26.5.2024 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak přežít rouhání

Nedávno jsem zachytil zprávu o knize, v níž jsou Ježíš s Jidášem líčeni jako homosexuální "milenci". Patrně bych si tu knihu mohl opatřit, ale nemám to v úmyslu. Podobných "rouhů" v posledních desetiletích vychází mnoho a nevidím sebemenší důvod je studovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Němec 16.6.2014 12:36

Re: Nejen muslimové

Můj příspěvek byl reakcí na p. Sovu, ale nešť.

Křesťané "dovolují" přemýšlení, pokud nepřekročí rámec Bible. V momentě, kdy se objeví něco Biblí nepodložené natož Bibli protiřečící, je třeba to potlačit, zakázat. Prostě dokud budete pět na bibli chválu, přemýšlejte si, jak je libo. Jelikož  Lewis i  Tolkien byli křesťané a protože jejich dílo nestojí proti Bibli, dokážete se smířit i s Elfy.

J. Jurax 16.6.2014 19:55

Re: Nejen muslimové

Letopisy Narnie neznám, ale v Pánu prstenů byli všichni jednající bezvěrci. Znalejší nechť mne opraví, ale nepovšiml jsem si tam žádného kultu boha či bohů, křesťanských ani jiných.

Asi proto, že křesťanství by do příběhu nepasovalo a jiní bohové by se zase nehodili křesťanům.

J. Fleiszner 16.6.2014 9:05

Re: Nejen muslimové

Pane Sova, základ je NEVĚŘIT NA POHÁDKOVÉ BYTOSTI. Děti od určitého věku chápou, že pohádkové bytosti jsou jen v pohádkách. Problém je, když jim rodiče od malička tlačí do hlavy, že pohádkové bytosti existují (křesťané, muslimové atd.) Ty děti pak žijí v permanentní schizofrenii. Věří, že existují pohádkové bytosti, ale nikdy je nevidí, neslyší a necítí. Křesťané věří na kouzla (zázraky), ale od chvíle, kdy existují kamery a jiná záznamová zařízení se kouzla nekonají!

Z. Kulhánková 16.6.2014 9:12

Re: Nejen muslimové

Třeba baktérie existovaly i před 500 lety, kdy je nikdo neviděl, neslyšel a necítil. Může tedy existovat i spousta dalších věcí, které jenom nejsme schopni zaznamenat.

V. Novak 16.6.2014 9:21

Nepochybně nejen mohou, ale určitě existují.

Ale nevidím důvod se k nim modlit...

Z. Kulhánková 16.6.2014 9:40

Re: Nepochybně nejen mohou, ale určitě existují.

Tak třeba DNA nebo kosinus vidělo hodně málo lidí, a přece se víra v ně vyžaduje.

J. Sova 16.6.2014 9:49

Re: Nepochybně nejen mohou, ale určitě existují.

Kým je vyžadována víra v DNA?

Kosinus je matematická funkce, zde tomu příměru nerozumím.

Je předmětem víry, že 1 + 1 = 2?

Z. Kulhánková 16.6.2014 9:58

Re: Nepochybně nejen mohou, ale určitě existují.

Když vám na základě testu DNA naúčtují alíky, musíte v ni věřit, ať chcete nebo ne.

Spousta lidí není schopna rozumem pochopit třeba integrály, ale stejně v ně musí věřit.

Desetinná soustava, ve které 1 + 1 = 2, předmětem víry je, nebo jste s ní snad někdy byl na pivu?

J. Fleiszner 16.6.2014 11:10

Re: Nepochybně nejen mohou, ale určitě existují.

Paní Kulhánková, DNA je měřitelná, matematika je logická. Není to tedy věc víry, ale vědění. Myslím, že právě víru a vědění si pletete. I na pivu si můžu spočítat, že 1+1=2. Dokázat, že 1+1=2 není težké, ale dokázat, že existuje Bůh je nemožné. Nejde to ani vyvrátit.

Bůh je raálný jako vodník!

Z. Kulhánková 16.6.2014 11:30

Re: Nepochybně nejen mohou, ale určitě existují.

Chcete asi říct, že jsou věci mezi nebem a zemí, kteří se svou současnou výbavou nejsme schopni pojmenovat a změřit, stejně jako to bylo před několika sty lety s elektřinou, baktériemi atd. Ty taky tenkrát existovaly zcela nezávisle na naší schopnosti jejich existenci dokázat nebo vyvrátit.

Z. Lapil 16.6.2014 12:40

Re: Nepochybně nejen mohou, ale určitě existují.

Pane Fleisznere, tvrzení 1+1=2 je opravdu předmětem víry. Není to "věta", která se dokazuje, nýbrž axiom - tvrzení, které se předem (samozřejmě) pokládá za pravdivé. V našem případě prostě proto, že ještě nikdy nikdo neviděl, že by se 1+1 dvěma nerovnalo. Mám matnou vzpomínku, že axiomů, na kterých stojí matematika, je deset, ale to možná kecám.

Chtěje Vám dokázat, že mám pravdu, hledal jsem na googlu, a k mému překvapení důkaz, že 1+1=2, našel: http://radekhampl.blog.idnes.cz/c/157274/Pane-uciteli-Jak-vite-ze-1-1-2.html. I ten sice vychází přímo z axiomů, takže z víry, ale v tom už se - přiznávám - ztrácím.

J. Fleiszner 16.6.2014 13:42

Re: Nepochybně nejen mohou, ale určitě existují.

Jo, můžeme tu takhle rozmazávat a mlžit všelico, dávat tomu různé názvy a hledat na googlu. Například nechápu, že když se k sobě blíží dvě tělesa, znichž každé letí rychlostí světla, tak se srazí pouze rychlostí světla a né dvojnásobnou rychlostí světla. Nechápu to, nedokážu si to představit, ale to pro mě není důvod se k tomu modlit.

M. Hanko 16.6.2014 14:33

Re: Nepochybně nejen mohou, ale určitě existují.

Pěkně prosím, 1+1=2 z definice. Číslo "dvě" je DEFINOVÁNO jako následník čísla 1, a přičtení jedničky je z definice následník. Odtud plyne dané tvrzení.

Jinak, víra je přesvědčení, že dané tvrzení je pravdivé - tedy vírou je každé přesvědčení, tedy i že 1+1=2. Víry je ovšem užitečné rozlišovat dle stupně podloženosti. Existují silně podložené víry, jako např. že 1+1=2, nebo že Země je spíš kulatá než placatá, a pak víry u nichž je silně podložen jejich OPAK - jako např. křesťanství.

J. Prostějovský 16.6.2014 14:52

Re: Nepochybně nejen mohou, ale určitě existují.

Zkusme si první vyjasnit pojmy - co je podle vas jádro křesťanstvi nebo co je jeho okraj? Co je v křestanství podstatné podle vás? Případně co si křestané myslí, že je podstatné?

M. Hanko 16.6.2014 20:39

Re: Nepochybně nejen mohou, ale určitě existují.

Jádrem křesťanství je podle mého víra ve vzkříšení (a božskou identitu) Ježíše Krista, a dále pak význam této události pro naši spásu. Křesťané si podle mě myslí totéž ... i když, křesťanství je velmi diverzifikovaný proud, a jistě by se našli křesťané s odlišným pojetím.

J. Prostějovský 16.6.2014 9:54

Re: Nejen muslimové

Ježíš je pohádková bytost? A že se vám nezda jeho vzkříšení? Spousty teorii o nevzkriseni byly jiz nescetnekrat vyvracene. A ze zazraky dnes nejsou? Staci chvilku pohledat, je toho plny net, z ceskych luhu treba zde: http://www.juda.cz/kategorie/zivotni-pribehy/ . Klidne pridam i nejaky osobni.

J. Sova 16.6.2014 10:12

Re: Nejen muslimové

Jaké teorie o nevzkříšení a kým a jak byly vyvráceny?

J. Prostějovský 16.6.2014 10:57

Re: Nejen muslimové

Teoriemi o "nevzkříšení" jsem mínil, teorie které oponují tomu, že JK vstal z mrtvých, mezi ně patří: 1/ ženy šly zmateně k jinému horbu, který našli prázdný 2/ JK na kříži nezemřel

3/ Tělo ukradli učedníci 4/ Tělo vzali Římané nebo Židé 5/ Halucinace

Online zdroj vyvrácení od Josh Mc Dowella je zde http://www.krestanskysborzlin.cz/byl-jezis-opravdu-vzkrisen.html, případně doporučuji knihu Lee Strobel - Kauza Kristus.

J. Sova 16.6.2014 10:39

Re: Nejen muslimové

I autor článku dělá zázraky. Dokonce prodloužil zkrácenou nohu:

http://brouzdej.cz/blogy/joel/665.html

J. Fleiszner 16.6.2014 13:45

Re: Nejen muslimové

Pane Sova, prodlužování nohy byla autorova specialita. Nikdy se sice žádná noha neprodloužila, ale kdo chce věřit věří. Autor je inteligentní a charismatický člověk, ale porucha osobnosti ho nutí používat inteligenci špatným směrem.

J. Fleiszner 16.6.2014 11:15

Re: Nejen muslimové

Pane Prostějovský, když začnu tvrdit, že existuje vodník, a že s ním mám exluzivní vztah, tak mi budete věřit?

Vyvraťte mi prosím existenci vodníka? Jaký je rozdíl mezi mým vodníkem a jinými pohádkovými bytostmi popsanými v Bibli?

Důkaz pocitem: Já tomu věřím a tak je to pravda. To je vše, co můžou věřící lidé nabídnout.

J. Prostějovský 16.6.2014 11:44

Re: Nejen muslimové

Pro mě je měřítkem Ježíš Kristus, přijal jsem ho jako svého Boha, který zemřel za mé hříchy.  Věřím mu vše co řekl, věřím, že mluví pravdu včetně jeho tvrzení o nebi, pekle, dáblu a andělů. Kdo to pro vás Ježíš je, pane Fleiszner? Podvodník, blázen, moudrý učitel, Boží syn,atd?

J. Sova 16.6.2014 11:46

Re: Nejen muslimové

Proč chcete vaše hříchy hodit někoho jiného? Odčiňte je sám.

J. Prostějovský 16.6.2014 11:58

Re: Nejen muslimové

Kristus neřiká budte prumerni "slusní" lide, říká "budte dokonalí jako je dokonalý váš Otec v nebesích". Chtít po nás neustalé dobro je jeho standard viz autoruv vers Filipským 4,8: "Konečně, bratří, přemýšlejte o všem, co je pravdivé,

čestné, spravedlivé, čisté, cokoli je hodné lásky, co má dobrou pověst,

co se považuje za ctnost a co sklízí pochvalu."

Nemůžu se vrátit v čase a udělat to jinak. Ano, můžu se omluvit, udělat někomu radost, ale to bych měl dělat a snažim se stejně, nemůžu k tomu nic přidat.

J. Fleiszner 16.6.2014 13:52

Re: Nejen muslimové

Pane Prostějovský, píšete tu o Ježíši Kristu z knížky. Tedy o nějaké literární postavě. Reálnej Ježíš (pokud byl) byl jen nějaký "prorok" lokálního významu. Ten o kterém píšete, je Ježíš, kterého stvořili až následující generace. Zapátrejte po době, která uběhla od zabití Ježíše po napsání evangelií. Čím jsou evangelia mladší, tím víc je Ježíš božštější. Nebudu to dál rozvíjet. Je to na dlouho. Doporučuji knihu "Evoluce boha". Nevím, ale jestli Vám vaše víra dovolí tu knihu číst.

J. Prostějovský 16.6.2014 14:23

Re: Nejen muslimové

Staří evangelii? Zalezi na zdroji, střízlivý odhad 20-50let po jeho smrti. Následující generace? Myslíte dva z nich sepsané učedníky Matoušem a Janem, kteří byli s Ježíšem 24/7 po dobu tří let? Evangelia mají jiné důrazy, protože každé bylo napsáno pro jinou skupinu čtenářů - křestané z Zidů, krestane z pohanu apod. Dekuji za knihu, ale obávám se, že se bude jednat o podobně nekriticky kritické knihy typu Jesus seminar. Já zase doporučuji 770-stránkovou knihu Úvod do NZ od D.A. Carsona.

M. Hanko 16.6.2014 14:46

Re: Nejen muslimové

Ze slovního spojení "teorie o nevzkříšení" jsem se právě málem pomočil smíchy.

J. Prostějovský 16.6.2014 14:58

Re: Nejen muslimové

SuzOstravy,procserozepisovat.

M. Hanko 16.6.2014 20:45

Re: Nejen muslimové

Šlo samozřejmě o zkratkovité vyjádření. Obecně vzato lze za teorii považovat cokoliv, včetně uznávaných a etablovaných vědeckých teorií s impozantní prediktivní schopností (teorie relativity, kvantová teorie, evoluční teorie).

Ovšem v běžné řeči se pod "teorií" míní cosi nepříliš dobře prokázaného. Vyjádření, nad kterým jsem se poněkud expresivně pozastavil, naznačovalo, že náš výchozí postoj by snad měl být a je, že Ježíš BYL vzkříšen, AČKOLIV existují "teorie" o tom, že vzkříšen nebyl. Toto podprahové sdělení mi přišlo velmi legrační, poněvadž z prostého pozorování reality kolem sebe vidím, že lidé z mrtvých nevstávají, a proto považuji za naprosto přirozený výchozí postoj, že ani Ježíš z mrtvých nevstal, a dokazovat je třeba, že šlo o unikátní výjimku z tohoto pravidla. Nikoliv naopak.

J. Prostějovský 19.6.2014 14:40

Re: Nejen muslimové

....náš výchozí postoj by snad měl být a je, že Ježíš BYL vzkříšen, AČKOLIV existují "teorie" o tom, že vzkříšen nebyl....  ********    Ano, to je nas vychozi postoj (jadro krestanstvi - pokud nebyl jsme jako krestane v pytli a meli bychom to rozpustit), vsechny ostatni pokusy o prirozene vysvetleni selhaly. ********  Sir E. Clark,

soudce britského nejvyššího soudu: „Pro mě jsou důkazy n ezvratné. U

nejvyššího soudu jsem častokrát vynesl rozsudek na základě  mnohem méně

přesvědčivých důkazů, než jsou tyto. Jako právník přijímám důkazy

evangelií zcela bez výhrad coby svědectví pravdivých mužů o skutečnostech, které byli schopni doložit.“