11.8.2022 | Svátek má Zuzana


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Práva žen

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Lone Star 23.8.2006 6:51

Re: Re: Tu protestní akci zoranizovali IMHO rasisti.

to "uživit a vychovat" bych podtrhnul...

dulcibelka 23.8.2006 1:44

Morální zadostiučinění nebo odškodné?

Omluvy (i když za co?!) se již některým dostalo, a zjevně to nestačí. Jak se v článku píše, jde především o peníze, a já se nedivím. Vždyť ty ženy byly připraveny o pěkný zdroj příjmů!

Andy 23.8.2006 1:16

Dante,

napsal byste to stejně, kdyby tam demonstrovaly " bílé" ženy ? Nováková a Dantová a další ?  O způsobů podepisování reversů v nemocnici ví každý, kdo tam kdy měl co do činění.  Možná, že ty Romky přehánějí, možná ne, možná jen některé. Pokud nám nevadí demonstrování dědků za náhradu ztracených peněz v kampeličkách, kam si je sami uložili a pak se na všechnu správu vykašlali, tak nám nemůžou vadit ani cikánky před špitálem.

dzanny_213 23.8.2006 4:03

Re: Dante,

Demonstrování dědků mi nevadí, takto by demonstrovali v asi každé zemi, kde se to smí. Vadí mi následný čin vlády, která jim to vrátila z peněz těch, co do kampeliček nic nedali a dalším dodala odvahy, neb v Česku se za blbost už neplatí...

Edmont Dante 23.8.2006 6:36

Re: Dante,

Andy, podívejte se, asi tak. Můj dědeček říkal, že blbcům peníze do rukou nepatří a to mluvím o kampeličkářích. Ale jestli si dobře vzpomínáte, tak do kampeličk je, použiji slovo nahnali, politici jako Ruml a podobně, kteří je ujišťovali o výhodách, no a jak vše dopadlo víte. A cikánky před špitálem mi skutečně nevadí. Tady jde o využití-zneužití, možnosti. Kdybyste poslouchala televizi, opět by jste věděla, že si stěžovala romka, která měla čtyři děti a celá rodina  byla bez práce atd. Moje sestra pracuje jako šefka oddělení v nemocnici,  před kterou demonstrovaly, mimo jiné měly demonstrovat před vítkovickou nemocnici,  ale to je vedlejší, proto znám pozadí, ale o něm si nedovolím psát. Článek je napsaný pro přemýšlející lidí a já jsem vše nevyslovil a doufám, že lidé mě doplní svými zkušenostmi a třeba někdo naznačí řešení. Jsem si vědom, že sterilizace ani další perzekuce ze strany státu nic nevyřeší, nerád to nazývam romskou otázku i když ona tady je. Ovšem ani plošné rozdávání peněz nic nevyřeší. Opět musím říci, že jsem si zjišťoval poměr nezaměstnaností majoritní a minoritní společnosti, zločinnost, počet chovanců v dětských domovech, počet dětí ve zvlášních školách a dodám podobné čísla jsem objevil na jedné internetové adrese. To vše zde nemohu uvést, protože NP patři k solidním sdělovacím prostředkům a nesmí se sledovat romská kriminalita, ani jiné údaje podobného charakteru. Takže já chci dát impuls k přemýšlení a neuvádím zde řešení. Vše by vydalo na velkou dikusi, ovšem jistě připustíte, že zde není pro ni prostor. Chtěl jsem naznačit veskrze negativní postoj majoritní společnosti k Romům a ten vychází skutečně jenom z toho, že mají o něco snědší pleť? Priority romských předáků jsou nastartované špatným směrem, místo aby svému etniku pomáhali z dlouhodobého pohledu, zaměstnanost, pokles kriminality, použití hygienických návyků atd, tak pro ně chtějí vybojovat prachy teď , ihned a výsledek je, že rozeštvou proti sobě Romy a neromy.

Pišta 23.8.2006 0:36

Sociální dávky jako zdroj blahobytu?

VEČERNÍ IDYLA

Setmělo se, venku sněží a rodina (otec, matka, sedm dětí s partnery a jejich děti) se stáhla do chýše. Sporák na dřevo, hrnec, dvě postele, jeden starý časopis, fotky na zdi, prázdná kredenc. Ptal jsem se, co budou celý večer dělat, ale nevěděli, nač se ptám. Posedávají, polehávají, dojedí polévku od oběda, televize hraje špatně, zato pořád. Malé děti nahé, puberťáci mají značkové džíny. Na sex si prý musejí počkat, až v lese roztaje sníh, protože v posteli spí s dětmi. Řeč se do dvou minut změní v křik na téma snížených dávek. To už znám. Souvislou rozpravu jsem zažil jen jednou, v jiné osadě.

Atmosféru v chýši ovládá zvídavá matka rodu. Vyprávěl jsem o levných dovozech z Asie, konečném množství příkopů a o tom, že jejich dávky jim nikdo nekrade, nýbrž že ostatní se jen rozhodli dát jim méně z toho, co vydělají. Měla doplňující dotazy a dlouze přemýšlela. Pak se zeptala: "Existujeme přece, my, Romové." "No jistě, že existujete." Nevěděl jsem přesně, kam míří. "Tak na nás vláda musí dostávat nějaké peníze." "Odkud?" "No dávky. Pro každého na světě jsou přece určeny nějaké dávky." "Myslíte, že všichni žijí z dávek?" "No a gadžové žijí líp, že si berou i část dávek, které jsou určeny pro nás." Konečně jsem pochopil, že romská ekonomická teorie o dávkách jako zdroji blahobytu má univerzální platnost a že celé to naše civilizační nedorozumění je zřejmě poměrně hodně hluboké.

(Celé si to přečtěte na http://www.reflex.cz/Clanek15608.html)

Pišta 23.8.2006 0:39

Re: Sociální dávky jako zdroj blahobytu?

"Já jsem Slovákům dala dvanáct dětí a vláda si toho neumí vážit," křičí na mě žena středních let. Následuje výhrůžka, že když jí nevrátí ztracené přídavky, přestane rodit. Ač je ta dáma opačného názoru, základní problém slovenských Romů je kvantitativního rázu. Cikánský kolorit je romanticky krásná věc a stál by za trochu té tolerance i peněz - kdyby toho koloritu nebylo tolik. V Bystranech jsem si ověřil, že trend pokračuje: zatímco do první třídy loni nastoupilo devadesát dětí, ve stejném roce zemřelo dvanáct obyvatel. Při pohledu na mračna dětí je jasné, že za patnáct let bude dnešní problém asi čtyřnásobný.

http://www.reflex.cz/Clanek15608.html

janabok 23.8.2006 1:05

Re: Pišto, dík!

uvažování onoho pozorovaného rómského etnika lze beze změn převést na uvažování českého socialistického voliče...

jirka.s. 23.8.2006 10:50

Re: Re: Pišto, dík!

R^R^R^;-D;-D;-D