8.5.2024 | Den vítězství


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R 25.12.2008 9:23

Takovych bratru nepotrebuju aniz bezplatne

Rusove jsou jednotne ze slovanu kdo jeste ma vliv ve svete. Co maji Cesi? No tak podivame na ceske predsednictvi v EU... :-D

bak 19.12.2008 11:39

Je tak blbej, nebo je za to placenej?

Postavit svobodné bojovníky za demokratické Československo níž, než pod pohrůžkou popravy odvedené rekruty, prohnilé, germánským vlivům podléhající monarchie, je zatím vrcholem toho, co si žoldnéři vznikajícího a již prohnilého, germánským vlivům podléhajícího bruselského impéria dovolili. Budiž to potvrzením toho, že některé zhovadilosti může vyslovit jen (za to placený) intelektuál.

Tis 19.12.2008 10:43

Rostislav o misi požádal.

O tom, že Rostislav o misi požádal nemůže být pochyb. Otázkou je proč. Rostislav čelil mocensky silnějším císařů a v situaci kdy se Bulhaři spojili s císařem a octli se Velké Moravě v zádech, hledal spojence v Byzanci a potřeboval i kulturní pomoc.

Fafa 18.12.2008 17:12

Harpyje:

Nic víc nás Evropany nespojuje?

Co nas Evropany tedy podle Vas spojuje vic nez je nase spojeni treba s Australany nebo Kanadany?

Olin 19.12.2008 13:17

Re: Harpyje:

no přece ZÁJMY!

Fafa 18.12.2008 16:54

Volodyo

líp bychom na tom než Rakousko určitě nebyli

Proc myslite? Nekdy v roce 1913 ten rozdil mezi ceskymi zememi a Rakouskem byl minimalni a trend byl zrejme v nas prospech.

jirka.s. 17.12.2008 22:43

Proč zacházet až do Byzance?

Rusové s ostatními Slovany nikoli bratrsky, nýbrž nepoctivě a soběcky smýšlejí. Jak směšno, jak neprakticky bylo by s tajným nepřítelem svým, který rouchem bratrským chtivost svou jen zakrývá, bratrovati se!! Přiznávám se, že mi Maďaři co zjevní nepřátelé Čechů a Ilyrů jsou milejší než Rusové, kteří s jidášským políbením přicházejí – nás strčit do kapsy. Čechové jsme, a Čechové zůstati hodláme navždy a nechceme se státi ani Maďary, ani Němci, ani Rusy, a proto buďme k Rusům chladni, nemáme-li je dokonce nenáviděti."        K.H. Borovský

Bohumil 18.12.2008 0:03

Re: Proč zacházet až do Byzance?

K.H.Borovský nedoceněný ,nepochopený a komunisty zavrhovaný.Považuji ho za perlu novinařiny.

Jirko. s- děkuji ti.

R 25.12.2008 9:26

Re: Proč zacházet až do Byzance?

Ano, Dostojevsky take psal o "bratrech-slovany". Kazdy Rus je poviven to vytisknout a cist, cist, cist!

Jakub. 17.12.2008 21:05

Frýborte, pro boha svatého:

a tou Velkou Moravou to máte tak zmatené, nesmyslné,šílené smyšlenky místo faktů a hypotéz - číst to víc historiků, archeologů, religionistů, dostali by z vás psotník. To snad ani není pravda. Varuju všechny lehkomyslné, co chtějí věřit všemu: tohle  n e n í  historik, je to fantazírování. O byzantské misi - to snad se mi zdá, že takové absurdity hypotetické, extrapolaci (podívejte se někam, co to je) něčeho z jedné epochy do jiné... že tohle někdo prostě publikuje. Z těch konstrukcí nic neobstojí před chladným okem odborníka, lidi. Berte to jako politikaření na bázi Velké Moravy, resp. Byzance, prosím!!

karel 17.12.2008 22:40

Re: Frýborte, pro boha svatého:

Jakube, pro Boha svatého. Určitě by bylo užitečné, kdyby jste si přečetl pozorně,sám po sobě, co jste napsal za paskvil.

Magor Milda 19.12.2008 22:21

Velká Morava je dodnes málo vědecky prostudovaná,

v té době, mezi 600 a 900 n.l. existuje velmi málo spolehlivých zpráv. Dokonce i o Karlovi Velikém (Charlemagne) někteří historikové pochybují, všechny zprávy o něm pochází totiž od stejných autorů a připomínají pozdější "Utopii". V Německu to byla doba úpadku, špíny a nevzdělanosti. Když se na řídce obydleném východním okraji německých zemí kolem r. 600 usazovaly slovanské rodiny, nebyla proti nim žádná organizovaná moc nasazena, prostě nebyla. Jediná zmínka prý byla o limes sorbiens na Labi z r. 805. Z pověstí víme o jakési bitvě u Vogastiburku, nikdo však to místo neidentifikoval. Zřejmě se v té Sámově říši vytvořila směs Slovanů a Avarů, která za Sámova poradenství ty Avary porazila a založila vlastní stát. Na rozdíl od Čechů, u kterých se velmi dobře rozlišovaly rody, u obyvatel Sámovy říše takové dělení neznáme. Nejpravděpodobnější je, že ta Avarská invaze před 600 takové vztahy zničila, rozehnala rodiny a tím si zajistila vládu sama. Roku 907 obsadili Sámovu říši Maďaři, kolem r. 955 se stala Morava součástí českého státu. Etnicky je moravské původní obyvatelstvo podobně jako Slováci dost odlišné od Čechů. Převažují tam tmavovlasí, v Čechách je světlejší etnikum. Podle všeho bylo tamější křesťanství politicky dost propojeno s tím českým.

Etnicky je snad možno za prapředky Moravanů považovat Venety, ti byli těmi Avary nejvíce postiženi, později i těmi Maďary.

Jihovýchodně ta hranice mezi východní a západní říší probíhala  ve 13. století Balkánem. Za Rijekou začánala už v 10.století Byzanc. Ve 12. stol. tu hranici tvořilo království srbské a Bulharsko. 1240 se Srbsko zmenšilo zhruba na Černou Horu, na západě bylo Chorvatsko a Maďarsko. O sto let později zase Srbsko obsadilo centrum Balkánu, v 15. století ale postoupila osmanská říše až skoro k Vídni. Sámova říše zůstává spíše v říši pověstí, nějaký význam v dějinách měla snad opravdu pouze na Moravě a Slovensku.

J.G. Pašek 17.12.2008 19:28

Slóóóvan sem a Slóóóvan budu . . .

černé čižmy nosit budu . . .

Kdepak je asi konec té populární pásně?

Chain-mail-rust 20.12.2008 13:15

Re: Slóóóvan sem a Slóóóvan budu . . .

Kdepak, být českým vojáčkem v NATO znamená (a to doslovně) leštit čižmy "vyvoleným".

Čechové v NATO jsou hodni jako potrava pro děla (kanónenfutr).

Inu, buďte hrdi na to, že jste Slovani...

Vladimir 17.12.2008 18:43

inu blb

P. Frýbort se patrně bude divit, když někdo bude chtít mít dobré vztahy s bratrem, strýcem, tetou, protože JAKÁPAK SPŘÍZNĚNOST, je nutno pěkně ideologicky odvrhnout jakékoliv vztahy blízkosti a věnovat se ideologickým vztahům s cizími, např. bohatými nebo silnými ...

Já jsem přecejen kapánek konzervativnější a mám rád, když vím co od koho čekat.

 

Jiří Heincl 17.12.2008 19:06

Re: inu blb

Přesně tak. Pročpak asi skandinávské národy Dánové, Norové a Švédové spolu udržují nadstandardní vztahy na všech úrovních i když jejich germánské jazyky se od sebe liší daleko víc než slovanské? Asi budou hloupí a měli by vědět, že nejlepší kamarádi jsou, dejme tomu, románské a slovanské národy.

Severin 17.12.2008 19:29

Re: inu blb

Skandinávské národy mezi sebou udržují nadstandartní vztahy , jelikož jsou všechny na téměř stejné , vysoké civilizační úrovni.  Jinak o tom, že jejich jazyky se liší od sebe daleko více ,než slovanské , jak je vidět, víte velké kulové. Nor se v pohodě domluví se švédem a celkem slušně i s dánem, švédové zase s nory, s dány už  to mají švédové trochu horší, ale domluví se a daleko lépe, než čech s rusem, bulharem nebo srbem. Výjimkou z toho pravidla o domluvení jsou finové a taky obyvatele Faer a Islandu, kteří mluví moderním skandinávcům už nesrozumitelnou starodávnou nordičtinou.

Patron Divný 17.12.2008 19:55

Re: inu blb

Nedávno jsem měl odbornou konzultaci s jedním Polákem a raději jsme mluvili anglicky, i když ani tímto jazykem žádný z nás nevládl nadprůměrně.

R 25.12.2008 9:28

Re: inu blb

A co, nekoho to musi prekvapit ze Cesi a Polaci spechaji zvladnout jazyk sveho noveho pana?

Jiří Heincl 17.12.2008 20:08

Re: inu blb

Děkuji za kulové uznání mých vědomostí. Inu není nad zdvořilost. Teď citace z encyklopedie: Psaný dánský a norský Bokmål jsou si velmi blízko, ačkoli fonologie a prozódie všech tří jazyků se poněkud liší. Dovední mluvčí některého z těchto tří jazyků mohou rozumět ostatním dvěma, ačkoli studia ukázala, že ti kdo umí norsky obecně rozumí mnohem lépe ostatním dvěma jazykům, než ti kdo umí pouze dánsky nebo švédsky. Dále jsem si ještě nastudoval, že švédština je svou slovní zásobou a gramatikou dánštině a norštině poměrně vzdálená. Finština ke skandinávským jazykům patří asi jako maďarština ke slovanským, či germánským.

Porovnám-li srozumitelnost sousedních slovanských jazyků čeština-slovenština, slovenština-polština, polština-lužická srbština, ukrajinština-běloruština-ruština a jazyků jihoslovanských, tak si troufám říct, že jsou si mnohem srozumitelnější než jazyky skandinávské. Já dorozumím celkem slušně všem slovanských zemích, kromě Slovinska, kde jsem ještě nebyl.

Finrod Felagund 17.12.2008 21:35

Re: inu blb

Vážený pane, opravdu nemáte pravdu. Já mluvím norským bokmaalem a nemám problém si každé pondělí zajít na pivo se Švédy a povídat si s nimi já norsky - oni švédsky a rozumíme si. Dánům rozumím v mluvené řeči hrozně špatně, ale psaný text v zásadě rozumím (je podobný). Finština je samozřejmě úplně mimo a z islandštiny a faerštiny se dají rozumět tak akorát spojky a asi toliko společných slov, kolik má slovenština s maďarštinou, tedy nějaká jsou, ale je jich málo. Rovněž mluvím polsky - i mogę Panu powiedzieć, że polski i czeski róźnią się więcej niż norweski i szwedzki. Z mojego własnego doświadczenia. Takže byste měl méně číst wiki a více dát na ty, kdo Vám něco říkají z praxe.

Magor Milda 17.12.2008 22:33

Indoevropské jazyky mají sice podobný základ, ale dlouhý vývoj je rozdělil

někdy i úmyslně. Polština bývala za Jagellonců daleko podobnější češtině, Poláci se však chtěli oddělit, jejich vývoj lze docela dobře sledovat. Český provázek je polský powrazek, česká kopřiva je pokrzywa. Za těch skoro tisíc let se ten rozdíl velmi prohloubil.

S Poláky si rád na pivo zajdu a popovídáme si, s Rusy by to v podstatě šlo také, ale vhodných partnerů je už méně. A bude lépe, když to prozatím tak zůstane. S Chorvaty nebo Slovinci si pokecáme německy, to jim jde dobře.

Fafa 18.12.2008 17:00

Vladimire,

pokud je to ovsem strycek, ktery v podstate cely zivot stravil jinym zivotnim stylem nez Vase rodina, tak zrejme uznate jeho pribuzenstvi, ale asi se budete vic stykat se sousedy, kteri ziji Vam podobnym zivotem. No a priznejme si, ze ceska historicka zkusenost se dost lisi od historicke zkusenosti vetsiny ostatnich Slovanu.

Severin 17.12.2008 17:22

Diskuze ukazuje, že pan Frybort ťal do živého

mladí lidé sice na panslovanství kašlou, ale u střední a starší generace je to ještě trochu v módě. Přesto, že p. Frybort se dopustil několika nepřesností a sem tam i trošku demagogie, v podstatě je jeho článek dobrý. Mnozí tady operují s tím, že Byzanc byla výslunním civilizace až do rozvrácení Turky. Pokud znáte třeba anglicky,  holandsky, norsky atd, přečtěte si knihy renomovaných tamních historiků, kteří se uniosono shodují na tom, že pokles slávy Byzance začal už kolem roku 1050, neboť Byzanc stála na zkostnatělé ideologii a technologicky ji začala západní Evropa předhánět už po roce 1000. Země, které přijaly byzanstkou ideologii (tedy ortodoxní křesťanství) nepoznaly ani renesanci, ani reformaci a ani osvícení. Ale  nic není jenom černé a bílé, je nutno byzantskému kulturnímu regionu uznat, že neznal ani inkvizici a hon na čarodejnice se tam prováděl v zanedbatelném měřítku. Ovšem byzantský despotizmus tu scházející inkvizici  více než nahradil. Já jsem vděčen přemyslovcům za to, že přes své mnohé zápory nás ze sféry byzantského vlivu definitivně vytáhli.

mik 17.12.2008 22:45

Re: Diskuze ukazuje, že pan Frybort ťal do živého

R^

Paul Sulc 18.12.2008 6:41

Re: Diskuze ukazuje, že pan Frybort ťal do živého

Nu, ano, zacatkem 20 stoleti byl veru velky rozdil v zemich reckokatolickych a rimskokatolickych. Vzdelanost byla nahrazena tmarstvim, libanim ikon, asi ta renesance opravdu chybela. Zaplat pambu ze Ceske kralovstvi bylo soucasti Svate rise Rimskonemecke. Jinak by tu byli spinavi Rasputinove a splachovaci zachody by byly jen v hotelich. Mozna.

Jiří Heincl 17.12.2008 17:22

Jednostranné vidění

Autor píše o Maďarech a Rakušanech (rakouských Němcích) jako o našich téměř dobrodincích. Maďaři byli divocí, kočovní nájezdníci ze stepí u jižního Uralu. Jejich dobývání Evropy bylo i na tehdejší surové podmínky evropského ranného středověku tak strašlivé, že budilo hrůzu až v dnešní východní Francii, kam podnikali výpady.

Rakousko od dob Josefa II. provádělo faktickou germanizaci neněmeckých národů. Ta snad neměla za cíl likvidaci neněmeckých jazyků, byla jen prostředkem posílení centralizovaného řízení říše. To však neznamená, že by germanizace byla k Čechům nějak vlídná.

Ještě se autor zapomněl zmínit o laskavých Turcích chránicích balkánské Slovany před rozpínavostí Moskvy.

Rád bych se vyjádřil ke kritice ruské rozpínavosti, zaostalosti a krutosti. Kritika je z našeho pohledu určitě oprávněná. Jenže tyto negativní ruské vlatnosti mají svoji historickou podmíněnost. Rusové po staletí čelili náporu krutých nájezdníků - Tatarů, Mongolů, Polovců a bůhví koho ještě. Vzhledem k tomu, že pro loupeživé kočovníky neměl lidský život valnou cenu a Rusové se s nimi mísili, tak získali řadu jejich vlastností. Otázkou je, co by se stalo, kdyby Rusové východní nájezdníky nezadrželi. Nejspíš by se dostali do střední Evropy a možná i do západní. Těžko říct, jaká by tu teď byla civilizační úroveň.

vita 17.12.2008 18:11

Re: Jednostranné vidění

Oni se dostali do střední Evropy - Lehnice a přes Moravu do Dubrovníka. Jenže už byli vyčerpaní, roztažení od Koreje po Balkán, nezvládali ovládnout ani to, co už měli.

Ale zase je tak nekritizujme - vybudovali na 100 let říši, která umožňovala obchod i šíření ideí a myšlenek po celé Eurazii. Skoro celé...

Hanák 17.12.2008 18:27

Re: Jednostranné vidění

Rusové (staří) sice měli s východními nájezdníky řadu problému o jakých se nám dnes ani nezdá, ale kdo je tehdy neměl bez ohledu na světové strany. Faktem ale zůstává skutečnost, že již takových bratru 500 let jsou to ruští nájezdníci, kteří zahrnuli a dodnes zahrnují potomky tehdejších nájezdníků do Ruské Federace alias Ruského carství (ať se jim to líbi nebo ne).

A pokud se týká celkové problematiky sympatického příspěvku - mně osobně jsou nejsympatičtější eskymáci, se kterými jsme nikdy neměli žádné problémy a oni s námi také ne.

Hrad 17.12.2008 20:36

Re: Jednostranné vidění

Tož, když si provedeš nový antropologický průzkum, jak jej pře padesáti lety provedl v Břeclavi jeden kantor-biolog u svých studentů přicházejících do školy z oblasti Lanžhota a následující Záhorské nížiny objevíš tolik mongoloidních znaků, že ti kecy kterými se to zde hemží, budou ukradené. Nebo třeba staříci ze Strážnice v krojích namalované Jožou Úprkou jsou zřejmě potomci tatarských, a co já vím jakých nájezdníků z východu jak "vyšití". Hoši - histerikové amatéři - běžte raději na pivo, a přestaňte se pitvořit glosování příměru -  západ civilizace - východ barbaři..... Tak ale k věci. Bránou Záhorské nížiny táhli nejdříve Avaři, pak Tataři, a zcela nedávno vojska generála Malinovského. Děvčata ví jak se zanechávají genetické stopy. O ty snad jde až na prvním místě. Že?!. V ekologii je také jeden princip. Čím bohatší(druhově) ekosystémy, tím jsou stabilnější. Louka tvořená jilkem(to je tráva - poznámka pro Pšovany), je "výkonná" ale choulostivá na biologické stresy. Ať žije druhová diverzita, a ti kteří horují pro "jilek", ať si trhnou protézou(tou v hlavě).