2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Mariánský sloup - pošlapání odkazu Komenského

Čtvrtek čtvrtého června 2020. Den, který změnil podobu pražského Staroměstského náměstí. Pro někoho den triumfu, pro jiného den hanby a ponížení. Den, kdy se znovu zamýšlíme nad dějinami vlastní země.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Princ 9.6.2020 13:50

Ke Komenskému : chlap, který opustí manželku s dětmi, není hoden toho, aby se kdokoliv odvolával k jeho odkazu. Nejsme národ Komenského !

V. Masár 9.6.2020 12:53

Pán Stejskal. Ako človek, ktorý sa zaoberá Blízkym východom, iste viete, aký je rozdiel medzi šítskym a sunitským poňatím islamu. Ja zďaleka nie som expert, ale sa mi zdá, že rozdiel je v pre nás nepochopiteľných drobných rozdieloch výkladu Koránu. Šíti a Suniti sa kvôli tomu nenávidia už dlhé storočia dodnes. Dnes ste v diskusii priniesol citácie z Biblie, ktorými chcete obhájiť svoj odpor proti Mariánskemu stĺpu na Staromestskom námestí. Tieto rozpory, boli v Európe dávno vyriešené reformami. Habsburgovia sú dnes, možno neprávom, zabudnutou históriou. V ateistických Čechách vykladať o nesprávnosti uctievania Panny Márie je asi trocha mimo, ale nepochodili by ste ani na Morave a na Slovensku. Tu naopak, Panna Mária má v každom kostolíku oltár, alebo aspoň sochu. Je pre veriacich ľudí prístupnejšia, ako hrozivý Pán Boh,. Pociťujú to tak, že žena, matka skôr vypočuje ich bolesti. Prečo sa to nedá tolerovať?

Komenskému ponechajme titul Učiteľ národov, pretože žialiť nad tým, že Prahu nedobili Švédi? Preboha, veď ten trén ukradnutých vecí by bol dvakrát tak dlhý a celá Praha v rozvalinách. Švédski žoldnieri neboli žiadna Armáda spásy.

T. Hraj 9.6.2020 14:01

nejde o to, co je lepší (katolicismus nebo protestanství), ale o to, že katolíci tehdy násilím potlačovali vše ostatní.

H. Lukešová 9.6.2020 14:54

Jenže protestanté v Německu a Švýcarsku také a kacíře a čarodějnice pronásledovali jak katolíci tak protestanté akorát jedni jednali podle díla jednoho inkvizitora, zatímco ti druzí se odvolávali na Písmo svaté. I lutheráni v Německu potlačovali veškerou svobodu vyznání a vedli válku proti Židům.

Luther požadoval vraždění a vyhánění Židů, vypalování synagog, pálené Tóry a Talmudu atd. Před očima mám výjevy Křišťálové noci v Německu a jak Němci naplňovali Lutherovy výzvy k vypalování synagog a vraždění a vyhánění Židů. Jenže Luther svou válku proti Židům prohrál. Vysmíval se Židům, že se spíše on sám stane Židem, než aby Židé obnovili svou státnost v Zemi Izraelské. A dějiny rozhodly, Židé se vrátili na Sion, Stát Izrael kvete a prosperuje, zatímco mnohé lutheránské země jako je Německo a Švédsko upadají.

J. Jurax 9.6.2020 20:42

U nás.

Jinde tomu bylo obráceně.

Ono náboženství bylo a je v neposlední řadě taky krytím politických, potažmo mocenských a majetkových zájmů. Fangle, pod níž se lze sdružovat a ideologický podšprajc, jenž kromě žoldu a/nebo příslibu kořisti dodá bojechtivosti prostým cepníkům, pavézníkům, rejtarům, harcířům, kušiníkům, pikenýrům, halberdýřům, mušketýrům a zbrojným knechtům. Když padnete, království Boží vás nemine.

Bůh je s námi! Pobijte je všechny a ujměte se majetků takto osiřelých, jež pak zvelebujte ku větší slávě Boží. Platí pro katolíky podobojí i podjednou, protestanty, šíity, sunnity a všemožné další vyznavače různých bohů v závislosti na době a okolnostech.

R. Kováč 9.6.2020 14:47

Můžete mi říct proč bych se jako věřící měl klanět židovské ženě? Dále víte o tom, že k Bohu můžete přistoupit pouze skrze Ježíše Krista? Když pominu historii tohoto sloupu, tak uctívání a modlitba k Marii je čisté modlářství. Pokud nerespektujete co říká sám Ježíš, pak zapomeňte na moji připomínku k Vám.

V. Masár 9.6.2020 15:34

Niekto Vás núti sa niekomu klaňať? Môj príspevok bol o tolerancii. O tom, že viera je každého vnútorná vec. Ako ju pojme je len na ňom. Trebárs sa bude klaňať židovskej žene.

I. Pávek 9.6.2020 12:51

Vážený pane Stejskale s článkem naprosto nesouhlasím. Rozdmychávat nějaké vášně 300 let starými událostmi mi připadá úchylné. Sloup byl postaven jako připomínka něčeho a stržen nezákoně ožralou lůzou. Ale to už je dnes jedno. Nechte spát ty mrtvé v pokoji, oni byli děti své doby, oni dělali to co uznali za dobré v té době a k svému prospěchu a vy na tom nic po 300 létech ani po 100 létech nemůžete změnit. Postavením sloupu se taky nic nenapraví. Tak ho prostě respektujte, že znovu stojí. Jako úcta k těm bezejmenným mrtvým v hlubinách minulosti.

A. Jaroš 9.6.2020 16:19

To si budu pamatovat že,prý " stržen nezákonně ožralou luzou" , ta luza se ožrala za svý, takže byla ožralá přesně podle zákona, tedy zákonně ;-D

P. Lenc 9.6.2020 10:37

Mimo svou nenávist ke katolíkům jste nic nového autore neřekl.A Mariánský sloup vadil a vadí pouze pouze bigotním věřícím jako jste vy.

J. Hrbek 9.6.2020 11:12

Někdy se zdá, že autor "nic neřekne", ale důvodem může být i to, že "posluchač" nechce slyšet;-) Já v jeho článku nic o "nenávisti ke katolíkům" nenašel, spíš odsudek projevů netolerance (nutnost vystěhovat nebo změnit vyznání), kterých je ovšem historie pod taktovkou vládnoucích (tedy i těch katolíků) plná.

Pro mě osobně má vztyčování a boření pomníků pramalý význam - pokud si to tedy dotyční staví a boří za svoje:-P ... nicméně dokážu pochopit, že pro někoho může být určitá socha symbolem nějaké historické nespravedlnosti a necítím potřebu mu za to připisovat nějakou "nenávist", protože diskuze se má vést napadáním argumentů a ne oponentů.

R. Kováč 9.6.2020 14:50

Já žádnou nenávist od autora nevnímám. Násilnou rekatolizaci, vyhnání evangelíků nepopřete. Tento sloup je s tím spojený.

J. Kratochvíl 9.6.2020 10:34

Nesouhlasím s autorem článku z těchto důvodů.

Současná společnost je většinou ateistická a náboženským sporům 16. a 17. století nerozumí.

Autor jako protestant obnovuje nenávist z dob dávno minulých, což je nekřesťanské. Protestanské církve nebyly tak nevinné, jak se nám dnešní odpůrci Mariánského sloupu snaží namluvit.

V současné době zde žije mnoho občanů katolického vyznání, kteří mají také právo na své památky. Bylo by dobré a demokratické aby to protestanští věřící respektovali, jinak jejich slova o toleranci a svobodě nejsou pravdivá. Nyní mají možnost to dokázat.

Mariánský sloup a Husův pomník na Staroměstkém náměstí jsou harmonickým a estetickým důkazem tolerance. Proč to pane Stejskale chcete ničit.!

I. Schlägel 9.6.2020 11:00

Také to nechápu. Asi si to bere příliš osobně. Izraelsko-arabské reálie jsou jeho silnější stránkou z hlediska objektivity, myslím.

I. Štípek 9.6.2020 12:57

Objektivity? Ironie? Sarkasmus?

I. Schlägel 9.6.2020 10:34

Zbytečné drama. Mnoho výkladů historických skutečností umořilo kdejakého historika.;-D Sloup se mi líbí a z podlézání Habsburkům bych šikovné a velmi profesionální autory nevinil.

L. Stejskal 9.6.2020 10:14

VYJÁDŘENÍ AUTORA ČLÁNKU Č. 2-Správně to postihla H. Lukešová, když zdůraznila, že je třeba rozlišovat mezi jednotlivými proudy reformace. Kromě toho, ač vychován v protestantsko-evangelikálním prostředí, nejsem nekritický ke všem denominacím vzešlým z reformace i z pozdější doby. Mám výhrady k některým aspektům luteránství, nejen samozřejmě k Lutherovu antisemitismu zmíněnému v diskusi, ale i ke způsobu podávání Večeře Páně – pokud jde o oplatku místo chleba a formu „per intinctionem“, tedy o její namáčení do vína v kalichu. Ježíš ustavil tuto věc jinak a to by mělo být v pokoře respektováno. (Za zcela nebiblické pak považuji katolické přijímání pod jednou, to je doslova výsměch tomu, co čteme v evangeliích). Dále mám problém s křtem nemluvňat, neb Bible učí něco jiného: Kdo uvěří a pokřtí se, spasen bude (Marek 16:16). Žel, nemluvňata křtí v protestantismu jak luterská církev, tak i církve kalvínské reformace a mnohé další. Problém mám i s upálením Serveta v Ženevě v Kalvínově době (1553); považuji to za skvrnu na kalvínské reformaci. V diskusi se objevilo také několik výtek na adresu protestantů z doby před a po Vestfálském míru, kteří pronásledovali katolíky. Uznávám: byla to chyba, násilí v křesťanství je v přímém rozporu s Ježíšovým učením. Mým ideálem pro tehdejší dobu (kdy byl vztyčen Mariánský sloup) byla varianta „království dvojího lidu“: svoboda pro všechny denominace. Dále: Uznávám reformační zásadu „Sola Scriptura“ - v tom smyslu, že veškeré náboženské počínání je nutné poměřovat pouze Písmem (Biblí). Padni komu padni. V diskusi se také objevilo, že „v Německu jsme my, protestanti, podporovali Hitlera“. Ne všichni. Proti „Deutsche Christen“, kteří akceptovali nacistickou ideologii, se postavila „Vyznavačská církev“, jejíž mnozí členové byli nacisty vězněni a někteří zavražděni (vězněn teolog Niemöller, vězněn a 9. 4. 1945 zavražděn teolog Bonhoeffer). Je potřeba rozlišovat.

I. Štípek 9.6.2020 12:59

Co s obřízkou, bez problému?

H. Lukešová 9.6.2020 13:20

Obřízkou, zda-li ano či ne a jaký má význam ke vztahu k Bohu a ke spasení se zabývá sv. apoštol Pavel, těmito znalostmi já nevládnu, třeba nám to pan Stejskal nebo nějaký skutečně praktikující křesťan vysvětlí.

Nevím kdo, ale jednou se tedy tato tématika v diskusi nadhodila. Prý Židé se můžou obřezávat, ale nemusí, tedy s pohledu křesťanství v Nové smlouvy, v rámci judaismu a smlouvy s Abrahamem je to u chlapců osmého dne po narození povinností.

Ale v USA nechávají chlapce někdy obřezat i křesťané. Tak, kdo se v tom má vyznat.

T. Zajicova 9.6.2020 14:15

Obřízka je pro Židy symbolickou reprezentaci smlouvy s Bohem a není to otázka výběru, nýbrž nutného náboženského rituálu na úrovni křesťanského křtu. U kolébky vzniku křesťanství stala zcela zásadní diskuze mezi Sv. Petrem a Sv. Pavlem, zda bude vyžadována obřízka u křesťanů. Sv. Pavel argumentoval proti obřízce na základě nemožnosti přenést židovskou smlouvu s Bohem do ostatního světa. Jeho argument proti Sv. Petrovi, který obřízku považoval pro budoucí křesťany za nutnou, zvítězil.

Obřízka ve Spojených Státech neleží v náboženství, ale v hygieně, kterou jsou Američané posedlí.

Zdá se, že autor článku použil Mariánský sloup jako vehicle k zamyšlení nad vlastním rodem a minulosti, na který je jistě pyšný. Na druhé straně křesťanská láska, charita a odpuštění je zapomenuta ve prospěch politiky. ” Temperance”/ sřídmost ( v tomto případě intelektuální), je pro křesťana matkou všech ctnosti.

Protestanté, alespoň ve Státech pomalu začínají přehodnocovat funkci Matky Boží ve své vlastní teologii. Důvodem je mimo jiné argument, odvozený z lidské přirozenosti, který vyžaduje jak mužský tak ženský element v udržení rovnováhy.

Apropo, my papeženci máme z Marianského sloupu na Staroměstském Náměstí radost.

H. Lukešová 9.6.2020 14:34

Děkuji za vysvětlení. Jak jsem psala, mně je Mariánský sloup v Praze celkem ukradený a lhostejný, mám jiné priority a považuji za zbytečné rozdmýchávat po tolika letech ducha náboženských válek. Takových křivd v dějinách bylo a ani protestanté nejednali v rukavičkách a mnohdy si nemají s katolíky co vyčítat.

Navíc za bukem stojí jiní úhlavní nepřátelé v podobě muslimů a neomarxistů. Zatímco pan Stejskal bude řešit katolíky, tak se k nám, do naši drahé České republiky neomarxisté budou snažit nacpat muslimské migranty.

I. Štípek 9.6.2020 15:29

No, to je slovo chlapa - a myslim to v dobrým.

H. Lukešová 9.6.2020 15:39

Vždyť my dva se v mnohém shodujeme, názory na EU, Piráty, TOPku, opilce, kriminálníka, feťáka Floyda, migranty, neomarxisty...to, že máme jiný názor na Izrael a Araby? Tak máme, no. Já jsem sionistka, miluji a podporuji Stát Izrael tolik moc celý můj život, je to mé přesvědčení. Izrael je středobodem mého zájmu. Vy sionistou nejste, máte zájmy jiné, ale my dva se přece nějak srovnáme.

T. Zajicova 9.6.2020 16:02

:-)

J. Jurax 9.6.2020 20:55

No jo no, katolíci a rozliční protestanti vzývali jednoho Boha, ovšem drobné rozdíly při křtu, podávání oplatek, teologických výkladech a co já vím ještě jim dodaly ideologický podšprajc k nelítostnému zápasu o moc a majetky a k pobíjení těch na druhé straně, jímž šlo o totéž. Přitom o boha a víru nešlo - kromě snad náboženských fanatiků, co hráli roli užitečných idiotů - ani omylem.

R. Kováč 9.6.2020 21:53

Drobné rozdíly při křtu ? Ani náhodou. Problém je že se vyjadřujete k věcem ke kterým nejste kvalifikován.

J. Prikner 9.6.2020 9:42

Překvapil mě tak velký počet nesouhlasných komentářú k tomuto článku. Kdo jsou ti pisatelé, jsou nevzdělaní, pomatení, zaplacení? Mariánský kult byl nástrojem na zlomení svobody vyznání, svobody ducha a poznání. Zastavení slibného rozvoje v zemích koruny České započatého za Jiřího z Poděbrad, který prosazoval jako první v Evropě (Oliver Cromwell v Anglii byl v o sto let později) náboženskou toleranci a rovnost. Habsburský císař první porušil slib a neuznal basilejská kompaktáta. Vyslovovat se pohrdlivě o vůdcích stavovského povstání jakým byl například vzdělaný a zcestovalý Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic může opravdu jen katolický klerikální pomatenec. Patří mezi ty, co odstranili sochu maršála Koněva, který bezpochyby udělal pro Čechy mnohem víc než panenka Maria nebo Johánek z Pomuku alias Jan z Nepomuku, jehož socha stejně jako panenka Marie je téměř na každém mostě. Nota bene paskvil postavený na Staroměstském náměstí jako replika Mariánského sloupu je vše jiné než jeho ozdobou.

bv

S. Kubů 9.6.2020 10:07

Oliver Cromwell prosazoval všechno možné, ale náboženskou toleranci určitě ne. Jděte se na to zeptat do Irska.

K basilejským kompaktátům bych Vám poradil si něco přečíst, např. WIKIPEDIE k nim říká (mj.):

"Po přijetí kompaktát panoval v Čechách určitý náboženský smír (Jednota bratrská do něj zahrnuta nebyla, a tak byla především ze strany umírněných husitů utlačována). V 16. století pronikly do Čech myšlenky Martina Luthera a později i Jana Kalvína, což posílilo pocit sounáležitosti kališníků s Římem. Kališníci se spíše považovali za autonomní součást obecné katolické církve, opět v rozporu s Jednotou bratrskou. Platnost zemského zákona měly až do roku 1567, kdy je zrušil Maxmilián II. na nátlak české protestantské šlechty."

K. Šoumal 9.6.2020 11:07

Mně se taky nelíbí, že Přemyslovci vyvraždili Slavníkovce a celý český stát tak stojí na krvavých základech ;-). Ale to neznamená, že nemůžu uznávat historickou roli Přemyslovců při pokládání základů mé domoviny [>-]. Jaký měl význam Mariánský sloup před 300, 400 lety je z dnešního pohledu opravdu naprosto nicotné. Janu Žižkovi už by dnes také monumentální sochu ze které shlíží na celé město nepostavil, ale takhle je to se všemi památkami, sochami apod.

I. Štípek 9.6.2020 15:32

A Bobříci unesli Veveřici, lumpové!