18.6.2024 | Svátek má Milan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Liberta 30.7.2007 21:39

Moudrý dav

Na vašem příspěvku mně zaujaly dvě věci, jejichž společným jmenovatelem je "chytrý dav". Uvádíte zajímavé statistické údaje, které nasvědčují tomu, že i úloha typu "správného rozhodování davu" je ze stejného soudku jako řada příkladů složitých (vysoce) nelineárních systémů v přírodě, ekonomii nebo sociologii (burza, počasí,EEG či EKG...). Pro ně je charakteristické, že jejich chování je tím "zdravější"¨, čím jsou chaotičtější (ve smyslu deterministického chaosu). Takové systémy jsou robustní a odolné, ale z hlediska řiditelnosti nepředvídatelné (nepredikovatelné). :-/Zkuste si tento poznatek promítnout do tohoto problému a vyjde vám, že jakmile začnete dav zpracovávat propagandou a ovlivňovat (=řídit), narušíte naturalitu systému a rozhodování už nebude "správné".Rv - Druhý aspekt je politický: pokud dojdeme k názoru, že "chytrý dav" je ten pravý, kdo umí správně rozhodnout, a že politici (moudří) jsou tu od toho, aby dav k tomu podněcovali, můžeme zabalit celou parlamentní demokracii a dav si může vládnout sám. To je přitažené za vlasy, že...;-P - Každopádně s vámi souhlasím v tom, že nemoudrý soubor nereprezentativních rozhodovatelů (=parlament) je statisticky ten nejhořší způsob, jak rozhodovat věci globálně sporné. To už je lepší opřít se o malou skupinu skutečných nevolených odborníků, jimž dav deleguje v dané záležitosti svá práva.

Cruton 30.7.2007 7:19

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obávám se, že autorem uváděné příklady

No, čtenáři si sami udělají závěr o tom, kdo v této diskusi uváděl argumenty a kdo jen blábolil. Že je uváděná zpráva neúplná jste však neprokázal a údaje v ní uvedené se Vám nepodařilo zpochybnit.

Cruton 30.7.2007 7:10

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Kde tedy agituji pro komunismus?

Cruton 30.7.2007 7:05

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Psí povinností každého civilizovaného okupanta je zajistit na okupovaném území základní pořádek. V opačném případě se jedná o barbarského nájezdníka. USA nebyly a nejsou schopny tento základní pořádek na území Iráku zajistit.

Režim Saddáma Husajna neobhajuji - určitě bych tam nechtěl žít. Nemohu se však s Vámi shodnout v pozitivním hodnocení rozvrácení Iránu. USA měly řádné fungování Iráku zajistit. 2 milióny uprchlíků, statisíce mrtvých, život v neustálém strachu před teroristickým útoky a beznaděj - na tom skutečně nevidím nic pozitivního.

hudry 30.7.2007 6:55

O konečném řešení rozhodnou Američané

Dovolíte-li, malá korekce vaší jinak bohužel zcela přesné analýzy:

O konečném řešení nerozhodnou Američané,

o konečném řešení již Američané dávno(!!!) rozhodli, a my se tu hádáme jako naivní pitomečkové ...

Radar tu bude! Šmytec!

Tomáš Jasný 30.7.2007 3:23

O radaru nerozhodne ani české referendum ani český parlament.

Ti všichni diskutující a hádající se a vzájemně si nadávající Češi o americkém radaru v ČR se namáhají naprosto zbytečně. O konečném řešení rozhodnou Američané, a pouze Američané. V této věci nebude žádné lidové referendum nebo hlasování v Českém parlamentu.   Pokud americká vláda určí, že na protiraketovou ochranu USA je nezbytně nutné, aby radarová stanice (spolu s ostatními podpůrnými a speciálními jednotkami amerických strategických vojsk) byla umístěná v Čechách, stane se tak po tajných domluvách s vymezeným počtem předem zpracovaných členů české vlády.  Nikdo jiný, ani „lid“ v referendu ani „zástupci lidu“ v parlamentě (a dokonce ani prezident) nedostane příležitost se k tomu formálně vyjádřit.  Američané už nikdy neudělají chybu jako před iráckou invazí, kdy marně čekali, až jim turecký parlament odhlasuje, že povolí útok na Irák ze severu přes turecké území.  Invazní plány se po tureckém odmítnutí musely přepracovat a desítky tisíce vojáků, se statisíci tun výzbroje a vojenského materiálu museli být převezeny přes Suezský průplav na jižní hranici Iráku.  To byla pro Američany velice drahá lekce, která možná začala řetěz pozdějších neúspěchů v irácké operaci a která se nesmí opakovat, pokud si Spojené státy chtějí po debaklu v Iráku udržet svoji velmocenskou reputaci.  Protiraketové základny jsou jedním ze současných, nejviditelnějších instrumentů této reputace bez ohledu na to, zda nějaké rakety, proti kterým jsou údajně namířeny, existují či nikoliv.  Finance na přípravu výstavby radaru v Brdech byly již schváleny americkým kongresem a americká firma Boeing hned začala plně, a ve svém stylu velmi efektivně, pracovat na plánovacích etapách výstavby.  Jenom Evropané hodně naivní s přemírou politického optimismu či s pocitem své osobní důležitosti mohou očekávat, že Američané budou za této situace brát na jejich názory zvláštní ohled.           

mlec 30.7.2007 0:14

Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

pro blbý ještě jednou: Hlavně aby vám nescházely základní informace pro ty vaše komunistický agitky, kterými nás tu oblažujete. Třeba ta o rezoluci RB OSN č. 1441 z 8. listopadu 2002

čtete tu nněco o obhajobě ?

pavel 99 29.7.2007 23:19

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obávám se, že autorem uváděné příklady

to je vážně skvělé. Takže celou dobu tady prezentujete bláboly na základě EVIDENTNĚ neúplné zprávy a když je ta neúplnost neudržitelná tak ČEKÁTE na doplnění. K tomu vážně není co dodat.

Atei 29.7.2007 23:11

Re: Referendum nebo nové volby

Prohlédl jsem si Vaše další  "perly"  a potvrdil jsem si názor, že  USA  je pro Vás  hrozbou právě proto, že  ohrožuje  totalitní režimy. K nim naopak Vy  velice tíhnete.   Bohužel  nebudete v ČR zcela   netypický vzorek populace.  Možná si tento národ opravdu  nezasloužíme  svobodu ale diktaturu. A ten Vámi obdivovaný pořádek. Ať se to občanům líbí nebo ne!

Atei 29.7.2007 23:03

Re: Nikdo racionálně neodůvodnil přítomnost radaru v ČR

Jestli máte pravdu s tou US expanzí do  Východní Evropy, tak  to  je  super.

Škoda, že tu nezůstali v roce  1945. Nemuseli jsme se plácat v těch  sra ...ách a žili bychonm si lépe než v Německu.

Díky za naději pane!!

Voodoolinek 29.7.2007 23:03

Re: neovlivněný dav - to je utopie

A co neovlivněný zastupitel?

Opravdu neznám jediný protiargument proti nadvládě davu, který by do puntíku  neplatil pro zastupitele nebo autokrata.

Včetně ony věčně omílané lacinější vlády.

pavel 99 29.7.2007 22:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

taktéž jsem se shodli na tom, že dle této Vaší definice bylo i nacistické Německo "fungujícím státem" - akorát se asi neshodneme v tom, že "rozvrácení" nacistického Německa (stejně jako Saddámova Iráku) je pozitivní.

Atei 29.7.2007 22:59

Re: Radar a novináři a

Plýtvavý sice kapitalismus je, ale   jinak  nechápu, že ještě  někdo nepostřehl, že  kapitalismus  je nejůspěšnější.

Dokonce i  Čínská komunistiká strana  to rozjela.

IFQ 29.7.2007 22:58

Pěkné

V zásadě souhlasím. Ale co se týče radaru, není problémem moudrost či nemoudrost davu, ale jeho vyčůranost

Atei 29.7.2007 22:56

neovlivněný dav - to je utopie

Stejně jako  mediální masáž přesvědčila dav , že  je třeba kupovat balenou vodu  místo  vody z vodovodu, lze očekávat, že i  v případě  radaru nebude   rozhodování  uvážlivé ale   zmanipulované.

Zatím si  počínají velice obratně  odpůrci. Také mají náskok, protože  dlouhodobě  je  vytvářena antiamerická nálada. Popravdě řečeno  samotní  Američané proto dělají mnoho.

Cruton 29.7.2007 22:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obávám se, že autorem uváděné příklady

Když je neúplná, tak čekám na doplnění - i s odkazy.

Standa 29.7.2007 22:42

Radar a novináři a

manipulace davem. Pokud lidé mají informace, rozhodnou se stejně dobře jako jiní odborníci. Pokud jsou jiní odborníci placeni za propagandu, tak se nerozhodnou doře , ale jen v souvislosti s prospěchem. Většinu z nich platíme ze svých daní. Radar je nadbytečný, protože statisíce lidí dělají svoji hlídací práce vcelku dobře. A plést kapitalismus  se socialismem je volovina.( " Mimochodem, právě to je jeden z důvodů, proč funguje kapitalismus - a selhává socialismus s plánovaným hospodářstvím." Neexistuje plýtvavější systém než kapitalismus. Kapitalismus jasně a přesně plánuje, jen ve stejnou dobu vrhne na trh nadbytečné množství stejných výrobků. Někteří i vědí co je to výprodej.)

Cruton 29.7.2007 22:36

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Fajn - ta definice totiž "sedí" na všechny fungující státy - třeba i na USA. Takže jsme se shodli na faktech, že Irák byl před okupací fungující stát a po vpádu USA je rozvrácený. Tak a teď se můžeme vrátit k původnímu tématu - jak z těchto faktů vyplývá, že adoruji Saddámův režim?

Cruton 29.7.2007 22:29

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Váš příspěvek nějakým způsobem zpochybňuje moje tvrzení, USA rozvrátila Irák?

pavel 99 29.7.2007 22:28

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

úplně stejná jako co jsem uvedl já. Nevím, co na tom nechápete.

pavel 99 29.7.2007 22:26

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obávám se, že autorem uváděné příklady

Chápete význam slovního spojení "neúplná zpráva"? Asi ne.

Cruton 29.7.2007 22:24

Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Můžete mi sdělit, kde obhajuji komunismus?

Cruton 29.7.2007 22:19

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Držte se tématu. To co jsem uvedl je pravda nebo není?

ps 29.7.2007 22:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Přesněji řečeno vláda tam vraždila, rozpoutávala války, rozeštvávala šíity a sunity-

Cruton 29.7.2007 22:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obávám se, že autorem uváděné příklady

Pro svá tvrzení jsem dodal věrohodný pramen - zprávu pro americký Kongres. Vy jste svá tvrzení zatím nedoložil žádným odkazem a jen hovoříte možnostech. Čekám proto na odkazy, ze kterých bude buď zřejmé, že zprávy pro americké kongresmeny jsou snůškou naivních fantazií nebo odkazy, ze kterých bude zřejmé, že Írán vyvíjí balistickou raketu dlouhého doletu.

mlec 29.7.2007 22:12

Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Hlavně aby vám nescházely základní informace pro ty vaše komunistický agitky, kterými nás tu oblažujete.

Třeba ta o rezoluci RB OSN č. 1441 z 8. listopadu 2002

pavel 99 29.7.2007 21:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

"...Irák před okupací byl fungující stát. Vláda tam vládla a občané ji

poslouchali. To zda se jim tam líbilo, či nelíbilo nehraje v této

souvislosti žádnou roli..." - takový popis do puntíku sedí i na nacistické Německo. Ostatně ti lumpové, kdo ho "rozvrátili" byli vlastně skoro ti samí.

Cruton 29.7.2007 21:51

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Referendum nebo nové volby

Jste prostoduchý demagog. Irák před okupací byl fungující stát. Vláda tam vládla a občané ji poslouchali. To zda se jim tam líbilo, či nelíbilo nehraje v této souvislosti žádnou roli. V současné době je však Irák rozvrácen - pokud by americká vojska nyní odešla, tak Irák jako stát nebude fungovat.

pavel 99 29.7.2007 21:39

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Obávám se, že autorem uváděné příklady

ad 1) rovněž Vám opakuji, že i Hitler vedl samé obranné války. Ostatně nejlepší obranou je útok, tudíž "útočná válka" vlastně neexistuje, ne?

ad 2) pokud některá zpráva (ať je od kohokoliv pro kohokoliv) neřeší EXISTUJÍCÍ skutečnosti (doufám, že čínské a indické nosiče považujete za existující a nemožnost USA ovlivňovat nakládání s těmito technologiemi rovněž), tak je podle obvyklých zvyklostí NEÚPLNÁ a rovněž tak jsou neúplné závěry v ní (a z ní) vyplývající. Nevím, co k tomu potřebujete za odkazy.

jinec 29.7.2007 21:36

Re: Za svůj život jsem volil pouze jednou a naposled.

Pokud víte, že do politiky jdou pouze ti, kteří umí h*.no a jsou líní jako prase, tak proč nadáváte na politiky. Nadávejte na sebe a všechny ostatní schopné, že ještě nepochopili, že správu věcí veřejných hold někdo dělat musí a pokud ti schopní budou sedět doma a jen nadávat, pak vědomě uvolňují místo v politice těm, kteří umí h*.no a jsou líní jako prase. A co se týče vůle voličů, tak jen namátkou: v roce 1992 si 90% Čechů nepřálo rozdělení republky a myslíte, že pokud by tomuto většinovému hlasu lidu vyšli politici vstříc byli bychom ny tom lépe? A co např. daně - nepochybuji, že si 99% občanů přeje, aby stát žádnou daň z jejich příjmů nevybíral a je to důvod ke zrušení daní? Jsou prostě chvíle, kdy politk nemůže podlehnout většinovému názoru a musí (ač mnohdy nerad) brát zřetel i na jiné okolnosti než pouze na vůli většiny. I to je součást demokracie - bohudík.