23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Auschwitz i v naší historii

V pondělí byl Mezinárodní den památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Státníci vyslovili výzvy typu „už nikdy více“, upozornili na nárůst antisemitismu a odsoudili nenávist.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 29.1.2020 10:55

Pane Vaňuro, malinko tápu ....

1. Pro německé nacisty byl každý, kdo se jim protivil na jimi zabraném uzemí zločinec, většinou končil s trestem smrti. Srovnáváte boj s okupantem (čs. pilot) a službu pro cizí okupační armádu (Vlasov).

2. Voják všeobecně přísahá na vlast, svoji rodinu, žijící ve své vlasti. Zejména v boji proti uchvatiteli, který sliboval a vykonával "smrt Slovanům". Uznávám, že člověk v presu koná nesmysly, tedy se i lísá ke svým otrokářům (zde myslím německé) a slibuje si sám sobě nesmyslné a nesplnitelné.

3. Němečtí vojáci mohli bránit svoje ženy, děti, továrny, hospody, památky ........ německou otčinu. Ale nemuseli si předtím udělat výlet ke Stalingradu, do Auschwitz, do Lidic. POZDĚ POTOM BYCHA HONIT.

Stačí takto? Napadají mě totiž ještě jiné souvislosti a fakta.

V. Petr 29.1.2020 11:33

"To byl hloupý člověk. On mohl klidně přísahat a taky se na celou přísahu vy..." (Švejk).

To, co jste napsal by plně platilo jen tehdy, pokud by vstup do armády byl dobrovolný, což bylo ve 20 století málokdy. Stát si prostě dělal nárok na obyvatele na svém území a to včetně těch, kteří se "občany" stali všelijak. Např. "občany" SSSR se stali obyvatelé pobaltských zemí a západní Ukrajiny, které si Stalin násilně připojil dva roky před napadením SSSR Hitlerem. Podotýkam, že třeba Lvov (Lemberk) NIKDY předtím nebyl součástí Ruska!

Občany Třetí říše se stali také obyvatelé Alsaska a Lotrinska, které Hitler znovu anektoval roku 1940. Ti museli narukovat do Wehrmachtu dokonce tehdy, když předtím bojovali proti Němcům v řadách francouzské armády!

No a pak tu máme fakt, na který pořád upozorňuji. Jednalo se o válku dvou STÁTŮ, tedy SSSR a Třetí říše ale také dvou zločineckých režimů, nacistického a komunistického. Byla tu tedy sounáležitost lidí ke své zemi ale jejich různý vztah k těmto režimům. V případě SSSR to bylo komplikováno tím, že šlo o mnohonárodní stát, který mnozí obyvatelé vnímali jako nepřítele a okupanta (část Ukrajinců, Krymští Tataři, obyvatelé pobaltských zemí).

No a Protektorát byl formálně autonomní součástí Říše s převážně Říši nepřátelským obyvatelstvem. Němci to tak brali, což asi víte.

J. Hrdlička 29.1.2020 12:22

Bojovat po boku Reichu znamenalo zradit svoji zemí a své blízké, protože nacisté viděli v rusech podlidi bez rozdilu.

Š. Hašek 29.1.2020 15:22

Mám hodně připomínek, pane Vaňuro.

Je to na celovečerní hospodu - jen a jen z tohoto důvodu nebudu psát. Ale chtěl bych, sakra chtěl ......

Kurz gesagt, jsem toho názoru,

že je třeba připomínat v první řadě zločiny německé (ty se týkaly skoro celé Evropy). Zločiny Stalina ve druhé řadě. Berte prosím v potaz, že jsem obyvatelem ČR, můj otec poznal tvář Němce i tvář vojáka Krasnoj armii.

A neřídím se "pravdami o historii", které schvaluje poníženě nějaká Jourová ........ ouřednice, které "to" vlezlo na mozek.

Zkráceno, subjektivní.

J. Kindl 29.1.2020 9:47

Jako kati zrovna ne, ale začaly krádeže znásilňování žen od dětí po staré ženy loupení, vraždění, rabování našich bank, továren. Náš stát byl jediný stát, který platil pobyt sovětské armády na svém území. Armády USA ne.

Š. Hašek 29.1.2020 9:56

Máte zajímavý, neotřelý pohled na věc.

Zjednoduším to, asi vše pro Vás začalo 9. května 1945, že?

J. Kindl 29.1.2020 10:07

Vyšla v roce 2016 kniha , kterou vydalo Karolinum a zde máte vše co se dělo u nás po osvobození sovětskou armádou. Zde máte i kopii depeší ve kterých naše vláda píše o znásilňování, vraždění, loupení, kterého se dopouští sovětská armáda. Nebo máte pocit, že jsou to lži. To samé co je zde v knize mně vyprávěli rodiče Sovětská armáda se těchto věcí dopouštěla všude kam přišla. Arnošt Lustig a Židé, kteří přežili vypráví jak sovětská armáda znásilňovala ženy v Osvětimi. Ty tábor opouštěly v noci ze strachu před znásilněním.

J. Hrdlička 29.1.2020 12:23

Pak je zajímavé, proč byl po válce sssr tak populární, když se prý u nás dopouštěl takových zločinu.

J. Kindl 29.1.2020 13:12

Propaganda je mocná. O tom se mluvilo v rodinách potichu s dovětkem " Ne aby si to vyprávěl venku "

J. Hrdlička 29.1.2020 16:12

Hned po válce, ještě před rudým pučem? O tomto obdobi jsem mluvil. Tezko by jakakoliv propaganda prebila vlastni zkusenosti. A tehdejsi popularita levice, sssr a ksc je faktem.

J. Kindl 29.1.2020 13:13

Propaganda je mocná o tom se mluvilo potichu v rodinách s dovětkem " Ne aby si to vykládal venku "

V. Petr 29.1.2020 13:37

Jak mě upozorňoval starší kolega, "To, že byla Rudá armáda nadšeně vítána není pravda. Ani nebyl proti ní odpor, brali ji neutrálně..."

Š. Hašek 29.1.2020 17:09

Neutrálně, ..... ehm, ....... ????

To promítali v televizi???

V. Petr 29.1.2020 23:05

No, to mi říkal někdy r. 1980. Ono to dost záleželo které jednotky dané místo osvobodily.

Jinak, známé sousloví "davaj časy" jsem znal když mě bylo 6 let. Vedle mé tchyně bydlela paní, kterou Rusové znásilnili a nakazili syfilidou.

No, ale můj otec Němce rád neměl.

B. Carina 29.1.2020 9:00

Mýlíte se. Jednání které popisuje pan Babička není popravou, nýbrž vraždou. Rozdíl mezi těmito dvěma způsoby zprovoznění ze světa spočívá v absenci soudu... Byť polního.

Š. Hašek 29.1.2020 9:11

Zde souhlas ..... rozdíl zde je.

Jen nevím, zda tento rozdíl je podstatný ...... vzhledem k událostem 1933 - 1945 a desítkách milionů mrtvých, zavražděných/zabitých německými nadlidmi.

Nevím, zda by Vás utěšilo, že byste v místnosti před pankráckou patentní sekerou byl odsouzen soudcem v taláru .... s velice spisovnou, přímo heidelbergskou němčinou .......

Píši tak proto, že jeden pán v historii poznamenal "Všechno souvisí se vším". Vlasovci asi počítali s tím, že se jednou stanou pomocníky německých otrokářů. Nevyšlo jim to. Vy je litujete?

Š. Hašek 29.1.2020 9:24

Asi tam má být -heidelberskou-, někdy tam u přídavných jmen něco vypadne.

J. Kindl 29.1.2020 10:26

Kolik sovětských nadlidí zavraždilo lidí. Jak si udělali z východní Evropy gubernii, kterou vysávali a přivedli ji na pokraj bankrotu. He.

J. Kindl 29.1.2020 9:51

Lžete pane, jako když tiskne. Buňačenko nebojoval společně s Wehrmacht a SS proti spojencům. Máte bujnou fantazii

Š. Hašek 29.1.2020 9:58

Jste neznalec pane. Říkalo se kolosální.

Lze nakliknout za tři sekundy.

J. Kindl 29.1.2020 10:22

Jo klikáním toho zjistíte. Tam je samá pravda.Dne 14. listopadu 1944 byla ustanovena Ruská osvobozenecká armáda (ROA) Dne 14. března 1945 byla poprvé nasazena do bojů na Odře. Na žádost Buňačenka byla z bojů stažena a měla se přemístit do Brna. Dne 30 dubna navázala spojení s podzemním odbojem v Praze a místo k Brnu se začala stahovat ku Praze, kde Praze významně pomohla a zachránila Prahu před zničením.

V. Novák 29.1.2020 11:13

Buňačenkovci (zpoloviny bývalí členové Brigády Kaminsky, kteří se tak vyznamenali ve Varšavě) z boje zdrhli. Zmohli se totiž jen na likvidaci civilistů. A rabování.

Když pak prchali na západ, byli zrádci a dezertéry i pro Němce - a ti uměli s takovými zatočit ještě i po kapitulaci.

Takže v Praze bránili hlavně sebe.

Ostatně jejich zapojení správně ohodnotili i Američané, kteří je vydali Rudé armádě. Při plném vědomí, že se s nimi nikdo mazlit nebude.

V. Petr 29.1.2020 13:44

Američané vydali Rudé armádě všechny, kdo bojovali proti ní na našem území i jinde! Např. včetně slavného stíhače E. Hartmanna

J. Vintr 29.1.2020 18:15

Někde jsem četl, že to vydávání nebylo tak zcela dobrovolné. Rusáci tím totiž podmiňovali vydání Američanů a Britů, kteří se během války nějak dostali do rukou bolševiků. Je dost možné že se to týkalo i Američanů, kteří za války pomáhali v Rusku rozjet průmyslovou výrobu a zemědělství.

V této souvislosti bych vzpomněl film Útěk že Sibiře, kde vystupuje americký inženýr, vězněný v gulagu. Jakpak se tam mohl dostat?

J. Babička 29.1.2020 2:02

When Soviet forces liberated the Ravensbruck subcamp at Neustadt-Glewe, "they raped all the women and girls: Jewish, Hungarian, German-it didn't matter." A group of Jewish women from this subcamp believed that their emaciated condition (they weighed on average only 30 kg/66 lbs) would be a deterrent. It was not. Such behavior by Russian troops was extremely widespread, and as rumors of the rapes spread, many women either hid or tried to make themselves look sick and contagious when they learned of approaching Russian military units.

www.individual.utoronto.ca/jarekg/Ravensbruck/LastDays.html

P. Baum 29.1.2020 1:41

"...vynikne arogance jistých dnešních pokrokářů." - pokrokáři? Ne - extremisté!

J. Orel 29.1.2020 0:55

Proč se pořád píše o "osvobození" tábora, což vyvolává mylnou představu, že se tam bojovalo, když šlo o obsazení tábora, který Němci opustili před příchodem RA?

J. Vintr 29.1.2020 1:07

Hlavně šlo o to, že tábor asi nikdo záměrně "neosvobozoval", ale octl se prostě při postupu ruské armády za linií fronty. Přesto je pochopitelná vděčnost těch, kteří se toho dočkali.

J. Babička 29.1.2020 2:28

https://ferohrabal.blogspot.com/2017/06/osvobozeni-ci-okupace.html

V. Církva 29.1.2020 15:57

Váš odkaz obsahuje pravdivá fakta. Že ruská armáda znásilňovala a kradla hodinky je fakt, i ublížila některým našim občanům. A vím to i z vyprávění předků včetně popisu naopak větší disciplinovanosti Němců. Přesto, válka taková zvířata z lidí dělá. Co se týká únosů a vražd ruských občanů žijících v Československu, byla to sviňárna řízená předchůdci KGB a na příkaz vedení. Myslím ale, že se o tom dnes ví a není to utajováno. A jaké procesy u nás sovětští poradci zavedli po roce 1948 se taky ví. Přesto všechno pro moje předky kteří válku zažili a přes to že byli živnostníci, byli ti horší jednoznačně Němci a nelíbí se mi snahy to otáčet.

Nevím ale nic o tom, že by Rusové znásilňovali v Osvětimi. Sem se to proto to nehodí.Pod článkem o Osvětimi by se spíš hodilo přidat, co dělali na našem území Němci, a to ještě poslední týdny války. A něco o německé továrně na smrt.

Nějak mám pocit že se o tom mluví míň než o těch zlých Rusech.