23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Pomník vojákům ROA v Řeporyjích

Jsou věci, které se nedělají, byť to žádný zákon nezakazuje. Třeba se nejezdí na ambasádu s oficiálním dopisem šéfa radnice v multikáře. Nebo si na vlastní svatbu nevezmeme to, v čem chodíme do lesa na houby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Grigar 30.11.2019 12:15

.. vliv Ruska na posílení Německa ponechávám stranou. Ovšem nepopiratelně první a mohutnou transfuzí byla pro Německo nečinnost západních mocností při remilitarizaci Porýní. Tím okamžikem byl úspěšně zaděláno na další válku a Hitlerovi byla dobrovolně odevzdána možnost určení času, místa a způsobu jejího zahájení.

J. Lukavsky 30.11.2019 9:10

"to vše nechával Západ bez povšimnutí" No evropský politik, který pár let po První sv. válce by začal bubnovat a vyzývat k přípravě na válku Druhou by byl všemi dobrosery a pacifisty (co si nevidí na špici nosu) označen právem za válečného štváče což byl v té době jen W.Churchill. Jistěže politici Evropy věděli co se v Německu děje a kam směřuje, ale veřejnost by je smetla v příštích volbách. A navíc tady byly dvě zla, zhruba stejně nebezpečná, bolševici a nacisti. A vyber si! Naši První republiku zradila Francie, ta s námi měla jsnou smlouvu, Anglie nikoli. Přesto měli morální závazek a W.Churchill to v Parlamentu klasifikoval: "Měli jsme na vybranou, hanbu nebo válku. Vybrali jsme si hanbu - a válce jsme se nevyhnuli". J.L. end

A. Hrbek 30.11.2019 8:53

Pletete několik věcí dohromady.

Spolupráce Sovětského svazu a Německa v oblasti hospodářství a vojenské techniky začala po rapallské dohodě v roce 1922 a to s Výmarskou republikou (kde byl tehdy Hitler) a pokračovala až do roku 1933, tedy do nástupu Hitlera k moci.

Pokud to nevíte, tak naopak v roce 1934 (tedy s Hitlerem) byla podepsána mezi Německem a Polskem smlouva o neútočení, která obsahovala klausuli o možnosti revize hranic na úkor jiných států. Toho využilo po Mnichově Polsko a zabralo Československé území

Spolupráce Světského svazu a Německa se znovu rozběhla na jaře 1939, tedy po mnichovské dohodě. Smlouva o neútočení je jejím vyvrcholením poté, co západní mocnosti odmítly uzavřít se Sovětským svazem spojeneckou smlouvu.

"Okupací" třetiny Polska a pobaltských států se do Sovětského svazu vrátilo původní ruské území, které ji bylo odňato Brest-Litevským mírem a současně se posunula jeho obranná linie na západ o stovky kilometrů.

To samozřejmě neospravedlně zločiny, které se Sovětský svaz na získaných územích dopustil.

J. Pokoutný 30.11.2019 9:08

Pobaltí ovšem nebylo žádné "původní ruské území". To si jen Rusové dobyli v 18.stol. na Švédsku, Polsko-litevské unii a místních vládcích. Stejně jako Finsko, středoasijské chanáty, Bukovinu, Moldávii a další a další.

A. Hrbek 30.11.2019 16:06

Vážený pane Pokoutný,

historie není jednoduchá. Tak například Volyňsko, Halič, Bukovina, část Finska a Moldavska byly součástí Kyjevské Rusi.

Na dělení Polska se podílela v rámci RU i řada Čechů a mnozí nalezli v těchto oblastech jak obchodní možnosti, tak i zaměstnání.

Mimo jiné - že maťušce Rusi diskutovaná území patří věřila před první světovou válkou řada Čechů, počínaje Karlem Kramářem.

Š. Hašek 30.11.2019 10:15

Jen poznamenám, že Hitler si se zabezpečením v Polsku začal. Hrdinný Západ ani necekl. Hitler si začal v ČSR, nikoliv Stalin.

Jen poznamenám, že Hitler začal ječet na Beneše. Hitler naznačil jasně, že Polák, Čech, Slovan tady nebude mít co pohledávat .........

To se zas vyrojilo radilů, kteří by byli s Hitlerem a Stalinem hotovi za měsíc. Na jaře roku 1937, že????

Možno se i Německu omluvit, že sem Stalina vůbec pustili. Těm nadlidem se omluvit. Otec mi vyprávěl.

D. Šimáček 30.11.2019 12:10

no a v tom zabezpečení se třetinou polska, můžeme vidět Stalinovu předvídavost, co by se asi stalo s Moskvou, kdyby němčouři nasazovali na útok o 400km dál....

F. Houžňák 30.11.2019 18:00

No, možná si Sověti, tedy Rusové a Ukrajinci, přitom připomněli předchozí polskou okupaci části Ukrajiny, kdy Poláci vyvraždili desetitisíce, možná statisíce Ukrajinců, Rusů, Čechů a dalších národností, které tam v té době žily ...