadělaly i škody, ale ne větší, než nadělá zkorumpované zblbnuté stádo, které si říká parlament.

Klička 4.12.2008 11:59

Re: Přímá demokracie je skutečná demokracie

Naprostá pravda, až na jedu věc. Každý poslanec nemusí být odborníkem na všechno. Právě proto jich tam je 200. Stačí, aby byl každý odborníkem na něco. Vezmeme-li plejádu našich dnešních "poslanců", brzy zjistíme, že nikdo není odborníkem na nic, že jsou to všechno zkrachovalé existence, které se v občanském životě nedokázali uživit a proto se dali na politiku. V tom je rozdíl mezi ČR a ostatním demokratickým světem.

hulwat 4.12.2008 12:12

Re: Přímá demokracie je skutečná demokracie

Ty si opravdu pitomec. "Ve volbách volíme do poslanecké sněmovny 200 odborníků, každého na něco jiného.";-D

Poslanci dostávájí peníze na to, aby si odborníky najali. Bohužel, peníze ale využívaji ve svůj osobní prospěch a ne na věc pro kterou byly určeny.

Minutus 4.12.2008 12:47

Re: Přímá demokracie je skutečná demokracie

Co jim pomohou najatí odborníci, když se stejně řídí požadavky lobbistů, nebo svých sekretariátů. Jak některý vybočí, má problém.

Talián 4.12.2008 12:02

Re: Přímá demokracie je skutečná demokracie

Je evidentní, že se stále pletou věci nestejné. Nejsme království a tedy vláda je moc výkonná a parlament je zákonodárný. Tyto instituce mají za úkol dbát na funkčnost a prosperitu ČR. Problém začíná tím, co si kdo představuje pod slovesem vládnouti. Dosud přežívá, že vláda a poslanci se míchají do věcí, které jim nepřísluší. Nejlépe to lze ilustrovat na obecní úrovni. Obec potřebuje lávku přes potok. Úkolem zastupitelů je rozhodnout, zda je to nezbytné a pokud ano, sehnat na to peníze a zadat realizaci. Dál už nesmí a zejména ne kecat do projektu a realizace. To je věc odborníků na lávky. V zastupitelstvu bude takový člověk leda náhodou. Ostatně tuto chorobu dobře popisuje prof. Parkinson. Zastupitelé na všech úrovních zabředávají do detailů a celky a souvislosti jim unikají.

Minutus 4.12.2008 13:14

Re: Přímá demokracie je skutečná demokracie

Jistě je to tak.. Teď jde o to, na základě čeho se ti zastupitelé rozhodují. Rozhodovat o něčem, o čem nemám ani páru asi není to pravé ořechové. A rozhodovat podle toho, kdo zaplatí nebo podle příkazu stranického šéfa už vůbec ne. A přece se to děje. Přímá demokracie by mohla pomoci.

Vážný 4.12.2008 15:17

Re: Přímá demokracie je skutečná demokracie

Ale naopak, naše zastupitelstvo je plné obchodníků a odborníků na lávky, protože proto jsou tam, jinak by je politika nezajímala... JSou tam aby oni postavili lávku 1 za 3x větší cenu, díky tomu, že se dohodnou, že lávku 2 postaví za stejnou cenu Franta ze zastupitelstva a Lojza, co je v opozici bude smět aspoň dodávat obálky a papíry. A Nováčkové z kontrolního výboru pronajmeme sociální byt, dyť je stará, ale smlouvu dáme na 2 roky s opakováním, co kdyby zlobila...

František 4.12.2008 15:06

Re: Přímá demokracie je skutečná demokracie

Ta závist z vašeho příspěvku čiší. Vždyť jsme všichni zblblí novinama a televizí. To by to referendum pěkně dopadlo. Jistě, poslanci jsou zkorumpovatelní a zkorumpovaní. A choval by se tak naprosto každej. Jedině kdyby byl miliardář a nechtěl už dětem postavit další barák.  Navrhuju monarchii

westík 4.12.2008 16:12

Re: Přímá demokracie je skutečná demokracie

monarchii, Františku ? A jakou ? 1) Absolutní -Ludvík XIV.-"Stát jsem já"? . Pokud je dědičná , pak výběr genů je tak nahodilý jako volby do zastupitelských orgánů. 2) Konstituční -Anglie ? Pak budete mít problémy se zvolenými zástupci do Dolní sněmovny  stejně jako my teď  !

Valdez 4.12.2008 11:14

K principům voleb

Ten citovaný vliv stranických sekretariátů a výběr nekvalitních kandidátů by se dal omezit zavedením většinového systému voleb i do Sněmovny. Myslím, že složení Senátu o tom jednoznačně svědčí. To neznamená, že se do parlamentu nemůže dostat exhibicionista či populista, ale zmizí ta šedá většina zvedačů ruky podle vůle "strany".

JJ 4.12.2008 11:13

Referendum jednou za uhersky rok nefunguje

Referendum o mnoha otazkach pri kazdych volbach ano. Jako u Svycaru. Potraty, eutanazie, hranice trestni zodpovednosti deti, dekriminalizace travy apod. To vsechno jsou temata, ktera mohou volici rozhodnout. A navic by meli duvod jit k volbam.

Ale nasim politikum vyhovuje tupe stado, ktere jednou za 4 roky vybere nejlepsi medialni kampan a pak ma drzet hubu.

Olin 4.12.2008 12:31

Re: Referendum jednou za uhersky rok nefunguje

TOHLE mají rozhodovat lidi v referendech? Ty ses zbláznil džejdžeji!

Já vím moc dobře, proč žádné referendum nechci!