27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Chybějící přechodové rituály

V jednom ze svých předchozích článků jsem psal o poprasku, jaký na některých amerických vysokých školách vyvolal letáček se slovy „It is O. K. to be male“ (česky „Je v pořádku být mužem“).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Mentzlová 24.8.2019 5:42

tématu otcovství

se věnoval také Emil Zola v románu Plodnost. Hlavní postavu je otec, který zplodil početnou rodinu. Zpočátku stále plodili děti, i když žili z ruky do huby, později zbohatli. Pro kontrast se ukazují manželé, kteří se rozhodli pro potrat, protože se jim zdálo, že by rodina neměla dost peněz.

Napadá mě, kdo z nich byl zodpovědný otec? Nakonec žádný smrtelný otec nemůže zaručit, že se jeho děti budou mít po celý život dobře. Asi každý se obává, že bude v nedostatku. Nezbývá než se spolehnout na vyšší moc.

J. Jurax 23.8.2019 21:31

Ovšem dlouhodobě bydlí v jednom bytě s otcem svých dětí. Mladý pán je ovšem pro forma hlášen u maminky. Samoživitelské výhody a dávky jsou pak příjemným benefitem.

J. Jurax 23.8.2019 21:25

Nikoliv.

Voják se stará, voják má rozhodně nebylo o tom, že šlohne co vidí, resp. co potřebuje.

Ale starající se voják měl třeba dvě vycházkové knížky, uměl zorganizovat průnik piva do kasáren v množství větším než malém s případným doručením až do basy, zvládl zašít se do služby dozorčího autoparku při chemických prověrkách a nechat se vyreklamovat náčelníkem pro týl z pořadového výcviku nebo pobíhání v atombordelu, aby si s ním zahrál šachy nebo napsat za dopoledne místo polního výcviku s kopáním zákopů za líného furťáka bez básnického střeva posudky na půlku roty jdoucí do civilu podle jednotného mustru na (skoro) vzorného vojáka výměnou za mimořádnou dovolenou ... :-)

M. Prokop 23.8.2019 21:04

Re: Rozvrácená společnost má rozvrácené rodiny - je tomu tak!

Omyl. Liberalismus SE nezneužívá, dokonce ho ani socani nezneužívají. Liberalismus prakticky lze pouze používat, ne zneužívat.

Zneužíván je jen název liberalismus a to pro obyčejný socialismus všemožných odstínů, hlavně rudý, zelený, oranžový, černý ...

Krejčíř byl zatčen i zde, ale utekl. Podezřele snadno, to jo.

J. Jurax 23.8.2019 20:59

Nesouhlas. Nebyla.

A dnešní válčení je někde jinde jak kdy a jak kde.

Za čtvrt roku dobrého výcviku se dá udělat bigoš polní vzduchem chlazený i z mamánka. Nebude umět ovládat tank ani PL rakety, ale pěchotní zbraně a taktiku boje družstva až čety. Ne všude jsou třeba supervycvičení profesionálové, kterých stejně nebude nikdy dost, protože jsou drazí.

F. Žůrek 23.8.2019 20:49

Re: Potomci mohou být odlišní od svých rodičů

Všichni lidé jsou od sebe rozlišní. A pokud se týká dětí, tak ty značně ovlivňuje ještě společnost, když začnou dospívat. Mnohdy mohou i zapomenout na svou výchovu v rodině. Často bohužel.

Někdo si myslí, že je chytřejší než ten druhý, ale to je také stránka sobectví, ve kterém se nachází ještě sebevědomá pýcha, která se dnes raději ani nerozlišuje.

Oceňuji Drápalův text.

J. Jurax 23.8.2019 20:48

No jo, asi byl fixovaný na maminku a žen se vskrytu duše obával ... :-)

J. Jurax 23.8.2019 20:46

Ano.

V duchu moderní doby jako černou feministickou lesbu. Savalas - kdyby ještě žil - jako hetero chlapák a ještě bílý by mohl hrát leda nějakého odpudivého sexistického padoucha.

F. Žůrek 23.8.2019 20:44

Rozvrácená společnost má rozvrácené rodiny - je tomu tak!

Mně se již liberalismus přejídá, neboť se často zneužívá pro sobecké zájmy špatných jedinců. Máme svobodu, ale obtížně odhalíte skryté hochštaplery, a nejhorší jsou hochštapleři v politice, které zajímají pouze peníze v jejich kapse. A domnívám se také, že po pádu komunismu se takových lidí vyrojilo dosti. Jako takový příklad - aspoň se domnívám - si uveďme Krejčíře, kterého dokázali zatknout až v JAR, nikoliv u nás, že ano.

Každé přirovnání kulhá, se říká, ale možná někdy ani mnoho ne.

P. Portwyn 23.8.2019 20:39

Re: Zobrazování mužů jako pitomců

Díky.

P. Portwyn 23.8.2019 20:38

Re: Zobrazování mužů jako pitomců

P. S. Doufám, že v rámci odstraňování genderových stereotypů budou taky Rudý Soňák, Xeňouš a Larry Croft ;o)

J. Jurax 23.8.2019 20:37

No, ona správně uchopená základní vojenská služba (ne ta ZVS za komančů) má něco do sebe.

Nicméně i za bolševika mladým mužům prospělo, když se museli starat sami o sebe v prostředí nepříliš přívětivém a případně mimo svou sociální bublinu.

P. Portwyn 23.8.2019 20:36

Re: Zobrazování mužů jako pitomců

Pravda. Mimochodem z TOHOHLE čouhá politický tlak a předpo...ost produkce jak sláma z bot.

J. Jurax 23.8.2019 20:31

Vcelku souhlas ... tedy až na tu u autora vcelku pochopitelnou ideu léčby křesťanstvím.

M. Pivoda 23.8.2019 20:20

Potomci mohou být odlišní od svých rodičů

Dan Drápal svým článkem přispěl i k objasnění záhady, proč děti mívají odlišný hodnotový systém od svých rodičů. Někdy dokonce diametrálně odlišný - a všichni zúčastnění jsou z toho pak "na větvi", po kom to dítě vlastně je!?

Děti se samozřejmě mohou narodit už geneticky odlišné (specifickou kombinací genů), ale také změnit své chování výchovou v odlišném prostředí, než ve kterém vyrůstali jejich rodiče. Toto téma ale rád přenechám jiným odborníkům.

V každém případě oceňuji Drápalův vstup.

J. Kanioková 23.8.2019 19:13

"S vojáky netančím...".,

tak k používání tohoto rčení nás nutili rodiče ! Byla to doba po WW2, a začaly se množit vdavky těhotných holek, což generace našich rodičů neznala.. a byli z toho zděšení..

J. Kanioková 23.8.2019 18:31

Velký souhlas s autorem, díky..

J. Kanioková 23.8.2019 18:30

:)))))))))

M. Prokop 23.8.2019 17:32

Re: Vzpomínám

"Stateční kapitáni", v originále "Captains Courageous".

O lodi sice všude píší jako o škuneru, ale podle textu knihy to škuner nebyl, pravděpodobně spíš sloop, šalupa.

Jinak celkem souhlas.

M. Prokop 23.8.2019 17:22

Re: Zbytečné mudrování, pánové.

Ve společnostech, ve kterých jsem se v době vojny pohyboval, jsem tyto fenomény nepozoroval. Buďto něco lokálního, nebo jsem se nepohyboval v těch správných společnostech.

J. Anděl 23.8.2019 15:56

Re: Zbytečné mudrování, pánové.

Vojenská služba v socialistickém pojetí neexistovala po staletí. Děvčata věděla, že chlapec před vojnou pak na dva roky zmizí.

Po staletí existovala jakási zkouška dospělosti, ovšem nesouvisela s absolvováním státní služby.

Vojna má praktický význam (diskutabilní, ale reálný a věcný), nicméně dospělost muže iniciuje spíš z nouze a falešnou, jako sociální podpora státu z nouze simuluje falešnou samostatnost svobodných matek.

J. Zaorálek 23.8.2019 15:31

Na to jsem se odmítl dívat.

J. Pokoutný 23.8.2019 15:30

Re: Zobrazování mužů jako pitomců

Dovede si někdo představit takového Kojaka 2.0?

I. Novák 23.8.2019 14:19

Zbytečné mudrování, pánové.

Pamětníci si jistě vzpomenou, na rozdíl "zájmu" děvčat o kluky před vojnou a po vojně. A dost paradoxní pak o ty na vojně, typicky vyjadřované větou: "S vojáky netančím...".

Podobné renomé měl, nejen mladý muž, ve společnosti, u spolupracovníků, při zájmu o zaměstnání a pod. Šťastní držitelé "modré knížky" sice byli pro svoji šikovnost oceňováni, společensky však ustrnuli v hodnocení "před vojnou" a ještě zbabělí. Tak rozlišoval chlapce a muže po staletí praktický život.

D. Polanský 23.8.2019 14:13

Jak to, jsou muži, co zvládnou

založit klidně i tři rodiny. Dvě je u úspěšných mužů dnes zcela běžné. Já moc vzor nejsem, založil jsem jenom jednu. A co takoví bohatí muslimové, ti mají super rodiny. 5, 6, i 7 manželek a dětí jako hnoje.

Z. Lapil 23.8.2019 11:53

Re: Dvě poznámky

Válčení je opravdu někde jinde, ale přeci jen je právě pro případ pouličních bojů užitečné nepodlehnout reflexu vyložit se z okna a sledovat tu zajímavou podívanou.

Spíš než vojna mi v té souvislosti chybí hry na vojáky.

Zaujalo mě: měl jsem nedávno v ruce knížku Dana Simmonse; americké fantasy a horory. K novému, snad i přepracovanému vydání po snad třiceti letech měl dlouhou předmluvu/esej až studii. Základní myšlenka: v 50. letech měly děti (v USA) akční rádius o poloměru nějakých 20 km - v podstatě kam školák dojede na kole, tam něco podnikne a vrátí se, jak krásně formulováno v Tomu Sawyerovi, "ještě tento týden". Od té doby se ten akční rádius smrsknul na sezení u počítače, protože i do školy je dítko vozeno autem.

Osobně jsem před několika málo lety způsobil celotáborový šok, když jsem se coby prostý účastník vydal do lesa na noční bojovku BEZ MOBILU. Ale taky dobrý - museli organizovat pátrací akci a tak. Nic vážného se nestalo, jen strašidlo se závěrečnými pokyny opustilo stanoviště v domnění, že už všichni prošli, takže jsem podnikal hvězdicové výpady ve snaze najít další fáborek; takový ovšem neexistoval.

J. Svoboda 23.8.2019 11:42

Vzory táhnou.

Zeman si cukrovku vyléčil sladkostma, prostatu má, jako panic a 40 cigaret denně po 27 roce života nevadí ničemu, prorože na rentgenu jeho plic se zdá doktorce být nekuřákem. Vzorová diabetická denní dávka je podle něj 40 cigaret, 3 dvojky vína a 100g alkoholu. Projevy delíria je viróza a softvérové kuličky, případně sloní paměť na článek vpravo dole není demence, ale inteligence.

No hlavně, že blbě to mají v americe :o)

Pěkný den.

R. Langer 23.8.2019 11:09

Re: Sociální politika tomu nahrává.

Ty ovšem takové prachy zdaleka nedostávají...

R. Langer 23.8.2019 11:07

Re: Držím palce při setkání otců

Ono je natočeno něco nového, nebo máte na mysli ten podivný francouzský (či čí) seriál?

R. Langer 23.8.2019 11:06

Re: Dvě poznámky

To si nemyslím. Co myslíte, že je potřeba se vlastně naučit?