17.5.2024 | Svátek má Aneta


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
e.modrá 6.2.2008 0:07

indianskababicka

Ve světě stejně pořád platíme za Čechoslováky. V cizině když řeknete, že jste z Čech, z Česka nebo České republiky, tak kroutí hlavou.Pak jim blaskne v očích a s úsměvem řekno: áá Čekoslovak.Teď se to stalo vnučce v Kansasu.A na tu mlčící většinu naši politici hřeší.Vejít v platnost reforma podobná té naší ve Francii, tak hoří Paříž.

Woe#terim 15.1.2008 18:22

Re: Nevděk a zrada Slováků je trojnásobná

Podivné dátumy a udalosti – Slováci nezradili Čechov v roku 1938, skôr v roku 1939 – a bol to prosperujúci štát: kurz slovenskej koruny k českej-protektorátnej približne 10:1. Rokovania Hlinku s Esterházym, Karmasinom a Henleinom na jar 1938 nepovažujem za zradu...

1968 – čo sa vtedy také stalo, že Slováci zradili Čechov? Ustanovenie federatívneho usporiadania je zradou? Skôr naopak, mylné je hranie sa na jednotný československý národ. Naopak, to Česi predtým súdili slovenských „buržoáznych nacionalistov“...

1992 – Keď Česi sa tak veľmi snažili „k prijatiu krajiny do západných štruktúr“, že to bolo na Slovensku až nezdravé – aj materiálne napr. konverziou zbrojnej výroby, či návrhom na „zbúranie komunistickej stavby“ vodného diela Gabčíkovo – ako navrhovali páni Tigrid a Vavroušek. Tak, tak – v rokoch 1990-92 už pre Slovákov Československo prestalo byť oporou, naopak stávalo sa nástrojom nátlaku na veci, o ktorých mali rozhodovať len Slováci nie zahraničie...

Tarasco 15.1.2008 17:58

Nevděk a zrada Slováků je trojnásobná

Zradili Slováci  Čechy  v roce 1938,  1968 a 1992. Rozchod byl nutný i když smutný.

Woe#terim 15.1.2008 17:46

Tzv. doplácanie a klíringová odpoveď

Definitívnu odpoveď na „doplácanie“ Česka na Slovensko dal systém klíringového zúčtovania medzi Slovenskom a Českom: od 1. januára 1993 do 1. októbra 1995 (na základe pre ňu nepriaznivého vývoja navrhla česká strana k 30. septembru 1995 UKONČIŤ klíringové zúčtovanie a nahradiť ho bežným, medzištátnym).

Slovensko a Česko si navzájom poskytovali úver až do výšky 130 mil. ECU a mesačne si uhrádzali sumy, ktoré túto hranicu prekročili vo voľne zameniteľnej mene. Klíringová špička 1,116 mld. ECU za roky 1993-95 v prospech Slovenska pri priemernom kurze zúčtovateľného ECU okolo 40, 00 Sk znamená, že česká strana v prospech Slovenska zaplatila za tri roky 44,63 mld. Sk vo voľne vymeniteľných menách, pričom Slovensko zaplatilo Česku v rovnakom čase 3,40 mld. Sk. Rozdiel teda bol 41,23 mld. Sk v prospech Slovenska, čo znamená, že priemerné ročné saldo klíringového vyúčtovania bolo 13,7 mld. Sk presunu zdrojov z Česka na Slovensko.

Hoci ročná vyčíslovaná suma presunu zdrojov z Česka na Slovensko v časoch federácie a ročný výsledok klíringového zúčtovania sú takmer identické – a svedčia o ekonomickej „odôvodniteľnosti“ presunu peňazí na Slovensko ako protiváhy služieb a tovarov do Česka – dodnes sú mnohí na oboch stranách rieky Moravy presvedčení o českom „doplácaní“ na Slovensko...

JAPA 5.1.2008 20:59

č....o

souhlasím, tento název ČR je  a (alespoň pro mne) zůstane hnusem. V pomlčkové válce jsem se angažoval a sbíral podpisy proti, tenkrát úspěšně, o cca deset let později též, tentokrát bohužel neúspěšně. Rád bych se dožil toho, aby byl rzušen a zapomenut.

naples 5.1.2008 6:49

Re: Odpověď autora článku

Pane stejskal, nesnazte se spojovat, nebo porovnavat situaci kanadskych frantiku s ceskoslovenskou  republikou. historie kanady je naprosto odlisna. quebec, mel take sveho slotu  nic mu nepomohly referenda, i kdyz nekdy byly tesne. take bych vas rad poprosil podivat se na ceskou mapu. vychodne od moravy ( reky) je jeste velky kus zeme ktry patri k ceske republice, tak jako vas vansdorf.

naples 5.1.2008 6:25

Re: Otázka pro historiky ekonomiky z doby R.-U. a ČSR - 2

A kto ti to nahovoril? stary otec alebo slota?

Lubomír Stejskal 3.1.2008 8:42

A to si představte ...

... milý nepolitiku, že jsem nadto komentátorem jednoho regionálního studia veřejnoprávního rozhlasu a dopisovatelem torontského Nového domova.  Ale upřímně řečeno, kam se hrabu na takového Rosse Hedvíčka, t. č. na blogu serveru Lidovky.cz, není-liž pravda?  Závěrem doporučení: založte si blog a pište taky, není nic jednoduššího. Věřím, že máte co nabídnout.

Lubomír Stejskal 3.1.2008 8:35

Odpověď autora článku

S politováním  musím konstatovat, že píšete nesmysly, milý Tomáši.  Kdybych měl v roce 1992 onen vliv, o němž  píšete, nezkřivil bych katolickým Slovákům jediného vlásku na hlavě.  Bohužel jste nepochopil, že má kritika se netýká věřících katolíků,  ale katolické nauky, což je podstatný rozdíl. Pokud Vám to připadá paradoxní, jen připomenu biblický princip, který mi umožňuje takovýto přístup. Bible praví, že Bůh nenávidí hřích, ale miluje hříšníka. V tom je "zakopán pes". Nenásilné rozdělení jsem v článku  zhodnotil pozitivně, nicméně onomu "výjimečnému činu českého génia" výrazně napomohlo, že lidé, pro které mělo Československo svoji hodnotu - a na to měli stejné právo jako vyznavači rozdělení -  se s porážkou svého pojetí trpně smířili.

Lubomír Stejskal 3.1.2008 8:27

Špatný dojem ...

... milý nepolitiku. Poprvé na Slovensku jsem byl  v polovině sedmdesátých let, pravda, jen krátce, později v letech 1977-1979,  pak až 1988 atd. To jenom pro upřesnění. Díky za příspěvek, ale reklamu mému  blogu kopírováním  charakteristiky   dělat nemusíte. Za Vaše zkušenosti se Slováky jsem ovšem vděčný, leč je to jen jeden kamínek do bohaté mozaiky. Buďte zdráv.

Magor Milda 3.1.2008 0:36

Re: Re: Samostatná ČR je od roku 1918

Ty největší investice do zbrojní výroby nařídili gubernátoři z RWHP, čili z Moskvy. Jinak by se na Slovensku investovalo spíše do lehkého průmyslu a elektroniky, to by Slovákům také více přineslo.

Jenda 3.1.2008 0:06

Re: Samostatná ČR je od roku 1918

Malokdo investuje do spojencu tolik prostredku ...

Jenda 2.1.2008 23:57

Re: Odpověď autora článku

Pravne mozna neslo o odtrzeni, ovsem obe strany to tak braly.

Tomáš Jasný 2.1.2008 23:53

Protestantskému demagogovi Stejskalovi se stejská

Těm Čechům, kteří cítí podobně jako autor hořejšího paskvilu, že rozdělení ČSFR na dva nezávislé státy, které by se posléze mohly svobodně  zase spojit v EU, způsobilo nějakou újmu oběma národům, ať si laskavě přečtou jiný článek téhož autora z 28.12.  V něm autor hrubě napadá bývalého britského premiera za to, že po svém vystoupení z vlády přestoupil na katolickou víru.  Kdyby protestantní a i jiní čeští fanatici Stejskalova typu měli v roce 1992 jen trochu moci, ve své zášti proti všemu katolickému by bez nejmenšího zaváhaní vyvolali proti katolickým Slovákům takovou vlnu teroru, že by násilím udržená ČSFR měla v Evropě stejnou reputaci jako současné Srbsko.  Nenásilné rozdělení  bylo historicky vyjímečným dílem českého genia, kdy převládla tolerance nad povýšenectvím monopolu moci a kdy poprve v moderních českých dějinách Pravda zvítězila.

Jenda 2.1.2008 23:48

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nemohu souhlasit, jsem rád za rozpad státu a myslím, že nejsem sám,

Banky se zodpovednou uverovou politikou by skoro zadnemu tehdejsimu podniku nepujcily a pekne by nam to tu popadalo. Vsechno najednou.

Abonent 2.1.2008 22:47

Re: K tej mlčiacej väčšine...

Vše nejlepší do roku 2008 i Vám (a vůbec vám všem) na Slovači.

(Nebo na Slovensku; račte si vybrat dle chuti.  :-) )

Magor Milda 2.1.2008 21:48

Milý mladíku, jste na omylu

za Českou Republiku bojoval už můj tatínek 1918 na Těšínsku. Určitě neměl na mysli Slováky nebo Rusíny, když nasazoval svůj život.>-

Vlad 2.1.2008 21:48

Re: Reakce autora článku

Ben Cahoon ve worldstatesmen užil pro republiku březen 1990 až prosinec 1992 alternativu Czechia. Poté už uvádí (2000) jen Czech Republic. (Nahoře to má dokonce bez členu.)

V materiálech UN ECE si výraz nepamatuji, ale mám pocit, že se v devadesátých letech jednoslovný výraz občas objevoval v závorce. V mluveném projevu včetně diskusí vždy užili CR. Vymizení může být jen důsledek politické korektnosti - důsledně třeba jinde užívají lidová džamahiria :-)

huhu 2.1.2008 21:38

rozdělení bylo jediným možným a optimálním řešením

mimochodem, kdo dnes vzpomene, že Zeman tehdy dělal potíže a rozdělení s Mečiarem zkomplikoval ? Kdo dnes vzpomene poslance Fišeru s jeho referendem ? Kdo ještě  vzpomena na tenkrát neschopné a zbabělé jednání Havla a Pitharta ? Čas prověřil, kdo jednal jako státník a kdo jako neschopný hlupák nebo populista.

Klaus si za to rozdělení a jak to dojednal zaslouží velikou pochvalu...

mirek 2.1.2008 21:30

Subjektivní prázdný výkřik

Autor popisuje své stavy mysli a k tomu míchá své dojmy za obecné. Směnárny byly nutností, ale jinak se rozdělení obyčejných lidí dotklo minimálně. Spíše naopak. Obyčejní Slováci s tím ve velké většině souhlasili se slovy : my proti vám nič, ale chceme si konečne vyzkúšať na vlastnú kožu svoju vlastnú zodpovednosť. Narovnaly se vztahy, jsou čistší, už žádné výčitky kdo na koho a za kolik. Autor klidně píše o tisícileté historii českých zemí a pomíjí, že se skutečně jedná o historii jen a pouze českých zemí, kde jsou slovenské historické záznamy v českých kronikách? Místo hloupého osočování by se mělo oběma hlavním postavám poděkovat. Vždyť i Ján Čarnogurský nemá problém s Mečiarem, udělal to za ně. Jakkoliv je Mečiar v mých očích nemožnou postavou společných i slovenských dějin, aspoň dodržel slovo. Dalo by se dál polemizovat s hloupými větami, ale je to zbytečné. Autor nemá odstup, historie slouží jako prostředek k jiným cílům..

Magor Milda 2.1.2008 21:24

Samostatná ČR je od roku 1918

a Slovensko s Zakarpatskou Rusí byli tehdy pouze spojenci. Díky Milanovi Rastislavovi Štefánikovi

se tenkrár Dr. Eduard nebo Edvard, jak si přejete, Beneš a Tomáš Masaryk dohodli v Pittsburgu na společné taktice. Rozbít Rakousko a Uhry by bývalo pro jednotlivé účastníky nereálné, ale svazek Svatoplukových prutů, později symbol fašismu, zapůsobil. Úspěch této snahy zřejmě překvapil i iniciátory. První republika se psala Česko- Slovenská, partnerům z Zakarpatské Rusi nevěnoval nikdo nějakou zvláštní pozornost. Slovensko se odpojilo 1938 aby bojovalo na straně Německé Říše, po prohrané válce si vzpomnělo na původní spolek, takže poválečná republika byla novým Československem bez spojovací čárky, Slováci tak přestoupili k vítězným spojencům. Když se pak Mečiar a Klaus dohodli, stalo se Slovensko zase nezávislé, k tomu mělo nepochybně vždy právo. To ale nic nemění na tom, že byl 1918 založen stát s hlavním městem Praha. Tento stát se dnes jmenuje Česká Republika.

Pro srovnání: Německá říše mívala hranice za Královcem a za Elsaskem. Po každé válce byla menší, ztratila Východní Prusko, Královec, Slezsko Lotrinsko. Přesto však přežívá Německo. Království České, jako naše historická státní forma, mívalo i Slezsko, Braniborsko, Kladsko, Korutany a Tyrolsko jako země koruny české. Oškubaná Koruna  Česká však dodnes nepřestala existovat, je to Česká Republika.

Alf 2.1.2008 21:09

Milý autore! Nesouhlasím, nesouhlasím!

Takřka s ničím, co jste napsal. Přesto musím uznat, že je to napsáno hezky. Můj nesouhlas vyplývá z toho, že jsem postupně došel k názoru, že jsme si Horní Uhry nikdy neměli přisvojit. Dokonce, že i odpojení od Rakouska byla chyba, a to docela osudová. Ta lež, že Slováci jsou slovenskou větví jednotného československého národa (viz Martinská deklarace), je s odstupem času do nebe volající. Na ní byl založen náš společný stát. Sundejme si klapky z očí, nenáviďme tabu. Pokusme se konečně jednou řídit heslem "Pravda vítězí".

hubertus 2.1.2008 20:58

Pro pořádek

Pokud mám správné info, tak protičeské výlevy byly hlavně v Bratislavě a na středozáp. Slovensku. Na východním Slovensku (Košice) jsem od řady lidí slyšel, že převládající názor v této oblasti byl zachovat Československo. A koloval tam roztomilý názor: Ať si bratislaváci udělají Slovenský štát a my (tehdejší Východoslovenský kraj) s Čechy vytvoříme východní a západní Československo. Nicméně jsem přesvědčen, že rozdělení bylo za dané situace nejlepší řešení (i když mi to v roce 1992 nedělalo žádnou radost).

tatina 2.1.2008 19:41

Vážený pane Stejskale,

v letech 89-92 jsem dělal většinu času na Slovensku  a to od Senice až po Vojany.Všude tam  lidé využívali svobodu vyjadřování a vesměs se vyjadřovali pro samostatný stát.Ze začátku jsem to bral na lehkou váhu,ale později jsem jim dal za pravdu.V současné době jsem rád,že došlo na jejich přání,i když si novináři,muzikanti a pár herců myslí,že to lid nechtěl.

BuBu 2.1.2008 19:13

Ještě nikdy jsem neslyšel - ani neviděl . . .

. . . že by někde na světě o osudu národa něco rozhodla "Tichá většina" !

Pakliže je "Tichá" - znamená to, že "pro svět reality" . . . .  že tato většina neexistuje ! 

A já si z té doby moc dobře pamatuji tyto živé lidské bytosti :  Čarnogurský - chtěl svoji "hvězdičku " na vlajce Evropy . . . ale až nás pořádně vycucá . . . až na to bude pořádně mít ! Mečiar - chtěl samostatné Slovensko, ale zastíral to do slov "kompetencie" . . . svoje ministerstvo zahraničí . . . . atd. . . . atd ! Slota - nikdy nic jiného, než okamžité odtržení nechtěl - odpůrcům dokonce vyhrožoval, že v Žilině je dost kandelábrů !

Takže Klaus udělal jen to . . . . co jim "viděl na očích " ! A jestli něco Klaus udělal špičkově - tak to byl rozhodně bezproblémový rozchod se Slovenskem ! Nyní již všichni víme - že ku prospěchu oběma zemím ! A to jednoznačně !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  !!!!!!

zet 2.1.2008 18:48

K tej mlčiacej väčšine...

Prečítal som si ohlasy a je mi jasné, že celý problém pri rozpade bol ten, že "tá statočná(?) mlčiaca väčšina", nedokázala rázne zavrieť huby  Homolkom-Tobolkom (Čechy) a Kolemjdoucím (Slovensko),

Inak, myslím si, akokoľvek mi je Československa ľúto), že to skutočne nebolo až také katastrofálne riešenie ako sa mi to v 1992 zdalo. Vzťahy sa v väčšibe oblastí vyčistili, Schengen vyriešil ďalší traumatický bod (aj keď vám zase tých Cigánov nezávidím) a ten zvyšok sa hádam vystriebri časom.

Všetko najlepšie v novom roku vám v Čechách (resp. Česku, podľa chuti :-))

ZW 2.1.2008 18:36

Re: Re: Re: Re: Re: Nemohu souhlasit, jsem rád za rozpad státu a myslím, že nejsem sám,

A vy si myslíte, že právě ty reformy, které byly v ČR nastartovány těsně po roce 1993 (kuponová privatizace, masivní vznik nových bank s nezodpovědnou úvěrovou politikou, privatizace podniků tehdejšími vedeními za úvěry, v nichž se ručilo pouze privatizovaným majetkem...) byly pro nás nějakým extra přínosem? Nebyla to pro ČR v konečném důsledku větší brzda než Mečiarovo několikaleté opatrnické přešlapování kolem "třetí cesty"?

Srovnáme-li ekonomický potenciál tehdejší ČR a SR, měli bychom teoreticky už dávno být o několik délek napřed.

Dan 2.1.2008 18:24

Čechie je staršná

Když slyšim Čechie, tak si hned vzpomenu na Rapid, Spartak a další sportovní kluby, Česko jke lepší-

Jenda 2.1.2008 18:01

Proc se vzdavat vlajky? Tuplem kdyz neslo ani tak o rozpad jako o odtrzeni?

Ceska Republika je stejne tak ma vlast jako bylo Ceskoslovensko a naopak.

On totiz tohle byl ten problem, pro cechy bylo Ceskoslovensko "konecne NAS stat", kdezto pro spoustu slovaku to byl "zase JEJICH stat". Zatimco by jsme byli presvedceni, ze "bydlime s brachou ve spolecnem byte" oni to brali tak, ze "bydli u brachy v byte".

nepolitik 2.1.2008 17:30

Vážený autore, šlápl jste vedle (pokračování):

Všechny mé životní zkušenosti jednoznačně dokazují, že největšími odpůrci rozdělení Československa byli a dodnes jsou lidé, kteří na Slovensku v životě nebyli, nebo tam byli  několikrát na rekreaci ROH. Ti se totiž cítili Čechoslováky aniž by znali mentalitu Slováků a jejich snahy o autonomii už do samého vzniku Československa. Doporučuji přečíst si Peroutkovo budování státu.

Jinak vidím, že jste velmi aktivní psavec, promiňte mi ten termín, ale jiný mne v té rychlosti nenapadl. Mít dva blogy a ještě psát jinam to je opravdu výkon, před kterým smekám. Přeji Vám do roku 2008 hodně zdraví, spokojenosti a elánu do dalšího psaní.