11.8.2022 | Svátek má Zuzana


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Práva žen

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
LOJR 23.8.2006 9:52

Re: Svůj soukromý e-mail jsem Vám už posílal.

Ten mail mám, ovšem nezlobte se Sašo, já o tom diskutovat nechci. I ten první příspěvek jsem jenom překopíroval z jiné diskuze. To není nic proti vám, jenom se domnívám, že vlastně není o čem diskutovat.

Pamětník I. 23.8.2006 9:50

Re: vlastní gheto

Je nekorektní a nefunkční posílat společensky nepřizpůsobivé do gheta. Korektní je naopak zavřít se do svého vlastního společenského gheta sám - tak jak to plánujete, přesně podle amerického vzoru. Jen na to mít ty prachy vybudovat si své malé Beverly Hills. Gheta pro jiné sociální skupiny už vzniknou sama - např.Chánov. No a pak bude samozřejmě nezbytná soukromá ochranka, ozbrojený vrátný v každém lepším společném domě a vození dětí do školy vlastním autem resp. šoférem. V českých poměrech zn í tato perspektiva hrozně, ale skýtá jedinou naději, že do těchto "vybraných ghet" se budou chtít dostat i společensky se pozvednuvší přizpůsobiví a my pak přestaneme házet všechny do jednoho pytle, tak jak se to za relativně krátkou dobu několika desítek let podařilo v USA. A v New Yorku už existují smíšené ulice a čtvrtě, kde se dá jít i v noci pěšky domů, které vznikly  na dříve děsivých místech.

LOJR 23.8.2006 10:00

Re: Re: vlastní gheto

Ale sakra, "vo tom to je". Já jsem si pořídil  na české poměry luxusní bydlení, jenom mi prodávající "zapomněl" říct, že vzhledem k jeho úmyslům se o žádné luxusní bydlení fakticky nejedná a byt bude v budoucnu prodejný za mnohem méně, než kolik já za něj zaplatím.

Charlie 23.8.2006 11:54

vlastně vás "prodávající" podvedl

teď něco jiného, co by se stalo, kdyby ti cikáni někomu ukradli plastikovou tašku s alkoholem a v těch lahvích by v alkoholu rozpuštěný jed na krysy ? 

ptakopysk moralista 23.8.2006 12:23

Re: Re: Re: vlastní gheto

mě úplně naskočila husí kůže u Pamětníkova příspěvku. Maličko mi to připomnělo dobu, kdy pracující lid usoudil, že některé domy jsou příliž velké pro majitele a jejich rodiny a že určité čtvrti jsou vlastně takovými ghety buržouazie a aby vnesl nový svěží vítr do těchto hnijících buržoazních vod, nasadil do těch domů (pod)nájemníky z ryze dělnických kruhů. A vy jste se Lojre zmínil, e ten váš kvartýr je nějak velkej, žejo? Raději moc nepoštívejte, nebo jednoho dne najdete v dětském pokoji kikána kterého vám tam přidělila komise pro rovnost ras při místním národním výboru :o)

Loki_F 23.8.2006 19:34

Hrome, ptakopysku, nesýčkujte!

S něčím takovým se nežertuje, přečtě si to nějaká pitomá soudružka černé barvy nebo od zelených lumíků a přijde nám to jako EUnijní nařízení přímo od Špidlína... };D

I s rozpisem, kolik kikánů může být ubytováno ve Vašem kvartýru v závislosti na jeho rozloze a než se nadějete budete jich tam mít nasázeno v poměru dospělý na 10 m2, nedospělců dvojnásob.

Bagr 23.8.2006 12:32

Re: Zafušuji do řemesla "copy -paste" Janečkovi

Kupte si zasobu montazni peny a vterinoveho lepidla. Dale dejte instrukce ostatnim, aby nakoupili totez a nebo aspon drzeli klapacku :-)

Vterinove lepidlo je urcene do zamku dveri socialnich bytu, montazni pena se hodi na spoustu dalsich veci, jako jsou postovni schranky, vyfuky ziguliku i jakekoli dalsi predmety patrici one mensine.

Pokud to nepomuze, pritvrdite - muzete penu vecer natlacit mezi dvere a futra, takze rano se mensina nedostane z bytu.

Veskera cinnost je velmi ticha a moju vas ujistit, ze takoveto neprijemnosti maji vysokou presvedcovaci schopnost jak na mensinu, tak na urady.

ptakopysk 23.8.2006 13:37

I vy srandisto!!!

viděl jste někdy manipulovat právníka s něčím jiným než z knihou či spisem? Myslím tedy fyzicky? A vy byste jim svěřil do ruky tak nebezpečné předměty jako je lepidlo, či montážní pěna :o))) Pana Lojra neznám, ale jeden můj bývalý spolužák advokát - toho by asi našli přilepeného ke dveřím oné asociální famílie a kompletně obaleného ztvrdlou montážní pěnou :o))))

jozka 23.8.2006 14:18

Re: I vy srandisto!!!

Jedina moznost je teto romske rodine nabidnou tritydenni dovolenou na Bibione, a behem teto doby ten byt okamzite prodat!! Treba jen za 2 milliony, sice tim prijdete o pul millionu, ale vyhnete se rokum plnych nervu a starosti. Zvlast se vyhnete takovym prijemnym vecem, jako zmlaceni vaseho syna, ci znasilneni vasi dcery ("Voco de gazo, sak si jen decka trochu hraly..")

Bagr 23.8.2006 15:31

Re: Re: I vy srandisto!!!

Pěna časem bobtná a vzlíná i do spár, takže ucpe spáru mezi dveřma a futrama. Navíc lepí natolik, že ty dveře prostě ráno zevnitř neotevřete, jedině je zvenku vyrazit.

Sch.glosátor 23.8.2006 16:38

Šlo by to i zevnitř.

Ale to by jim někdo musel poradit aby pustili plyn, hodinku počkali a pak rozsvítili.

LOJR 23.8.2006 15:17

Re: I vy srandisto!!!

Podceňujete mne ptakopysku, já si doma leccos opravím či udělám sám. Ale přiznám se, že technická stránka použití té montážní pěny, stříkané zvenku do dveří, které se naopak otevírají dovnitř, mi uniká. Tohle navíc není můj styl, já je odstěhuji právní cestou.

Sch.glosátor 23.8.2006 16:41

O vynaložené snaze nepochybuji.

Leč ona neprávní cesta se jeví jako rychlejší.

Sch.glosátor 23.8.2006 15:27

To by ses divil, ptakopysku !

;-D Ještě  vyzkouším studnařskou a nízkoexpanzní. Na vodotěsné injektáže  a pod parkety je to žůžo. Ale pozor, pěna má sílu, že vytrhne i futro. A bez vteřiňáku ani ránu. Úspěšně ho používám  i místo náplasti. Také termolepidlo je zajímavé, bohužel většinou mají jen měkké transparentní, černé a šedé. někdy bych potřeboval  bílé. V rámci diskusního tématu mě napadá spousta  technologicky zajímavých věcí, jak bližním hodně znepříjemnit život, ale vesměs naplňujících podstatu závažných trestných činů, tak si je nechám pro sebe;-)

Alča 23.8.2006 6:27

Z mých pamětí

v roce 1986 jsem ležela po třetím porodu v jedné okresní nemocnici. Na vedlejší posteli ležela cigánka ve stejném věku, také po třetím dítěti. Jednoho dne přišel primář za sousedkou s návrhem: dostane 10.000,- Kčs, pokud bude souhlasit s podvazem vaječníků - stačí jí tři děti? Stačí, hlavně když dáte peníze! O dva dny později přišlo procesí: podepisovaly se papíry, suma byla předána v hotovosti, následně byl proveden zákrok. Měla jsem dotaz: mohu také já podstoupit tento zákrok, neboť již další děti nechci (a nechci ani žádné peníze)?

Odpověď zněla: nemáte nárok, ale můžete si podat žádost a následně si zákrok zaplatit ....

Edmont Dante 23.8.2006 6:53

Re: Z mých pamětí

Alčo velmi zajímavý poznatek, vznáší do diskuse světlo, takže šlo o děti nebo o peníze? Mužeme prohlásit, že je špatné, když žena je připravená o svoje právo rozhodovat o sobě o svém zdraví, o svém životě. Ať jde třeba  i o zákaz potratů a na druhé straně je nucená do těhotenství z důvodu financí, náboženstvím je ji vnucený partner, je ji přikazováno jak a co oblékat, nemá plnohodnotnou šanci  uplatnit se v práci a o tom to vše je. Mi vadí, že se neřeší práva žen globálně, ale jde se cestou nejmenšího odporu a náš stát může být uváděn jako exemplární případ pošlapání práva žen. A je tomu tak, i když neříkám, že u nás mají ženy na růžích ustláno. Takže neposuzujme celý problém z pohledu romských žen u kterých naprosto schází zodpovědnost, ale mají na tom vinu pouze ony?

Venda 23.8.2006 7:01

Re: Z mých pamětí

Samozřejmě je to diskriminace. Ovšem z ekonomického i demografického hlediska to má hlubokou logiku. 10 000 Kč paní na sousední posteli je investice do úspor na dávkách. ( řekl bych že hodně výhodná) Vy si buď zákrok zaplatíte a budou prachy hned, a nebo když motyka spustí, uživíte, slušně vychováte a zajistíte alespoň průměrné vzdělání i čtvrtému potomkovy. Že Vás to bude stát spoustu potu navíc už nikoho nezajímá. A tudíž i tenhle potomek bude v budoucnu přispívat do rozpočtu. Je to smutný, ale asi je to tak.

Yarda 23.8.2006 7:02

Re: Z mých pamětí

Především: Neležela tam cigánka ale Romka ;-P

A dále: Zajímalo by mne z jakého titulu (a z jakých peněz) tehdy soudruh primář to té sousedce navrhnul.

Edmont Dante 23.8.2006 7:08

Re: Re: Z mých pamětí

Ono je dle pravidel českého pravopisu správně Cikánka i Rómka, jinak Vaše otázka je správna i když je pojata jako řečnická, na kterou Alča nemůže znát odpověď.

Tomik 23.8.2006 7:53

Re: Re: Re: Z mých pamětí

Jenže označení Róm (Rómka) v podstatě má neexistující / neznámý význam. Ale spisovně to správně je. Správné označení nejen ze spisovného, ale i faktického hlediska je Cikán (s velkým C).

ptakopysk moralista 23.8.2006 7:34

Neležela tam cigánka ale Romka

a on je v tom nějakej rozdíl, nebo co?

Netřeba 23.8.2006 7:48

Re: Neležela tam cigánka ale Romka

Je v tom rozdíl. Cigáni o sobě tvrdí, že jsou Romové. My všichni ale víme, že jsou to stejně jenom cigáni. V Brně jim říkáme morgoši. Cigánům i Romům.

bitaxe 23.8.2006 9:00

Re: Neležela tam cigánka ale Romka

Myslím že docela zásadní, cikán je obvykle člověk který se snaží zaintegrovat do společnosti a výhod užívá jen sporadicky (po zaintegrování se z něj stává obvykle rasista nemající romy vůbec rád) , rom je naopak klasický "dojič" dávek, netáhlo které se samo nijak nesnaží svou situaci změnit a žije v pocitu že "stát se má postarat aby žil lépe" . Mluvnicky je správnější slovo cikán, protože jde o slovo české (přejaté z němčiny před několika sty let) , slovem rom se označují cikáni sami ve své řeči, něco jako když angličan řekne I´m englishman, politicky korektní (nebo předposraná) reprezentace to přejala a zavedla, kupodivu němci jim dél říkají zigeuner, angličani gipsy a tak dále, jen u nás si někteří myslí že když přejmenují etnikum zmizí problémy.

Bohužel i tenhle případ (sterilizace) je ukázkou nízkého právního vědomí u nás, pokud dotyčná podepsala dobrovolně (což myslím nikdo nezpochybňuje) je za SVÉ rozhodnutí plně zodpovědná, alespoň pokud nebyla v době podpisu nesvéprávná. Bohužel jde o příklad kdy klasičtí "dojiči" zkouší něco vyrazit ze státní kasy. Příklad kdy kladný rozsudek bez finanční náhrady dotyčné nestačí přes halasně vykřikovanou větu o "morální satisfakci" , zřejmě si slovo morální plete s finanční (osobně to považuji za termíny rozdílné, ale třeba se mýlím)

Brock 23.8.2006 11:04

Re: Neležela tam cigánka ale Romka

Ano, rozdíl to je. S Cikánem se celkem i domluvíte, ale když např. chytí v tramvaji Róma bez jízdenky, tak začne řvát něco o "dyskrymynacy"...

Auiam 23.8.2006 16:02

Re: Z mých pamětí

To znamená, že

1) na tyto sterilizace Romů musela existovat směrnice a finanční fond, těžko to pan primář platil ze svého.

2) v jiných nemocnicích se Romek nikdo na nic neptal, případně dal podepsat cosi v pokročilé fázi porodu, a případný příspěvek ztopil.

Yarda 23.8.2006 4:02

Tu protestní akci zoranizovali IMHO rasisti.

Když obyčejný člověk s průměrným IQ vyslechl romskou ukřivděnou ženu, že byla sterilizovaná když ve čtyřiadvaceti letech porodila čtvrté dítě a mohla jich porodit třeba deset, asi jej něco napadlo a zřejmě to nebyla myšlenka, že té romské ženě se stala křivda a takové křivdy by se romským ženám stávat neměly.

Pavla B. 23.8.2006 5:48

Re: Tu protestní akci zoranizovali IMHO rasisti.

V principu by každá ženská měla mít nárok na tolik dětí, kolik jich chce mít (tzn. uživit a vychovat), a pokud jí tuto možnost někdo vezme, může to cíti jako křivdu. Je úplně jedno, zda má dosud čytři děti, jedno nebo žádné.

V případě sterilizovaných romských žen mám dojem, že snad nevěděly, co termín sterilizace znamená, prostě to slovo neznaly. Jinak si nedovedu vysvětlit jejich posléze odvolaný souhlas. Snad by měly podepisovat zdravotní záznam, kde by byl význam toho slova naprosto srozumitelně vysvětlen (např. beru na vědomí, že po zákroku už nikdy nebudu moci porodit další dítě).

A jestli byly všechny tyto operace opravdu nutné - jestli je např. 24letá žena po čtvrtém porodu v tak špatném zdravotním stavu - to by mě opravdu zajímalo. Možné to je - neříkám tak ani tak.

EVa 23.8.2006 6:30

Re: Re: Tu protestní akci zoranizovali IMHO rasisti.

Jestli to náhodou nebylo tak, že za nimi ex post někdo přišel a řekl - protestujte, vysoudíte peníze. Nebo jim začalo být líto, že už nemohou dostat stodvacetitisícové porodné...

Pavla B. 23.8.2006 7:21

Re: Re: Re: Tu protestní akci zoranizovali IMHO rasisti.

Tohleto jednání - vytřískat na neštěstí skutečném nebo fingovaném peníze - nedokážu interpretovat:-/

JM 25.8.2006 19:42

Re: Re: Re: Tu protestní akci zoranizovali IMHO rasisti.

.. přišel. A řekl si o provizi za nápad ..