22.1.2022 | Svátek má Slavomír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
mamina 18.1.2007 20:48

převzetí odpovědnosti za zlo-činy (KSČ) = zákaz další činnosti (KS) = trest

"...prosazování prostředky práva začíná až tehdy, když většina společnosti, především její elity, berou za svůj mravní imperativ, že zlo se netoleruje, ale naopak důsledně trestá."

Panu Hofhanzlovi, kterého si nesmírně vážím, slouží ke cti, že na nutnost potrestání zla upozorňoval včas. Bohužel, ta pravá chvíle pominula ("a co má společného spravedlnost s nepravostí"?:-) Dnes, v době, kdy komunisté sedí v parlamentu, by měl zákaz KS jiný účinek. Z těch, kdo jsou zodpovědní za minulé křivdy, jsou často demokraté, z estebáků podnikatelé. Jak by je mohlo postihnout odsouzení KS jako zločinné, když jsou z obliga? A koho by postihlo rozpuštění dnešní členské základny? Skutečné zločince? Ten správný čas, ve kterém by takový zákaz mohl být vnímám jako akt spravedlnosti, protože by jím skutečně byl, bohužel vypršel. Byl promarněn. Je to naše zoufalství, co hledá spravedlnost, protože její deficit je bolestný.

"Zlo" se přetransformovalo, "rozlezlo se do všech stran", špatně se pojmenovává. Z bezmoci chceme dodatečně napravit alespoň to pojmenované.

Myslím, že nezbývá nic lepšího, než soustředit se na přítomnost, ve které žijeme a ve které ono "přebírání zodpovědnosti" neumíme (stále ještě!) vymoci. Zčásti i díky tomu, že mezi těmi, kdo mají v právním státě výkon spravedlnosti na starosti, zůstávají lidé, kteří nepřebírají odpovědnost za své chybné kroky. Nehrajeme si trochu?