8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Komu dnes vadí maršál Koněv?

Proč socha maršála Koněva nevadila třicet let a dnes najednou vadí? Co se změnilo v postkomunismu? Zažili jsme už některé nesouhlasné projevy se sovětskými památníky, ale vždy to bylo jaksi kultivované a logické.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 3.9.2019 10:22

A co takhle nahradit sochu maršála Koněva

sochou maršála Schörnera? To by se Vám líbilo?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ferdinand_Sch%C3%B6rner

M. Prokop 3.9.2019 10:25

Re: A co takhle nahradit sochu maršála Koněva

Lepší by byli prostí vojáci. Ti bojovali a umírali, ne maršálové.

V. Petr 3.9.2019 11:38

Koněv byl maršálem armády SSSR a velel ve válce

proti Německu. Samozřejmě, Stalin se ve své politice opíral o vojenskou sílu a úspěchy své armády.

Koněv naproti tomu nevelel Smerš, to byla jiná kategorie.

V. Liptovský 3.9.2019 9:38

Ten zúfalý boj proti mŕtvemu...

...je len malou časťou boja za ovládnutie sveta a ľudí... Ovládnuť ich myslenie a konanie - aby nerozmýšľali. A dnešní kolaboranti im výdatne pomáhajú... Hoci ide aj o nich. Budú prví, ktorých to zomelie...

P. Burda 3.9.2019 9:51

Re: Ten zúfalý boj proti mŕtvemu...

Čím se liší dnešní "kolaboranti" od kolaborantů s komunisty?

Nejvíce snad tím, že ti dnešní dojdou k závěru o oslavování nebo zatracení myšlením. Komunisty jsme museli oslavovat všichni; kdo nechtěl, byl zatracen.

V. Liptovský 3.9.2019 10:00

Re: Ten zúfalý boj proti mŕtvemu...

Keby dokázali myslieť, neboli by kolaborantmi...

T. Hraj 3.9.2019 9:31

předměty úcty

Pan Podracký velmi výstižně píše o klíčovém ideologickém střetu dneška (globální progresivisté vs. národní konzervativisté, zjednodušeně řečeno). Raroubování tohoto obecného pohledu na Koněva ale skřípe.

Koněvova socha je symbol. Ten se ale mění s tím, jak se historie a skutky toho pána vyvíjely. Po roce 1945 mohla být symbolem osvobození. Po Koněvově angažmá v Maďarsku a v Berlíně se symbolika této sochy nutně posouvá.

Jedna věc je přepisovat historii (události a historické postavy). To se dělat rozhodně nemá. A druhá je některé lidi a jejich skutky ne/uctívat (například sochou na reprezentativním místě).

J. Krynický 3.9.2019 11:09

Re: předměty úcty

Tak tu sochu doplňte. Když nestačí tabulka, postavte tam památník SMĚRŠem odvlečených ruských emigrantů nebo 40 let "budování socialismu". Ať se lidé mohou podívat.

"Tohle je maršál Koněv, dovedl sem sovětská vojska a kvůli tomu nám pak 45 let vládla Moskva. Ještě v osmdesátých letech jsme mu museli postavit pomník.".

T. Hraj 3.9.2019 11:55

Re: předměty úcty

Památník není muzeum. Nemá jen nestranně informovat o události nebo osobnosti. Je to výraz úcty. Doplnění tabulkou je z toho důvodu nesmysl. Umístění sochy Hitlera na nějaké reprezentativní místo také by také nemohlo být ospravedlněno vysvětlující tabulkou, sdělující že to byl grázl.

Koněv byl kontroverzní. A i to osvobození (tj. ta pozitivní část) je diskutabilní, protože bylo současně aktem agrese. Osobně bych se klonil k odstranění jeho sochy, popřípadě k jejímu využití k politickým obchodům s Ruskem (přestaňte držkovat, nebo vám ustřihnem Koněva).

J. Krynický 3.9.2019 12:01

Re: předměty úcty

Památník je dokladem doby.

Kdyby někdo teď navrhoval postavit někde sochu Koněva, tak budu protestovat stejně jako proti soše Marxe (zdravíme do Němec) nebo vraha Che Guevary. Ovšem ta socha už tam stojí nějakých čtyřicet let, z toho třicet od pádu režimu, který ji tam nechal postavit.

Současná kampaň za její svržení je buď vrtění psem a odvádění pozornosti nebo (a to pravděpodobněji) první v dlouhé řadě progresivisty odstraněných soch.

T. Hraj 3.9.2019 12:08

Re: předměty úcty

Uvědomuji si nebezpečí odstraňování soch i to, že v tomto případě nejde o Koňeva, ale o progresivistickou agendu na pochodu.

Obecně ale nesouhlasím, že památníky jsou pouze dokladem doby (to jsou právě muzea). Proto bych třeba Stalina na Letné nesnesl, i kdyby tam nakrásně vydržel 30 let po.

M. Prokop 3.9.2019 9:21

A ta (místy dost oblíbená) myšlenka,

jak jsou Rusové největší obětí komunismu, je mylná. Komunistická myšlenka je sice původně německožidovská, ale v Rusku byla rozvinuta velmi tvůrčím způsobem, dokonale odpovídajícím tamní mentalitě. Imperialismus, paranoia, mesiášství pro ni byla dokonale plodná půda.

J. Tachovsky 3.9.2019 9:23

Re: A ta (místy dost oblíbená) myšlenka,

Ne neni mylna. Prectete si treba Solzenicyna. Bolsevickou ideologii jednoznacne nejvic trpeli rusove.

M. Prokop 3.9.2019 9:25

Re: A ta (místy dost oblíbená) myšlenka,

Jistě že nejvíc (Solženicina jsem četl a nejenom Solženicyna). Ale trpěli "vlastní silou", ne někým cizím. Bolševická ideologie byla ruská vnitřní věc, navíc do ní zatáhli každého, na koho dosáhli.

T. Hraj 3.9.2019 9:34

Re: A ta (místy dost oblíbená) myšlenka,

Navíc takový Stalin se těší obrovské úctě i dnes. Co na tom, že zail desetimilióny, hlavně když udělal z Ruska mocnost.

A. Alda 3.9.2019 10:02

To ale nebyl Rus.

Gruzínec, který nenáviděl všechny Slovany.

Za komunistickým režimem v Rusku byli nejen Říšští Němci, ale také spousta dalších národů carského Ruska (také ovládaného neRusy) - ti si s nadšením vyřizovali prostřednictvím bolševického teroru s ruským obyvatelstvem své domnělé účty a reálné mindráky. Zejména Lotyši se v tom vyznamenali.

I. Širůček 3.9.2019 10:47

Re: To ale nebyl Rus.

Nenáviděl Slovany, ale koho že to "náviděl"? Německé komunisty, kteří tam utekli před Hitlerem, vydal zpět do Německa. A Gruzínům prý také škodil, jak jen mohl, různé národy přesouval z místa na místo (ale hlavně na Sibiř)... Nebo snad "to on ne, to Berija"?

P. Burda 3.9.2019 9:57

Re: A ta (místy dost oblíbená) myšlenka,

Rusko neprošlo historickým stádiem parlamentarismu (demokracie, spoluvlády, spolurozhodování). Měli samoděržaví (absolutismus) od kterého "přešli" během okamžiku k budování socialismu (a tedy opět k absolutismu). Nedostali čas se naučit nést zodpovědnost za svá rozhodnutí. To se začali učit až koncem 20. století, od vlády Gorbačova.

Navíc i ve století 21. berou své vládce jako samoděržavného cara (jak mi jeden z nich řekl: "Choval se některý lépe, než se choval car!?") Prostě vrcholní ruští politici se chovají jak ve středověku a ruský lid se zatím nenaučil, jak je přimět k chování alespoň konstituční monarchie.

J. Lepka 3.9.2019 9:21

Již první věta stačí, k poznání, jak přesný je pohled

p.Podrackého na problém. Jednak je to 39 let a jednak vadilo. Jestliže posledních 30 let byla vcelku tolerována, neznamená to, že tomu tak bude i nadále, tuplem ve světle ruských lží a pokusů o falšování dějin. Takže s nihilismem to asi moc nesouvisí, zvlášť jak asi jsou nihilistické zkušenosti našeho národa s ruskou okupací versus s muslimskou.

M. Prokop 3.9.2019 9:15

Nad nacistickým Německem

nezvítězil pouze Sovětský svaz (který ho dokonce dlouho podporoval, dokud to Němci sami neuťali), ale celá protiněmecká koalice. Výkon GB, která bojovala od začátku do konce, je podstatně obdivuhodnější, stejně tak Kanady, která, ač sama v bezpečí, vyslala své občany do boje, případně Polska, bojujícího také od začátku (a úlohu SSSR, napadnuvšího Polsko ve spolupráci s Německem doufám netřeba připomínat) a s největšími ztrátami přepočítanými na počet obyvatel.

Socha není "o něčem", socha je něco, v tomhle případě, vzhledem k době vzniku nejspíš symbol podřízenosti Sovětskému svazu. I tak bych ji neodstraňoval, lze uvažovat o vhodném umístění, aby neprovokovala extrémisty obou zúčastněných světonázorů.

Není nihilistou ten, kdo vyznává jiné hodnoty, než pan Podracký.

J. Tachovsky 3.9.2019 9:20

Re: Nad nacistickým Německem

Jasne, ze nezvitezil jen SSSR, ale nesl tihu valky tak z 80%. Americani vstoupili do valky az kdyz bylo jasne jak to dopadne. Bez nich by Rusove stejne zvitezili, ale pozdeji.

M. Prokop 3.9.2019 9:24

Re: Nad nacistickým Německem

Ta procenta jsou ošidná. Bez ekonomické a logistické pomoci USA a GB by se sovětům válčilo podstatně hůře. A SSSR byl do války vstoupen útokem svého dosavadního spojence Německa, podobně jako byly USA vstoupeny útokem Japonců.

J. Kouk 3.9.2019 10:20

Nehovorte moc o pomoci, ktera pomoci nebyla. Ze strany USA vuci Britanii to byl obchod a USA vesele obchodovaly i s Nemeckem. Rusko stejne tak za vse muselo platit, tudiz obchod. Stejne tak i my jsme museli platit Britanii. Jestli jsme platili i Rusku nevim. Rusko nas dostalo jako cenu dohodnutou v Jalte, ci kde. USA se valka vyplatila, ma kolonie, kde je nemela. .. my jsme tak bkbi, ze se hadame o sochu a vzdycky na nas nekdo vydelaval. Zapad nam, kdyz platite kartou strhava po tajmu poplatky, pokud si to neohlidate. Dvoji jakost potravin s my jim stejne jako Sovetskemu svazu lezem do ...... Jsme rozdeleni a to je nase prohra... Kdyz by Praha nebyla rusofobni, mohla Rusku rici, ze misto nej postavi sochu padlym za nasi svobodu a muzou se tam klanet obe strany...

M. Prokop 3.9.2019 10:27

Re:

Lžete. Spěchám, upřesním později.

I. Širůček 3.9.2019 10:53

Re:

Zato SSSR pomáhal Německu již ve dvacátých letech vytvořit a vycvičit armádu a podporioval dodávkami Hitlera ve válce proti Británii, to je pomoc, která skutečně pomocí byla! A o uranu, který jsme "nezištně" dávali SSSR patrně nevíte ...

J. Vintr 3.9.2019 14:16

Re:

Pomoc, která podle vás pomocí nebyla zachránila Rusko nejen od totální porážky, ale i od ekonomického kolapsu. Kdyby šlo jen o obchod, tak mohli Rusáci udělat ten obchod rovnou s Hitlerem. Třeba by je nechal na pokoji, kdyby mu dost zaplatili.

J. Lepka 3.9.2019 9:26

Re: Nad nacistickým Německem

neblamujte se a přečtěte si :

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zákon_o_půjčce_a_pronájmu.

Lze s pravděpodobností konvergující s jistotou předpokládat, že nebýt US, ale i GB dodávek, došlo by k dalšímu hladomoru nesrovnatelnému s těmi ukrajinskými a dalšími miliony mrtvých. Samozřejmě dokládat tím, že by Rusko pak nezvítězilo je liché, minimálně by válka trvala déle a bylo daleko více obětí na západní straně.

J. Tachovsky 3.9.2019 9:51

Re: Nad nacistickým Německem

Ja nezpochybnuju, ze by bez pomoci SSSR netrpel vic a dele. Ja jen rikam, ze by to zvladli.

J. Vintr 3.9.2019 11:19

Re: Nad nacistickým Německem

Nezvládli ani omylem. Sovětský svaz byl totálně v pr.... Neměl zbraně, neměl dopravní prostředky, neměl suroviny ani továrny na jejich výrobu neměl dost potravin a dokonce ani boty pro vojáky. Němci by museli dát Rusům tak deset let "fóra", aby to mohli dohnat a ani to by asi nestačilo.

T. Kočí 3.9.2019 9:33

Re: Nad nacistickým Německem

Jste na palici? Tak si zjistěte , jak to bylo se vstupem USA do války?