10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mudrování o víře a ateismu (2)

Pokrokovou teorii o poznatelnosti všech jevů, jen co to sovětská věda v čele s akademikem Lysenkem a vědkyní Lepešinskou vezme za ten správný konec, už dávno vzal ďas, otázka však zůstává: kam až může dosáhnout lidský mozek? Kde je konec smyslové poznatelnosti?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sova 13.9.2014 12:20

Re: Chestertonův citát

Kde čtete v bibli, že všichni jsou předurčeni ke spasení? Je to právě naopak.

Ti, kteří nejsou předurčeni ke spasení, skončí v pekle. O tom Bůh přece rozhodl již před stvořením světa.

Ef 1,4 ...v něm nás již před stvořením světa vyvolil, abychom byli svatí a bez poskvrny před jeho tváří. Ve své lásce nás předem určil, abychom rozhodnutím jeho dobroty byli skrze Ježíše Krista přijati za syny...

2Tim 1,9 ...který nás spasil a povolal svatým povoláním ne pro naše skutky, nýbrž ze svého rozhodnutí a z milosti, kterou nám daroval v Kristu Ježíši před věčnými časy...

2Tes 2,9 Ten zlý přijde v moci satanově, bude konat kdejaký mocný čin, klamná znamení a zázraky a všemožnou nepravostí bude svádět ty, kdo jdou k záhubě, neboť nepřijali a nemilovali pravdu, která by je zachránila. Proto je Bůh vydává do moci klamu, aby uvěřili lži.

P. Boublíková 13.9.2014 8:56

Zaplaťpámbu

že ty trapně mudrující články napadající ateisty byly jen dva.

Tak za prvé - jako ateistka si vůbec nemyslím, že člověk má schopnost poznat a pochopit cokoliv. Proč bych si to měla myslet? Vždyť věda prozatím ani neví, co se děje centimetr pod naší lebeční kostí (např. na jakém principu funguje dlouhodobá paměť). Časem to lidé třeba budou vědět, ale nebudou vědět spoustu jiných věcí. Člověk sám je nedokonalý, má jen omezené schopnosti a omezené schopnosti vždycky mít bude. Evoluce vybavila všechny tvory pro přežití, a člověk není výjimkou - ale není vybaven tak, aby byl naprosto dokonalý, všechno věděl a všechno uměl. Když jdu na procházku se psem, tak jasně vidím, že pes se různých informací dozví daleko víc než já :-) Pokud posuzujete ateismus podle sovětských standardů z 50. let, jste hodně trapný.

Za druhé - jako ateistka vůbec nevěřím ničemu nadpřirozenému a esoterickému, jakož ani různým pověrám, horoskopům, věštěním atd. Strčte si své charakteristiky ateistů někam.

Za třetí - nechápu vaši posedlost dalšími dimenzemi, o kterých jste mudroval už minule. Jak přišel Hawkins na 12 dimenzí vesmíru netuším a ani mě to nezajímá; Hawkins není žádný guru ateistů (a není jím pokud vím nikdo). Matematicky se dá odvodit nekonečně mnoho dimenzí a pro realitu to (pravděpodobně) nic neznamená. Matematika pracuje se zápornými čísly, a jakou realitu podle vás popisuje dejme tomu číslo -500? Antihmotu? Jakou realitu podle vás popisují imaginární čísla - nějaké paralelní světy, které nám unikají a jejichž existenci nám matně naznačují ona imaginární čísla? :-)

Občas jsem četla vaše články a popravdě si nepamatuju, jak jsem je hodnotila, zda souhlasně či nikoliv. Ale tyto poslední dva se vám opravdu nepovedly. Jsou strašně hloupé.

L. Křivan 13.9.2014 9:48

Re: "ateistka vůbec nevěřím ničemu nadpřirozenému

A proč by Bůh neměl být naprosto přirozený ?

P. Boublíková 13.9.2014 10:36

Re: "ateistka vůbec nevěřím ničemu nadpřirozenému

A proč by měl bůh existovat?

Rozdíl mezi námi je v tom, že vy tvrdíte něco, pro co nemáte sebemenší důkaz - kdežto já netvrdím ohledně boha nic. Třeba bůh existuje, třeba ne. Prostě to nevím. Jak vy to víte, prozraďte.

L. Křivan 13.9.2014 16:33

Re: "Třeba bůh existuje, třeba ne. Prostě to nevím"

Pak nejste atheistka. Atheista tvrdí, že Bůh neexistuje. Vy "prostě nevíte".  To není atheismus. Já taky nevím, ale doufám a hledám. Bylo by moc fajn, kdyby existoval. Myslím si, že spíš existuje, než ne.

L. Křivan 13.9.2014 9:52

Re: Ježíšmarjá ženská,...

"..Matematika pracuje se zápornými čísly, a jakou realitu podle vás popisuje dejme tomu číslo -500? Antihmotu?.."

Když nemáte ánung o matematice, tak napište třeba nějaký recept na švestkové knedlíky. Pak vás pochválím.  Ale záporná čísla chápou už děti na základce.

P. Boublíková 13.9.2014 10:34

Re: Ježíšmarjá ženská,...

Nebojte se, záporná čísla chápu taky. Jde ale o to, že existenci vyšších dimenzí připisuje pan Frýbort nějaký zvláštní smysl (existence pro nás nepoznatelného) - a já se ptám, kde je fyzikální význam něčeho daleko jednoduššího, totiž záporných nebo imaginárních čísel.

Až mi napíšete, co může v reálném světě mít hodnotu -500 (kromě desetin nebo setin teplotní stupnice, jejíž nula ovšem byla stanovena konvencí), pak vám pošlu recept na švestkové knedle.

V. Vaclavik 13.9.2014 16:57

Re: Ježíšmarjá ženská,...

Byvaly casy, kdy lide pocitali jen s realnymi cisly, ktera sla priradit realnym vecem. S vynalezem nuly pak zapocala era abstraktni matematiky - matematika ziskala symbol, ktery oznacoval neco, co neni, presneji receno, absenci neceho, nic - a na tom evidentne neni nic mystickeho).

Pozdeji, s vynalezenim zapornych cisel, se matematika dostala jeste hloubeji na uzemi abstrakce. Zaporna cisla byla prijata komunitou matematiku protoze byla shledana prakticka, nikoli protoze bylo (plne) porozumeno jejich podstate. Mimochodem, s prichodem zapornych cisel byla dosavadni realna cisla oznacena jako kladna - a v realnem svete prece neni nic kladneho, tedy kdyz dle vas v nem neni nic zaporneho... to je jen takove postouchnuti, neberte to jako osobni vypad. Zaporna cisla muzou v realnem svete oznacovat napriklad kolik nekomu dluzite penez, coz predstavuje 'zapornou hodnotu', mene nez nic. Kladna cisla pak znaci to same, co doposud znacila cisla realna. Pokud ovsem pouzivate v nejakem vypoctu zaporna cisla, stavaji se realna cisla automaticky kladnymi cisly, se znaminkem plus (i kdyz to je vec vyberu, zvlast kdyz jde o jednoduche kupecke pocty). Cili se zapornymi cisly, ktera jsou abstrakci, i realna cisla dostavaji abstraktni 'prevlek' - cela ciselna soustava se tak posunuje do abstraktni roviny. Tedy zase nic mystickeho.

V. Vaclavik 13.9.2014 17:06

Re: Ježíšmarjá ženská,...

Imaginarni cisla jsou jen dalsim takovym krokem k jeste hlubsi abstrakci - tato cisla kompletuji zakladni sadu cisel, zadna dalsi uz nebudou (klicove je tu slovo 'zakladni'). Tady reknu jen, ze imaginarni cisla oznacuji v realnem svete dynamicky stav, ktery pokud je cislo ciste imaginarni je stav dynamicky rovnovazny. 'Realny' komponent komplexniho cisla pak znaci miru nerovnovahy.

Tohle moje tvrzeni budete muset vzit 'na viru', protoze o prave podstate imaginarnich cisel jsem napsal praci (ta zahrnuje i pojednani o zapornych cislech, jakozto i o kladnych cislech) a tady se o tom vice do hloubky rozepisovat nebudu - tady by to nebylo ani vhodne. Muzu vas ale ujistit, ze ani na imaginarnich cislech neni nic mystickeho, je mozne logicky objasnit jejich podstatu - a jestli me to budete verit necham na vas. Treba me jine diskuzni prispevky budou mluvit za me.

P. Boublíková 13.9.2014 21:26

Re: Ježíšmarjá ženská,...

Děkuji vám za příspěvky. Aby nedošlo k mýlce, na abstraktních oblastech matematiky nevidím nic mystického - na rozdíl od autora článku. Ten ovšem mýtizuje vyšší dimenze, další rozměry prostoru, které nevnímáme svými smysly, ale mohou existovat (viz minulý článek). Moje námitka byla, že ani mnohem jednodušší matematické abstrakce nemají fyzikální význam, tedy nepopisují realitu. Tudíž proč předpokládat, že vyšší dimenze popisují nějakou realitu, kterou nejsme schopni poznat... Přiznám se, že záporná čísla popisující dluhy mě nenapadla, ovšem v tomto případě také nejde o žádnou fyzikální aplikaci matematiky, nýbrž zase jen o něco, co si lidé vymysleli - peníze, obchod...

Z. Lapil 14.9.2014 9:48

Re: Ježíšmarjá ženská,...

Já zkusím zjednodušit pana Václavíka, on je, zdá se, matematik, já prostý inženýr. Takže: nemá-li záporné číslo fyzikální význam, pak se ptám, k čemu má auto zpátečku, je-li couvání pouhou matematickou abstrakcí. A zrovna tak pilot, který by mohl pouze stoupat, nikoliv už klesat, by se vám také poděkoval, jen co by si vás vytáhl k sobě nahoru, což by ovšem nemohl, neboť zmenšování vaší vzájemné vzdálenosti je rovněž matematickou abstrakcí bez fyzikálního významu.

V. Vaclavik 14.9.2014 22:00

Re: Ježíšmarjá ženská,...

Ano, zaporna cisla jsou opakem cisel kladnych. Jde o opak relativni - je mozne to prirazovani kladnych a zapornych cisel nejakemu fyzickemu jevu obratit, a to presne a prave proto, ze v realnem fyzickem svete jako takovem neni nic jak zaporneho, tak kladneho. 

Napriklad fyzika, astronomie temer vzdy mluvi jen o zrychleni (akceleraci), byt muze jit z naseho normalniho lidskeho pohledu a chapani o zpomalovani. Napriklad vesmirna sonda Pioneer, ktera dnes leti ven ze nasi slunecni soustavy a u ktere bylo detekovano jiste male zpomaleni, se nemluvi o anomalni deceleraci, ale o anomalni akceleraci - akceleraci smerem ke Slunci. Jestlize jde o zrychleni, nebo zpomaleni, to zalezi na uhlu pohledu, z pohledu fyzika je to relativni a tak pro jednoduchost mluvi vzdy jen o zrychlovani a priradi tomu znameko plus nebo minus, takze zpomalovani je zrychlovani se zapornym znamenkem.

V. Vaclavik 14.9.2014 21:50

Re: Ježíšmarjá ženská,...

Matematika se od svych pocatku, kdy byla zalozena ciste na fyzickem svete, rychle pohnula do abstraktni roviny, a to z duvodu, ze to bylo ucelne, prinaselo to (zdanlive paradoxne) vysledky aplikovatelne na realny svet, kterych bychom bez te abstraktni matematiky nedosahli - a to je to hlavni, oc tu jde, o vysledky v realnem svete.

K tomu mysticismu, u vas se zrejme neni ceho obavat, ale delsi dobu nevyjasnene a proto brane jako nevyjasnitelne problemy vedou lidi nachylne k mysticismu, k zaverum o nemohoucnosti lidstva a mohoucnosti nejakeho bozstva. Cela kvantova mechanika je dnes takovym semenistem pro mystiky.

Z. Žabička 13.9.2014 7:24

Souhlasím s Čapkem

Jak mohl vševědoucí a všemohoucí Bůh být tak zlomyslný, že stvořil Adama a Evu do Ráje a aby je pak vyhnal? Aby vyhladil dinosaury? Aby nechal lidstvo drsně se zabíjet? Máme být dalším druhem, který vyhyne? Křesťané už začínají být na Blízkém Východě krutě nelidsky potlačovaným druhem.

V. Běhal 13.9.2014 10:10

Re: Souhlasím s Čapkem

Bůh dal lidem svobodnou vůli a páchat zlo. Dovede však i největší zlo obrátit v dobro, jenže to my někdy těžko chápeme. Jeho spravedlnost nekončí na tomto světě.

P. Vítek 13.9.2014 23:54

Re: Souhlasím s Čapkem

Ukolem cloveka je poznat Jeho vuli.A pak ji vykonavat.

For je,ze ma svobodu a muze delat i zlo....to je moc zajimave privilegium.Cenu ma az clovek,ktery ma moznost udelat snadne zlo,ale neudela ho.Je to krasny,znat pak takoveho

V. Vérosta 13.9.2014 7:05

Je mi to líto

a jsem zklamán, očekával jsem o dost fundovanější a přesvědčivější text, Luďku, když chcete na relativně malém prostoru pojednat tak závažné téma, tak toho musíte nastudovat podstatně víc, než jste pravděpodobně nastudoval. Bohužel je tam dost tzv. mlácení prázdné slámy. Raději bych to nechal na pojednání nějakým filozofům. Ale rozhodně díky za odvahu a kuráž se s tím poprat!

V. Běhal 13.9.2014 3:42

Zákon lidské přirozenosti

Neexistuje -li Bůh, tak jak jej představuje křesťanství, konkretně katolická církev, Stvořitel světa a člověka, bytosti se svobodnou vůlí, pak nelze uvažovat k kategoriích dobro a zlo. Neživá příroda se řídí přírodními zákony. živé organizmy se řídí pudy. Jestli šelmy zabijí nečiní dobře ani špatně. Jestli je člověk jen zvíře, pak vybíjí jiné lidi jako svoje konkurenty, stejně jako zvířata. Lidé však rozeznávali mezi dobrým a špatným. V průběhu dějin a u všech civilizací byl názor na to co je dobré a špatné v podstatě stejný. Tomu se říká "Zákon lidské přirozenosti". Ten byl do lidí vložen Stvořitelem. Jinak to nemůže být, protože jiné živé organizmy Ho nemají. Řada lidí takovýto zákon neuznává, neřídí se jím vůči jiným lidem, ale bude se ho dovolávat, když se bude dít něco špatného jemu.

P. Boublíková 13.9.2014 9:00

Re: Zákon lidské přirozenosti

Jako dobré a špatné rozeznává každý živý organismus to, co pomáhá jeho přežití (přežití jednotlivce a přežití druhu). U lidí je to v principu úplně stejné jako dejme tomu u želvy.

Hezký den.

V. Běhal 13.9.2014 9:58

Re: Zákon lidské přirozenosti

To poznávání je pudové, nikoliv rozumové. Zvíře dělá to, co je pro ně dobré, nemůže dělat, co je zlé, jako člověk.

P. Boublíková 13.9.2014 10:40

Re: Zákon lidské přirozenosti

Zkuste pochopit, že dobro a zlo jsou relativní pojmy. To co je zlo nebo dobro záleží vždycky na tom, na které straně stojíte (zda vám ona činnost škodí či prospívá).

U člověka se samozřejmě řada věcí posunula z instinktivní na rozumovou úroveň, ať již jde o zajišťování potravy, tepla, rozmnožování...

P. Vítek 13.9.2014 23:59

Re: Zákon lidské přirozenosti

Jen JEHO preziti...a to je ten rozdil.

J. Sova 13.9.2014 9:20

Re: Zákon lidské přirozenosti

Ale to si přece Bůh nepřál, aby lidé rozeznávali mezi dobrým a zlým. Proto Adama s Evou vyhnal z ráje. Na tom přitom stojí lidská morálka.

Gen 3,5 "Bůh však ví, že v den, kdy z něho pojíte, otevřou se vám oči a budete jako Bůh znát dobré i zlé.“

22 I řekl Hospodin Bůh: „Teď je člověk jako jeden z nás, zná dobré i zlé. Nepřipustím, aby vztáhl ruku po stromu života, jedl a byl živ navěky.“ Proto jej Hospodin Bůh vyhnal ze zahrady v Edenu, aby obdělával zemi, z níž byl vzat. Tak člověka zapudil. Východně od zahrady v Edenu usadil cheruby s míhajícím se plamenným mečem, aby střežili cestu ke stromu života.

J. Sova 13.9.2014 9:23

Re: Zákon lidské přirozenosti

Proč tam ty cheruby nepostavil Bůh dřív, než první lidé pojedli ze stromu poznání, když si to nepřál?

Není vševědoucí?

Tomu věříte? Pak uvěříte všemu, navzdory Chestertonovi.

V. Běhal 13.9.2014 10:04

Re: Zákon lidské přirozenosti

Bůh dal lidem svobodnou vůli, tedy i přestupovat jeho zákony, Adam s Evou dobře věděli, že je špatné přestoupit Hospodinův zákaz.

J. Sova 13.9.2014 10:12

Re: Zákon lidské přirozenosti

Jak by to mohli vědět, když rozeznat špatné mohli až po požití zakázaného ovoce?

Jak mohli vědět, že v božské zahradě je něco zlého - had?

L. Křivan 13.9.2014 10:00

Re: Zákon lidské přirozenosti

němečtí socialisti a bolševici tento zákon v sobě neměli.  Proto klesli na úroveň bestií. Měli v sobě jiný zákon, který jim říkal, že zabíjením dělají dobro.  Marxismus-leninismus a Nationalsocialismus.  V dnešní době islamisti. Stejné svinstvo.

J. Sova 13.9.2014 10:52

Re: Zákon lidské přirozenosti

Ale ti němečtí socialisté byli převážně křesťané. V Norimberském procesu byli jen čtyři obžalovaní z 22 bez vyznání.

13 protestanů (luteránů): Göring, Ribbentrop, Keitel, Frick, Funk, Schacht, Dönitz, Reader, Schirach, Sauckel, Neurath a Fritzsche, 5 katolíků: Ley, Kaltenbrunner, Hans Frank, Pappen a Seys-Inquart.

ThDr Jozef Tiso měl podle vás v sobě zákon lidské přirozenosti?

L. Křivan 13.9.2014 14:10

Re: Zákon lidské přirozenosti

Jestli myslíte, že byli jako kojenci pokřtění, pak máte recht. Do kostela asi moc nechodili, tam se hodně kázalo proti nationalsocialismu, i když za to byl koncentrak. Takže byli "křesťani" jako většina Čechů.  O Vánocích s dětmi na jesličky, možná nějaké koledy u štědrovečerní večeře, a tím to hasne. 

Tiso, pokud vím neposílal Židy do koncentraků. Později to vzali Němci do vlastních rukou ,...

J. Sova 13.9.2014 16:04

Re: Zákon lidské přirozenosti

Naopak, dokonce v kostelech byly vlajky s hákovými kříži.

http://www.nobeliefs.com/nazis.htm

http://www.nobeliefs.com/mementoes.htm