30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mít sebedůvěru neznamená být naivní

Historik Matěj Spurný vyprovokoval proti sobě řadu urážlivých výroků prohlášením, že tato země není jen pro Čechy. Nenávistné projevy vůči migrantům i sobě připisuje naší malé sebedůvěře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 15.1.2017 17:16

Re: Jaksi se zapomíná

Je všeobecně známo, že třeba fabriku na boty a půl Zlína postavil Baťa. Z jakého důvodu "neměl na ten majetek nárok"?

V. Kotas 15.1.2017 18:02

Re: Jaksi se zapomíná

Z jednoduchého důvodu. Při budování " kapitalismu " v ČR, překážel. Svým postojem k zaměstnancům, byl pro mnohé socialista.

A. Nový 15.1.2017 23:53

Re: Jaksi se zapomíná

Vidím, že o rozdělení majetku po smrti T.Baťi st. nic nevíte. Vy jste jen žvanil. :-)

A. Nový 16.1.2017 0:31

Re: Jaksi se zapomíná

T.Baťa jun. a jeho matka, manželka T.Bati st. měli z dědického podílu nárok jen na to co jsem uvedl, plus 50 miliónů Kčs. Zbytek připadl Janu A.Baťovi. A tady vznikl problém. Do ruku 2007 nemohli pozůstalí po Janu A.Baťovi žádat o majetek, protože byl Jan A.Baťa vedený jako odsouzený za kolaboraci s Němci. To mohli udělat až po jeho rehabilitaci 25. června 2007. V Česku podali pozůstalí po Janu A.Baťovi dvakrát Ústavní stížnost na porušení základních práv na spravedlivý proces a na rovnost účastníků řízení při projednávání žaloby na nečinnost správního orgánu (ministerstva financí ČR) ve věci určení způsobu a výše náhrady za zestátněný podnikatelský majetek firmy Baťa a. s. Zlín podle zákona 100/1945 Sb. První byla zamítnuta. Jestli byla druhá rozhodnuta nevím. Pokud bude zamítnuta, obrátí se potomci Jana A.Baťi na soud ve Štrasburku. Náhrada dělá kolem 5 miliard dolarů.

Slovensko jejich restituční žádost zamítlo. Taky byla podána ústavní stížnost.

J. Vintr 15.1.2017 11:03

Re: Jaksi se zapomíná

Mnichovská dohoda a následná okupace znamenala především postupnou likvidaci německého obyvatelstva, protože muži museli obléct vojenské uniformy a většina jich padla na frontách druhé světové války. Co se týká průmyslu, tak do naší země, která byla nejméně v dosahu spojeneckého bombardování a kam nejpozději dorazila pozemní válka, Němci postupně přemístili válečnou výrobu, především strojírenský průmysl. Tohle všechno nám tady po válce zůstalo (tedy kromě toho, co vyrabovala a odvezla Rudá armáda). Lidské a materiální ztráty byly asi nejmenší že všech evropských zemí, postižených válkou.

P. Vaňura 15.1.2017 11:40

Milý pane, než začnete takto žvanit, doporučuji si přečíst

https://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II_casualties

ČSR měla v přepočtu na počet obyvatel průměrné ztráty a dokonce i čistě vojenské ztráty nepařily k nejmenším.

J. Vintr 15.1.2017 20:57

Re: Milý pane, než začnete takto žvanit, doporučuji si přečíst

Ta statistika je dost nejasná. Pokud jsou procentní ztráty počítány k celkovému předválečném počtu obyvatel ČSR, jsou v počtu mrtvých započítáni i Slováci a Sudetští Němci, padlí ve válce na straně Německa?

P. Vaňura 14.1.2017 22:54

Mimochodem, zakladatel moderního Turecka Kemal Ataturk řekl,

že to, co dnes nazýváme multikulturní stát je nesmysl, "o čemž svědčí stovky let krvavých dějin." Právě za jeho života došlo k řecko-turecké válce, která skončila "odsunem" dvou milionů Řeků z dnešního Turecka a 800000 Turků z dnešního Řecka. Ataturk sám se narodil v řecké Soluni...

J. Jurax 14.1.2017 20:44

No, ont ten historik křtěný Matěj je holt

mladý, študovaný, jistě perspektivní, neboť správně internacionálně a multikulturně orientovaný, leč blbý. Ale z toho se dá vyrůst, neboť, jak řečeno, je ještě mlád a má čas zmoudřet.

Ś. Svobodová 14.1.2017 16:02

Ale my jsme multietnický stát.

Jeden člověk z deseti je v ČR příslušníkem jiného etnika (Romové, Ukrajinci, Vietnamci, Slováci atd...) A myslím, že to je akorát. Jestli tedy ti zastánci multietnických států nemají na mysli zavést státy islámské.

P. Vaňura 14.1.2017 13:39

Představte si, že by vám někdo řekl, že právo bydlet

ve vašem bytě nemáte jenom vy. S celým státem je to totéž jen ve větším měřítku. Sociální stát toto celé ještě násobí, protože vetřelce podle zrádců nemáte jen povinnost trpět, nýbrž je musíte také živit!!!!

J. Chaloupka 14.1.2017 11:32

Tak nevím, zkušenosti budou asi rozdílné.

Dávám k dispozici vzpomínku dědy, který se narodil v Sudetech, v Bartošovicích, za války byl v Drážďanech, jako zahradník (mimochodem tam stavěl boudu pro tu dvousetletou kamélii, co se s ní doposud chlubí). Na otázku, zda umí německy odpověděl, že nikoliv, protože ač obec byla dvounárodnostní, měla každá národnost svoje školy a další instituce a spolu se nestýkali.

T. Krystlík 14.1.2017 10:17

Pane Bartoni, lžete!

Německo po připojení cs-území Čechy nevyhánělo. Odcházeli úředníci, státní zaměstnanci, protože byli překládáni do vnitrozemí, další pro ztrátu obživy, protože byli drženi v pohraničí v afiliacích vnitrozemských firem, aby měli pracovníci cs-národnosti v nich většinu, což byla podmínka pro přidělování veřejných zakázek. Ostatní odešli dobrovolně nebo z obav, jak se bude k nim obyvatelstvo chovat, když po celou meziválečnou dobu jim dávali najevo, že jen oni jsou zde doma a chovali se k nim jako kolonizátoři. Odešlým se majetek nezabavoval, o nemovitý se mohli i nadále starat (dostávali za tím účelem propustky do Říše), pokud se o něj nestarali, byl k němu určen nucený správce, který jim pak výnosy z něj po celou dobu války posílal do protektorátu.

J. Štrobl 14.1.2017 10:32

Re: Pane Bartoni, lžete!

No je to spíš takhle. Po 1. říjnu 1938 se české obyvatelstvo ocitlo v pozici národnostní menšiny, která neměla naprosto žádná národní práva. Byly zrušeny všechny české politické strany a spolky, jejich majetek byl zabaven ve prospěch Říše. V úředním styku byl zakázán český jazyk, česky se nesmělo mluvit ani na veřejnosti a v dopravních prostředcích. Češi nesměli vykonávat zaměstnání v kterékoliv instituci státní správy, dále nesměli vykonávat žádné politické funkce, ani na obecní úrovni. Postupně byly zrušeny všechny české noviny, byl zakázán tisk českých knih, do kin nesměl přijít žádný český film, bylo zrušeno české vysílání v rozhlasu. Omezována a nakonec zakázána byla i česká divadelní ochotnická představení, fotbalová utkání, taneční zábavy, poutě, veřejná procesí i kázání a bohoslužby v češtině. Zavřena byla většina českých veřejných knihoven, české střední školy, omezen byl počet základních škol. Češi byli znevýhodňováni při získávání práce, a po okupaci Čech a Moravy odcházeli do Protektorátu. Postupně byly hospodářským tlakem likvidovány drobné české podniky, docházelo ke konfiskaci českého zemědělského majetku. Do roku 1943 se ocitlo v německých rukou zhruba 75 tisíc hektarů půdy, kterou dříve vlastnili Češi. Kromě toho byli Češi omezováni v nakládání se svým majetkem, nesměli ho dále prodávat do českých rukou apod. Češi, kteří podlehli soustavné šikaně ze strany německých úřadů a formálně se přihlásili k německé národnosti, byli po válce "vysídleni" do Německa (nebo do Rakouska).

T. Krystlík 14.1.2017 13:06

Re: Pane Bartoni, lžete!

Nikoliv, pane Štroble! Národnostní práva byla zaručena i české menšině, obzvláště se to týkalo Opavského vládního kraje. Nebyly zrušeny všechny cz-spolky, většina však ano, ale též i naprostá většina sudetoněmeckých! Cz-jazyk nebyl zakázán v úředním styku, obcovací jazyk(-y) v úředním styku si určovaly bez ohledu na percentuální zastoupení menšiny, stejně jako za rakouského mocnářství, obce. Tedy někde se čeština používala, jinde ne. Dokonce i hlášení v některých nádražích a jízdní řády byly v češtině. Další lež: Češi s protektorátním občanstvím mohli být zvoleni do obecní funkce, např. starosty. Ve státní správě mohli podle nařízení pracovat Češi, ale jen ti, kteří obdrželi podle cs-d-smlouvy z 20. 11. 1938 d-státní příslušnost, aniž se jich někdo na něco ptal (podmínka: narozen v odstoupeném územé před 1910, mít tam k 10. 10. 1938 bydliště, být neprovdaným dítětem nebo vnukem takové osoby, v případě dětí a vnuků i jejich manželky). Němci se o národnost nezajímali, omezení platilo a jen pro Čechy s protektorátní příslušností, ale často se nedodržovalo. O výjimky bylo potřeba žádat Hitlera, ale jeho kancelář přesouvala rozhodnutí na říšské ministerstvo vnitra, které rozhodovalo kladně - chyběli pracovníci odvedení do Wehrmachtu. Naprostý nesmyl je znevýhodňování Čechů při hledání práce! Podle různých odhadů žilo v odstoupených územích ke konci války více o sto až dvě stě tisíc Čechů než před jejich odstoupením. Přistěhovali se tam z protektorátu za prací. Na 16 % půdy přidělené národnostními machinacemi pozemkové refromy Čechům (99 % půdy) byla uvalena nucená správa. Češi s protektorátním občanstvím mohli prodávat půdu v odstoupených územích pouze do rukou německých státních příslušníků, ale ti mohli být české národnosti.

Kam chodíte na takové kecy, pane Štroble?

V. Kotas 14.1.2017 18:21

Re: Pane Bartoni, lžete!

Jo, jo, proto nám stále dokola v televizi předvádějí, jak byli tenkrát při odsunu Němců zlí. O tom, jak to bylo při zabírání Sudet Němci, ani vidu, ani slechu. Filmové záznamy jsou, sem tam i nějaký pamětník by se našel. Není zájem o tom mluvit. Na co, vždyť jsme stejně kolonií EU/Německa.

T. Krystlík 14.1.2017 18:30

Re: Pane Bartoni, lžete!

Zatímco vyhánění Němců bylo řízeno cs-vládou hned od 09. 05. 1945, není znám ani jeden pokyn německé správy, německých úřadů, Wehrmachtu nebo Gestapa po mnichovské konferenci k vyhánění Čechů.

V. Čermák 14.1.2017 19:03

Re: Pane Bartoni, lžete!

Snažíte se dobře, ale myslím, že se vám nepodaří přesvědčit většinu lidí o opaku, že Sudeťáci si začali a byli za to po právu potrestání vyhazovem. S excesy, které u toho proběhly samozřejmě nesouhlasím, ale v každém národě se najde nemnoho ubožáků, kteří se takto projevují. A opakuji, v každém národě!

T. Krystlík 14.1.2017 19:59

Re: Pane Bartoni, lžete!

Kdo začal utiskovat národnostní menšiny (tedy i cs-Němce) v meziválečné republice? Češi! Když byla v září 1938 mobilizace, dostavili se Sudetoněmci z 85 %. Na konci května 1938 v komunálních volbách obdržela SdP v pohraničí s volebním programem karlovarských požadavků přes 90 % volebních hlasů, ostatní připadly ostatním stranám. Žádná strana neměla v programu odtržení od ČSR, karlovarské požadavky neobsahovaly ani náznak něčeho takového. tedy přes cca 95 % Sudetoněmců hlasovalo pro setrvání v ČSR!

V. Kotas 14.1.2017 21:39

Re: Pane Bartoni, lžete!

Tak aby neměla SdP takový úspěch, když měla jasnou podporu toho kníratýho čalouníka od vedle ( Německa ). A nepotřebovala mít v programu odtržení Sudet, když jim ten výše jmenovaný sliboval celou ČR.

P. Vaňura 14.1.2017 19:30

Divoký odsun NEBYL a ani nemohl být řízen vládou,

byla to "iniciativa" místních spontánně vzniklých skupin a v případě divokého odsunu z Brna se na tom přímo podílela Rudá armáda, což vím od jedné z obětí. Ten odsun trval několik dní, ač se zdůrazňuje jen ten první.

Mnohdy si za to mohli Němci bezprostředně sami, vraždili nejen za 5 minut dvanách, ale i 5 minut po dvanácté. Např., postřílení ani 50 Němců dne 9. 5. 1945 na Bořislavce, což se mnozí snažili přičíst Čechům spáchala Rudá anmáda a sice proto, že Němci po nich začali už po válce! střílet a dva z nich zabili. Rusové oblast, ze které se střílelo nasledně obklíčili a zastřelili všechny německé muže, které tam dopadli.

T. Krystlík 14.1.2017 19:51

Re: Divoký odsun NEBYL a ani nemohl být řízen vládou,

Pane Vaňuro, poučte se a neopakujte nesmysly! I tzv. divoký odsun (oficiálně do 03. 08. 45) neoficiálně do konce roku 1945 byl řízen cs-vládou ústními a tf. rozkazy a navenek vydáván jako projev hněvu cz-lidu. Je to známo již přes deset let. Naleznete to v: Staněk, Tomáš, Arburg, Adrian von: Organizované divoké odsuny? Úloha ústředních státních orgánů při provádění „evakuace“ německého obyvatelstva (květen až září 1945). In: Soudobé dějiny, 3–4/2005, 1–2 a 3–4/2006, Praha 2005. Přes 3/4 milionu Němců přepravených přes hranice do konce roku 1945 nebylo možné uskutečnit bez spolupráce s ČSD, tedy organizačně s cs-vládou, úřady, vojskem a policií!

O pochodu z Brna se předem dohodla cs-vláda v Praze a přikázala jeho realizaci. Rudá armáda někdy Němce střílela, ale většinou vystupovala rozhodně proti jejich zabíjení Čechy.

P. Vaňura 14.1.2017 22:31

To ale je v rozporu se vzpomínkami obětí, které tvrdí,

že ten odsun prováděla Rudá armáda spolu s Čechy. Mluví i o sexuálním zneužívání žen rudoarmějci. Žádná spolupráce s ČSD nebyla nutná a ostatně byste měl vědět, že je hnali pěšky, jak jsem už napsal, na etapy po několik dní (v noci vždy někde přespali). Včetně přechodu řeky přes zničený most, kde se někteří utopili.

Někdy ten "divoký odsun," samozřejmě pěšky, znamenal je cestu několik málo kilometrů. Jeden památnák takového odsunu jsem viděl v Rakousku, na dohled od českých hranic!

T. Krystlík 14.1.2017 22:52

Re: To ale je v rozporu se vzpomínkami obětí, které tvrdí,

To určitě! Za první tři měsíce bylo vyhnáno pěšky cca 200 000 lidí za měsíc? To nezvládnete.

P. Vaňura 14.1.2017 23:04

A kolik Němců uprchlo před Rudou armádou z východního

Pruska? Mám dojem, že to byly cca 2 miliony a ti neodjížděli vlaky. Ty ovšem nemusel nikdo "odsunovat," prchali sami v hrůze ze zločinů, které válkou rozzuření rudoarmějci na Němcích tehdy páchali.

"Soudruzi. Došli jste na hranice východního Pruska a zanedlouho budete šlapat po zemi, ze které pocházejí nejhorší fašistické zrůdy..." Tak začínal rozkaz, čtený koncem r. 1944 jednotkám Rudé armády.

Churchill tehdy intervenoval u Stalina ve snaze zmírnit toto řádění!

Mimochodem, Němci nadávají za odsun nejvíce nám, méně už Polákům ale vůči Rusům si dodnes nedovolí ceknout.

T. Krystlík 15.1.2017 0:21

Re: A kolik Němců uprchlo před Rudou armádou z východního

Pne Vaňuro, Vás cz-dějepisci úplně popletli! SSSR Němce za hranice nevyháněl, ustupovali z Východního Pruska, z polských území a z německých: Pomořan, ze Slezska, z Povartí na evakuační příkaz d-úřadů společně s Wehrmachtem. Samozřejmě, že "Němci nadávají nejvíce Čechům" za vyhnání. Z ČSR když odešlo před koncem války nebo těsně po ní ze strachu před pomstou deset až dvacet tisíc Němců českých zemí, tak to bylo moc. Chtěli zůstat, ČSR byl jejich domov. Vinni za rozpad ČSR nebyli, za válku také ne - byli do ní vtaženi. Víte, že cca 80 000 Čechů bojovalo ve Wehrmachtu? Nevíte! Nneí divu, to se tají.

Poláci se zbavovali cca 4,5 mil. Němců v nově k PL připojených územích, Maďaři odsunuli civilizovaným způsobem bez zvěrstev asi jen čtvrtinu z nich v zemi - nechtěli, ale potřebovali pracovní místa a bydlení pro Maďary ze Sedmihradska a z SK. Dnes mají vyhnaní Podunajští Švábi včetně svých potomků h-občanství od Maďarska od roku 1992 en bloc zpět, i symbolickou finanční restituci. Vysídlila je i YU. SRB dnes vrací jejich potomkům nemovitosti. Státy, které si je nechaly a vrátily jim občanství: F, I, NL (necelé čtyři tisíce z cca 170 000 Němců v NL vyhnali), DK, B, L, RO.

Z. Lapil 15.1.2017 10:24

Re: Pane Bartoni, lžete!

Zákon sem, zákon tam - zůstat na okupovaném území, jsa z definice podčlověkem, když vím, jak se v daném státě s podčlověky zachází (Norimberské zákony se to tuším jmenovalo) možná nebylo nezákonné, ale rozhodně to byl nerozum.

T. Krystlík 15.1.2017 11:41

Re: Pane Bartoni, lžete!

Hm. A proč tedy jich z obsazených území odešlo jen 19 % včetně přeložených úředníků a státních zaměstnanců a ostatní tam zůstali? Proč na konci války tam bylo více Čechů než před odchodem? Norimberské zákony se týkaly židů a říšské vlajky, ne Čechů! Češi měli být v naprosté většině poněmčeni. Pozvednete si tak na svou úroveň podlidi?

Z. Lapil 15.1.2017 22:22

Re: Pane Bartoni, lžete!

Asi tam bylo víc nerozumu, než jsem čekal. A je pravda, že děda měl KAM jít a nehrozila mu jakákoliv míra žebroty, takže jeho rozhodnutí bylo snazší, než když někdo "pustil" místo ve fabrice a šel do neznáma.

Že se norimberské zákony netýkaly Čechů, to vím, ale myslím si, že naši předkové byli nadáni jistou mírou schopnosti zobecňovat a jelikož jim teorie "panské rasy" nebyla neznámá... Do podrobnějšího rozboru se vědomě nepouštím, protože je trapný fakt, že většina toho, co se domnívám vědět, je jakási "paměť národa" získaná ve škole a od pamětníků z jedné strany, a jistě se shodneme aspoň v tom, že ta není nutně totožná se skutečností a téměř jistě je protikladná "paměti národa" sousedního, v daném případě Němců. Proto jsem zároveň extrémně opatrný v přijímání i odmítání nových tvrzení. Například: 19% z čeho? Mnou zfalšovaná statistika :-) tvrdí, že byla-li obsazována

území s více než 50% Němců, je z "vašich" 19% více než dvojnásobek čili velmi zhruba polovina

Čechů. Což je pořád míň, než bych asi tipoval, ale dává to smysl: před Němci neutekli ZDALEKA všichni.

Úroveň podlidí si ale nepozvednu. Náš pan profesor na gymnáziu byl totálně nasazený (nebo v koncentráku? To spíš ne, ale fakt je, že TAK dobře jsme jeho vyprávění neposlouchali). Vyprávěl, že přístup k doktorovi se řídil podle "kvality národnosti". Pořadí končilo Čech - Rus - Polák - Cikán - Žid. Neměl jsem a nemám náznak důvodu mu nevěřit.

J. Štrobl 14.1.2017 21:01

Re: Pane Bartoni, lžete!

Nikoliv pane Krystlíku. Moc jste z toho vynechal. Myslím, že dobře a nezaujatě to popsal Bohumil Doležal zde:

http://www.bohumildolezal.cz/texty/u074-08.htm