23.1.2021 | Svátek má Zdeněk


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Komu dnes vadí maršál Koněv?

Proč socha maršála Koněva nevadila třicet let a dnes najednou vadí? Co se změnilo v postkomunismu? Zažili jsme už některé nesouhlasné projevy se sovětskými památníky, ale vždy to bylo jaksi kultivované a logické.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Salajka 4.9.2019 13:48

Cestoval

jsem sovětským taxíkem a zmínil se, že u nás /v Dejvicích/ máme mnoho ulic pojmenovaných po sovětských lidech a na to mi řidič položil logickou otázku: "A u Vás nemáte dost svých lidí?" Měli jsme, ale ti skončili v řetězech, jako socha Masaryka v Prostějově.

Makarenkova se dnes jmenuje po generálu Maurice Pellé, a obávám se, že málokdo ví, jaké zásluhy měl. Mezi litaniemi o mnichovské zradě, zapomínáme, že vznik našeho státu, by se bez spojenců z Francie a Itálie nikdy neuskutečnil, protože bez něj by legie neměly vojenské velení a výcvik. (Rusko ke vzniku ČSR přispělo jen tím, že ze zdivočelých bolševiků šel strach).V Dejvicích zůstala jen ulice V.P.Čkalova, a to byl docela kvalitní pilot. Na nám. Interbrigadistů už dávno měla stát socha Františka Kriegla, i když se ve Španělsku zúčastnil "jenom" jako lékař. Kdopak z dnešních soudruhů by se mu mohl podívat do očí? Koněv patří za vrata ambasády.

V. Dlouhý 4.9.2019 6:31

Totalita se vrací

článek je perfektní a trefný.Bohužel mi nejde sdílet pro mnohačetné nahlašování progresivisty FB.Takhle jsem si nepředstavoval nástup totality,ne tak brzo.Potřením a vymazáním plurality v diskuzi demokracie zmizí.To se přesně děje.

P. Pavel 4.9.2019 12:22

Článek je pustý blábol, tradiční podrackého grafomanská ničím nepodložená dojmologije. Nástup totality se udál už dávno, a to ve státě, který podracký adoruje, tedy v rusácku.

J. Veselý 5.9.2019 8:42

Slovenská republika není Slovenský štát

Slovenská republika není Slovenský štát, Ruská federace není Svaz sovětských socialistických republik, Zimbabwe není Rhodesie ... Vás by ale patrně nepřekvapil vliv změny státoprávního uspořádání na fugování státu a společnosti ani v Zimbabwe, ani jinde v dekolonizované Africe, ani nejste schopen pochopit, že v České republice se žije jinak, než v Reichsprotektoratu Böhmen und Mähren.

D. Mach 3.9.2019 20:49

Ta socha už měla být dávno pryč.

Pan Podracký se usvědčuje z toho, že sám nic nechápe a svádí to na nihilistickou společnost a mladé lidi schovaná za tablety. Když se v devadesátých letech likvidovaly osvobozenecké tanky, tak tehdy se dalo diskutovat o tom, nakolik je to vhodná vzpomínka na osvobození Rudou armádou. Socha maršála Koněva je sochou věnovanou byť symbolicky konkrétní osobě. Sochu Stalina, který se také podílel na osvobození Československa, odstranili už soudruzi. Proč? Nevážili si snad soudruzi toho, že nás (mimo jiné) osvobodil Sovětský svaz vedený velkým vůdcem Stalinem? Ne, jen se zjistilo, co byl Stalin zač. Totéž se týká sochy Koněva. Ano, vedl osvobozující armádu. Ale vedl také armádu, která v roce 1956 dobyla Maďarsko a stálo to tisíce životů nevinných Maďarů, kteří si nepřáli nic jiného, než svobodu. A tak tu najednou stojíme před symbolem žaláře národů. Není pravda, že by problém s Koněvovým pomníkem vznikl letos nebo loni. Diskutuje se o ní už od devadesátých let, ale část společnosti už nechce trpět to, že se jen diskutuje a skutek utek. Je na čase si přiznat, že Koněv není tím správným pozitivním symbolem osvobození naší republiky.

J. Vintr 3.9.2019 22:15

Re: Ta socha už měla být dávno pryč.

Přesně tak, Koněv měl dávno zmizet stejně jako zmizely další symboly naší podřízenosti Moskvě. Rudé vlajky vyvěšované vedle naší, rudé hvězdy, hesla oslavující Sovětský svaz, názvy ulic a další. To byl také projev nevděku za "osvobození"?

V. Čermák 3.9.2019 23:21

Re: Ta socha už měla být dávno pryč.

A Koho byste Navrhoval?

J. Vintr 3.9.2019 23:33

Re: Ta socha už měla být dávno pryč.

Já bych to nechal být. Těch pomníkú je u nás už víc než dost.

V. Církva 3.9.2019 19:37

Myslím že dobrý článek

Čím víc o tom přemýšlím, příchod Rusů nám nepřinesl svobodu, ale v té době měl smysl. Není sice důvod, ani dobré lézt Rusům do zadku, ale přiznejme si že nás doteď mají celkem rádi a že nás od nejhoršího skutečně zachránili. Proč je tedy provokovat a stavit se proti jejich porážce Němců?!

Něco jiného je samozřejmě intolerance komunismu (německožidovského a francouzského vynálezu), samozřejmě nechceme aby to tu zkoupili ani Arabáči, ani Rusové a ukrajinsko-ruský konflikt je hrůza.

J. Vintr 3.9.2019 22:20

Re: Myslím že dobrý článek

O tom smyslu jde pochybovat, ale to už je minulost, kterou nikdo nezmění. Ano, Rusi nás mají rádi, protože nás pořád považují za svou kolonii. A právě proto by bylo dobré jim dávat najevo, že se za jejich kolonii už nepovažujeme. Někteří lidé u nás ale zřejmě proti naší kolnizaci Ruskem nic nemají.

V. Čermák 3.9.2019 23:16

Re: Myslím že dobrý článek

Jestli nás mají Rusové rádi a proč bych nechal čistě na nich samotných a nepodsouval bych jim kdesi cosi. Taktéž to, že nás považují za svou kolonii. O tom se dá s úspěchem pochybovat. Naopak mně připadá, že Vy sám se považujete stále za jimi kolonizovaného. Ale to je velký Omyl. ČR je totiž Kolonií EU, ročně tam odtéká 300 miliard korun. Tak se laskavě proberte a s tou kolonií si to ujasněte. Bylo by dobré, kdybychom svobodně obchodovali s EU, ale i s Ruskem, Ćínou a všemi ostatními....

J. Vintr 3.9.2019 23:18

Re: Myslím že dobrý článek

A kdo myslíte, že řídí EU?

V. Podracký 4.9.2019 8:29

Re: Myslím že dobrý článek

EU řídí mezinárodní kapitál, kterému Putin zabránit rozkrást ruské přírodní bohatství.

J. Vintr 4.9.2019 11:12

Re: Myslím že dobrý článek

Nevím, co je to mezinárodní kapitál, ale kdo není slepý tak musí vidět, že se k nám skrze EU vrací obdobná totalita, jaká k nám po válce přišla z Ruska. A hádejte proč Rusi zbourali "železnou oponu"? Nebylo to evidentně proto, aby přišla svoboda ze Západu na Východ, ale aby to umožnilo proniknutí východní totality na Západ. Bylo by například jinak možné, aby se bývalá endérácká svazačka s podle všeho agentka Moskvy, stala šéfkou nejvlivnější západní země?

A taťka Putin nepotřebuje "mezinárodní kapitál" na rozkrádání ruského přírodního bohatství. On ho rozprodává za babku sám. Třeba Sibiř Číňanům.

P. Pavel 4.9.2019 12:26

...a docílil toho tak, že to přírodní bohatství ruska rozkrad sám.

V. Liptovský 3.9.2019 19:36

Čo sa zmení...

...keď odstránite akýsi kus kameňa (či bronzu?) v tvare Koneva? Odrazu bude v českej kotline raj? Obávam sa, že nie... Nič iné vás netrápi? Nemali by ste svoju iniciatívu a nadšenie obrátiť iným smerom? To je však náročnejšie... Toto je jednoduchšie, a môžete sa "vyřádit". Tratíte čas na nepodstatné záležitosti.

K. Janyška 3.9.2019 19:31

Neuctívejme socialistické zločince všemožných druhů

a proveniencí od Hitlera až po Stalina a další a jejich vojáky. Jděte s tím do háje !!! Dzp.

O. Istvanfy 3.9.2019 22:48

Re: Neuctívejme socialistické zločince všemožných druhů

Tí socialistickí zločinci Vás zachránili pred genocídou.

I. Mertl 3.9.2019 18:38

Tihleti naši puncovaní národovci,

myslím tím členy t.zv. Konzervativní strany, a zde jmenovitě pana Podrackého, jsou důslední při výběru nepřátel. Nejsou jimi dnešní pohrobci komunistů ani ruští imperialističtí dědici Sovětského svazu, ba ani dříve oblíbený imperializmus americký nebo možný budoucí imperializmus čínský, ba ani potenciální záplava muslimských uprchlíků. V zásadě jim nevadí ani současný český oligarchický uchvatitel moci. Hlavním nebezpečím pro ně je evidentně dnešní západní Evropa. Ano, západoevropská kultura vedle své charakteristické svobody měla často i své absurdní, často mírně komické rysy. Měla je vždy tehdy, když se zbavila ideologické ortodocie, ať už to byla ideologie náboženská (katolická či evangelická) nebo pseudonáboženská, světská (revoluční hnutí, komunismus, nacismus). Ale právě v těchto chvílích dosahovala evropská kultura svých vrcholných okamžiků a byla také nejsvobodnější. A pokud tedy oni konzervativci vystupují proti oněm "absurdním" rysům, protestují právě proti tomu, co je na evropské kultuře to nejplodnější, proti evropské svobodě. A že ta svoboda má své negativní rysy, tedy málo pořádku? No, víte, pane Podracký, nemůžete mít současně obojí, svůj pořádek a svobodu. Pokud opravdu něco takového současně požadujete, nedostanete se více než na pár desetin procenta volebních preferencí, i když se na těchto stránkách třeba dočkáte souhlasu.

V. Petr 3.9.2019 19:07

Že současná Evropa směřuje do perdele a to totálně

nevidí jen ignorant. Záplave (nejen) muslimských migrantů je jedním ze symptomů, normální Evropa by totiž nic takového nepřipustila. Šílený boj proti "globálnímu oteplování" samozřejmě také ne a PRFERENCE sexuálních zvráceností ani náhodou!

Ideál je Belle Époque, vše potom byla cesta do pekel, zejména všemožné varianty socialismu!

V. Církva 3.9.2019 19:17

Re: Že současná Evropa směřuje do perdele a to totálně

Souhlas. Každý kdo má rozum a cit vidí velký průšvih který se rapidně zhoršuje.

I. Mertl 3.9.2019 19:22

Re: Že současná Evropa směřuje do perdele a to totálně

Jo, jo, to byly časy, jistě! Jenže pak přišly dvě světové války, mor bolševismu a nacismu se 120 milióny mrtvých, pak u nás 40 let komunisti. Proti tomu je dnešek taky Belle Epoque s nepoměrně vyšší životní úrovní veskrze. I záplavu emigrantů zatím Evropa zvládá a sexuální zvrácenosti NEPRFERUJU. Všichni musíte umřít.

J. Vintr 3.9.2019 22:39

Re: Že současná Evropa směřuje do perdele a to totálně

Právě ta současná vysoká životní úroveň bude příčinou zhouby Evropy. Zbavila totiž lidi pudu sebezáchovy.

V. Liptovský 3.9.2019 19:24

Re: Že současná Evropa směřuje do perdele a to totálně

My to ešte ako-tak prežijeme... Ale čo naše deti a vnukovia? Ale kolaboranti bez mozgov sa tešia...

V. Čermák 3.9.2019 19:14

Re: Tihleti naši puncovaní národovci,

Inu pane Mertle, svobodu tady už Máme. Sovětský svaz je rozpadlý, komouši tady už 30 let nevládnou, Že by na nás tlačila Čína, či Rusko jaksi nepociťuji, přes opakované ostré varování pana Jandy a kolektivu, naopak pociťuji velký tlak z EU, skrze ty jejich podivné Hodnoty, které nejsou mými hodnotami. Ke svojí svobodě nepotřbujeme ty Absurdní hlouposti, které nám EU posílá a skrze domácí Kolaboranty i vnucuje. Jestli si myslíte, že musíme být Ocáskem EU, abychom měli svobodu, tak já si myslím, že svobodu si zachováme jen tehdy, nestaneme-li se Ocáskem EU. Takže pan Podrazký má samozřejmě pravdu, kdo je naším současným úhlavním nepřítelem. Toš tak, pane Mertle...

V. Církva 3.9.2019 19:25

Re: Tihleti naši puncovaní národovci,

Taky si myslím. Bojovat minulé války s nebezpečným Sovětským Svazem je blbost. Problémy sice můžou přijít i z Ruska, zatím ale už přichází ze Západu (no Čína nás tlačí ekonomicky). Nebo snad máme polovinu legislativy tlačenou z Ruska?! Nebo nám snad kvóty na (muslimské migranty) nutili Rusové? Nebo snad nás za to dali k soudu Rusové?!!! Jestli toto někdo nechápe je buď ignorant jak popisuje tento článek, nebo stádovitý fanatik, nebo za to placený, nebo ať mi to vysvětlí.

I. Mertl 3.9.2019 19:28

Re: Tihleti naši puncovaní národovci,

Sorry, ale Vám se pokoušet vysvětlit cokoli, co není Vaše pravda, by byla skutečná ignorance, Winstone.

I. Mertl 3.9.2019 19:26

Re: Tihleti naši puncovaní národovci,

Dyk sem Podrackému říkal, že tu najde příbuzné Duchy. Jinak asi každý Máme jiné hodnoty. Já Vám Vaše přeju.

V. Čermák 3.9.2019 23:19

Re: Tihleti naši puncovaní národovci,

Inu, já ty vaše hodnoty znám. Je to zastydlý antiKomunismus a zavilý antiRusismus. Podobných Duchů je na NP povícero...

P. Portwyn 3.9.2019 16:44

Vzhledem k tomu,

jak si tu někteří pochvalují rozumné nacisty a pohodovou budoucnost Čechů pod nimi, tak by se měl zbourat i ten pomník Američanům. Páč ti taky hnali Němce domů, dokonce se zrádcovsky vítali s barbarskými asiatskými hordami, které naši árijští ochránci pouze vinou shody okolností nedokázali zadržet.

Pěkně ta německá propaganda zabrala. V 89. tu ještě byla okupační vojska SSSR, ale tohle by nenapadlo ani nejzarytějšího antikomunistu.