Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Práva žen

Dne 17.8.2006 proběhla v Ostravě demonstrace žen, kterým byla údajně proti jejich vůli provedená sterilizace. Jsem zastáncem práva všech, nejen lidí, ale i zvířat, a protože o tom pouze nehovořím, ale na vlastní pěst se angažuji, považoval jsem za samozřejmost na demonstraci se aspoň podívat.
aneb Jak jsem se stal policajtem

Dne 17.8.2006 proběhla v Ostravě demonstrace žen, kterým byla údajně proti jejich vůli provedená sterilizace. Jsem zastáncem práva všech, nejen lidí, ale i zvířat, a protože o tom pouze nehovořím, ale na vlastní pěst se angažuji, považoval jsem za samozřejmost na demonstraci se aspoň podívat.

Před nemocnicí stály s metr vysokým transparentem, na kterém bylo napsáno "Chceme děti", většinou romské ženy. Zde si dovolím poznámku, říkám-li romské ženy, tím nemíním nijak jejich právo na protest a případnou nápravu zlehčovat. Ženy stály zády k nemocnici a já stál na druhé straně silnice a pozoroval, jak reagují na demonstraci procházející lidé.

Nereagovali, procházeli kolem takřka bez povšimnutí, až tu se ke mně přihrnul stařík, takový věchýtek doprovázený vnučkou:
"Též sa pozerátě? U nas vo Velkom Krtiši sa hovori: Keď sa žena rozrodí, rodí aj dva razy do roka, a tuna sa pozritě…"
A byl by pokračoval, kdyby se nepřiřítila žena hromotluk:
"Ty starý osle, nevidíš, že je to policajt, který hlídá, aby slušný člověk tady těm cikánkám něco neřekl od plic?"

Chytila dědu, snad to byl její otec, a táhla ho pryč. Ovšem slovo policajt zapůsobilo na okolní lidí, kolem mě jdoucí kluk pronesl rasistickou nadávku a vzápětí skupinka dvou chlapců a dívka prohlásila: "My jsme nic neslyšeli."

Tím to nekončilo, protože nebyli jediní, kdo zaslechli to kouzelné slovo "policajt" a přicházející žena, asi tak čtyřicetiletá, pronášela jakoby pro sebe:
"Chcete děti? Tak si pro ně zajděte do dětských domovů, které jsou malých "cikánčat" plné. Stát na ně platí a peníze končí místo v dětských domovech v kapsách rodičů, jo kdyby v kapsách, prochlastali by nos mezi očima. A tady ten "pajtáš", čímž myslela mě, je bude ještě chránit."

"Halo, paní, mohu vidět váš občanský průkaz?" prohodil jsem, což mělo za následek, že ženská vyrazila jako by jí někdo nasadil ostruhy a pelášila po Nemocniční ulici dolů až ke křižovatce. Pěkný výkon, řekl jsem si, škoda, že mě nenapadlo podívat se na stopky.

Proč o tom píši? Na toto téma má být vyslechnuta naše spoluobčanka romského původu v OSN, protože jde o závažný zásah do lidských práv. Samozřejmě, že se sterilizacemi, ať se jedná o kohokoliv, nelze souhlasit, ale skutečnost je taková, že všechny byly informovány lékařem, jaký zásah bude na nich proveden a ony to svým podpisem odsouhlasily. Přesto všechny tvrdí, že údajně nic nechápaly. A máme tady jiný případ.

Jde o rozhodnutí ESLP ve Štrasburku, nedal zapravdu stěžovatelům romského původu, kteří si stěžovali na diskriminaci ve školství, kdy děti romského původu byly údajně bezdůvodně přemísťovány do zvláštních škol. Argument byl, že Romové nejsou, říkejme, zaostalí a že jde ze strany majoritní většiny o rasovou diskriminaci. I zde poznamenejme, že přemístění do zvláštních škol odsouhlasili rodiče svými podpisy.

Je zajímavé, že jednou Romové o sobě prohlašují, že nic nechápou, ničemu nerozumí, nevědí, co podepisují, a na druhé straně jsou naprosto na úrovni průměrné populace. Kdyby šlo o jednotlivé případy, je to k pochopení, ale zde jde o organizované, vědomé konání.

V televizi proběhl šot o této demonstraci a dostala slovo jedná z aktérek, která uspěla v soudní při s nemocnici. Soud rozhodl, aby se nemocnice bývalé pacientce omluvila, ovšem aktérka s rozsudkem nebyla spokojená, protože nedostala finanční odškodnění, a tak do toho údajně půjde znovu. Nechápe, že jejím prohlášením dostalo morální zadostiučinění, o které jim všem údajně jde, vážnou trhlinu. Ano, je to tak, o peníze jde až v první řadě.

A aby byla vidět nedokonalost světa, ocituji zprávu z novin. Tímto případem, respektive případy, protože to není výjimka, se OSN nebude zaobírat. A proč taky, jde o právo na vyznání, které je pravděpodobně nadřazeno nad zákaz diskriminace žen:

"… žila šťastným novým životem, těšíc se na manželství se svým italským přítelem. Pákistánka Hina Saleem netušila, že ji čeká hrůzná smrt. Bratři a strýc s bratranci drželi její zmítající se tělo na obětním oltáři, zatímco jí vlastní otec podřízl nožem hrdlo od ucha k uchu. Prý zhanobila čest rodiny a islámu!"

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

kroc Tereza Krocová, ČTK
12. 7. 2024

Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska, někdejší Twitter, podle předběžných závěrů...

Jaroslav Veis
12. 7. 2024

Před patnácti lety se na YouTube objevila reportáž televize The Onion z letiště Franze Kafky v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz