18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Dělá Ladislav Jakl správnou věc?

„Každého půl roku vyleze Jakl a bojuje s Časem,“ píše v diskusi pod jeho článkem (Neexistuje žádný zimní čas ...) Jan M. A dobře dělá. Kdo? Ladislav Jakl samozřejmě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Bárta 1.4.2017 8:11

argumenty...

Pane Stejskale, hlavním argumentem odpůrců letního času při diskusi s příznivci letního času je "že si mají svůj den upravit podle svých potřeb". Na to příznivci obvykle odpovídají, že bohužel nemohou, protože zaměstnavatel, úřady, jízdní řády apod. No a argumentem odpůrců je pak ať se tedy příznivci přizpůsobí.

Vy tenhle způsob obracíte - říkáte že se odpůrci letního času mají přizpůsobit.

Obávám se, že v tomhle případě není možné najít shodu - ovšem vzhledem k tomu že existence letního čas je realita, měl by se asi přizpůsobit ten kdo chce stávající stav změnit, nemyslíte?

Osobně je mi existence nebo neexistence letního času poměrně fuk, mám to štěstí že mi za a) změny času nevadí, a b) mám možnost si pracovní dobu přizpůsobit (do učité míry - osobně bych nejraději pracoval cca od východu slunce bez ohledu na to kdy vychází, ale to bohužel můj zaměstnavatel a náplň práce vzhledem k zákazníkům neumožňuje)...

A. Alda 31.3.2017 13:36

Velmi dobře napsáno, pane.

Souhlasím s Vámi.

Letní čas je zvěrstvo.

Š. Hašek 31.3.2017 15:36

Re: Velmi dobře napsáno, pane.

Asi tak.

Nejsem drůbež, která žije/produkuje na povel času brusele.

Žiji na "povel" Slunce. Jen upozorňuji ostatní, že 40 let jsem vstával "na povel služby". Kdykoliv! Tak si aspoň chci teď chvilku užít toho "vesmírně konstantního času". Tedy času cca 50. poledníku. Zimní/letní časopásma jsem se v geografii neučil, dnes zastaralé.

A nejde to, bude se zas přisvětlovat, sakra, a "plnit plán".

Zkráceno.

J. Lepka 31.3.2017 15:40

Re: Velmi dobře napsáno, pane.

Žijete na povel Slunce, tedy jako drůbež.

Š. Hašek 31.3.2017 15:45

Re: Velmi dobře napsáno, pane.

Máte starosti s logickými závěry.

Žiji podle Slunce, tedy jako vše zde na Zemi. Vy ovšem podle nějaké ušmudlané vyhlášky, zamyslete se.

J. Lepka 31.3.2017 20:28

Re: Velmi dobře napsáno, pane.

Mýlíte se, jako ostatně často. Navíc máte zřejmě problémy s logickou posloupností : Kdo vstává se slepicemi?

Myslím, že jsem to již v této diskuzi naznačil, že patřím mezi jedince, kteří ať vstávají kdykoliv, probouzejí se v devět a je zcela irelevantní, zda středo nebo východoevropského času. Nad tím jsem se zamýšlel leda na počátku kariéry, leč poměrně brzo jsem pochopil, že u píchaček to nebude a "nějaká ušmudlaná vyhláška" s tím nemá co dělat.

V. Pavelka 2.4.2017 7:52

Re: Velmi dobře napsáno, pane.

Krlež,

J. Kavalír 31.3.2017 10:22

Někdy je i "letní čas" málo.

Spolupracujeme s malou strojírenskou firmou, kde se maká od šesti do dvou nehledě na to, jaký je zrovna čas. S jedinou výjimkou - když v létě nastanou vedra, posunují si začátek pracovní doby už na pátou a jdou domů také o hodinu dřív. Proč by se měli potit v přehřáté hale, když mohou strávit odpoledne někde u vody?

Š. Hašek 31.3.2017 15:41

Re: Někdy je i "letní čas" málo.

Není problém. Dohoda (v malém) možná, ale proč do toho "tahat celé světadíly"??

Můj dědek taky nešel koncem května s kosou do luk v deset, ale ve čtyři. Kvůli hicu. Ve 4:30 SEČ. Asi by dneska usek ́ Jourové hlavu. Kosu měl jak břitvu, to pak nedá práci.

J. Lepka 31.3.2017 9:43

Vážený pane Stejskale,

Vaše články čtu rád a Vaše argumentace u mne obvykle zabírá, ale žel, tady jste vedle, jak ta jedle. Stovky tisíc let se s časem nikdo nezabíral, naši předci prostě vstávali za kuropění a šli spát obvykle po soumraku. Až vcelku nedávno, s objevem svíčky a pak nejprve tukové, později petrolejové lampy ( protože u louče by se rychle udusili)se dá hovořit o prodloužení naší činné denní doby. Jistě, lze argumentovat důlní činností, ale i pro fárající horníky je nutná podpůrná činnost na povrchu a prakticky před vynálezem žárovky, bylo používání umělého světla ojedinělé a nebezpečné. Ergo, celý tento humbuk má kořeny staré cca desítky let spolu s masívním rozvojem elektrifikace a pásové výroby, jinak bychom, stejně jako prapředci posouvali denní dobu ne o hodinu na půl roku, ale denně a v rozpětí cca 4 hodin. Nemá smysl se dále rozepisovat kolikže profesí dnes se nějakým údajným biorytmem vůbec nezahazuje a nezdá se, že by jejich vykonavatelé byli perzekvováni. Ostatně, pokud nejste Vy a Vaši "spolutrpitelé" ochotni snášet diktát letního času, řešení je velmi snadné, nastavujte si v zimě budík o hodinu dřív a máte to doma, tedy příkladně v zimě v 5, v létě v 6.

A ještě přidá radu jak eliminovat roční kolísání denní doby. Stačí se přestěhovat na rovník!

Š. Hašek 31.3.2017 15:30

Re: Vážený pane Stejskale,

Vy argumentujete nejprve, že člověk byl historicky závislý na Slunci/světle v souladu s roční dobou. Vždy byly profese, kdy se na čas nehledělo (i za Karla IV byl ponocný).

V dobách novějších rostl i počet pracujících, kteří nepracovali podle Slunce, ale podle potřeby/aby si vydělali na chleba/přepravili cestujícího spacího vagonu. A potom najednou Slunce zavrhnete, jako vrchol nedokonalosti "pracovního nasazení". Pan Stejskal není vedle.

Mě jen zaráží, kolik občanů dnes a stále skáče na ten špek - když se jim vodpoledne přisvítí (přeštelujou hodinky), tak budou mít výsledky jak stachanovci. Že se jim zkracuje tedy i noc/odpočinek? Nevadí. Nic nedoženou, den natáhnout nejde, jen holt svítí na práci. Dojímá mě starost strany a vlády, abych měl dost světla! I invalidním důchodem se dnes někdo dokáže chlubit. Viz dále ta snaha přisvětlováním zvýšit produktivitu družstevních nosnic. Zkráceno. Nakonec je to jedno, bez štelovacích vyhlášek už nebude schopna samostatného života polovina populace.

Š. Hašek 31.3.2017 8:53

Nechme pana Jakla.

Nechme severní Afriku......

Já si moc dobře pamatuji, jak za Husáka svítili slepicím, aby měly delší den (na vajíčka), potom je za dva roky rozšrotovali do polévky Vitana.

Mluvím za sebe - abych toho "v životě více stihl", si nepotřebuji štelovat hodinky na povel vrchnosti.

Mě stačí k mému "plnění plánu" řádné světlo Slunce. Zkráceno, neoznačuji nikterak hanlivě spoluobčany, co potřebují toho víc stihnout, Slunce jim nic neříká. Spíš sledují ten ciferník. Každý jsme nějaký.

P. Remeš 31.3.2017 8:00

Nesmysl ... perverzí je elektrifikace!

Lidská přirozenost ohledně bdění (práce) a spánku nebyla narušena zavedením letního času, ale už dávno před sto lety masovou elektrifikací. Co je lidstvo lidstvem, kopíroval jeho cyklus práce a spánku časové proměny dne a noci, východu a západu slunce. Nikoho by nenapadlo, že je na tom něco divného. Že v létě se vstává do práce dřív a v zimě později (nástup do práce na panských statcích /robota/ byl po celý rok stanoven explicitně jako - východ slunce).

Co je lidstvo lidstvem, když byla tma, se spalo, když bylo světlo, se pracovalo. A je snad na tom něco divného??? Teprve elektrifikace a masové zavádění umělého osvětlení pervertovala tuto samozřejmou přirozenost. Lidé začali spát hluboko do dne a žít (pracovat) hluboko do noci. Dělat proto tragedii ze změny letního a zimního času, která jen malinko kopíruje PŘIROZENÝ rytmus spánku a bdění člověka, svědčí spíš o totální myšlenkové prázdnotě v hlavách mnohých lidí ... :o/

J. Sova 31.3.2017 8:09

Re: Nesmysl ... perverzí je elektrifikace!

Svítilo se i před tím, než byla zavedena elektrifikace.

P. Remeš 31.3.2017 8:12

Re: Nesmysl ... perverzí je elektrifikace!

Svíčkami ... to se na televizi fakt moc dívat nedá ;o)))

J. Sova 31.3.2017 8:52

Re: Nesmysl ... perverzí je elektrifikace!

Jak to souvisí s televizí?

"Co je lidstvo lidstvem, když byla tma, se spalo, když bylo světlo, se pracovalo."

To vůbec není pravda. Nepřetržité provozy byly už před stovkami let.

J. Lepka 31.3.2017 10:06

Re: Nesmysl ... perverzí je elektrifikace!

Kolik jich bylo? A i ty se řídily prioritně kostelním zvonem a hlasem ponocného, tedy většinou přesýpacími hodinami. Ty totiž byly dlouho přesnější než ty primitivní mechanické.

J. Sova 31.3.2017 10:39

Re: Nesmysl ... perverzí je elektrifikace!

Třeba mlýny, které byly na nestálé vodě. Pokud měly vodu, mlelo se nepřetržitě. U mletí se střídaly i větší děti. Přece nenechají tu drahocennou vodu bez užitku odtéct. A žádným zvonem nebo ponocným se neřídili.

J. Lepka 31.3.2017 15:39

Re: Nesmysl ... perverzí je elektrifikace!

Ne zcela vhodný příklad. Mlelo se, když byla potřeba mouka, ono se totiž zrní přechová snáze než mouka a dokonce nejlíp nevymlácené, k tomu obvykle sloužila ve stodole tzv. hambalka. V době, kdy bývá nejvíc vody, po jarním tání, nebýval o mletí největší zájem, navíc mletí obvykle vyžadovalo víc vody, než byl běžný průtok, proto se budovaly náhonové rybníky, pokud nebyl mlýn na větším vodním toku, kde stačil jez.

Váš postřeh by se mohl možná týkat drcení rud nebo výroby plsti, případně kovárenského hamru, ve všech případech je ovšem k obsluze nezbytné denní světlo, takže jsme zase na začátku.

P. Remeš 31.3.2017 10:15

Re: Nesmysl ... perverzí je elektrifikace!

Já myslím, že si zcela rozumíme ... btw nepřetržitým provozům může být změna letního a zimního času zcela volná ... ;o)))

P. Rudolf 31.3.2017 7:32

Je to velmi prosté

Někomu změna času vyhovuje, někomu ne. Jelikož se jedná čistě o dohodu na daném mezi lidmi, většina vítězí. Jakl je hlupák, toho nemá vůbec cenu komentovat. Ale každý má právo mrhat svým časem jak se mu zlíbí.

Z. Rychlý 31.3.2017 7:47

Re: Je to velmi prosté

Ty Rudlo, ty jsi fakt chytrý jak kolo u žebřiňáku.

Tak tohle je ukázka tvého způsobu argumentace, ty soudruhu jeden.

M. Vondráček 31.3.2017 12:37

Re: Je to velmi prosté

Vaše nechápavost je obdivuhodná. Zdá se , že i na vstávání potřebujete úřední příkaz. Což takhle neměnit čas a měnit pracovní dobu, tak jak se lidé domluví mezi sebou. Ale to by asi z hlediska státního úředníka byla moc velká anarchie ...

Ś. Svobodová 31.3.2017 12:42

Re: Je to velmi prosté

Můžete mi prosím sdělit, kdy a kde proběhlo referendum o změnách času? Měla jsem za to, že se jedná o nařízení direktivní.

J. Heincl 31.3.2017 7:18

Mě letní čas maximálně vyhovuje.

To už jsem napsal k článku pana Jakla a píšu to znova. Letní čas vyhovuje mnoha lidem, se kterými se stýkám, nebo jim alespoň nevadí. Osobně jsem letos neslyšel nikoho, kdo by si na letní čas stěžoval.

Z. Rychlý 31.3.2017 7:44

Re: Mě letní čas maximálně vyhovuje.

Na letní čas si nikdo nestěžuje. Stěžujeme si na zimní čas, který je zbytečný.

P. Remeš 31.3.2017 8:02

Re: Mě letní čas maximálně vyhovuje.

Důležitá je ona proměna kopírující změny východu a západu slunce. Kdyby se zavedl trvale letní čas, psychologicky by se to opět vrátilo k času "zimnímu" ...

Z. Rychlý 31.3.2017 9:17

Re: Mě letní čas maximálně vyhovuje.

Já jsem tím chtěl říct, aby byl po celý rok stejný čas, a je mi jedno, jak se bude nazývat.

J. Kavalír 31.3.2017 10:09

Re: Mě letní čas maximálně vyhovuje.

Někomu by v zimě jistě vyhovovalo, kdyby slunce vycházelo až mezi osmou a devátou, ale my, co musíme do práce, by sme z toho asi moc nadšení nebyli.

J. Lepka 31.3.2017 9:48

Re: Mě letní čas maximálně vyhovuje.

Já osobně jsem změnu kritizoval jen jednou, konkretně o podzimní návrat k středoevropskému času, hned první rok současné úpravy, tuším byl rok 1979 a já, při vojenské službě zrovna vyfasoval dozorčího a sloužil tak 25 hodin !!! Dodnes jsem tu nespravedlnost nevstřebal!