2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Bída českého rusofilství

Iracionální rusofilství je od počátku obrození asi nejhlubší psychickou poruchou českého národního sebeuvědomění, která jej zraňuje, zrazuje a oslabuje až do dnešní doby. Je také hlavní příčinou české nesamozřejmosti a pocitu nezakotvenosti v západní Evropě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Boleslav 7.5.2014 14:10

Re: Obrana svobody a demokracie?

Nějak tak. Asi výsledek školení na nějaké bolševické Sorboně.

J. Friedlaender 7.5.2014 11:21

Jen poznámka

Skvělý článek, jen poznámka k rozdílnosti rusofilství a panslavismu. Subjektivně zřejmě ano, ale objektivně se shodují. To napsal Havlíček už v roce 1846, kdy psal o panslavismu jako o snaze Ruska posunout svou říši do hranic, jež se téměř přesně shodují s železnou oponou spuštěnou o 99 let později.

P. Fialek 7.5.2014 11:36

Re: Jen poznámka

takže ti proradní Rusi začali 2. sv. válku aby si rozšířili území.

J. Boleslav 7.5.2014 13:01

Re: Jen poznámka

Někdo snad něco takového tvrdí?

P. Khail 7.5.2014 13:07

Re: Jen poznámka

Trochu jste zapomněl na jejich dohodu s hitlerovským Německem o obsazení Polska.

R. Langer 7.5.2014 13:22

Re: Jen poznámka

Oni toho podobní jedinci zapomínají poměrně hodně, a hlavně hodně selektivně... ;-)

V. Kusý 7.5.2014 14:38

Re: Jen poznámka

Nezačali, protože Áda byl rychlejší. Ale snahu jim upřít nelze, tedy až to šlo, pak rozšiřovali ostošest.

J. Vavruška 7.5.2014 11:12

Agent CIA promluvil...

:-)

J. Kostelanský 7.5.2014 10:56

Autor rozmýšľa klasicky boľšvicky

Neodpustím si ešte jednu poznámku na adresu autora - klasické boľševické vnímanie reality: Kto nie je s nami, je proti nám. Kto nesúhlasí s postojom EUSA voči Rusku, je automaticky rusofil a náš nepriateľ. Pozná autor aj iné farby ako čiernu a bielu?

To je klasický príklad dejinného kyvadla. Ľudia podobní autorovi sa za boľševika cpali do moskovskej zadnice, teraz sa cpú do tej bruselskej. Na vytvorenie si vlastného názoru im už jaksi nezostáva mentálna kapacita.

Človek aspoň priemernej inteligencie si názor na svet okolo seba vytvára syntézou rôznych - často až protirečivých - názorov. Autor je typický produkt komunistického a ešte predtým rakúsko-uhorského školstva: prečítať si "správny" názor a potom ho papouškovať.

Paradoxne uvediem príklad z amerického školstva. Tam je za takýto prístup nedostatočná. Učiteľa nezaujíma papouškovanie žiaka, ale jeho VLASTNÝ názor. Nie je až tak podstatné, či je správny alebo nesprávny (nakoniec, kto je ten, kto má právo hovoriť, čo je správny a čo nesprávne), ale dôležité je, že názor názor žiak pochádza z jeho vlastnej hlavy (napr. je normálne, že 2 učitelia prezentujú žiakom decimovanie indiánskeho obyvateľstva úplne opačne). U autora bohužiaľ nič vlastného nevidím, len opakovanie oficiálnych kecov z Bruselu a Washingtonu...

V. Venc 7.5.2014 11:04

Re: Autor rozmýšľa klasicky boľšvicky

Ad Kostelanský

Souhlas, autor také nic jiného asi neumí. (".. len opakovanie oficiálnych kecov z Bruselu a Washingtonu...)"

M. Urban 7.5.2014 12:11

Re: Autor rozmýšľa klasicky boľšvicky

Opakováním komoušských keců se nic nevyřeší! Slováci nás zradili, když nám zabrali němci sudety a zatím jim to nikdo nepřípomíná. Zatím!

J. Mrázek 7.5.2014 13:23

Re: Autor rozmýšľa klasicky boľšvicky

Zatím se Slovensko způsobem řeznického psa odpojilo od svého už neživícího živitele a tudíž si své věci řeší samo. Poštvání lidí proti sobě je oblíbenou kratochvílí v Africe a tam nikde Rusko - na rozdíl od američanů- nepůsobilo a současné rozvrtání neslouží Rusku k ziskům v prodeji zbraní a v oddálení kolapsu, zatímco amíkům...? Nelíbí ? Smůla !

J. Holič 7.5.2014 12:40

Re: Autor rozmýšľa klasicky boľšvicky

Co v článku není pravda?

J. Boleslav 7.5.2014 12:56

Re: Autor rozmýšľa klasicky boľšvicky

Je to marný, je to marný, je to marný.

K. Luboš 7.5.2014 13:13

Netvrdil bych, že způsob myšlení p. Urbana je ...

...„ klasicky bolševicky“. Tento způsob myšlení je ve skutečnosti opravdu velmi starý, možná i indoevropský.  Četli jste někdy pohádky? Pokud ano, tak víte, že se tam převážně jedná o boj dobra se zlem. A třeba už současná holivůdská produkce? Zase typický boj dobra se zlem. Mezi dobrem a zlem je ostrá hranice: dobro je prostě dobro a zlo je zlo! Takže co udělal pan Urban? Spojil si Ukrajinu se silami dobra (Harry Poter) a Rusko se silami zla (lord Voldemort) a v tomto kontextu vykládá i realitu. Fakta. které se mu hodí, vyzdvihuje, no a ty nehodící se potlačuje. Ale pochopit, že se klidně mohou utkat i dvě síly zla – jako v Sýrii –, tak to je opravdu nad jeho možnosti. A úplně nad jeho možnosti je pochopit, že ten, kdo třeba řekne „Putin má pravdu“, nemusí být ještě rusofil.

J. Kostelanský 7.5.2014 10:42

Na adresu Nemecka by ste mohli napísať oveľa viac

Stačí jediný nemecký citát o Čechoch: "Smějíci se bestie".

Keď tak nadávate na Rusov, prečo nespomeniete, že nás Nemci napadli 2x - raz v roku 1938-39, resp. 1944 a potom v roku 1968? Prečo nespomeniete, že na rozdiel od Sovietskeho zväzu nás Nemci plánovali buď vysťahovať na Sibír alebo vypustiť komínom?

Prečo nespomeniete, že to boli Nemci, ktorí už od roku 1915 podporovali ruských boľševikov, aby oslabili spojencov Veľkú Britániu a Francúzsko? Prečo nespomeniete, že zverstvá na Ukrajincoch, ale najmä Rusoch nerobil Rus, ale Gruzínec? Pikantné na tom je, že sú to práve Gruzínci, ktorí sa teraz najviac cpú do NATO.

Uvediem jeden malý príklad, ako Džugašvili robil čistky - na Rusoch či Ukrajincoch. Pre Stalina-Džugašviliho museli byť vypracované plány počtu "nájdených" a "potrestaných" zradcov. Vyzeralo to asi tak, že pre ten a ten kraj 15000 do gulagu a 5000 popravených. Pre iných kraj zase 25000 uväznených a 10000 popravených. Stalin potom tieto plány upravoval. Preškrtol napr. 25000 a napísal 35000. A plány sa museli plniť. Známe sú prípady, kedy domovníci v moskovských panelákoch museli nahlásiť 3 rodiny - "zradcov", ktoré pôjdu do Gulagu. Ak tie 3 rodiny nenahlásil, do gulagu išiel domovník aj so svojou rodinou.

Ľudia ako autor majú stále komplex z roku 1968. A keďže si okupáciu neanalyzoval a stále sa drží jednoduchej poučky - okupoval nás Rus-komunista - tak sa toho komplexu nikdy nezbaví. U Rusov ako národu komunizmus nikdy nezakotvil - na rozdiel od našich končín. Keď išli ruskí vojaci do boja, tak sa hlavne modlili. Pomerne známy je aj fakt, že Stalin v záujme zvýšenia bojovej morálky počas vojny obnovil slobodu vyznania. (po skončení vojny zase šróby utiahol). Autor jednoducho nerozlišuje Rusov od fanatického Gruzínca-komunistu. Prečo potom rozlišuje súčasných Nemcov od nacistov spred 70 rokov? Prečo nedáva rovnítko medzi Merkelovú a Hitlera?

J. Podešva 7.5.2014 11:02

to je neskutečné !!!

Pane Kostelanský, předvádíte NESKUTEČNOU demagogii. Především jste nepostřehl (nebo nechtěl postřehnout) jakou změnou prošlo Německo po válce. Pokud to opravdu nechápete, tak nemá smysl vám nic vysvětlovat. V r. 1938/39 nás napadlo Hitlerovské Německo, ne současné Německo. (Pominu ochotu, se kterou tehdejší Československo rozbíjeli bratia Slováci. Protože to taky bylo jiné Slovensko.) V r. 1968 nás napadnul SSSR. Plus čtyři další satelity, naprosto poslušné Moskvy. Nebo snad chcete tvrdit, že by nás napadla tehdejší NDR, kdyby k tomu nedostala rozkaz z Moskvy ? Když Německo v r. 1915 podporovalo bolševiky, bylo to proto, aby oslabilo svého nepřítele - carské Rusko. Co se z bolševizmu vyvine, to v r. 1915 nikdo netušil, Lenina znalo jen pár zasvěcených a Stalina nikdo. Jaké národnosti byl Stalin je úplně jedno. Protože to, co dělal, nedělal jako Gruzínec, ale prostě jako diktátor. Komplex z r. 1968 ? No já to analyzuju tak, že KSČ si začala TAK TROCHU, opravdu jen trochu, dělat co chtěla, tak ji musel Brežněv zkrotit. A to byl r. 1968. Na závěr, zatímco Merkelová se určitě neučí u Hitlera, Putin určitě navazuje na Stalina, ať už byl jakékoliv národnosti. V Rusku právě vyšel zákon, podle kterého se nesmí používat vulgární slova a nesmí se kriticky popisovat účast SSSR ve 2. sv. válce. Co všechno bude v současném Rusku ještě zakázáno, ukáže čas.

J. Kostelanský 7.5.2014 12:24

Re: to je neskutečné !!!

Pán Podešva, asi ste ma nepochopili, ale príčinu nehľadajte u mňa. Ja netvrdím, že otázky, ktoré som uviedol, sú mojim názormi na Nemecko. Len som tých chcel ukázať, ako rozmýšľa pán, na ktorého článok reagujem. Pretože som na Nemecko použil rovnakú filozofiu ako ON použil na Rusko. Ak vám to nedošlo, tak mi to je ľúto.

Ja ABSOLÚTNE s vami súhlasím, že v r. 38/39 nás napadlo INÉ Nemecko ako to súčasné. Lenže vy akosi nechcete pochopiť, že aj súčasné Rusko je INÉ ako Sovietsky zväz v r. 1968 (mimochodom, ak by som chcel byť veľmi zlý, tak by som povedal, že súčasné Nemecko dosiahlo v ČR oveľa viac než v čo Hitler dúfal - ČR je tak naviazaná na nemeckú ekonomiku, že z ekonomického pohľadu je prakticky jednou z nemeckých spolkových krajín; navyše čo Nemecko povie, to Praha bez reptania akceptuje; zdôrazňujem berte to v podmieňovacom spôsobe).

Vtipné je konštatovanie, že Nemecko nevedelo, čo sa z komunizmu vykľuje. To je odpoveď na úrovni 5-ročného decka. Aj to povie, že síce hodilo po kamarátovi kameň, ale nevedelo, že mu môže rozbiť hlavu. To od dospelého človeka NEMOŽE byť žiadne ospravedlnenie. Teda že robím zlo, a keď sa to zlo zvrhne na rádovo väčšie zlo, tak dám od toho ruky preč. Vlastne, to je súčasná taktika EUSA: robia zlo s tým najlepším úmyslom, a keď sa to zvrhne na ešte väčšie zlo, tak povedia: "Ja nič, ja muzikant".

Ďalší komický citát: "Jaké národnosti byl Stalin je úplně jedno. Protože to, co dělal, nedělal jako Gruzínec, ale prostě jako diktátor.". U nás sa hovorí, že jedno je len koliečko na fúriku (kolečku). To akej národnosti bol Stalin, je setsakramentsky dôležité. Bol to Stalin, ktorý vybudoval diktatúru, aká dovtedy nemala vo svete a v histórii obdoby. A nevidieť v tom prvky kaukazskej kultúry môže asi iba slepý.

Keď spomínate toho Brežneva, tak ten bol paradoxne zase Ukrajinec z Ukrajiny. Nejako sa vám to celé rozpadá ako domček z kariet...

J. Podešva 7.5.2014 12:44

vidíme to každý úplně jinak

Současné Rusko není až tak odlišné od SSSR r. 1968. Putin je bývalý důstojník KGB a jeho způsob uvažování je tím daný. Rusko se vzdalo ideologie komunismu, protože už ji nepotřebuje. Ale nevzdalo se ideologie imperialismu. A svůj imperialismus realizuje tak, jako to jiné země dělaly v 19. století. Ovládáním a podrobováním si jiných zemí. Německo se změnilo v moderní, demokratickou zemi (mimochodem z ekonomické přítomnosti Německa u nás nějak vůbec nemám strach, z ruské ano). Rusko se v demokratickou moderní zemi nezměnilo ani náhodou (ale pořád má A bomby :-(  ). Trvám na tom, že podpora bolševismu Německem v r. 1915 měla za cíl oslabit nepřítele - carské Rusko, trvám na tom, že není důležitá Stalinova národnost, ale to, co dělal. Ale vám to připadá legrační. No prosím. Mějte se hezky.

J. Boleslav 7.5.2014 13:05

Re: vidíme to každý úplně jinak

Přesně tak. Rusáci pouze vyměnili internacionalismus za nacionalismus. Podstata jejich expanzivní imperialistické politiky ale zůstala stejná.

J. Kostelanský 7.5.2014 13:23

Re: vidíme to každý úplně jinak

Pri najlepšej vôli si neviem spomenúť, že by sa nám Rusko od r. 1991 snažilo vnútiť niečo zo svojej ideológie. To sa o EU povedať nedá. Oni sa v podstate ani moc snažiť nemusia. Schvália to v Bruseli a my u nás (či už v ČR alebo na Slovensku) to "len" musíme so sklopenými ušami akceptovať. Mám uviesť pár príkladov? (nie sú konečné, "pokrok" sa zastaviť nedá, a každú chvíľu príde nejaká genialita z Bruselu)

- zákaz trestu smrti - USA ako kolíska demokracie ho môžu mať, Japonci ho môžu mať a a praktizovať, všetky arabské, muslimské a budhistické krajiny ho majú, ale o tom, či ho môžeme mať aj my, sa nerozhoduje u nás, ale v Bruseli

-ak sa dostanú do konfliktu české zákony a bruselské zákony, kto musí ustúpiť - tie české alebo bruselské? -genderizmus, multi-kultiralizmus, - ekonomické obmedzenia-od výšky zadĺženia až po sadzby DPH. Nedávno sa Sobotka s víťazoslávnym úsmevom pochválil, že mu pán veľkomožný v Bruseli schválili nižšiu sadzbu DPH na detské plienky. - závislosť na dotáciách, čo v podstate nie je nič iné ako ekonomická závislosť od Bruselu. Nebudete poslúchať, nedáme vám dotácie-viď nedávny príklad, keď Slovensko nechcelo "dobrovoľne" poskytnúť peniaze do čiernej gréckej diery.

Hovoríte tu o potenciálnom ohrození Ruskom, ale o tom, ako sme salámovou metódou zbavovaní svojprávnosti Bruselom, ani slovka.

Viete metódy ovládania a dobývania cudzích území sa vyvíjajú. Najskôr to bolo vojenské obsadenie územia a vyvraždenie pôvodného obyvateľstva.Rimania pochopili, že to nie je dobré riešenie-pôvodné obyvateľstvo môže platiť dane. A tak nechali svojim provinciám relatívnu slobodu. Amíci to ešte zdokonalili - implementovali do krajín demokraciu a občas aj "demokraciu" na americký spôsob. Oni už nechcú ani dane, oni chcú len v iných štátoch zaviesť americkú ideológiu a profitovať zo vzájomného obchodu (s tým druhým súhlasím). A k dokonalosti to doviedol Brusel - ktorý nás upláca a manipuluje nami našimi vlastnými peniazmi. :-)

J. Podešva 7.5.2014 13:42

pokračujete v demagogii

Nejspíš to ani jinak neumíte. 1) Já jsem nikde netvrdil, že po r. 1991 nám Rusko vnucovalo svou ideologii, tak mi to nevkládejte do úst. Ohledně EU - o tom snad bylo referendum, ne ? Je to tedy naše svobodné rozhodnutí. A konec konců, kdykoliv se rozhodneme, můžeme zase vystoupit. 2) Trest smrti byl u nás zrušen daleko před vstupem do EU. 3) Nikdo netvrdí, že EU je studnice moudrosti. Taky se mi nelíbí zakazování žárovek a na rozmach islamismu mám taky svůj názor. Ale tak už to bývá. Nikdo nemá patent na rozum. Stále platí bod 1). Dobrovolně jsme vstoupili a, když na to přijde, dobrovolně můžeme vystoupit. 4) S tím vyvražďováním nemusíte jít až k římanům (mimochodem, který národ oni vlastně vyvraždili ???) Jak myslíte, že vznikla ruská menšina na Ukrajině ? Stalin nechal 7 mil. Ukrajinců pochcípat hladem a pak tam nastěhoval Rusy. 4) citát : "zaviesť americkú ideológiu". Co je to, prosím, americká ideologie ? Neznám nic takového.

J. Vyhnalík 7.5.2014 19:29

Re: pokračujete v demagogii

Referendum bylo o "návratu do Evropy", ale ne už o povinné podpoře OZE a destrukci energetického trhu, podobně jako o stovkách nařízení, které náš parlament povinně převádí do naší legislativy.

To je právě ten deficit demokracie, kdy se pod zástěrkou nevinně vypadajících samozřejmostí, vnucují fakticky nevratné a destruktivní změny.

A. Novák 7.5.2014 11:32

Re: Na adresu Nemecka by ste mohli napísať oveľa viac

tak SSSR nás taky napadl dvakrát... 1945 a 1968.

To, co se u nás prezentovalo jako osvobození 1945 bylo z pohledu SSSR jen dobytí dalšího území...:o)

J. Kostelanský 7.5.2014 13:28

Re: Na adresu Nemecka by ste mohli napísať oveľa viac

Ale veď ja to nepopieram. Tento uhol pohľadu pozná každý. Ale koľko ľudí si uvedomuje, že Nemci nás napadli aj v roku 1968. Že museli? Houby museli. Ani Rumuni nemuseli.

Ja by som len rád vedel, ako ľudia v roku 1968 vnímali okupáciu napr. na Děčínsku...

J. Boleslav 7.5.2014 14:22

Re: Na adresu Nemecka by ste mohli napísať oveľa viac

Ježíšmarjá. Proč zrovna na Děčínsku?

M. Urban 7.5.2014 10:18

Mlčící většina?

Někdy stačí, když se západní politik uprdne, tak se o tom píší dalokosáhlé odsuzující články v novinách. Když jsem sledoval dění okolo radaru v Brdech, tak jsem byl překvapen jak nekorektně o tom média referovala. Srovnávat  200 amerických vojáků s kufříkama a tisíce vojáků, kteří k nám přijeli na tanku v roce 1968, bylo víc než neuvěřitelné. Srovnávat pronásledování paní M. Horákové a údajné pronásledování H. Vondráčkové je víc než sprosté. Kdo podobné články čte, tak musí nabýt dojmu, že Rusko je země zaslíbená. Při tom neví, že vraždy, ožebračování a ohlupování lidí existuje v daleko větší míře na východě. Nikdo se nikdy nepoučil s předchozích událostí.

J. Boleslav 7.5.2014 10:32

Re: Mlčící většina?

Smutná to pravda.

M. Zikmund 7.5.2014 10:08

Tak pakt Molotov-Ribbentrop

a řadu dalších případů agrese Ruska bychom měli mít podle pana Urbana na paměti a mít se před ním tudíž na pozoru. No, proč ne, historická paměť je důležitá. Pak bychom se ale, poslouchaje pana Urbana, měli mít na pozoru i před druhým účastníkem tohoto paktu, uvědomit si všechny jeho agrese a zvěrstva a nepaktovat se s ním. Není to tak?

Na mne článek pana Urbana spíše dělá dojem, že jen účelově a propagandisticky využívá předsudků a historických odkazů, které se mu aktuálně hodí. Kdyby dnes někdo varoval před EU s odkazem na německá zvěrstva a německý expansionismus byl by zajisté pro pana Urbana  hurávlastenec, který nepochopil novou dobu a žije minulými předsudky. Když je ale potřeba přiživit studenoválečnické vymývání mozků, tak se sám neštítí.

J. Boleslav 7.5.2014 10:31

Re: Tak pakt Molotov-Ribbentrop

Německo je v současnosti na rozdíl od Ruska standardní demokracií, která svou rozpínavostí nikoho neohrožuje. Němci i svět se z minulých 2 válek totiž poučili a dávají si na to velký pozor. Na rozdíl od rusáků, kteří se ze své prohry ve studené válce nepoučili vůbec, neboť nic nepochopili.