Pondělí 9. prosince 2024, svátek má Vratislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

kocour

23. 12. 2009 16:25
Komunismus byl fajn ?

Ve srovnani s tim, co je dnes, byl. Nezamestnane, zebraky a bezdomovce lide znali jen z dejepisu. Byl ten 'komunismus' - nebo co to bylo - ponekud mene efektivni, ale byl spravedlivejsi.

0 0
možnosti

Martin

23. 12. 2009 16:37
Re: Komunismus byl fajn ?

Jak tuhle bejkarnu můžete vůbec vypustit z huby. Prý spravedlivější! To běžte vyprávět například do rodiny mého kamaráda, kterému komunisty "spravedlivě" zavřeli dědu do kriminálu, babičku vyhodili k "lopatě" a jeho rodiče "spravedlivě" nenechali vystudovat. A proč to? Jen kvůli pár banálním větám na téma  KSČ a kvůli neochotě "spolupracovat".

A žebráci a bezdomovci - si ani nedělejte prdel 99% těch lidí je programovými žebráky a bezdomovci (a asi byste se divil, kolik jde v centru Prahy vyžebrat). 

0 0
možnosti

Martin

23. 12. 2009 16:18
dost zjednodušený pohled na mládež

Já si nějakou dobu ve školství odpracoval - a nezdá se mi tohle zjednodušování. Přednostně by se totiž mělo říct, že žáci a studenti nemají vůbec žádný pojem o moderních dějinách, netýká se to jen doby komunismu. Je tedy logické, že plácají a tupě papouškují postoje svých rodičů. A pro rodiče dnešních žáků byla doba komunismu dobou jejich mládí, tedy logicky většinově nostalgicky vzpomínají a v souladu s nostalgií zapomínají ty špatné věci. Ale zkuste se těch samých mladých lidí, kteří říkají: Komunismus byl faj, zeptat, jestli by chtěli uzavřít hranice, zestátnit majetky, zavést vedoucí úlohu jedné strany... - a a se zlou se potážete - tohle fakt mlaďoši nechtějí - a jich názor na historii vychází pouze z neznalostí.

A ještě bych se chtěl zeptat někoho mladšího (jsem ročník 79), jestli to u nich ve škole bylo stejné jako za nás - tj. na ZŠ i na gymplu náš dějepis končil u 2. sv. války - a poválečné dějiny se ani moc neprobíraly.  Jestli je to pořád stejné, tak se vůbec nedivím té neinformovanosti mezi nejmladší generací. 

0 0
možnosti

PAMĚTNÍK 2

23. 12. 2009 16:56
Re: dost zjednodušený pohled na mládež

Myslím,že i Vy Martine máte poněkud zjednodušený pohled na mládež.Dovedete si představit věkové složení rodičů dnešních studentů?Myslím,že mezi nimi už bude hodně málo takových,co papouškují,jak se měli za komunistů dobře.Spíše si myslím,že mladá generace se něčemu vzpouzí a dnešní politici začínají být nervózní.Pokud si pamatuju na svá mladá léta,měli s námi soudruzi také starosti,to nemůžete popřít.Že se někteří vrhli na kariéru spojenou s komunisty,to je podobný obrázek dneška.Co mladí lidé vidí? Ne vládu jedné strany,ale naprostou neschopnpst politiků dojít k rozumnému řešení.Neustálé třenice ,vádění viny jednoho na druhého.Chyba je opravdu v neznalosti dějin.Na tuto chybu doplatili komunisti,kteří nám vymývali mozky,zamlčovali skutečnosti,učili  nenávisti k imperialismu,kapitalismu.Bohužel po roce 1989 místo opravdového vysvětlování,začala ,éra zesměšňování všeho,čeho bylo od roku 1945 dosaženo,každý,kdo má jiný názor je osočován tím nejprimitivnějším způsobem,zestátnit není co,protože vše ovládá v drtivé většině zahraniční kapitál,který může kdykoliv naši republiku opustit,co atdy bylo po léta tradicí je vyváváženo ven,nejsme schopni konkurence.Včera jsem se pousmál,když jsem si koupil zápalky nma  kterých se honosně vyjímal nadpis SOLO India.Myslím,že začínáme sice trochu pozdě chápat,že mladí lidé nechtějí návrat k budování socialismu,ale rozhodně ne,aby z nich někdo dělal hlupáky.20 let je poněkud kratší doba než doba od bitvy na Bílé hoře.

0 0
možnosti

MV

23. 12. 2009 15:41
Myslím, že Bartoň má pravdu ve větě: Velká část lidí v zaměstnaneckém poměru, která nebyla ochotna či schopna postoupit rizika podnikání (kromě jistoty desetinásobku v kupónové privatizaci)

Při kuponové privatizaci poprvé komunisti volali, že se jedná o neskutečný podvod - Klaus jako symbol nových ekonomických poměrů ale zvolal: Jen více takových Kožených....

Jak dopadli ctitelé Klause a Koženého víme všichni, a od těch dob mají i komunisté u části populace docela slušné renomé.....Ano, nikdo nepomohl komunistům tak jako ODS

0 0
možnosti

jirka.s.

23. 12. 2009 15:50
Re: Myslím, že Bartoň má pravdu ve větě: Velká část lidí v zaměstnaneckém poměru, která nebyla ochotna či schopna postoupit rizika podnikání (kromě jistoty desetinásobku v kupónové privatizaci)

Ano, víme, topolánkovo dědoušku, jak dopadli podobní blbové jako jsi ty! Vsadili na jistotu desetinásobku, protože jim jejich ganglium jinou informaci nedovolilo zpracovat!!!  ;-P

0 0
možnosti

Dějinný Pohled

23. 12. 2009 15:18
Nemusí psát jen vítězové.

Na úvod, je vůbec někde zjištěno, jak se na svou vnitroněmeckou nacistickou minulost - do 1.září 1939 dívají skutečně Němci doma u stolu (nemyslím oslavovanou oficiální denacifikaci) ? Nejsem Němec, ale z různých útržků a postřehů Čechů z Německa a Rakouska bych soudil, že to značná část populace považuje za zlatou dobu národního vzepjetí, pořádku, květinových válek atd. Existovaly tu už přitom koncentráky, norimberské zákony, totalita atd. U nás podobně i za první republiky, přes otřes první světové války, existovala nostalgie po Rakousku, zvláště když české hospodářství za první republiky nikdy nedosáhlo prosperity , jako za Rakouska. Pokračovalo to i za komunistů názorem lidí " zlatá první republika, kvalita jako za první republiky .." přes oficiální verzi státu jako o době výhradně hladových bouří, střelby do dětí, nezaměstnanosti, stávek, žebračenek a korupce, což sice také existovalo , ale nebylo to typické a v paměti rodin to neuvázlo. Z první republiky zůstaly stovky sladkých filmů a písniček a ty zlatý obraz u široké veřejnosti zafixovaly. Z dob socialismu zůstaly rodinné vzpomínky, tisíce filmů, seriálů , zpěváků, nádherných písniček atd., které budou do budoucna formovat obraz této doby u těch co ji už nebudou pamatovat. S tím se nedá nic dělat. Jakýkoliv přehnaný ideový protitlak, tak jak se projevil letos při dvacátém výročí listopadu, může být jen kontraproduktivní.

0 0
možnosti

JaS

23. 12. 2009 15:34
Re: Nemusí psát jen vítězové.

Zajímavé je to, že z dob "socialismu" nám opravdu zůstalo spousta pěkných filmů (ne všechny!), taky divadelních her, písniček apod - to totiž bylo často tvořeno v souboji s byrokratickou zrůdou totalitního státu, často si z něj dělalo srandu a lidi měli radost, když se ta zrůda přes všechny snahy nedokázala ubránit. Dneska, když je všechno snadné, tak to umění je prázdné, jen přihlouplá "zábavnost" a všude jen pitomá reklama. A taky je pravda, že i za "socialismu" se lidi měli rádi. Dneska si zbytečně kazí život honičkou za majetkem a nesmyslnými povrchnostmi a stejně nejsou spokojeni.

0 0
možnosti

Kord

23. 12. 2009 15:09
porovnání.

ano,,všichni víme jak to dříve vypadalo..taky jsem pamětník a v roce 89 jsem cinkal na náměstí.Ale kdybych věděl co bude následovat a jakých těch 20 let bude a nemyslím že budoucnost bude růžovější tak bych si ten komunismus klidně dal dál a klíče zahodil do kanálu .-)...já osobně s i myslíma a spousty dalších lidí že když srovnám plusy a mínusi tak bohužel plusy daleko převyšovaly. a stačí dnes obhájit jen část  dobrých věcí co dříve existovalo (a nebylo jich málo)jste hned komanč a zasr..levičák.Takže se dá říct že totalita (v nás) a i v systému pokračuje dál...

0 0
možnosti

Vlasta

23. 12. 2009 15:14
Re: porovnání.

Mluvila jsem také s jedním, který komunisty obhajoval. Když jsem mu připomněla politické vraždy, kriminály, dráty na hranicích,nemožnost jezdit do zahraničí...zkrátka nesvobodu, tak mi řekl, že on svobodu měl. Když chtěl jít do kina, tak mohl.

Možná tak mluvil proto, že nebyl schopný se o sebe starat sám, potřeboval někoho, kdo ho sice bude ničit, ale dá mu "nažrat".

0 0
možnosti

tomfuk

23. 12. 2009 14:47
Komunismus byl předvším......

Komunismus byl především vláda totality.Vše muselo být jednotné.Nevím jak by se dnešní mládeži líbila jenotná mládežnická organizace,která v tu dobu  značně ovlivňovala negativně jejich osudy,pokud by se neztotožnili s politikou této organizace.Tance,hudba,knihy nevím jak by to bylo dnes za komunismu s internetem a počítači,a vše jiné co dnešní mládež baví ,to určovala tato organizace za dozoru strany KSČ, zda je v souladu se socialistickou výchovou.Represe jako neumožnění studia,vytváření druhořadých občanů a zavírání do vězení následovaly u všech těch co veřejně a svobodně se vyjadřovali v neprospěch nalajnované ideologické výchovy.Komunismus byl také především totalitním režimem,který má na svědomí doma i ve světě miliony zavražděných,popravených lidí.Žádná demokracie ve světě nemá na svědomí ani jedno promile mrtvých ve jménu filozofie demokracie.Komunismus byl fajn,pro ty co se otevřeně i mlčky ztotožnili s totalitní vládou jedné strany a zamáváním rudou knížečkou nad hlavou,se dostali na takové pozice na které by v demokracii buď nedosáhli,nebo museli tvrdě pracovat.Komunismus byl fajn pro nomenklaturní kádry a nefakčenky.V ústavě byly zakotveny dva zákony proti lidskosti -vedoucí úloha KSČ ve státě a právo na práci -.Tyto ústavní zákony byly důsledně zneužívány a jistě nemalou měrou přispěly k zhroucení komunistické diktatury.Komunismus byl držen na sovětských bodácích v tak zvaném "socialistickém táboře" obehnaného ostnatým drátem hlídaný komunistickou soldateskou ideologicky rozjitřenou třídním bojem.Komunismus byl fajn...........Rv

0 0
možnosti

jirka.s.

23. 12. 2009 15:14
Re: Komunismus byl předvším......

R^ Schválně, tome, zkusil jste někdy najít v současných učebnicích alespoň to, co jste právě napsal???

0 0
možnosti

mik

23. 12. 2009 14:42
Komunismus je státně otrokářský řád

ti kdo si jej pochvalují mají mentalitu otroků

0 0
možnosti

j

23. 12. 2009 14:48
Re: Komunismus je státně otrokářský řád

nebo spíš otrokářů

0 0
možnosti

Pardál

23. 12. 2009 14:31
Divím se sám sobě, že nechci socialismus,

Za socialismu jsme chodili do zaměstnání, ne do práce, Minimálně jednou za 14 dní jsme utužovali kolektiv vypíjendou za účasti soudruha vedoucího. Naplňovali jsme základní zákon socialismu: kdo nekrade denně aspoň hodinu, okrádá sebe a svoji rodinu. Dalším důležitým pravidlem bylo:   ne udělat něco, ale dokázat, že se to udělat nedá (vynikal jsem v tom). Vymýšleli jsme si zbytečné služební cesty, za dělnické peníze jsme bydleli v Interhotelích a užívali jsme si tam s kolegyněmi (probdělou noc jsme dospali v zaměstnání) ... atd. Tak proč, k sakru, ten socialismus nechci???

Jo, ale nejlepší je, že ho nechtějí ani mé děti, ani má vnoučata. Nebude to v genech?

0 0
možnosti

Pamětník 2

23. 12. 2009 17:44
Re: Divím se sám sobě, že nechci socialismus,

Pardále,jak je vidět,moc jste si z toho socialismu neodnesl a podle mne patříte mezi ty,kteří si nezaslouží ani důchod.Já jsem takové štěstí na válení l se po hotelích chlasání,či kradení neměl.Asi jste měli vedoucího,který byl budižkničemu a vše Vám trpěl.Naše děti ani vnoučata v genech socialismus nemají,i když jsem celý život musel opravdu šlapat v dělnické i technické funkci.Asi jsme měli šéfa,který ač měl rudou knížku,vyžadoval po nás práci v kapitalistickém duchu.Jsem přesvědčen,že svými řečmi mladé lidi nepřesvědčíte.

0 0
možnosti

Fafa

23. 12. 2009 14:04
Pane Novaku

každý podle svývh možností, každému podle jeho zásluh (socialismus) či potřeb (komunismus). Že na podobných zásadách fungují velmi dobře např. kibucy v Izraeli, o tom se v ČR raději .

Na velmi podobnych zasadach docela dobre funguji i tabory nucenych praci. A pro zmenu Vy taktne mlcite o tom, ze z kibucu v Izraeli se da beztrestne odejit. Pri pokusu u opusteni CSSR slo o zivot. Takze v tomhle se ceskoslovensky socialismus podobal spis taboru nucenych praci nez kibucu.

0 0
možnosti

Novák

23. 12. 2009 14:12
Re: Pane Novaku

Opuštění ČSSR bylo možné, pokud jste nebyl nositelem státního tajemství, docela dobře na vystěhovalecký pas. Stačilo o něj požádat, zaplatit cca 20000.- za jeho vystavení, zaplatit náhradu za bezplatné studium a střední a vysoké škole, potíž byla jenov tom, že o tom každý nevěděl.

0 0
možnosti

Jakub Havel

23. 12. 2009 13:46
denacifikace

Z celého srdce děkuji panu Bartoňovi za téměř zcela přesné vystihnutí mých názorů. Pokaždé, když se v mém okolí rozhoří debata o době komunismu a kam jsme po listopadu došli, začínám téměř vždy stejně: Jak závidím Německu denacifikaci. Škoda, že totéž neproběhlo v roce 1990 i u nás. V této souvislosti považuji Václava Havla za velkého filozofa ale i za velkého zločince. I když jeho zločinem, jako vůdčí osobnosti, byla "pouze" neschopnost jasně se vyhranit proti minulosti.

Proč se svým názorem tak často zůstávám sám, je popsáno zde autorem.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz