4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Dělá Ladislav Jakl správnou věc?

„Každého půl roku vyleze Jakl a bojuje s Časem,“ píše v diskusi pod jeho článkem (Neexistuje žádný zimní čas ...) Jan M. A dobře dělá. Kdo? Ladislav Jakl samozřejmě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Pavelka 2.4.2017 7:52

Re: Velmi dobře napsáno, pane.

Krlež,

P. Bárta 1.4.2017 8:11

argumenty...

Pane Stejskale, hlavním argumentem odpůrců letního času při diskusi s příznivci letního času je "že si mají svůj den upravit podle svých potřeb". Na to příznivci obvykle odpovídají, že bohužel nemohou, protože zaměstnavatel, úřady, jízdní řády apod. No a argumentem odpůrců je pak ať se tedy příznivci přizpůsobí.

Vy tenhle způsob obracíte - říkáte že se odpůrci letního času mají přizpůsobit.

Obávám se, že v tomhle případě není možné najít shodu - ovšem vzhledem k tomu že existence letního čas je realita, měl by se asi přizpůsobit ten kdo chce stávající stav změnit, nemyslíte?

Osobně je mi existence nebo neexistence letního času poměrně fuk, mám to štěstí že mi za a) změny času nevadí, a b) mám možnost si pracovní dobu přizpůsobit (do učité míry - osobně bych nejraději pracoval cca od východu slunce bez ohledu na to kdy vychází, ale to bohužel můj zaměstnavatel a náplň práce vzhledem k zákazníkům neumožňuje)...

A. Sedláčková 31.3.2017 21:05

Re: Nejsou žádní bojovníci za letní čas

Například recepce na MU Brno - dvanáctky 6 - 18 h., 18 - 6 h., v nepřetržitém provoze, tedy i o vánocích.

J. Lepka 31.3.2017 20:28

Re: Velmi dobře napsáno, pane.

Mýlíte se, jako ostatně často. Navíc máte zřejmě problémy s logickou posloupností : Kdo vstává se slepicemi?

Myslím, že jsem to již v této diskuzi naznačil, že patřím mezi jedince, kteří ať vstávají kdykoliv, probouzejí se v devět a je zcela irelevantní, zda středo nebo východoevropského času. Nad tím jsem se zamýšlel leda na počátku kariéry, leč poměrně brzo jsem pochopil, že u píchaček to nebude a "nějaká ušmudlaná vyhláška" s tím nemá co dělat.

J. Heincl 31.3.2017 18:55

Re: Mě letní čas maximálně vyhovuje.

Jistě máte právo na svůj názor. Každý jsme psychicky i fyzicky jiný a každý žijeme ve více či méně jiných podmínkách. Nejrozumnější by asi bylo vypsat ohledně letního času referendum a podle názoru většiny zanechat či zrušit letní čas. Pokud by byl zrušen, tak by mě to mrzelo, ale smířil bych se s tím a nenadával odpůrcům letního tak, jak to činí pan Jakl vůči jeho přívržencům.

Š. Hašek 31.3.2017 15:47

Re: proti jaké hlouposti hodláte bojovat?

Hezká a trefná poznámka!

Š. Hašek 31.3.2017 15:45

Re: Velmi dobře napsáno, pane.

Máte starosti s logickými závěry.

Žiji podle Slunce, tedy jako vše zde na Zemi. Vy ovšem podle nějaké ušmudlané vyhlášky, zamyslete se.

Š. Hašek 31.3.2017 15:41

Re: Někdy je i "letní čas" málo.

Není problém. Dohoda (v malém) možná, ale proč do toho "tahat celé světadíly"??

Můj dědek taky nešel koncem května s kosou do luk v deset, ale ve čtyři. Kvůli hicu. Ve 4:30 SEČ. Asi by dneska usek ́ Jourové hlavu. Kosu měl jak břitvu, to pak nedá práci.

J. Lepka 31.3.2017 15:40

Re: Velmi dobře napsáno, pane.

Žijete na povel Slunce, tedy jako drůbež.

J. Lepka 31.3.2017 15:39

Re: Nesmysl ... perverzí je elektrifikace!

Ne zcela vhodný příklad. Mlelo se, když byla potřeba mouka, ono se totiž zrní přechová snáze než mouka a dokonce nejlíp nevymlácené, k tomu obvykle sloužila ve stodole tzv. hambalka. V době, kdy bývá nejvíc vody, po jarním tání, nebýval o mletí největší zájem, navíc mletí obvykle vyžadovalo víc vody, než byl běžný průtok, proto se budovaly náhonové rybníky, pokud nebyl mlýn na větším vodním toku, kde stačil jez.

Váš postřeh by se mohl možná týkat drcení rud nebo výroby plsti, případně kovárenského hamru, ve všech případech je ovšem k obsluze nezbytné denní světlo, takže jsme zase na začátku.

Š. Hašek 31.3.2017 15:36

Re: Velmi dobře napsáno, pane.

Asi tak.

Nejsem drůbež, která žije/produkuje na povel času brusele.

Žiji na "povel" Slunce. Jen upozorňuji ostatní, že 40 let jsem vstával "na povel služby". Kdykoliv! Tak si aspoň chci teď chvilku užít toho "vesmírně konstantního času". Tedy času cca 50. poledníku. Zimní/letní časopásma jsem se v geografii neučil, dnes zastaralé.

A nejde to, bude se zas přisvětlovat, sakra, a "plnit plán".

Zkráceno.

Š. Hašek 31.3.2017 15:30

Re: Vážený pane Stejskale,

Vy argumentujete nejprve, že člověk byl historicky závislý na Slunci/světle v souladu s roční dobou. Vždy byly profese, kdy se na čas nehledělo (i za Karla IV byl ponocný).

V dobách novějších rostl i počet pracujících, kteří nepracovali podle Slunce, ale podle potřeby/aby si vydělali na chleba/přepravili cestujícího spacího vagonu. A potom najednou Slunce zavrhnete, jako vrchol nedokonalosti "pracovního nasazení". Pan Stejskal není vedle.

Mě jen zaráží, kolik občanů dnes a stále skáče na ten špek - když se jim vodpoledne přisvítí (přeštelujou hodinky), tak budou mít výsledky jak stachanovci. Že se jim zkracuje tedy i noc/odpočinek? Nevadí. Nic nedoženou, den natáhnout nejde, jen holt svítí na práci. Dojímá mě starost strany a vlády, abych měl dost světla! I invalidním důchodem se dnes někdo dokáže chlubit. Viz dále ta snaha přisvětlováním zvýšit produktivitu družstevních nosnic. Zkráceno. Nakonec je to jedno, bez štelovacích vyhlášek už nebude schopna samostatného života polovina populace.

O. Zuckerová 31.3.2017 14:28

Re: p. Remešvoi z 8.11: Jestli je organizace práce

taková, že se do konce října začíná vstávat a pracovat o hodinu dřív, tak je špatná. Nevím, proč tzv. letní čas trvá 7 měsíců až do Dušiček a ten přirozený 5 měsíců!! Jistě to souvisí s větší agresivitou "skřivánků" než jakou mají "sovy". Skřivánek prostě víc vříská.

A. Alda 31.3.2017 13:36

Velmi dobře napsáno, pane.

Souhlasím s Vámi.

Letní čas je zvěrstvo.

Ś. Svobodová 31.3.2017 12:52

Re: proti jaké hlouposti hodláte bojovat?

Hodiny jsou dohoda většiny lidí, střídání času nikoliv.

Ś. Svobodová 31.3.2017 12:50

Re: pane Moravo

Omyl. Nedomluvila se většina států, ale pouze představitelé těch států a to bez mandátu lidí, kterým měli sloužit. Jediné referendum, které se kdy ohledně střídání času konalo, proběhlo v r. 78 ve Švýcarsku a lidé se vyjádřili PROTI. Bylo ovšem ignorováno, protože "vedle už to tak měli" a švýcaři se museli přizpůsobit.

F. Svoboda 31.3.2017 12:46

Re: Mě letní čas maximálně vyhovuje.

Letní čas jsem vždy uvítal, neboť zejména koncem léta bylo dlouho vidět při práci na zahradě a sklizni úrody. Pokud někomu vadí změna času, tak bych se přimlouval, aby tzv. letní čas byl po celý rok !!!

Ś. Svobodová 31.3.2017 12:42

Re: Je to velmi prosté

Můžete mi prosím sdělit, kdy a kde proběhlo referendum o změnách času? Měla jsem za to, že se jedná o nařízení direktivní.

M. Vondráček 31.3.2017 12:37

Re: Je to velmi prosté

Vaše nechápavost je obdivuhodná. Zdá se , že i na vstávání potřebujete úřední příkaz. Což takhle neměnit čas a měnit pracovní dobu, tak jak se lidé domluví mezi sebou. Ale to by asi z hlediska státního úředníka byla moc velká anarchie ...

R. Dubravský 31.3.2017 11:12

Re: Mě letní čas maximálně vyhovuje.

Tak slyšíte teď. Já nesouhlasím. Moje situace se dosti podobá tomu nešťastníkovi z článku, který chodí do práce za tmy.

J. Sova 31.3.2017 10:39

Re: Nesmysl ... perverzí je elektrifikace!

Třeba mlýny, které byly na nestálé vodě. Pokud měly vodu, mlelo se nepřetržitě. U mletí se střídaly i větší děti. Přece nenechají tu drahocennou vodu bez užitku odtéct. A žádným zvonem nebo ponocným se neřídili.

J. Kavalír 31.3.2017 10:22

Někdy je i "letní čas" málo.

Spolupracujeme s malou strojírenskou firmou, kde se maká od šesti do dvou nehledě na to, jaký je zrovna čas. S jedinou výjimkou - když v létě nastanou vedra, posunují si začátek pracovní doby už na pátou a jdou domů také o hodinu dřív. Proč by se měli potit v přehřáté hale, když mohou strávit odpoledne někde u vody?

J. Lepka 31.3.2017 10:17

Re: Pěkně prosím,

Mnohokrát jsem četl, že právě části mozku zapojující se do analytické činnosti jsou schopny dávat plný výkon až několik hodin po probuzení, běžně se udává jako vhodný čas devět hodin. Já sám jsem před devátou schopen jen vegetovat, mozek běží na volnoběh a ověřil jsem si to i u kamaráda, za bolševika pracujícího ve výpočetním středisku s pracovní dobou od šesti. Do devíti sjížděli kontrolní výpočty a operace z minulého dne, měli ověřeno, že jinak je chybovost zbytečně vysoká. No a posun pracovní doby v devadesátých letech je sám o sobě též vypovídající.

P. Remeš 31.3.2017 10:15

Re: Nesmysl ... perverzí je elektrifikace!

Já myslím, že si zcela rozumíme ... btw nepřetržitým provozům může být změna letního a zimního času zcela volná ... ;o)))

M. Klas 31.3.2017 10:13

Re: Mě letní čas maximálně vyhovuje.

Já jsem měl naopak radost, že jsem si ZVS zkrátil o hodinu - v roce 1979. Ta jedna služba za to stála!

J. Kavalír 31.3.2017 10:09

Re: Mě letní čas maximálně vyhovuje.

Někomu by v zimě jistě vyhovovalo, kdyby slunce vycházelo až mezi osmou a devátou, ale my, co musíme do práce, by sme z toho asi moc nadšení nebyli.

J. Lepka 31.3.2017 10:06

Re: Nesmysl ... perverzí je elektrifikace!

Kolik jich bylo? A i ty se řídily prioritně kostelním zvonem a hlasem ponocného, tedy většinou přesýpacími hodinami. Ty totiž byly dlouho přesnější než ty primitivní mechanické.

J. Lepka 31.3.2017 10:02

Re: Děkuji za tento článek,

Nechci vám kazit dojem z argumentační převahy, ale právě kvůli těm "diktátorům a komisařům" jste jednak musel dojíždět a jednak sedět v práci už v půl šesté (páté). Někdy roku 1980 jsem přestupoval v Benešově na předměstský vlak do Prahy, byly čtyři hodiny, tma jak v ranci, ale vlak natřískanej, že jsem měl problém se vůbec vtlačit. A za to žádné časové pásmo nemohlo, jen tupost komunistických spasitelů / a pravda i setrvačnost po nespavosti Franze Josefa./

J. Lepka 31.3.2017 9:51

Re: přesně tak, pane Hanko

Ještě pregnantněji to definoval J.Werich v jedné forbíně s M. Horníčkem: " Lidi si vymysleli čas, aby věděli od kdy do kdy a kolik za to!"

A ve světle této pravdy je diskuze o letním versus zimním čase zcela neplodná.

J. Lepka 31.3.2017 9:48

Re: Mě letní čas maximálně vyhovuje.

Já osobně jsem změnu kritizoval jen jednou, konkretně o podzimní návrat k středoevropskému času, hned první rok současné úpravy, tuším byl rok 1979 a já, při vojenské službě zrovna vyfasoval dozorčího a sloužil tak 25 hodin !!! Dodnes jsem tu nespravedlnost nevstřebal!