30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mít sebedůvěru neznamená být naivní

Historik Matěj Spurný vyprovokoval proti sobě řadu urážlivých výroků prohlášením, že tato země není jen pro Čechy. Nenávistné projevy vůči migrantům i sobě připisuje naší malé sebedůvěře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Han 15.1.2017 14:28

Re: Jaksi se zapomíná

Proboha. Kupte si nějakou učebnici, abyste nemusel myslet, to vám nějak nejde.

http://knihy.heureka.cz/velke-dejiny-zemi-koruny-ceske-i-nada-profantova/specifikace/#section

http://www.cestipanovnici.estranky.cz/clanky/statni-symboly-ceske-republiky/znaky-zemi-koruny-ceske.html

T. Krystlík 15.1.2017 15:07

Re: Jaksi se zapomíná

Ad Han, 14:28:

Samozřejmě, že o Svatováclavské koruně se cz-historici nezmiňují, Česká koruna a Království české sugeruje, že Království bylo jen pro obyvatele mluvící česky.

R. Sorge 15.1.2017 15:31

Re: Jaksi se zapomíná

Svatováclavská koruna se stala přímo vtělením české státnosti a po staletí udržovala vědomí o svébytnosti Českého království mezi ostatními evropskými státy. Byla též symbolem společným pro všechny země Koruny české, jejichž jednotu ztělesňovala.

Kupte si nějakou studijní literaturu.

P. Han 15.1.2017 16:09

Re: Jaksi se zapomíná

Ale zmiňují se o ní. Jen si nepletou pojmy a dojmy jako vy.

P. Han 15.1.2017 10:21

Re: Jaksi se zapomíná

Pletete hrušky a jabka. Hranice království českého je historický fakt. Což nakonec i vy dokládáte tím, že Němci byli na toto území zváni českými panovníky. Těžko by je mohl pozvat někdo, komu to území nepatřilo. Rovněž vaše tvrzení (kupodivu správné), že tito Němci byli "legitimními občany" Čech i Moravy, potvrzuje existenci historických hranic.

Ano, hranice se měnila, obvykle v náš neprospěch. Přišli jsme o různá území, např. Slezsko a Lužici. Při stanovení definitivních hranic Republiky československé po 1. světové válce jsme neanektovali žádná historická německá území. Němci, žijící v českém a moravském pohraničí (i vnitrozemí) byli skutečně československými "legitimními občany" přesně tak, jako jejich předci byli poddanými českých králů. Jejich spolupráce s cizí mocností - hitlerovským Německem - na rozbití Československa byla vlastizradou.

Ekonomické důsledky odsunu jsou jedna věc, ovšem rozhodujícím důvodem byla nemožnost poválečného vzájemného soužití. Dovedete si představit, jak by to vypadalo třeba v hospodě v severních Čechách, až by se tam někdo po desáté večer a po desátém pivu začal chlubit, jak jeho tátyček střílel české četníky?

T. Krystlík 15.1.2017 12:09

Re: Jaksi se zapomíná

Panu Mertlovi: Jeden Němec na dva Čechy.

I. Mertl 15.1.2017 12:26

Re: Jaksi se zapomíná

Ano, já automaticky započetl i Slováky, jak to bylo za Masaryka tradiční.

T. Krystlík 15.1.2017 12:36

Re: Jaksi se zapomíná

Ano, pane Mertle. Jenže v posloupnosti Čechům mentálně nejbližších etnik jsou Slováci značně nízko. Blízko sice řečí, ale daleko rozuměním si v emocionální oblasti. Nejbližší Čechům jsou mentalitou Sudetoněmci, pak Rakušané, pak Bavoři, pak Maďaři a pak teprve Slováci.

J. Jurax 15.1.2017 22:44

Re: Jaksi se zapomíná

No, ti Germání hlavně Vám, nicht Wahr?

I. Mertl 15.1.2017 12:41

Re: Jaksi se zapomíná

On i ten tatíček Masaryk byl dost manipulativní. Inu, politik. A pak že nemáme žádné tradice!

P. Vaňura 15.1.2017 12:12

Milý pane, Království České existovalo dlouhou dobu

dokonce v rámci habsbugské říše, i když poslední korunovaný král byl Ferdinand V Dobrotivý. Mimochodem, císařovna Marie Terezie měla reálnou moc jako královna česká, uherská a velkovévodkyně rakouská, císařem s titulem ale minimem faktické moci byl její manžel František Lotrinský. František Josef I se korunovat nedal, ačkoliv se v rámci Maďarsko-Rakouského vyrovnání dal r. 1867 korunovat uherským králem. Jeho nástupce Karel I (1916) se sice chtěl dát korunovat českým králem, ale na zuřivý nátlak Němců a Maďarů od toho ustoupil. Že to přispělo k rozpadu monarchie je nabíledni!

Mimochodem, narážky na konflikty mezi Němci a Čechy najdete už v Dalimilově Kronice! Dekret Kutnohorský (1409), vedoucí k počečtění Karlovy University byl ale dán něčím úplně jiným, totiž konfliktem s Václavem IV ohledně volby císaře Svaté říše Římské. Většina německých studentů a profesorů (s ohledem na své trvalé bydliště v různých částech Německa) podporovala Václavova soupeře a ten je následně zbavil moci nad universitou...

Protože si dobře pamatuji, jaká u nás byla nenávist vůči Rusům po 21. 8. 1968 dovedu si docela dobře představit, jak to vypadalo r. 1945, muselo to být daleko horší, vzhledem k předchozímu teroru. Opravdu převládal názor (jak to řekl Miroslav Zikmund loni v televizi) "pořád chtěli heim ins Reich a tak šli!"

Mimochodem, podívejte se na mapu Rakouska-Uherska, resp. jeho hranice s Německem!

I. Mertl 15.1.2017 12:28

Re: Milý pane, Království České existovalo dlouhou dobu

Monarchista? Blahopřeji.

T. Krystlík 15.1.2017 12:45

Re: Milý pane, Království České existovalo dlouhou dobu

Ad P. Vaňura 12:12:

Rozpad monarchie zavinili největší měrou antikatoličtí Francouzi a Masaryk s Benešem, ne nějaké hlouposti s korunovací. Pražská univerzita nebyla dekretem Kutnohorským počeštěna, protože ke univeritnímu národu českému pařili studenti a profesoři z Čech se Žitavskem (dnes v Německu a v Polsku) a Kladskem (dnes v Polsku), Moravy, Uher a Sedmihradska (dnes v Rumunsku). Do polského univerzitního národa se počítali studenti a profesoři z Polska, Litvy, Lužice (dnes v Německu, menší část v Polsku), Míšeňska (dnes v Německu), ze Slezska (dnes převážně v Polsku, menší část v Česku a v Německu) a Horního Saska. K univerzitnímu národu saskému patřili příchozí z ostatního severního Německa, Dánska, Švédska, Finska a Livonska (dnes Lotyšsko a Estonsko); k bavorskému univerzitnímu národu studenti z Bavor, z Franků, ze Švábska, z Rakous, Korutan (dnes v Rakousku a Slovinsku, malá část v Itálii), z Kraňska (dnes ve Slovinsku), Tyrolska (dnes v Rakousku a v Itálii), ze Švýcarska, z Hesen¬ska, Porýní, Vestfálska, z části Hannoverska a z Nizozemí.

.

J. Lancik 15.1.2017 20:37

Re: Milý pane, Království České existovalo dlouhou dobu

O tom odporu Nemcu a Madaru proti korunovaci cisare ceskym kralem pise Ferdinand Seibt ve sve knize "Nemecko a Cesi" toto: Cisar s korunovaci souhlasil, vyhradil si vsak predchozi dohodu mezi Cechy a Nemci o forme rizeni tri korunnich zemi. Cesi si vyminili system vetsina- mensina, Nemci nechteli byt pritakavajici mensinou, chteli ve vsem kompletni spolurozhodovani rovnych partneru. K ustupkum nebyla ochotna ani jedina strana. Cisar pro neschopnost se dohodnout navrh na korunovaci pozdeji neprijal. Toto je nazor nemecke strany, duvody madarske neznam.

Ve schopnosti se dohodnout si daleko pruzneji pocinali Moravane, ti se dokazali s moravskymi Nemci dokazali dohodnout a v roce 1904 uzavreli dohodu nazvanou "Moravske vyrovnani". Ta fungovala tak, ze dalsi 4 zeme monarchie se rozhodly nasledovat, bohuzel do roku 1914 to stihla jen Bukovina. Po roce 1918 Moravane navrhli jejich dohodu jako model pro cely stat, Cesi o tom nechteli ani slyset. Misto toho zavedli tuhy centralizmus, v roce 1928 pripravili Slezko o pravo vubec existovat a "sjednotili" je s Moravou.

Proto se musim utrpne usmivat kdyz Cesi zvani o svycarskem modelu kdyz nejsou ani schopni napravit Gottwaldovu prasarnu 14cti kraju. Ustoupit od centralizmu a obnovit zemske zrizeni Cechy, Morava, Slezko. Na mozne neblahe dusledky tuhe centralizace upozornoval uz ve dvacatych letech Emanuel Radl, s nim i historik J. Pekar. Pouci se Cesi vubec nekdy?

P. Vaňura 15.1.2017 13:55

Tak se podívejte na mapu!

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A9_kr%C3%A1lovstv%C3%AD

https://cs.wikipedia.org/wiki/Markrabstv%C3%AD_moravsk%C3%A9

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A9_kn%C3%AD%C5%BEectv%C3%AD

Taková míra ignorace se hned tak nevidí!

J. Jurax 16.1.2017 0:00

Re: Jaksi se zapomíná

Mýlíte se.

K těm hranicím třeba viz https://vlast.cz/vyvoj-ceskeho-uzemi/ - jsou tam názorné mapky lepší k pochopení než text. Poučte se, abyste nebyl za neználka.

Z map je patrno, že dnešní zhruba Čechy a Morava příslušely k českému knížectví od 10. století; k tomuto jádru v průběhu věků byla dočasně připojena rozličná území (Slezsko, Lužice, Braniborsko, za Přemysla Otakara a Václava II vcelku krátce kus Polska, Uher, Rakouska - zjednodušeně řečeno), ale to jádro - Čechy a Morava, vskutku přetrvalo i Habsburky a tvoří český stát dodnes. Pochopitelně byly krátkodobé výjimky v 15. století Morava krátce pod vládou Korvínovou a pak samozřejmě německá okupace. ̈

A hromadný odsun byl jediné možné řešení. I za cenu národohospodářských škod to bylo moudré řešení. Nechat si tu nenáviděné Němce jako pátou kolonu by bylo pošetilé. Z Německa během čtvrtstoletí vyrašily dvě strašlivé války, druhá 21 let po první. V roce 1945 nikdo neměl křišťálovou kouli, aby zaručil, že tak kolem roku 1966 Germánům zase neprdne v bedně a nebudou chtít odčinit porážku.

A nakonec - mít my tu německou pátou kolonu po sametu, po válce nemilovanou a užívající si byť jen dočasně nezvyklou roli německých podlidí, tak by se nějaký nový Henlein zaručeně našel a žádal si národního sebeurčení - bohatá SRN lepší chudého postbolševického Československa - a dopadli bychom jak Srbsko s Kosovem. Národní sebeurčení je přece svaté, SRN mocná a nikdo by se nás nezastal - a kdybychom se cukali, možná by i nějaká humanitární bomba padla. A dnes bychom jezdili do Swittau, Reichenberku a Karlsbadu nejspíš na pas, protože takové, co bránili sebeurčení léta utlačovaných sudeťáků, ba i případně zbraní bránili svůj stát, takové by do EU nevzali; to by snad byl jediný klad této posloupnosti jevů ...

T. Krystlík 15.1.2017 12:06

Re: Jaksi se zapomíná

To je ale naprostá hloupost. Království české bylo pro všechny usedlé obyvatele, tedy i pro Němce, Poláky a Jihomoravské Charváty. Proč se ocitli v postavení národnostních menšin, když Češi netvořili ani polovinu obyvatel ČSR?

Většina cs-obětí WW II byli židé, ne Češi.

T. Krystlík 15.1.2017 12:07

Re: Jaksi se zapomíná

Určeno panu Honců.

J. Jurax 16.1.2017 0:12

Re: Jaksi se zapomíná

"Většina cs-obětí WW II byli židé, ne Češi."

No a? Co tím chcete naznačit?

A jinak - Češi tvořili víc než dvě třetiny obyvatel Čech a Moravy. Češi a Slováci dohromady ... ale to sám víte, akorát jako rajchsministr propagandy říkáte polopravdy a lži. Třeba Slováci nebyli národnostní menšina, Rusíni též ne - tou byli Němci, Poláci, Maďaři.

No a zjednodušeně řečeno po germanizaci za Rakouska se kyvadlo celkem oprávněně zhouplo na druhou stranu. A když se Germáni nechtěli učit česky, ve státní správě celkem pochopitelně být nemohli. A národnostním menšinám - zvlášť té drzé německé - nikdo neubližoval, naopak, stát se k ní choval až úzkostlivě korektně.

Ale to vše jistě víte, když jste prý historik.,

M. Prokop 15.1.2017 15:24

Re: Jaksi se zapomíná

Nebylo to jediné možné řešení.

To by ovšem nesměli blbnout komunisti a zhrzený Beneš.

Vina a trest budiž přísně individuální, ne skupinové.

R. Sorge 15.1.2017 10:24

Re: Jaksi se zapomíná

Mnichovská dohoda a následná okupace v březnu 1939 přinesla nejen likvidaci československého státu a postupnou likvidaci neněmeckého obyvatelstva, ale i likvidaci československého kapitálu (firem). A to je ta nevratná škoda (likvidace československého kapitálu), kterou trpíme dodnes.

V. Kotas 15.1.2017 10:46

Re: Jaksi se zapomíná

Ale to se nehodí připomínat a kolonie to ani nepotřebuje znát. A lepší to nebude, když se vždy najdou tací, kteří lezou někomu ( jedno zda na východ, západ )někam. Bylo jen málo období v dějinách českého státu, zemí Koruny české, ČR, kdy jsme mohli jednat/bylo s námi jednáno, stylem - já pán, ty pán !

I. Mertl 15.1.2017 10:48

Re: Jaksi se zapomíná

Jaksi se hlavně zapomíná číst a přemýšlet, pan Sorge. Likvidace českých firem za protektorátu de jure třeba proěhla, ale tyto firmy čile dále vyráběly jako zbrojnice a zásobárna Německé říše. Po osvobození až na malé výjimky škod z bombardování na konci války tyto firmy existovaly dále. A dodnes trpíme nedostatkem uvažování, nikoli likvidací nějakého čs kapitálu.

R. Sorge 15.1.2017 11:00

Re: Jaksi se zapomíná

Kapitál je širší pojem než jen výrobna nebo továrna. Československý kapitál nebyl "nějaký", ale reálně existoval.

Např. globální firma Baťa "odešla do světa" a už se nikdy nevrátila. A takový kapitál nám stále chybí. A při nedostatku uvažování to stále mnozí nechápou.

V. Kotas 15.1.2017 11:45

Re: Jaksi se zapomíná

Copak kapitál, hlavně odešel systém ( genius loci ) firmy Baťa a téměř nikdo se tohoto neinspiruje.

J. Vintr 15.1.2017 12:37

Re: Jaksi se zapomíná

Asi vám nějak ušlo, že o likvidaci českého kapitálu se postarali po válce bolševici. Třeba konkrétně i té firmy Baťa. A dokonce jim jejich majetek nevrátila ani naše polistopadová demokracie ...

V. Kotas 15.1.2017 14:08

Re: Jaksi se zapomíná

O likvidaci firmy Baťa, se postaral hned po 2.sv. válce, osobně prezident Beneš ( zřejmě kvůli osobní averzi k J. A. Baťovi ).

J. Vintr 15.1.2017 16:03

Re: Jaksi se zapomíná

Beneš byl po válce s bolševiky jedna ruka ...

A. Nový 15.1.2017 16:31

Re: Jaksi se zapomíná

Pletichy proti Janu A. Baťovi pokračovaly i po roce 1989.

Podrobný přípis ministra financí ČR Mgr. Bohuslava Sobotky ze dne 7. 9. 2004 určený premiérovi české vlády Stanislavu Grossovi je konkrétním návodem, jakým způsobem zpochybnit vlastnické právo Jana Antonína Bati a jeho potomků.

Jana A. Baťu rehabilitoval Městský soudu v Praze dne 25. června 2007.

A. Nový 15.1.2017 16:24

Re: Jaksi se zapomíná

Tomáši Baťovi jun. byl v restituci navrácen majetek, který mu náležel z dědictví. Statek a přilehlé polnosti a lesy. Na víc nárok neměl.