28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Představovali jsme si to jinak?

Nevím, nakolik nedávné slavnostní připomínání událostí v listopadu 1989 vedlo též k hlubšímu zamyšlení nad tím, jak jsme za těch jednatřicet let, které od té doby uplynuly, naložili s hesly, pod kterými jsme tehdy naplnili ulice a náměstí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Heidlerová 25.11.2020 13:08

Já přece nemyslím na životy obyčejných lidí, kteří tu museli žít, živit rodiny, pohybovat se v daném řádu. Určitě mnoho lidí-komunistů neudávalo, platilo jen známky a trpně přežívalo schůze, ale byla tady banda vůdčích činitelů, kteří zapříčinili to zlo. Ty bylo možno pojmenovat, označit a soudit. A nestalo se nic. Nacisty (členy NSDAP) taky nikdo neodsoudil do jednoho, odskákali to jen ti původci, ale byl tu signál do společnosti - toto už nikdy ne! My to sice mámě v Ústavě, ale s komunisty se jedná jako se sobě rovnými a v parlamentě sedí Mlátička. Vždyť tu žiju 84 let.

V. Povolný 25.11.2020 12:58

V zásadě souhlas. U nás to ještě není tak vyhrocené, ale např v USA je to jasně vidět: společnost je rozdělená na 2 zhruba stejné části, které se vzájemně nenávidí natolik, že spolu prakticky nejsou schopné koexistovat v dříve běžném demokratickém prostředí. Agresivnější a nenávistnější jsou přitom progresivisté, pro které je opoziční názor (zpochybňování dogmatu) na úrovni zločinu a jeho nositel musí být exkomunikován a existenčně zničen. Na prostředcích k tomu použitých přitom nezáleží. Včera jsem viděl v TV krátký rozhovor s Američankou, která na otázku "co vidí jako největší problém současnosti" odpověděla "Trumpa a změny klimatu". Co k tomu dodat? S osobou, která má mozek vymytý agresivní ideologií se prostě nedomluvíte.

V našich podmínkách došlo podle mého k největšímu problému v době našeho vstupu do EU. V rozjásané polistopadové době jsme si nevšimli, že ten západ, prostor svobody a demokracie, už není tím, co býval a že se tam dere k moci ideologie připomínající to, čeho jsme se zrovna zbavili. A za druhé, neuvědomili jsme si, že nás západoevropské státy berou jako jakési chudé a zaostalé podivíny, které je třeba teprve všechno naučit. Naše zkušenosti s totaliním systémem letěly rovnou z okna, vyspělá společnost přece nepotřebuje rady od nějakých nýmantů. Případné kritické názory je možné umlčet europenězi, to funguje spolehlivě. Na začátku neby jasné, že to bude podmíněno politickými podmínkami. Současná situace je výsledkem - nejem u nás, ale i ve státech, které bývaly naším vzorem.

P. Jaroš 25.11.2020 12:54

To máte jako s globálním oteplováním, to potvrdilo 9 z deseti vědců, tedy hlasováním, menševici prohráli, bolševici vyhráli, takže dnes nakupujeme povolenky co2 (včera spisy Marxe, Lenina Gottwalda, dříve Mein Kampf, před tím církevní odpustky - každá doba si zřejmě vytvoří náboženství). Kdyby to za komunistů bylo ve vědě jiné než v jiných oborech, asi by se to projevilo patenty atd., ale jak bylo zjevné. po čistkách po '68 roce věda upadala stejně jako ostatní obory, na vedoucích postech byli jen prověření, kteří schválili internacionální pomoc...

V. Mokrý 25.11.2020 12:53

Slušnější demokracii měli zavádět/prosazovat hned po r.1989.

Nebyl by Okamura, Babiš , mnozí další v politice. Měli bychom blíže ke Švýcarsku.

L. Fnouka 25.11.2020 12:21

Představy se prostě často liší od reality, to se v životě běžně stává. Důležité je, že i ta dnešní dost nedokonalá demokracie je stokrát lepší než skrz naskrz udavači a estébáky profízlovaný "poststalinský režim smradlavých komunistů. Teď je důležité, aby z parlamentu vypadla KSČM, SPD, Trikolóra, a aby ANO nevyhrálo - vypadne Babiš. Z hradu či na pravdu boží odejde také komunistický pohrobek Zeman. Tak budou vytvořeny teoreticky předpoklady pro lepší stát a slušnější demokracii.

Z. Lapil 25.11.2020 11:49

Jo, proč ne.

Mně je kádrování VELMI nepříjemné už jako myšlenka, nejspíš proto, že stane-li se oficiálním právem kádrujících, nikdy nevíte, kde to skončí. Můj táta absolvoval onu maturitní dělnickou přípravku. Podle toho, co vyprávěl, to žádná "dávačka" nebyla, i když samozřejmě rozdíl mezi jedním a čtyřmi roky je evidentní. Zaslouží kvůli tomu zneuctění? A máma - považte - byla středoškolská profesorka. To přece podle mnohých nemohl dělat nikdo, kdo komunistům vysloveně nelezl kamsi?! Inu - nelezla, i když je pravda, že do kostela chodila zásadně mimo své bydliště. A já měl tu drzost, že jsem coby student byl na brigádě na vojenské katedře a učil kluky o rok níž vpravo a vlevo v bok. Určitě není důvod na to být hrdý, ale jak TOHLE chcete napsat do zákona?

Tvrdím, že právo, zvlášť to revoluční, se zatraceně snadno vymkne z rukou. I když je zabalené do sametu. O davu nemluvě. Znáte to - mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.

Z. Lapil 25.11.2020 11:32

Norimberské zákony jsou právní podklad. Benšův dekret byl právní podklad. Píka, Horáková, všichni emigranti byly odsouzeni na základě zákonů. Krucityrkn - i ta heydrichiáda proběhla na základě stanného PRÁVA neboli měla právní podklad.

Jasně - zákonů zvrhlých a jistě často nekorektně použitých, ale byl to právní podklad.

Na případnou Vaši reakci se pokusím nereagovat, obávám se, že bychom se vzájemně rozčílili, a to nemáme zapotřebí :-).

V. Heidlerová 25.11.2020 11:23

Souhlasím, píšu rychle a taky nedomýšlím problém. Vámi popsaný postup je ale hodně zdlouhavý - plevu poznáte snadněji, do zrna hned nenakouknete.

Z. Lapil 25.11.2020 11:21

Teď nevím, jak moc o počítání srážek s asteroidy víte, ale pro jistotu: dráhu asteroidu lze spočítat s přesností odpovídající přesnosti měření jeho polohy. A protože měření není 100% přesné, je výsledkem výpočtu jakýsi koridor a tvrzení typu "Země bude zasažena s pravděpodobností ??%".

Takže se stává, že relativně vzdálený asteroid upadne v podezření, ale postupné upřesňování dráhy ho podezření zbaví.

Asi nejnebezpečnější planetka - viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Apophis_(planetka) - měla v r. 2004 při jejím objevení pravděpodobnost srážky se Zemí 1:60, o půl roku později stoupla až na 1:37 a momentálně je považována za nulovou, nicméně čeká nás - v r. 2029 - zatraceně těsný průlet: 31 000 km je víc než 10x blíž než měsíc a dokonce blíž než geostacionární družice (39 000km). Myslím, že měřeno od povrchu Země, nikoliv od těžiště.

Mmch - těch srážek už pár bylo - Arizonský kráter, tunguzský meteorit.

Na wiki se dokonce píše "V dubnu 2018 nadace B612 oznámila, že je "100 % jisté", že nás zasáhne zničující asteroid, avšak se neví, kdy to bude." ;-D

V. Heidlerová 25.11.2020 11:20

Bůh nám dal rozum a údajně nás stvořil k obrazu svému. Chyba je v tom, že většina lidí má mozek zakrnělý - nechala si jej zakrnět pod vlivem totalitní ideologie - a rozum vůbec nerozvíjí. Češi ze své vysoké značné inteligence a pracovitosti hodně ztratili.

J. Ptáček 25.11.2020 11:19

Promiňte, ale i tentokrát si dovolím trochu oponovat. Zrna klíčí, plevy ne. Musí se oddělit dobrá zrna od zrn špatných, aby právě tato špatná nemohla už dál klíčit.

V. Heidlerová 25.11.2020 11:15

P.S. Já jsem hrdá jen na to, že jsem žila podle příkazů svého otce: Masarykovec, sokol, vězeň za války, bystrá hlava, která prohlédla tzv. "osvobození", pronásledován komunisty, o nichž prohlásil "To je ďábelský režim". Mně vštípil zásadu: Nikdy o nic ty lunty nepros. Myslím, že v tom jsem nezklamala.

V. Heidlerová 25.11.2020 11:09

Pokud má očista právní podklad, dojde k oddělení zrna od plev, nepovolí se kolektivní msta, nepovolí se uzda polokriminálním živlům ujat se výkonu "spravedlnosti" - pak eliminace komoušů z veřejného života mohla proběhnout civilizovaně. Nejsme Rusové, u nás to proběhlo slušně. Češi mají vždy báječný start a začátek. po úspěchu však nastupuje úplně špatná koncovka. Nic nedotáhneme do konce.Rv

V. Heidlerová 25.11.2020 10:59

Velmi děkuju, ano, naprostá pravda. I já jsem mohla udělat víc, a nejen střečkovat v ohlávce a škubat se v postroji. Stále o tom přemýšlím a ponesu ten nemilý pocit až do hrobu. Ale strach je jeden z nejsilnějších motivací lidských činů a také ohledy na potomky. To z lidí udělá burlaky na Volze.;-(

Z. Lapil 25.11.2020 10:56

Blbci jsou něco jako kosmické smetí. Běžně celkem ničemu nepřekážejí, čas od času vylákají pár zájemců z domu, je-li předpovězeno rojení pod názvem Perseidy nebo demonstrace pod jakýmkoliv názvem, a čas od času dojde k větší či menší srážce, někdy v oblasti Tunguzky, někdy v oblasti Zimního paláce.

V. Heidlerová 25.11.2020 10:55

Jak potom mohl v mnohem složitější době po válce proběhnout Norimberský proces? Určitě v Německu moc velká vůle nebyla. Byl to chirurgický řez a ozdravěl klima. Kdyby se spojily všechny státy, kde komunismus padl, a soudily komunismus, muselo by se stát i něco v SSSR, viníku zločinů, a vzduch by se pročistil. Ještě dnes není pozdě - a zločiny komunismu jsou nepromlčitelné.

M. Koutný 25.11.2020 10:55

Mám pocit, že tohle je právě to, co pan Křeček kritizuje a odmítá. Tolerancí, aspoň předpokládám i podle jiných jeho příspěvků, míní právě toleranci k odlišným názorům a schopnost polemizovat s nimi férovým způsobem.

V. Braun 25.11.2020 10:51

To jistě lze a ani Evropa není ideální, jen se podivuji nad oslim můstkem pana Křečka, který nemá oporu v logice a nakonec v podstatě ani ve zprávě na kterou se odvolává.

V. Heidlerová 25.11.2020 10:48

Nejsem si tak jistá, zda vědec (tuším že v exaktním oboru) může bez vědomostí postupovat tak, jako komouši v prognosťáku a v armádě. Tam sepětí a úkolování přímo od KSČ bylo průkazné, věda si přece jen udržela jakési samostatné postavení - asi jsou tam fakta, která se musejí prokázat, ne ideologicky okecat . Věda je přece jen kontrolována i mezinárodně.

Z. Lapil 25.11.2020 10:42

Tak.

Moje oblíbená myšlenka: "Nevybrali jsme si to. Prostě se to stalo".

Z. Lapil 25.11.2020 10:39

Úvah podobných té vaší se dost bojím. Jak moc jste si jistá, že se očista nezvrhne v lepším případě v normalizaci, v horším pak v něco, co vedlo k odsunu Němců nebo nedej pámbu k norimberským zákonům či soustroví GULAG?

Protože můžeme hrdě tvrdit, že nejsme jako oni, ale - a teď poruším hodně drsné tabu - jsme si jistí, že nejsme jako naši rodiče a prarodiče? Čímž na sebe nechci brát vinu předků, ale určitě se chci vyhnout stejné pasti. Ta nejklasičtější je "Proč je hájíš? Vždyť jsou to lumpové".

J. Jančura 25.11.2020 10:34

To je jen nic neříkající odpověď. Podle mne za to může Bůh nebo jemu podobná entita, která stvořila Vesmír, v něm se zrodila Země, na ni život a v rámci života i člověk.

Jednoduše řečeno, když je doba zralá na revoluci tak ta revoluce nastane, je jen věci náhody, kdo, jak a čím ji vyvolá.

Z. Lapil 25.11.2020 10:27

Dovoluji si spolupodepsat.

J. Ptáček 25.11.2020 10:18

Mám velmi rád Vaše inteligentní a věcné příspěvky, ale tentokrát budu trochu oponovat. Nemůže za to ani pravicový Havel, ani levicový Křeček, ale jak říká nejslavnější ruský a sovětský filozof, Nikolaj Alexandrovič Berďajev (1874-1948) o důsledcích bolševické revoluce:

"Kdo za to může? Přece já a ty, my všichni za to můžeme."

P. Milan 25.11.2020 10:17

Na demokracii po vzoru Švýcarska jsou potřeba Švýcaři, ta je s Kotasy nevybudovatelná.

Zemské uspořádání je jedna z celkem rovnocenných možností. Kdo vám ji sliboval nevím a ani nevím, jak takový slib bez vůle voličů splnit.

Havel mohl slíbit, jak se bude chovat on. Nic víc, to je holt ta demokracie.

Bureš je prostě průbojný jedinec, slyšeli bychom o něm tak nebo tak.

P. Milan 25.11.2020 10:14

Bylo slibováno ....

Co si voliči od té doby několikrát zvolili, to mají.

Za voliče v demokracii nelze dopředu slibovat.

P. Milan 25.11.2020 10:09

Křeček IMHO nebyl členem KSČ. Levičák je.

Obávám se, že potrestání komunistů po roce 1989 nebylo reálné. "Nebyli lidi", schopní ty zločiny pojmenovat, dokázat a odsoudit. A nebyly ani zákony a hlavně, politická vůle. Existují na to různé spiklenecké teorie, můj odhad je, že to byl celkem přirozený následek toho, že kromě několika disidentů (zdaleka ne všech, mnozí měli své škraloupy z padesátých i šedesátých let) byl v podstatě každý nějak "namočen". Rázné řešení by přineslo spoustu tahanic v době, kdy byly důležitější záležitosti.

P. Milan 25.11.2020 10:03

I nad "nejlepšími" lze cítit rozpaky.

A je otázka, jak se výzkumníci vypořádali se skrytým či salámovým okrajováním demokracie.

P. Milan 25.11.2020 10:01

Psáno za "my". Necítím se součástí páně Křečkova "my".

Lze souhlasit s tím, že zvítězí-li někdo o pár promile nebo dokonce o procento, neznamená to patrně velké vítězství myšlenek a názorů, ale spíše jde jen o formální potvrzení okamžitých politických nálad. Je ale pochopitelné, že občas takový vítěz musí rozhodnout v situaci 0/1 (třeba brexit), i to, že proti rozhodnutí i těsnému vítězi vůbec budou protesty. To je holt ta demokracie.

I s tím. že demokracie nedává každému nárok na to, co ho napadne, viz to manželství homo.

"Zdá se mi, že nesouhlas s minulým režimem v roce 1989 nebyl vystřídán společností tolerance a vzájemného porozumění" - jak taková společnost vypadá, viz třeba zde: http://blog.aktualne.cz/blogy/michal-palik.php?itemid=38284 - nejsem si jist, zda je to ideál, k němuž bychom měli směřovat.

P. Dvořák 25.11.2020 9:41

Vzpomeňte si na "klíče z kapsy" a na hluboce promyšlená hesla na náměstích.