29.11.2020 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: A co my?

Před pár dny německá kancléřka Angela Merkelová pronesla na setkání Nadace Konrada Adenauera, která je blízká CDU, důležitou prognózu, která u nás proběhla bez širší odezvy, ač jejich dosah se nás bude v blízké budoucnosti týkat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlček 7.12.2018 16:42

Re: NE, NE, NE ! Žádné soustátí !

Jako by se lidé točili v bludném kruhu. Jedno mohutné soustátí se s povděkem všech rozpadlo na samostatné státy, a ještě než se po rozpadu SSSR tyto státy stačily pořádně postavit na vlastní nohy, už se společně s ostatními evropskými státy, s vidinou ekonomických výhod, vecpaly do chomoutu nového experimentálního soustátí EU. Až se ty ekonomické výhody jednou změní zadlužením onoho molochu na ekonomickou krizi, budou ještě rády, když z tohoto molochu vypadnou a budou hospodařit ve svém a za své.

Z. Lapil 7.12.2018 16:36

Re: Národní suvenerita

Pořád vidím zásadní rozdíl mezi samostatným rozhodováním (svobodou), byť pod tlakem ("svoboda je poznaná nutnost" má něco do sebe), a konstatováním "já to nezvládnu, řekni mi, ó moudrý, co mám dělat".

I když vynecháme slova jako rezignace nebo dokonce poraženectví, tak kde má kdo jistotu (co jistotu, aspoň naději), že "šéf zeměkoule" bude lepším šéfem, než je jeden každý premiér.

Navíc: čím menší/jednodušší systém, tím snáze se řídí. TO je pro mě ten hlavní důvod, proč mě potěšilo rozdělení Československa: nemusíme se starat o Slováky a Slováci se nemusejí starat o nás. Pakliže se ukáže, že máme společné zájmy, není nic jednoduššího, než si o tom popovídat.

Možná je to detail, ale stoupněte si někdy ke kolejím, nejlépe mezi Prahu a Českou Třebovou. Zjistíte, že vlaky do Žiliny jezdí v českých barvách, do Vsetína naopak v barvách slovenských, do Grazu zčásti českých a zčásti rakouských a nedej pámbu, abyste potkal vlak do Luhačovic nebo podobným směrem: tam se vyskytují rakousky natřené vozy s nápisem ČD. A žádnou EU na to nepotřebujeme: technici ověří spřáhla a zásuvky (když nesedí elektřina v Česku jsou dvě různé a v Německu třetí), vymyslí se mašina schopná žvejkat různé dráty), cifršpióni se domluví o penězích a vesele se jezdí.

B. Hančl 7.12.2018 14:26

Tvl.

Hvížďala, nech tý srandy. Grafomanie je nemoc. Jdi se léčit.

J. Hejna 7.12.2018 12:59

Hvížďala

A já si myslel, že je chytrej.

V. Petr 7.12.2018 12:11

Především je třeba zlikvidovat (nejlépe postřílet)

profesionální "spasitele," všemožně vnucující lidem své fantasmagorie. Bruselské ústředí EU by bylo nejlepší rovnou vybombardovat!

J. Slavíček 7.12.2018 11:40

Názor

Vážený autore, Vaše příspěvky na mě působí dojmem sykotem hada.

P. Harabaska 7.12.2018 14:36

Re: Názor

Nechcete si zopakovat pádové koncovky? Co je to dojmem sykotem hada?

J. Jančura 7.12.2018 10:33

Suverénní národní státy je nutno zachovat

Autor ty globální problémy dané změnou způsobu komunikace přehání. Já jsem už starší člověk, přesto si současnou údajnou záplavou informací nějak poradím - v nejhorším případě je nevnímám a mám klid. Přece i dříve byly různé konspirační teorie přenášené poutníky, obchodníky apod. Kdo chtěl tak jim věřil, kdo nechtěl, nevěřil.

Určitě bych národní státy nezatracoval, co nám zbude když globální instituce selžou. Navíc i tyto globální problémy se v různých regionech jinak lokálně projevují. Např. zvýšení průměrné teploty se může v severských zemích projevovat příznivě, teplejších krajích možná spíš negativně. Prostě, i když jsme všichni druh homo sapiens sapiens, tak jsme díky dlouhodobým rozdílným přírodním a společenským podmínkám prošli jiným historickým vývojem takže co je vhodné pro jedny, nemusí být vhodné pro jiné. Proto je nutné zachovat suverenitu národních států. Je ty mohou dobrovolně a suverénně postoupit, ale i vzít zpět, část své suverenity vyšším celkům.

J. Fridrich 7.12.2018 10:05

" Podle Merkelové by se země EU měly vzdát své

" Podle Merkelové by se země EU měly vzdát své suverenity " - a podle rozumných občanů Německa a Evropy je to jinak - paní Merkel by měla být postavena před Mezinárodní soud v Haagu, souzena za rozvrácení zemí Evropy a zbavena svobody, aby nemohla nadále škodit..

J. Uzel 7.12.2018 10:18

Re: " Podle Merkelové by se země EU měly vzdát své

Vzdát se své suverenity ve prospěch francouzsko-německé EU? A ve prospěch koho se budou vzdávat suverenity Francouzi a Němci?

R. Langer 7.12.2018 11:12

Re: " Podle Merkelové by se země EU měly vzdát své

Pochopitelně ve prospěch Muslimského bratrstva. ;-)

P. Zinga 7.12.2018 9:59

Nevím, kde autor spal,

ale ten výrok Merkelové byl již před týdnem zde na Psu mohutně diskutován a spolu s autorkou poslán do pr...

P. Lenc 7.12.2018 9:33

Ano,

musíme přemýšlet dokud je ještě nějaký čas.Plány na čtvrtou říši jsou jak vidět na stole a nyní je třeba "dobrovolně" přimět národní parlamenty a národy aby se rozpustily.

M. Krátký 7.12.2018 9:04

Německo má armádu ještě menší než ČR

a "kvalitu" francouské armády známe z historie taky dobře, když na ně Němci zaútočili tak byli v Paříži dřív než ustupující francouzská armáda. Takže se Merkelbaba i s úchylem Macronem můžou jít vycpat - silou neuspějí tak to zkouší "podobrém". Šmejdi zasjaný

Š. Hašek 7.12.2018 9:20

Re: Německo má armádu ještě menší než ČR

Vidím problém v tom, že někteří naši slibovatelé/politici tvrdí, že bez Merkelové nebudou koloběžky, bezkřídová tabule v obecní škole, aquapark se sjezdovkou, ............. Slunce ráno drcne a zahalí ho mraky.

Možná si prý i "začneme kousat nehty a zapomeneme na listopad". Ach jo.

M. Mikulec 7.12.2018 9:03

Za globalni problemy

muze logicky globalizace a niceni vseho mistniho a narodniho. Male celky jsou zivotaschopne. A co se tyce zahlceni informacemi, nebojte se, autore, ze by se v nich lide nevyznali. Na to, Jak jsme spravne po bruselsku manipulovani misto informovani, si lide zachovali pozoruhodne zdravy rozum a spravne instinkty.

P. Götze 7.12.2018 9:00

pan autor naprosto poprel smysl instituci jako napr. OSN. vznikly davno pred globalizaci. za soucasny stav globalnich instituci nemuze zmena komunikace. tak jednoduche to neni. mnoho globalnich problemu je virtualni realita pro posileni vlivu nadnarodni myslenky. tento clanek zni jako agitka.

J. Hejna 7.12.2018 13:02

Re:

I když OSN je dnes také k ničemu.

Š. Hašek 7.12.2018 8:54

Aha, pane Hvížďalo.

Na rostoucí problémy Macrona a Merkelové se má hledat "celoevropská odpověď". Jen jestli v Petrohradu chtějí (když tedy Evropa). A jen jestli se takoví Laponci cítí být odpovědni za přihlouplou španělskou mládež, která dováží otroky z Maroka, poněvadž sama makat nebude - ona musí eurohodnotovat!!! Možná Langšádlová ..........

Mein liebet Gott!

K. Janyška 7.12.2018 8:51

Jak jinak ? To by se to Německu řádilo.

Ono řádí už teď a krade prostřednictvím EU a eura ani neděle nedrží... Dzp.

J. Schwarz 7.12.2018 8:51

Nebezpečné

je především státní suverenity se vzdát, a vyloženě šílené je vzdát se jí ve prospěch lidí jako jsou Merkelová nebo Macron.

Š. Hašek 7.12.2018 8:58

Re: Nebezpečné

Buďme rádi, že nemají Wehrmacht a napomádovaným mladíkům z Berlína/Provence se nechce v březnové plískanici do Prahy v neklimatizovaném náklaďáku/v sajdkáře.

Zatím "je z nich vedle" jen Kalousek s Fialou. Oni nechtějí zklamat spojence!

M. Těhanová 7.12.2018 9:17

Re: Nebezpečné

Fialu do toho prosím nepleťte. On nemá s Kalouskem nic společného. A rozhodně je chytřejší než vy a má své názory. Že vy byste si nepřál, aby díky němu ODS posilovala, je jen váš problém.

Š. Hašek 7.12.2018 9:31

Re: Nebezpečné

Samozřejmě, vůbec nic společného. Jen takovou Národní frontu "demogratických eu" stran. Budu ho tam tedy plést.

Mein Gott!!! Já někdy tvrdil, že jsem chytřejší než on??? Uznávám klidně, že jsem hloupější než Vy. Když Vás to potěší.

Nějak nemám v lásce politology. Zažil jsem totiž rady na pěstování ředkviček od lidí, kteří poslední ředkvičku viděli někde v supermarketu, hodně hlavně študovali, kolik tam mají škrobu a "nevyjasněných iontů" na 100 g svazku. Jestli ovšem pochopíte takhle nechytré souvislosti.

Děkuji za Váš zájem, netušil jsem, že Vás zajímají hloupé poznámky. Nejste učitelka? Tedy nic ve zlém. Měl jsem rád přísné učitelky.

J. Vlček 7.12.2018 9:31

Re: Nebezpečné

Paní Těhanová, vy jste jako ochranářský pes ODS. Běda, jak se někdo ODS dotkne, se zlou se u vás potáže. Fiala s Kalouskem, kromě vytváření demokratických bloků, nemá vlastně nic moc společného, že.

Š. Hašek 7.12.2018 9:38

Re: Nebezpečné

Pane Vlčku,

ženy, které kárají a použijí zároveň slovo prosím ..... To jde. Snad se paní Těhanová neurazí ..... . Mám u ní stejně pošramocené renomé.

Byly časy, kdy jsem nenechal nikoho na ODS ani šáhnout. Teď jsem poněkud kritičtější.

J. Vlček 7.12.2018 10:10

Re: Nebezpečné

Pane Hašku, u mne máte renomé to nejlepší. Z vašich příspěvků mám dobrý pocit, že někdo vidí svět, a jeho problémy, stejně jako já.

S. Netzer 7.12.2018 10:17

Re: Nebezpečné

To zrovna nevypovídá v jeho prospěch.

J. Vlček 7.12.2018 10:33

Re: Nebezpečné

To se ozvala ta pravá jezinka.

Š. Hašek 7.12.2018 10:51

Re: Nebezpečné

No, a já si myslel, že jste zaspala. Máme už skoro jedenáct.