7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Chybějící přechodové rituály

V jednom ze svých předchozích článků jsem psal o poprasku, jaký na některých amerických vysokých školách vyvolal letáček se slovy „It is O. K. to be male“ (česky „Je v pořádku být mužem“).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 23.8.2019 11:01

Re: Dvě poznámky

Ano, v tomto s vámi souhlasím. Ono sice platí, že co mě nezabije, to mě posílí, ale také "všeho s mírou". ;-)

J. Zaorálek 23.8.2019 10:56

Ano, nebo třeba kniha Černý Bob a bílý Bob, nebo Plavba Jitřního poutníka od C.S. Lewise. :)

E. Derat 23.8.2019 10:51

Re: Dvě poznámky

No, nevím jestli k obraně vlasti nejsou potřeba muži, zda stačí chlapci. Někdy se až v boji z chlapců stávají muži. ZŠ, VŠ, Junák, vojna atd. je také o socializaci člověka, i když je to nepěkné slovo. Toho dnešní rodina není schopna, obzvláště když jsou rodiny neúplné. Já mám dodnes z vojny (80-82) dva přátelé, jeden je poměrně známý výtvarník, kterého chválil i A. Born, a druhý je pozdější senátor a ministr Džula Julínek, který byl rok naším útvarovým lékařem. A v řadě věcí ohledně zdravotnictví mi pomohl, když bylo nejhůř. Ale, jinak s vámi souhlasím, také preferuji co nejmenší zásahy státu do života člověka.

V. Církva 23.8.2019 10:49

Re: Zobrazování mužů jako pitomců

K tomu Hřebejkovi - zajímavý postřeh (nemyšlemo sarkasticky). Jeho filmy jsem měl celkem rád a tak mi jeho politické názory skoro překvapily. Ale máte pravdu že něco je i i v těch filmech. Muži a chlapci rapli, slaboši, trdla nebo až slizouni. Ženy a dcery silné a správňácké.

E. Derat 23.8.2019 10:32

Re: Dvě poznámky

To také, ale také třeba, že když maká ve výstrojáku tak vymění košily kuchaři za štangli salámu atd. V každém případě, jste nemohl nic od nikoho čekat, tedy jste se musel postarat sám o sebe.

J. Vintr 23.8.2019 10:14

Re: Dvě poznámky

Obávám se že v nedaleké budoucnosti Evropu možná čeká válčení v ulicích měst proti nepříteli, který se infiltroval do společnosti. Jedinou použitelnou taktikou budou ruční střelné zbraně v rukou lidí, kteří je umějí použít. Na to by čtvrt roku stačilo až až.

J. Kraus 23.8.2019 10:08

Vzpomínám

na knížku R.Kiplinga "Dva kapitáni". Patnáctiletý Harvey, těžce rozmazlený, sobecký a pohrdavý syn multimilionáře v Atlantiku spadne s paluby přepychového parníku a vyloví ho rybářský škuner. Nastává několikaměsíční období přerodu, s prací do umdlení a krvavými mozoly, a na konci knihy spatřujeme osobu jinou, veskrze sympatickou. Napsal to Kipling, proto na tomto škuneru jsou lidé přátelští a drsně vlídní, ale přes lodní pažení vidíme i škunery s posádkami vlastností nepříjemně odlišných. Taková knížka dětského čtenáře povznáší, na rozdíl od příliš filosofujícího Londonova Mořského vlka.

Kdysi otcové dbali, aspoň v mém okolí, aby se k dětem dostávalo to, co povznáší. "Není v tom nic povznášejícího", bývalo občas slyšet a týkalo se to třeba mayovek, ale nikoli verneovek. Kdyby tehdejší otec viděl dětský kanál současné státní televise, šel by tam na ně s železnou tyčí. Ano, někteří ještě pamatujeme opravdové muže, kteří zažili skutečný nedostatek a bídu, prošli nebezpečími a válkami, nakonec je dorazil komunista, a přesto byli hrdí a silní a pohled na ně vyvolával respekt a úctu. Ještě můj bývalý kolega (48 let) na takové vzpomíná, jak u nich na Proseku stačil jeden klidný a mrazivý pohled a kluci se klidili jinam.

Co s tím dnes. Obrátit setrvačnost vývoje během zbývající krátké doby? S Titanicem skončí ve vodě celá generace. Kolik z nich zachrání škuner Hereweare s drsným, ale lidským kapitánem Troopem, kolik se utopí, kolik skončí v područí darebáků, kolik vyloví otrokáři?

P. Kubáč 23.8.2019 9:49

V době kdy armáda měla v otázce vojenské služby

nakročeno správným směrem - byla povinná vojenská služba zrušena. Paradoxně se asi velitelům ulevilo, protože žold zůstal stejný, ale místo jankovitých civilistů jen kolegové profesionální vojáci. A na ministerstrvu a generáloním štábu - daleko větší klid na "odklánění" státních peněz.

Nicméně bych vojenskou službu zavedl zpátky. Možná ve stylu Roberta A. Heinleina a jeho Hvězdné pěchoty - chceš mít volební právo - ukaž, že si tuto výsadu zasloužíš....

R. Dubravský 23.8.2019 9:48

Re: Dvě poznámky

Obávám se, že jste to pořekadlo špatně pochopil. "Voják se stará, voják má" v praxi znamenalo "co voják potřebuje, to si ukradne".

M. Prokop 23.8.2019 9:48

Re: Dvě poznámky

Čtvrt roku by byla drahá sranda k ničemu. Dnešní válčení už je někde jinde. A peníze by chyběly na potřebné profíky.

J. Anděl 23.8.2019 9:46

Re: Dvě poznámky

Ano, je to smutné, naprosto souhlasím. Jen mám, jak píšu v druhém příspěvku, pochybnosti o míře zodpovědnosti státu. Tedy jako liberál, mohu-li si dovolit to tak formulovat.

O účelu obrany státu nepochybuji, tam je to naopak právě doména státu.

J. Anděl 23.8.2019 9:43

Re: Dvě poznámky

Upřesním: účel vojenské služby je naučit občana bojovat, bránit zem v případě napadení.

Efekt dělání z chlapce muže je vedlejší.

Pokud nechceme, aby stát občany vychovával, zbavoval nenávisti, dělal z něj slušného, tolerantního, korektního člověka, neměl by, podle mě, ani dělat muže z chlapců. Neměli bychom to, domnívám se, od něj požadovat a očekávat.

To je doména rodiny, kmene, komunity. Dnes se nepříliš šikovně (resp. blbě) říká občanské společnosti. Blbě proto, že se za tím opět skrývají instituce, jen jiné.

E. Derat 23.8.2019 9:43

Re: Dvě poznámky

Tak nejde jenom o to, ale vyškolit mladé muže k ovládání zbraně pokládám za správné. I za zvýšení jejich fyzické kondice, bohužel dnes řada rodičů toto podceňuje, obzvláště matky tzv. samoživitelky. A i ve školách by měl být na to být kladen daleko větší důraz, je tragické, že cca 50 % dnešních dětí neudělá kotoul, nevyšplhá se po provaze atd. O obezitě dětí, cukrovce druhého typu nemluvě.

J. Anděl 23.8.2019 9:31

Re: Dvě poznámky

Za iniciační rituály nemá být zodpovědný stát. Jinak jistě, že neuškodilo, ale koncept není podle mě dobrý.

E. Derat 23.8.2019 9:30

Re: Zobrazování mužů jako pitomců

No, ve starých akčních filmech, v nových už tomu tak skoro není, budeme mít i novou černou agentku 007.

E. Derat 23.8.2019 9:25

Re: Dvě poznámky

No, ke zmužnění asi ne, ale k určité samostatnosti ano. Já jsem si z vojny odnesl heslo, kterým se dodnes řídím "Voják se stará, voják má" a to platí i v civilu, nic od nikoho nečekat, ale starat se sám. To dnes řada mladých lidí neumí, čeká co jim předhodí stát apod. A pak jsem se tam naučil vycházet i s totálními blbci, Cikány atd., protože i je jsem tam potřeboval k přežití. I to se mi dnes ve stavebnictví hodí. Myslím si, že třeba čtvrt roku by nikomu neuškodilo.

P. Portwyn 23.8.2019 9:18

Zobrazování mužů jako pitomců

začalo už před příchodem feminismu, ale zrovna české komedie ze 70. a 80. let bych z toho nevinil. Dělají si srandu z kdekoho, ženy tam jsou zobrazovány laskavěji (protože autor ze staré školy je k ženám mírnější), ale taková Janžurová zahrála pěknou řádku sudokopytnic.

Ani si nemyslím, že to je nějaký politický tlak... Spíš pubertální vzpoura proti otci. Hned na začátku článku jsem si vzpomněl na populární Pelíšky. Pan režisér je dost typický případ zastydlé neschopnosti přijmout autoritu, a na filmu je to vidět - ženy vesměs normální, muži karikatury a Holubová v roli učitelky (autorita) taky.

Faktem ale je, že mužský kladný heterosexuální hrdina se vyskytne dneska snad jen v akčňáku.

M. Prokop 23.8.2019 9:11

Dvě poznámky

"Jenže snažte se liberální mainstream přesvědčit, že i bohatí lidé mohou být šlechetní!" - liberální mainstream neexistuje. Existuje mainstream, ale ten není liberální, poslední dobou spíše socialistický, se snahou o nádech do zelena. Liberálové ještě existují, ale je jich strašně málo a hlavně, NEJSOU to ti, kdo se za ně prohlašují. Liberál toho označení hodný fakt nechce řídit vše příkazy a zákazy.

Vojenská služba sice byl rituál, ale dle mých zkušeností k zmužnění nevedl, leda snad jen u jedinců, kteří se jí dokázali vzepřít.

A. Alda 23.8.2019 9:07

Feminisace společenského millieu

se projevuje spoustou drobností, které ve svém souhrnu vytvářejí upadající společnost (upadající zde jako ztráta schopnosti sebeobrany a seberozvoje).

Například přídavné jméno z podstatného jména kluk, je klukovský, avšak v televisi, časopisech, novinách (ba i ve školní čítance jsem to našel) se prosazuje zcela nesprávný tvar "klučičí" podle vzoru holčičí. Kde se to vzalo? No přece u matek bez manžela, který byl svou mluvou učil děti i mužskému slovníku. V základních školách jsou pedagogické sbory prakticky totálně feminisovány, což dříve bývalo jen ve školách mateřských. Sborovny středních škol se tomu začínají pomalu blížit. Obvodními praktickými lékaři pro děti i pro dospělé jsou dnes už také skoro jen ženy. I v justici ženy výrazně převažují nad muži. O různých úřadech ani nemluvě, od úřadů obecních až po ministerstva - všude je převaha žen. Ryze ženský pracovní kolektiv je dnes ve sféře bílých límečků běžný, ryze mužský se vůbec nevyskytuje. Jen u těžších dělnických profesí lze najít ryze mužský kolektiv.

Muži jsou vychováváni a formováni převážně ženami od útlého věku až po ranou dospělost. To se samozřejmě nemůže neprojevit. A také se to projevuje. I parta mužů třicátníků je dnes zženštilá!, byť by mezi sebou zrovna žádnou ženu neměli.

A. Alda 23.8.2019 8:52

Ano.

Kde zmizeli hrdinové původních německých mayovek?

K. Janyška 23.8.2019 8:48

Ano, jsou nedostatkovým zbožím.

Proto je úplně běžně nazýván hrdinou každý, kdo prdne silnějí, než ostatní.. Dzp.

J. Vintr 23.8.2019 8:38

Re: Držím palce při setkání otců

Je to krásně vidět na novém zpracování kultovních filmů o Vinnetouovi a Old Shatterhandovi. Chybělo tam jen udělat z těchto hrdinů homosexuální partnery.

E. Derat 23.8.2019 8:30

Re: Sociální politika tomu nahrává.

No, ona to dnes není výsada jenom specifického etnika, cca 50 % spratků se rodí mimo manželství, a díky skvělému sociálnímu systému jsou pak skoro všechny tyto matky tzv. samoživitelky.

F. Houžňák 23.8.2019 8:22

"Pastýřská zkušenost", zajímavý výraz,

na holích, na holích?

J. Anděl 23.8.2019 7:18

Re: Držím palce při setkání otců

A mimochodem postřehy pana Drápala k filmům skvělé.

J. Anděl 23.8.2019 7:15

Držím palce při setkání otců

Výborný článek. Nejen, ale i proto, že připomíná časy, kdy byl NP tématicky bohatší. Tedy než dorazili v plné síle uprchlíci, klimatická panika a kampaň metoo.

A přitom i v těchto třech tématech se zrcadlí míra zralosti mužů.

O chybějících přechodových rituálech (především pro muže, neboť nemenstruují) jsem slyšel poprvé už snad před 25ti lety. Nepíšu to, abych shazoval tenhle článek, že je opožděný, jen že to téma znám. Slyšel jsem ho od ženy a jakkoliv se mi její postřeh jevil přesný, její výstupy mě odrazovaly - teď to berte s rezervou jako vzpomínku na dojem hloupého a hodně nerozvážného mladíčka - připadalo mi, že prostě neví, co to znamená být muž.

Takže teď se mi líbí některé aktivity, které nezastírají některé naše vlastnosti, jako je hrubost, jednoduchost či agresivita, nýbrž je bez potlačování kultivují. V tom informačním maglajzu se najdou i takové. Je mi sympatický Elliott Hulse, kombinující v jistém (mně sympatickém) smyslu prototyp Barbara Connana a esoteriky.

Na závěr si neodpustím (s ohledem na to, že se považuji za věřícího, v jistém smyslu i sebe)kritiku. Jak to napsat jednoduše? Kromě řady dobrých věcí to bylo křesťanství, které začalo učit muže, že život je práce a odříkání bez radosti. (Mnohý obyčejný) chlap však potřebuje při své práci a sebeobětování cítit uspokojení, potěšení. A pak, mám dojem, potíralo náboženství v mužích křesťanech zdravou agresivitu (nešlo-li o bojovníky Boží). Potíralo, krotilo v kostelích, nikoliv kultivovalo. Píšu to proto, že jsem se na konci článku neubránil pochybnostem, jaké to setkání otců bude. Z respektu k autorovi však pochybnosti držím na uzdě. Zajímalo by mě víc. Přeci jen jde o aktivitu v domácím českém prostředí, to je samo o sobě (lokální) plus.

P. Dvořák 23.8.2019 7:01

Re: Sociální politika tomu nahrává.

Specifické etnikum se ani nenamáhá s takovými pitomostmi, jako je svatba a rozvod. Prostě BUM-BÁC! a spratek (resp. tři a víc) je na světě, babička nedlouho nato opatrovnicí.

Díky skvělému sociálnímu systému jsou už doslova profesionální opatrovnice z řad neetnických.

J. Pospíšil 23.8.2019 5:14

Sociální politika tomu nahrává.

Zejména když se do toho zapojí babičky. Rodiče se rozvedou, dítě je přiděleno matce, Už z toho plynou sociální výhody. Když se matka rozhodne, že na výchovu dítěte nestačí, hledá se náhradní řešení, Tu se prirozeně nabídne babička a stane se opatrovnicí a pěstounkou. To jde sociální podpory nejvíc. Sousedé vidí, že rozvedený muž tam bydlí, děti tam bydli, rozvedená natka tam bydlí. Babička to správcuje a pobírá ty sociální dávky.