8.6.2024 | Svátek má Medard


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Dělá Ladislav Jakl správnou věc?

„Každého půl roku vyleze Jakl a bojuje s Časem,“ píše v diskusi pod jeho článkem (Neexistuje žádný zimní čas ...) Jan M. A dobře dělá. Kdo? Ladislav Jakl samozřejmě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Klas 31.3.2017 10:13

Re: Mě letní čas maximálně vyhovuje.

Já jsem měl naopak radost, že jsem si ZVS zkrátil o hodinu - v roce 1979. Ta jedna služba za to stála!

R. Dubravský 31.3.2017 11:12

Re: Mě letní čas maximálně vyhovuje.

Tak slyšíte teď. Já nesouhlasím. Moje situace se dosti podobá tomu nešťastníkovi z článku, který chodí do práce za tmy.

J. Heincl 31.3.2017 18:55

Re: Mě letní čas maximálně vyhovuje.

Jistě máte právo na svůj názor. Každý jsme psychicky i fyzicky jiný a každý žijeme ve více či méně jiných podmínkách. Nejrozumnější by asi bylo vypsat ohledně letního času referendum a podle názoru většiny zanechat či zrušit letní čas. Pokud by byl zrušen, tak by mě to mrzelo, ale smířil bych se s tím a nenadával odpůrcům letního tak, jak to činí pan Jakl vůči jeho přívržencům.

F. Svoboda 31.3.2017 12:46

Re: Mě letní čas maximálně vyhovuje.

Letní čas jsem vždy uvítal, neboť zejména koncem léta bylo dlouho vidět při práci na zahradě a sklizni úrody. Pokud někomu vadí změna času, tak bych se přimlouval, aby tzv. letní čas byl po celý rok !!!

M. Hanko 31.3.2017 7:03

realita a konstrukt

V přírodě se střídají roční období, střídají se dny a noci. Nastávají astronomické události - Slunce vychází, zapadá, prochází nejvyšším bodem své dráhy (je astronomické poledne), atd. NESTŘÍDAJÍ se ale žádné hodiny ani minuty. Počítání času v hodinách, minutách a sekundách je ryze lidský konstrukt. Neodráží žádnou fyzikální či přírodní realitu. Je ryze naší domluvou, jestli stanovíme začátek dne na půlnoc, na ráno, nebo třeba na večer, jak to měli např. staří Izraelci, a nebo na libovolně jinak definovaný okamžik. Je ryze naší domluvou, na kolik menších intervalů budeme časový interval jednoho dne dělit (v našem případě na 24), a se kterými astronomickými událostmi by se měla která hodina krýt (v našem případě se PŘIBLIŽNĚ kryje 12 hodina s astronomickým polednem - v závislosti na naší přesné zeměpisné poloze a ročním období až s odchylkou mnoha desítek minut).

Protože toto všechno je pouze a jen náš úzus, není narušováním žádného přirozeného řádu, když se domluvíme, že budeme počítat čas trochu jinak.

Pan Jakl i pan Stejskal jsou v této zásadní věci zcela mimo, a s těmito chybnými základy padá i celá jejich další argumentace.

R. Morava 31.3.2017 7:17

Re: realita a konstrukt

Četl jste to vůbec? Pan Stejskal na příkladu Egypta ukazuje hlavně jak je hloupé to pořád měnit. Ano je to dohoda, ale dohoda má fungovat tak, že to prostě zůstane a nebude se do toho co půl roku (u větších magorů co ramadán) vrtat TEČKA

M. Šejna 31.3.2017 7:24

pane Moravo

letní čas je taky dohoda, na které se většina civilizovaných států domluvila, TEČKA.

Časová pásma jsou také dohoda, TEČKA.

Z. Rychlý 31.3.2017 7:53

Re: pane Moravo

Některé dohody se časem ukážou jako hloupé. Proč u hlouposti zůstávat? Jaký racionální argument je pro posouvání časových pásem po půl roce, které přináší i dost problémů nejen organizačních? Kdysi existoval důvod energetický, který byl už tehdy sporný a nyní je již docela mimo mísu.

Ś. Svobodová 31.3.2017 12:50

Re: pane Moravo

Omyl. Nedomluvila se většina států, ale pouze představitelé těch států a to bez mandátu lidí, kterým měli sloužit. Jediné referendum, které se kdy ohledně střídání času konalo, proběhlo v r. 78 ve Švýcarsku a lidé se vyjádřili PROTI. Bylo ovšem ignorováno, protože "vedle už to tak měli" a švýcaři se museli přizpůsobit.

M. Šejna 31.3.2017 7:22

přesně tak, pane Hanko

Hodiny a minuty vymyslelo lidstvo a je tedy na lidstvu, jak si s těmito časovými mírami naloží. Přírodě jsou nějaké hodiny ukradené a jak správně upozorňujete, ani to pravé poledne nebývá ve 12 hodin, protože den bývá málokdy dlouhý 24 hodin. Někdy je kratší, jindy delší. Pravě poledně se předbíhá nebo zaostává během roku za tím lidstvem domluveným až o 16 minut.

J. Lepka 31.3.2017 9:51

Re: přesně tak, pane Hanko

Ještě pregnantněji to definoval J.Werich v jedné forbíně s M. Horníčkem: " Lidi si vymysleli čas, aby věděli od kdy do kdy a kolik za to!"

A ve světle této pravdy je diskuze o letním versus zimním čase zcela neplodná.

M. Marek 31.3.2017 8:38

Re: realita a konstrukt

Je to jistě úzus. Ale je zhovadilé ten úzus měnit dvakrát ročně. Nestačilo by třeba jednou za deset let?

V. Dosoudil 31.3.2017 6:37

Děkuji za tento článek,

proti hlouposti se bojovat vytrvale má a svévolné posuny času hloupostí jsou. Proto rovněž oceňuji pravidelnou iniciativu p. Jakla a dalších. Argument se vstáváním ve 3 h přirozeného pásmového času patří k nejsilnějším. Taky jsem po celý život kvůli dojíždění seděl v práci už od půl šesté (tedy od půl páté). A ve 22 h se z venku ještě ozývá křik dětí, které "si chtějí užít dne". Rád bych se dožil chvíle, kdy tato nesmyslná hra diktátorů a komisařů "poručíme větru, dešti, času" alespoň u nás skončí.

M. Šejna 31.3.2017 7:33

proti jaké hlouposti hodláte bojovat?

Proti hodinám a časovým pásmům? Vždyť hodiny jsou jen dohoda lidí, jak si navzájem organizovat denní běh žívota. Stejně tak časová pásma. Za co tedy chcete bojovat? Snad ne za pravý sluneční čas? To byste dopadl. Skutečná délka dne od pravého poledne do pravého poledné následujícího dne bývá titiž jen málokdy dlouhá 24 hodin.

Ś. Svobodová 31.3.2017 12:52

Re: proti jaké hlouposti hodláte bojovat?

Hodiny jsou dohoda většiny lidí, střídání času nikoliv.

Š. Hašek 31.3.2017 15:47

Re: proti jaké hlouposti hodláte bojovat?

Hezká a trefná poznámka!

P. Remeš 31.3.2017 8:11

Re: Děkuji za tento článek,

Argument se vstáváním ve 3 hodiny vůbec nesouvisí se střídáním letního a zimního času. Je to argument mířící na organizaci práce, nikoliv na proměny času v tom smyslu, že v létě lidstvo stamiliony let vstávalo dřív a v zimě později.

Stačí se začíst do dokumentů popisujících pracovní situaci před nástupem elektrifikace: Vždycky se v létě vstávalo do práce dřív než v zimě. A to dokonce o mnoho hodin dříve, zhruba o tři hodiny. Víte, kdy začala staroměstská poprava sedmadvaceti českých pánů v roce 1621? V pět hodin ráno. Nikoliv v osm a už vůbec ne v deset ... bylo totiž 21. června

;o))

O. Zuckerová 31.3.2017 14:28

Re: p. Remešvoi z 8.11: Jestli je organizace práce

taková, že se do konce října začíná vstávat a pracovat o hodinu dřív, tak je špatná. Nevím, proč tzv. letní čas trvá 7 měsíců až do Dušiček a ten přirozený 5 měsíců!! Jistě to souvisí s větší agresivitou "skřivánků" než jakou mají "sovy". Skřivánek prostě víc vříská.

J. Lepka 31.3.2017 10:02

Re: Děkuji za tento článek,

Nechci vám kazit dojem z argumentační převahy, ale právě kvůli těm "diktátorům a komisařům" jste jednak musel dojíždět a jednak sedět v práci už v půl šesté (páté). Někdy roku 1980 jsem přestupoval v Benešově na předměstský vlak do Prahy, byly čtyři hodiny, tma jak v ranci, ale vlak natřískanej, že jsem měl problém se vůbec vtlačit. A za to žádné časové pásmo nemohlo, jen tupost komunistických spasitelů / a pravda i setrvačnost po nespavosti Franze Josefa./

P. Boublíková 31.3.2017 5:39

Nejsou žádní bojovníci za letní čas

neboť je zaveden; jsou jen remcalové proti letnímu času.

Kde se prosimvás pracuje od 6.00? V nepřetržitých nebo dvousměnných provozech, anebo tam, kde je nepravidelná pracovní doba (např. 14 hodin v kuse a pak 2 dny volno).

Myslíte si, že by těm, kteří pracují na střídavé směny bez ohledu na to, zda je den či noc, pátek nebo svátek, nějak pomohlo zrušení letního času? Vždyť tito lidé si museli zvyknout na opakující se na až dvanáctihodinový posun času.

No a když nevím kudy kam, vzpomenu si na Hitlera - není vám trapně?

P. Boublíková 31.3.2017 5:51

Re: Nejsou žádní bojovníci za letní čas

Na jednu profesi, kde se pracuje od 6 do 14 a nikdy jinak jsem si vzpomněla - listonoši a doručovatelé tisku. A další?

A. Sedláčková 31.3.2017 21:05

Re: Nejsou žádní bojovníci za letní čas

Například recepce na MU Brno - dvanáctky 6 - 18 h., 18 - 6 h., v nepřetržitém provoze, tedy i o vánocích.

M. Hanko 31.3.2017 5:52

Re: Nejsou žádní bojovníci za letní čas

Pěkně prosím, já jsem například ve státních službách (analytik v jisté velké státní organizaci) a sedím v práci už teď. V 5:50. Žádný směnný provoz, zcela pravidelná pracovní doba, prostě v zásadě úředník - a sedím tu už před šestou. Takže sorry jako ;)

P. Boublíková 31.3.2017 6:28

Re: Nejsou žádní bojovníci za letní čas

Přijmete moji soustrast :-)

Netvrdím, že takto jak za císařpána nepracuje nikdo - ale moc takových pozic myslím není. Jaký to má smysl? Chápu zatím jen u roznášení novin.

J. Skála 31.3.2017 6:30

Pěkně prosím,

co tam teď v té státní instituci analyzujete?

M. Hanko 31.3.2017 6:42

Re: Pěkně prosím,

Mám tu s dovolením hned několik projektů, každý na pár dní práce - a je jedno v kterou denní dobu na nich pracuji. Takže klidně ráno před šestou - proč ne?

Zajímalo by mě, jak si práce takového analytika představujete: podle vás snad reaguji ad-hoc na konkrétní okamžité požadavky lidí, a když v brzkou ranní dobu žádné takové nejsou, tak mohu jen sedět a houpat nohama? :)

P. Remeš 31.3.2017 8:21

Re: Pěkně prosím,

Že pracujete od 6 hodin ráno, je pouhá záležitost organizace práce. Pokud Vám to vadí, vaše odbory by si měly stěžovat u zaměstnavatele. Se střídáním letního a zim,ního času to nemá co dělat ...

M. Hanko 31.3.2017 8:27

Re: Pěkně prosím,

Ne, já pracuji před šestou zcela dobrovolně, nikdo mě k tomu nenutí. To byla reakce na větu, že před šestou téměř nikdo nepracuje - tak jsem se ozval, že já ano. NEBYL to argument pro nebo proti letnímu času.

Proti námitkám pana Jakla a Stejskala jsem argumentoval výše. Jejich argumenty jsou zásadně chybné ve svém předpokladu, že zimní čas je přirozený, zatímco letní ne. Ve skutečnosti jsou OBA umělé, OBA jsou naším lidským konstruktem. Pouze jeden z nich byl zaveden později, zatímco druhý má delší tradici.

J. Lepka 31.3.2017 10:17

Re: Pěkně prosím,

Mnohokrát jsem četl, že právě části mozku zapojující se do analytické činnosti jsou schopny dávat plný výkon až několik hodin po probuzení, běžně se udává jako vhodný čas devět hodin. Já sám jsem před devátou schopen jen vegetovat, mozek běží na volnoběh a ověřil jsem si to i u kamaráda, za bolševika pracujícího ve výpočetním středisku s pracovní dobou od šesti. Do devíti sjížděli kontrolní výpočty a operace z minulého dne, měli ověřeno, že jinak je chybovost zbytečně vysoká. No a posun pracovní doby v devadesátých letech je sám o sobě též vypovídající.