4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
JaS 4.1.2010 13:44

Pane Robejšku,

Nezdá se mi, že zbytečně zvoníte klíči! "Informační společnost" je něco, co v naprosto nebývalé míře využívá médií, ale když jdete po informacích (především na Internetu, jinde, třeba v televizi je ani očekávat nemůžete), tak zjistíte, že je to především reklama, která vám agresivně nabízí něco jiného než co hledáte, něco, o co vůbec nestojíte. Pokud najdete kýžený informační zdroj, tak zjistíte, že tam nejsou vůbec žádné informace, které potřebujete, ale zase jen kecy o tom, jak je to dokonalé, kde to můžete koupit a jak se to obsluhuje. Základní informace - CO TO JE, O CO JDE, K ČEMU TO POTŘEBUJU - tam velmi pečlivě chybí. Týká se to například programů od Microsoftu, taky se to týká cédéček apod. Když koupím počítač od Hewlett Packarda, tak tam je nainstalováno spousta programů které tam jen překážejí, jen na sebe pořád upozorňují a otravují. K čemu jsou, jestli je vůbec potřebuju, nikde není. Hlavně všechny žijí vlastním životem, takže pokud chcete, aby něco fungovalo po vašem, tak dá spoustu práce všechny tyhle plevele pracně prozkoumat  a vyházet. Stejně jako ta cédéčka, kde se často ani nedozvíte, jaké skladby na něm jsou, hlavně že to všichni kupují, tak si to musíte koupit taky. Že se vám to nelíbí a nikdy byste to nekoupili, zjistíte, až když jste to zaplatili. Tahkhle funguje ta "informační společnost", která slouží jen vydělávání peněz, ale skutečné informace tají. Takže v té přemíře "informační" komunikace skutečná komunikace odumírá.

Petr 4.1.2010 14:14

Re: Pane Robejšku,

Má být uzákoněno, že veškeré bakalářské, diplomové nebo doktorské práce budou zveřejněny na internetu. V praxi to však dopadá tak, že je zveřejněna pouze výtah a místo uložení, což výrazně degraduje kvalitu informací. Je pravda, že pro všechny autory je důležitější uživit rodinu i sama sebe a teprve v druhé řadě informovat veřejnost.

von 4.1.2010 17:32

Re: Pane Robejšku,

No - JaSe - ono stačí té reklamě nepodlehnout, že? A až to bude umět většina lidí, reklama se konečně změni v seriózní informace - o všem, snad i včetně politiky.

JaS 4.1.2010 18:33

Re: Pane Robejšku,

Nepodlehnout reklamě? Není problém v podlehnutí reklamě. Problém je v tom, že když hledáte informaci, tak narážíte na samou reklamu a utajování informací. To je odporná zdržovačka i když tu reklamu ignorujete! Další hnus je v tom, že když něco hledáte a vypadá to, že jste to našli, tak to, co se vám ve skutečnosti otevře pro download, je zase něco jiného než co jste hledali a co ta stránka třeba i výslovně nabízí. Neustálé pokusy vnutit vám pod rukama něco jiného než hledáte. Když takhle hledáte často, tak si uvědomíte, že je to úmyslné.To je to svinstvo, o kterém mluvím. Děti dělají něco podobného, když na sebe chtějí upozornit: něco pozorně sledujete (třeba krajinu nebo knihu) a dítě vám neustále mává rukama před očima. Dítě právem vyžaduje pozornost a tak někdy nepříjemně ruší. Takhle funguje "informační" společnost, která taky především brání jakémukoliv soustředění pozornosti.

V 5.1.2010 11:40

Re: Pane Robejšku,

pouzivejte Firefox a instalujte si do nej pridavky NoScript a AdBlock a budete mit pokoj od vselijakych tech 'mavani rukou pred ocima na privolani pozornosti', protoze ty rusici veci proste zmizi jakoby kouzlem

Kajan 4.1.2010 13:19

Ani tzv. informační společnost a tzv, demokracie nejsou žádnými lidskými hodnotami !!! To první je výmyslem a to druhé jen vadným nástrojem správy věcí veřejných ! Dzp.

portwyn 4.1.2010 13:45

Dejme tomu, ale

jakou formu správy věcí veřejných preferujete Vy osobně?

Zajímá mne Váš názor, nikoli odvolávání se na autority.

A dovolil bych si předeslat, že "svoboda" není formou správy, to je jeden z ideálů, jedna z hodnot.

Petr 4.1.2010 14:18

Re: Dejme tomu, ale

Už existence faktu, že na Zemi existuje více lidí než jeden je v rozporu s požadatvek absolutní svobody jednotlivně. I kdyby byli na zemi pouze 2 bude mít absolutní svobodu ten první nebo ten druhý? Vždy se tedy musí mluvit o míře a ta prakticky dosažitelná míra svobody ja a vždy bude od té absolutní na hony vzdálená.

portwyn 4.1.2010 14:47

Re: Dejme tomu, ale

Souhlasím, svoboda by opravdu měla končit tam, kde začíná omezovat někoho jiného, tedy v praxi velmi brzo. Slušný člověk se omezí sám, mne by zajímalo, kdo a jak má podle Kajana omezovat ty, co slušní nejsou.

V 5.1.2010 11:54

Re: Dejme tomu, ale

"kdo a jak má podle Kajana omezovat ty, co slušní nejsou."

no, sakra, prece policie!! od ceho myslite ze ji mame? aby jen buzerovala?

a nepouzivejte slova jako 'neslusnost' pro nasili pachane statem (spolecnosti) na svych obcanech, kdy jsou nedobrovolne znasilnovani, hlavne majetkove a pri vydelavani si na zivobyti (podnikani), to bych si vyprosil.

V 5.1.2010 11:50

Re: Dejme tomu, ale

svoboda neznamena anarchii, tedy delat si co se mi zlibi, protoze pak ostatni me omezuji, nebo ja omezuji je... to je ale pomyleny nahled na svobodu.

svoboda spociva ze si kazdy dela svoje na svem a za svoje a kdyz potrebuje nejakou spolupraci ostatnich, tak je nesmi nutit, ale musi ziskat jejich dobrovolny souhlas (a to bez podvodu). To je cely princip svobody v lidske spolecnosti - vse musi byt na bazi dobrovolnosti a na to dohlizi policie aby nikdo nikoho nenutil bez jeho souhlasu (podvody a kriminalni ciny jsou nedobrovolnym natlakem na spoluobcany a jako takove jsou trestne).

Svoboda takto definovana pak je absolutni. Anarchie je opakem svobody.

Minutus 4.1.2010 20:44

Re: Dejme tomu, ale

Jistěže demokracie, ale maximálně přímá.

V 5.1.2010 11:57

Re: Dejme tomu, ale

k cemu me bude ta vase prima demokracie, kdyz to bude jen znamenat, ze budu znasilneny primo svymi spoluobcany a ne politiky, to uz vyjde nastejno, jestli jsem otrokem primo pod taktovkou spolecnosti, nebo neprimo pod taktovkou jejich politiku

R.J. 4.1.2010 12:54

Ano, to je pravda co píše pan Robejšek.

Ale pokusím se doplnit o daleko závažnější problém, než je ona "informovanost", která je zkreslená právě z důvodu, který hned uvedu. Jestli jste si všimli, tak z vlád se stávají v posledních 50 letech bankéři, vláda je obří násoska, to dříve nebývalo v takovém  rozměru. Hodnoty rozdělované vládou mají různou podobu , ale mají jeden rys,nahrazují z části soukromé vlastnictví a zčásti svobodný trh. Vláda je zadavatel pro nemalou většinu lidí, nahrazuje "výrobci" zákazníka, v tom je ten největší problém. Který se ještě zvětší netransparentností onoho "obchodu" z důvodu "nakrmení" zadavatele. Stále větší procento lidí je zavislých různou formou na vztahu k úřadům, od jednotlivců po korporace. Vlády vyberou nemalé prostředky a podle svojich pravidel je rozdělují, schová to do onoho "veřejného zájmu". A aby to mohla dělat, nastává zmatení i v právním řádu, správní úřady vyhlašují regulace, což je funkce legislativy, vykládají a vynucují zákony, to je funkce soudní a nakonec to nejpodstatnější, soudní moc nechrání a nevymáhá dostatečně účině právo , dostává se do vleku výkoné moci , v jejímž zájmu/samozřejmě že "veřejném" , jak také jinak/ rozhoduje. Ten vliv je třeba u nás markantní.Viz nedávno jisté , nejviditelnější kauzy. Takto praktikovaný systém vede k potlačení a možná k zániku demokracie, nebo jejím základním postulátům, jako právo vlastnit, svobodu a ochranu jednotlivce , svobodu projevu a právo nakládat svobodně ze svým majetkem. Jak hmotným, tak nehmotným. Nedodržování zákl. práv, jejich přílišné omezování je frustrující, demoralizující a  cesta do pekel.Nejhorší ale je, že jistá míra solidarity a společné financování  "věcí veřejných" je nutná, to čertovo kopýtko je skryto v těch dvou slovech "jistá míra" . Obávám se, že ta "míra" je napínána k prasknutí, jak to bude končit až to "praskne" ani pomyslet nechci. A vůbec nejhorší je, že v našem případě s tím volby nic neudělají, jak se můžeme přesvědčit posledních 15 let. Ocitli jsme se v začarovaném kruhu.

Petr 4.1.2010 12:59

Re: Ano, to je pravda co píše pan Robejšek.

Stát je největším zaměstnavatelem i největším zákazníkem. Mezi složkami státu žádná demokracie neexistuje a lidé kteří z tohoto systému jakoukoli formou čerpají svojí obživu tak jsou maximálně podmíněně svobodní. Ovšem takto to je ve všech západních zemí včetně USA.

R.J. 4.1.2010 13:25

Re: Ano, to je pravda co píše pan Robejšek.

Ano, proto to píši ve všeobecné rovině, jen něco vztahuji konkretně na nás zde doma. Nakonec většinu myšlenek a konstatování jsem čerpal právě u Amerických autorů.

Jakub S. 4.1.2010 14:33

Re: Ano, to je pravda co píše pan Robejšek.

Příteli, velmi pěkně řečeno, rozebráno, shrnuto - uznání!

Certain amount of, eine gewisse Menge... prostě vocamcáď až pocamcáď (to je takový překladatelský oříšek). Jsa historik, vidím to dost (decentně řečeno) bezútěšně. V historii to už tolikrát bylo... a každý může vidět, jak to vyústilo, čím to končilo. No, každá generace politiků u vesla a/nebo rozhodování si myslí, že jich se to netýká.

Týká. Žel i nás všech.

R.J. 4.1.2010 16:35

Re: Ano, to je pravda co píše pan Robejšek.

Díky za uznání.

žibřid 4.1.2010 14:56

Re: Ano, to je pravda co píše pan Robejšek.

Díky, napsal jste to za mě.

Ještě bych doplnil, že žádný hlupák nedokáže přijít o tolik peněz kolik jich darebák dokáže ukrást. Tím oponuji názoru pana Robejška, že pouhé dodržování práva nám ekonomiku nezachrání.

A přípodotek ke článku: je rozdíl mezi politikou a ekonomikou. A proto já osobně mám pocit, že politika téměř neexistuje, jen výjimečně se objeví např. v zahraničních vztazích nebo v míře přerozdělování HDP.

R.J. 4.1.2010 16:35

Re: Ano, to je pravda co píše pan Robejšek.

Také dík za uznání žibřide.

Ludva 4.1.2010 15:29

Re: Ano, to je pravda co píše pan Robejšek.

To je všechno jakoby rozumné, ale kde máte jistotu, že ve státě s minimálním přerozdělováním je to lepší ? Myslím, že nejlepší podmínky k žití pro většinu se právě vytvořily ve státech s velkým přerozdělováním - třeba Skandinávie, Německo...

R.J. 4.1.2010 16:26

Re: Ano, to je pravda co píše pan Robejšek.

No jo,ale jak je vidět, nedostáváme stejnou měrou, jako v té Skandinávii či Německu. To za prvé, za druhé, výše zmiňovaný, a nejen oni, se dostávají do neřešitelných problémů.Také to již přehnali, to je vidět na jejich dluhu. Cesty jsou jen dvě, buď státní bankrot, jedno jestli obrinflací či měnovou reformou, jde o totéž jen jinou metodou, nebo přiškrtit stát a sebe ve výdajích. A všechny státní zakázky podrobit neúprosné kuratele dohledu jak odborného, tak veřejného. Pamatujete na to losování, jak tam ten šmejd dobu rejdil rukou v tom klobouku, aby vytáhl toho "náhodou" vybraného? Nebo ta zmanipulovaná losování pro armádu ? Jedna fy, měla na to losování  jeden čas monopol.A výsledek ? Nic, vůbec nic se nestalo a svištíme bahnem dál, tam v dál .

Jakub S. 4.1.2010 16:34

Re: Ano, to je pravda co píše pan Robejšek.

...močálem černým kolem bílých skal. Aneb Od vítězství k vítězství až po bezpodmínečnou kapitulaci.

R.J. 4.1.2010 16:41

Re: Ano, to je pravda co píše pan Robejšek.

Tutáč Jakube, jinak, psal jsem Vám před půl hodinou na maila.

Jakub S. 4.1.2010 20:22

Re: Ano, to je pravda co píše pan Robejšek.

Už to beru!

šakal 4.1.2010 12:23

..."Když se nebudeš zajímat o politiku,...

...začne se politika zajímat o tebe."

(Hurvínek)

Jakub S. 4.1.2010 14:35

Re: ..."Když se nebudeš zajímat o politiku,...

- ovšem v opačném případě taky. Takže - ?

V.ladimír 4.1.2010 11:57

Zajímavý článek, ale..

Politická gramotnost je podmnožinou moudrosti. Té ani oné není nikdy dost. A i kdyby vláda byla moudrá, nebo aspoň politicky gramotná, k ničemu dobrému by to nevedlo. Historie to potvrzuje již u Platona. Lidem by se to sice líbilo, ale ke správnému vývoji od horšího k lepšímu by to nevedlo, naopak po tom osvícenci by následoval opak. ( Úspěšný Clinton příčinou nynější krize?) Z hlediska toho postupného vývoje je lepší ta rozhádanost protikladných názorů včetně extrémních, navzájem se brzdících, zkrátka společnost naplněná povrchními hlupáky, užitečnými idioty. Je těžké si v této totální patové rozhádanosti udržet nadhled, ale pro správnou plynulost vývoje je to nejlepší. Nikdo moudrý totiž není dost moudrý, aby věděl, co je v tu chvíli pro budoucnost, tedy vývoj lepší, či horší.

Kalamajka Mike 4.1.2010 11:35

Tak Robejšku

Za prvé: Tzv. "zastupitelská demokracie", není demokracie.

Za druhé:  Skutečná demokracie, tedy ta přímá, odstraní politiky ze hry a občané hlasují o skutečných problémech, vizích, rozpočtech atd., atd.

Za třetí: Tento neutěšený stav je dán tím, že občanům není svěřena žádná reálná moc a vše se odehrává v zákulisí naprosto nečitelných partajních politik.

Pepek 4.1.2010 11:39

Re: Tak Robejšku

Ulice by měla rozhodovat o rozpočtu a zahraniční politice? Co nám ještě povíte??