21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Konec podvolení

Vláda dokázala prosadit mírnější formu lockdownu až nečekaně hladce. Postupně se odmlčeli prakticky všichni covido-skeptičtí novináři, zcela zmlkly ještě v létě odvážné lékařské celebrity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. John 11.11.2020 10:47

Právě u epidemie by mohla zcela výjimečně pozitivně reagovat Uršula a její Komise. Mohli vyhlásit 14denní karanténu v celé EU ve stejnou dobu. Tím by epidemii utlumili. zatím se přelévá z jednoho státu do druhého. Mohli navrhnout i nucenou dovolenou, aby se minimalizovaly ekonomické ztráty. Pak stačilo jen nosit náhubky a testovat na hranicích EU.

K. Wágner 11.11.2020 10:47

Zemřít musíme jednou všichni, já i Vy. Jde jen o to, zda si můžou na tomhle světě ještě nějaký čas pobýt, nebo jít hned pod kytičky...

J. Jurax 11.11.2020 10:46

Nezáviďte ... :-)

P. Moravčík 11.11.2020 10:43

R^!

J. Jurax 11.11.2020 10:42

No, pro ty, kdo ji měli, docela jo. Indukovaně i pro jejich zaměstnance.

J. Jurax 11.11.2020 10:41

Od mrtvých rozvolňovačů zdravotní odvody nedobudete.

J. Jurax 11.11.2020 10:38

"Možná všichni ti hospodští a fanoušci by pochopili, aly musel by jim to někdo srozumitelně vysvětlit."

Ale kuš - vysvětluje se imrvére furt ze všech stran. Chyba bude nejspíš na straně přijímače.

J. Jurax 11.11.2020 10:34

" A kdybychom dali lékařům jasný mandát pečovat přednostně o mladší a nadějnější osoby vyžadující lékařskou péči. Cožpak je to hřích?"

Ano, ve svých jedenasedmdesáti se furt počítám mezi mladší a nadějnější osoby. Lékařskou péči ovšem zatím nevyžaduju.

Autor je vůl. Mladý, nadějný vůl.

J. Vavrochová 11.11.2020 10:22

Výstižné!

J. Kulheim 11.11.2020 9:45

Já jsem tam nikdy nebyl. Neví jak to tam dělají. Já žiji tady v Evropě, v ČR na Moravském Slovácku. Asi jste přesvědčený o tom, že pokud by tady žili Taiwanci, tak by tady virus nebyl. Já tomu nevěřím.

Ale stejně si myslím, že máte nějakou představu jak v současné době funguje testování a trasování. Jaký má význam pro řešení pandemie.

Podle mého názoru má význam pouze pro určené skupiny lidí, kteří parazitují a využívají příležitost se obohatit.

J. Kulheim 11.11.2020 9:33

Možná všichni ti hospodští a fanoušci by pochopili, aly musel by jim to někdo srozumitelně vysvětlit. Např. Všichni se zavřeme doma na nějakou dobu a virus, který se šíří po celém světě, se v ČR nezastaví. My ho nějak přelstíme.

Zatím je skutečnost taková, že si všude děla co chce. Podařilo se trochu zpomalit rychlost šíření, ale v podzimním sychravém počasí se šíří podstatně rychleji a důsledky infekce jsou podstatně horší. V počáteční fázi byli klinicky postiženi pouze starší a oslabení jedinci a v současnosti jsou důsledky nemoci horší než v jarních měsících. Zvýšila se virulence a tím i následky onemocnění. Přesně tak jak to u virových infekčních onemocnění bývá.

R. Vacek 11.11.2020 9:20

Stačí, když se podíváte, jak to dělají jinde, kde i to nepředstavitelné funguje. A to jak v rozvojovém Vietnamu, tak na Novém Zélandu, nebo Taiwanu:

https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic_in_Vietnam

https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic_in_New_Zealand

https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic_in_Taiwan

P. Macejko 11.11.2020 9:16

" co budou dělat a jak asi budou žít lidi, co měli třeba 20 let cestovku" - tak toto je iste obrovský problém dnešných dní ...

J. Kulheim 11.11.2020 9:13

Nedovedu si představit, jak se dá virus zastavit testováním nebo trasováním. Virus si na vás může počkat i roky, mezitím se můžou jeho vlastnosti změnit. To se může podařit v případě, že půjde o sdílné onemocnění na malém území. U virusu, který je rozšířený po celém světě to nejde. Toto co se děje je voda na mlýn těm nejsprostějším šibalům.

Jestliže se teď v 9,00 hodin otestuji a budu negativní a pojedu metrem, tak za hodinu budu pozitivní a mezitím potkám x lidí a někteří budou pozitivní a můžu se od nich nakazit.

Nebo budu pozitivně testovaný a cestou do nemocnice jsem potkal x lidí.

D. Stys 11.11.2020 9:06

Až na to, že nedošlo k žádné redukci, ale k akceleraci. Protože masívní testování zdravých vedlo k netestování příznakových, z nichž bylo 50% covidních a ti nemoc roznášeli. Jinak, než nějakým všeobecně rozšířeným mechnanisme, se akcelerace nákazy o 6 týdnů proti srovnatelným zemím dosáhnout nedalo.

Což ovšem prokázalo, jak vysoký pík nemoci při veškeré snaze může být a že se dá zvládnout. To je pozitivní zpráva. Negativní zpráva ovšem je, že jsme si mohli nekterým úmrtím při racionálním zhodnocení situace předejít. O podezření, že minimálně na začátku se lidé vydělávající na zdravotní péči, jako Babiš a Prymula, na testování zdravých dost napakovali.

R. Vacek 11.11.2020 8:54

Společnost je paralyzovaná teď, když je vir všude. Teď jsme v polokriminále. Srovnejte si to s těmi, kteří si natrénovali co dělat na předchozí epidemii SARS - tam nenechají vir rozšířit, každý případ důsledně trasují. A pak si na nikoho vir nepočká, protože tam (téměř) není. Případy u nich jsou importované - zjištěné často na hranicích, nebo v karanténě při vstupu.

J. John 11.11.2020 8:50

Takový nesmysl jsem již dlouho nečetl. Mladík netuší, že při rozšíření epidemie by nezkolaboval jen zdravotní systém, ale celá společnost vč. ekonomiky.

Redukce hospod a cestovek je nejmenší zlo, až bude možnost, tak se zase rychle objeví. Jen doufám, že náš asociální stát neumožní jejich zaměstnancům nečinnost za skoro plný plat. Volných míst je dost a tak se i hospodský nebo průvodce může pár let živit něčím jiným.

Když se začalo svítit žárovkami, tak se výrobci petrolejek také museli přeorientovat na jinou výrobu.

U nás existují hospodští pepíčci a fotbaloví fanoušci, kteří nejsou schopni pochopit proč jim zavřeli jejich chrámy. Nejsou schopni pochopit, že nošením náhubku, což je minimální opatření, se dá epidemie zastavit, jako to udělali v Číně a na Tchaj-wanu (proč náš Tchaj-Wanec ze senátu nesdělil, jak se tam s epidemií vypořádali?).

J. Kulheim 11.11.2020 8:38

R^R^

J. Kulheim 11.11.2020 8:36

Pan Klaus jun. píše o tom o čem chce.

J. Kulheim 11.11.2020 8:34

Pan Tomáš Vojtíšek řekl, že by nemuseli zemřít, ale neřekl, že by nezemřeli?

J. Kulheim 11.11.2020 8:31

Stát je instituce a neudělá nic, protože nemá rozum. Zakazují, přikazují státní úředníci, kteří mají svoje zájmy. Proč se nepodařilo nikomu zastavit postup nákazy. Protože to nejde, protože je pandemický a šíří se po celém světě.

Nezpochybňuji možnost omezení, nebezpečnost viru ani nošení roušek. Nemyslím si ale, že je možné dát někomu takovou moc, aby paralyzoval celou společnost. Jsem přesvědčen o tom, že mnoha lidem v současnosti pomohl do hrobu stres, který denně na nás chrlí současná vláda za pomoci sdělovacích prostředků.

Ten virus si na vás venku počká až vyjdete z karantény. Nechápu co se stane když počet diagnostikovaných klesne pod 200 lidí denně. Určitě to bude trvat ještě dlouho. Ono totiž je to testování, trasování ohromný kšeft.

J. Kulheim 11.11.2020 8:19

Napsal jste to stručně a jasně.

V padesátých letech komunisté říkali, že poručí počasí, jejich potomci říkají, že poručí ledovcům, virům apod. Lidé jsou nepoučitelní.

R. Vacek 11.11.2020 8:18

Když máme kvůli neschopnosti vlády vir všude, je potřeba lockdown. A až klesne počet diagnostikovaných na 200 denně, tak uvolňovat a modlit se, aby stát už konečně dělal to, co má - testoval, trasoval, posílal do karantény. Má se kde učit.

J. Kulheim 11.11.2020 8:14

"A role státu je asi ještě důležitější, než role občanů. " Vlááde a ministerstvo zdravotnictví organizují, nařizují, utrácejí miliardy a výsledek žádný. Zajímalo by mne kde na světě udělali funkční opatření proti šíření pandemického viru Covid 19. Zatím se rozšířil všude tam, kde jsou vnímaví jedinci.

Mohl byste mi objasnit jak funguje trasování např v Praze, když se pozitivně testovaný pohybuje ve městě nebo jede metrem? K čemu je dobré testování, když je je virus všude kde se podívám? Já to nedokážu pochopit.

R. Gramblička 11.11.2020 8:09

no fajn, ale jen za předpokladu, že od nás, vy plošní karanténníci, přestanete vymáhat zdravotní odvody

J. Kulheim 11.11.2020 8:04

Pane K. Nový, vy se asi chcete před pandemickým virem někde schovat. Poraďte, rád bych se schoval také.

J. Vorlický 11.11.2020 8:04

Ano, narovnat se, žít a pracovat. Soustředím-li se jen na text článku a jeho ethos, mohu s ním souhlasit.

Střetávají se zde dva životní směry. První se odvíjí od přírodních, nejen krásných ale i krutých zákonů, druhá pak od našich představ a snah, že jsme nad nimi, a že těm krutým zákonům se ubráníme. Tyto pohádky pak v těch, kteří zastávají druhou alternativu, živí celá řada různých psychopatů, kteří pochopili jak snadná je to cesta k moci, pokud se jim podaří zastrašit nebo zfanatizovat davy.

Začalo to možná tím, že "ochráníme" přírodu a máme teď celou řadu tzv. ochránců. Přitom jediné, co bychom měli činit, je správné hospodaření s tím, co zde máme.

Možná, že tuto pomýlenou ideologii psychopati vyhrotí a davy dotáhnou tak daleko, že budeme mít ochranu samotného Boha. Až přijde a řekne nám, že o naši ochranu nestojí, tak ho davy ušlapou.

K. Nový 11.11.2020 7:49

Všichni tihle rozvolňovači by měli podepsat prohlášení, že se vzdávají lékařské péče a odstěhovat se do nějaké rezervace, kde by si COVID mohli svobodně předávat mezi sebou, a léčit se sami.

J. Kulheim 11.11.2020 7:36

Už půl roku bojuje vláda a zdravotní služba neúspěšně s koronavirem. V první linii se prostřídalo několik odborníků a několik ministrů. Navzdory sebevědomým výrazům, kterou vláda používá, si dělá virus, co chce.

Od roku 1880 proběhly v Evropě čtyři větší pandemie a epidemie způsobené chřipkovým virusem. Zdravotníci by mohli mít dostatečné zkušenosti s řešením pandemie. Zatím postupují systémem pokus omyl. Do toho zapletou ještě období voleb a období letních dovolených.

Každé infekční onemocnění zkrátí život mnoha lidem, a to z rozdílných důvodů. Většinou se jedná o oslabené jedince. Poslední pandemie proběhla v roce 1968, tzv. Hongkongské chřipky. Od té doby se objevují tzv. sezonní chřipka, která většinou dosahuje stadia epidemie tj. 1600-1800 nemocných na 100000 obyvatel. Pokud bychom přebrali kritéria chřipkové epidemie, tak zatím u nás viróza způsobená Covid 19, nedosáhla stadia epidemie. Nejdelší doba mezi jednotlivými epidemiemi byla 30 let. Od poslední pandemie uběhlo už 52 let. Takže se dalo předpokládat, že k něčemu takovému dojde.

Virus Corona-19 se rychle šířil z Asie a zasáhl všechny oblasti kde žijí lidé. Proto se mu říká pandemický. Mám dojem, že si mnozí epidemiologové a s nimi politici, mysleli, že ho zastaví na hranicích ČR. Nejsou schopní respektovat realitu. Virus se nikdy nebude přizpůsobovat tomu co chceme. Před virem se není kam schovat. On si na nás počká do té doby, než bude většina lidí vůči viru odolná. Budeme nuceni se s ním naučit žít.

Fakt je ten, že zdravotní systém nebyl na něco podobného připravený. Opatření, která byla v počáteční fázi uplatňována byla stejná, jako v období Španělské chřipky před 100 lety.

D. Zítko 11.11.2020 7:03

Autor klade správné otázky a které, zdá se, diskutující nepochopili. A měla by na to, např. pro Klause jr., být důležitější reakce než volby v Americe.