30.11.2023 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

PRÁVO: Zákaz kouření přinesl další utrácení veřejných peněz

Před více než dvěma lety jsem psal o tom, že si podporovatelé zákazu kouření v restauracích neuvědomují, jaké přinese další problémy. Například to, že kuřáci budou chodit kouřit před hospody a asi si u toho šeptat nebudou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 8.6.2017 12:43

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Svoboda dle mého uvážení nakládat s mým soukromým majetkem je regulována spoustou omezení psaných i nepsaných. Netýká se to pouze hospod, jak jistě víte. A míra echtpravičáctví toho či onoho není definována pouze jeho vztahem k protikuřáckému zákonu. Pěkně si to zjednodušujete. Za celou dobu naší diskuze jsem nenapsal, že obdivuji stát za jeho schopnost zregulovat vše do mrtva, dokonce jsem ani nenapsal, že je ten zákon správný. Pouze konstatuji, v čem je pro někoho užitečný a pro nikoho nikoliv a jaká já v tomto zákoně vidím pozitiva pro mne samotného. A nikde netvrdím, že jsem objektivní. Znám řadu lidí, kteří nadávají na protikuřácký zákon s poukazem na nedotknutelnost svobody. Mnozí z nich jsou aktivní bolševici. Tudíž bych je za echtpravičáky považovat nemohl. To jsou paradoxy, viďte. Považuji se za libertariána, nikoliv za anarchokapitalistu. A jako realista vím, že přes některé věci vlak nejede, tudíž zbývá počkat, než si alespoň nějak "sednou". Pokud jste zarputilým pravicovým bojovníkem za tu pravou svobodu, pošlete mi selfíčko, jak stojíte před sněmovnou s transparentem, třeba s nápisem "PROTIKUŘÁCKÝ ZÁKON-CESTA DO PEKLA NESVOBODY" nebo tak něco. Ani si nemusíte brát vestu se semtexem. Budete věrohodný jako bojovník za svobodu a ne jako člověk třeba závislý na tabáku. Káva byla chutná a na zahrádce byli 4 kuřáci, všichni po větru, tak že OK. :-)

P. Švejnoch 8.6.2017 13:19

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Nebudu se zabývat celým Vaším elaborátem, začínáte už být poněkud únavný tím, že si myslíte, že když svůj sociálistický životní postoj obalíte spoustou slov, tak si ho nikdo nevšimne.

Začnu a skončím poukazem na to, že já jsem nikde nenapsal, že vztah k protikuřáckému zákonu definuje echtpravičáctví - to se mi snažíte podsunout Vy. Napsal jsem, že ten, kdo neuznává nedotknutelnost soukromého majetku, nemůže být označen za pravicově smýšlejícího, i kdyby se na hlavu stavěl.

Zbytek jsou jen kecy - ústy klasika: "Slova, slova, slova".

Jděte si užívat své kafíčkové "svobody", kterou jste získal na úkor svobody někoho jiného - to bude jistě fajn pocit.

Tak libertarián... No to bych se svalil... :-D

I. Schlägel 8.6.2017 13:34

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Máte recht. Mnoho slov občas vyžaduje mnoho přemýšlení. Držte se osvědčeného efektivního schematu: "Schvaluje protikuřácký zákon - je to socialista!" Omlouvám se, že jsem Vás připravil o čas. Mějte se.

J. Novotny 8.6.2017 13:34

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

To máte těžké, místní pravičáci si po letech řízeného hospodářství přečetli první dvě kapitoly úvodu do ekonomie a vše teď posuzují podle křivky nabídky a poptávky na ideálním trhu. Tomu věří, i když je realita trochu jinde.

I. Schlägel 8.6.2017 13:51

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Na nabídku a poptávku mi nesahejte! :-) Nic v ekonomice nefunguje lépe. Pokud je ovšem přítomen trh jako takový. Což bohužel mnohdy není.

J. Novotny 8.6.2017 13:59

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Zkoukněte film The Beatifull Mind o panu profesorovi Nashovi.

Prvoplánová nabídka a poptávka i za přítomnosti racionálního rozhodování a trhu může vést ke katastrofálním výsledkům. Teorie her pak dokáže tyto situace popsat, předvídat i popsat možné řešení.

I. Schlägel 8.6.2017 14:26

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Uvítal bych raději nějaký praktický příklad toho, jak stát dokáže nějakou službu či zboží zajistit lépe než soukromník, který se pohybuje v tržním prostředí a dodává svůj produkt zákazníkům, kteří si ho od něj mohou, ale také nemusí koupit. Samozřejmě v situaci, kde je k mání dostatečná vymahatelnost práva a u zákazníka dostatečná inteligence. Nepochybně existuje řada výjimek, kdy to neplatí. Výjimky ovšem potvrzují pravidlo.

J. Novotny 8.6.2017 14:53

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Nevím, jestli službu nebo zboží, ale v otázce nastavování a vymáhání pravidel je nezastupitelný. Například použití freonů jako chladící kapaliny či do sprej. Šlo o levnou a vysoce funkční záležitost, ale zjistilo se, že to někde na jižním pólu ničí ozon, což pak vede k vyššímu výskytu rakoviny kůže v Australii.

Tato informace ale poptávku moc nezměnila, člověk koupí sprej, když ho potřebuje, navíc nepředpokládá, že ten jeden sprej udělá ozonovou díru, tak co. Výrobci používající freony měli levnější a spolehlivější produkt, než alternativy. Vyvíjet náhražky byla nejistá investice s mizivou návratností.

Rozumně se chovající spotřebitel koupil sprej s freonem, rozumně chovající se výrobce jej vyráběl. Bez vnějšího zásahu státu by se vyráběly dodnes.

I. Schlägel 8.6.2017 15:11

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Ano, to je dobrý příklad. Na druhou stranu, o problému s ozonem už nebylo dlouho slyšet, při tom měl být negativní trend setrvačný a problém se měl zvětšovat ještě řadu let po omezení užívání freonů. Aby se časem neukázalo, že freon je v tom nevinně. :-)

J. Novotny 8.6.2017 15:25

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Každý rok kolem září se vytvoří v rozměru cca 10 mil čtverečních mil. Letos byla o něco menší, před tím větší, zatím se nedá hovořit o trendu, ale podle původních předpokladů by se měla již začít postupně zmenšovat.

Ale pokud to není drama, do zpráv to nedojde.

A. Alda 8.6.2017 9:18

Ano.

Stát se znovu stává naším nepřítelem. Ten zákaz kouření v hospodách je jen takový vnější projev tohoto posunu.

Pamatujme proto, kdo pro to hlasoval, což nám pěkně uchovává pan Větvička:

http://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=607900

M. Prokop 8.6.2017 9:24

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

A to je ještě venku celkem teplo - oni ti šmejdi věděli, kdy to nastartovat. Bude hůře.

S. Donát 8.6.2017 12:31

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Na druhou stranu v zimě lidi v noci tolik nevětrají, takže je míň ruší hluk z venku...

M. Valenta 8.6.2017 9:09

Kouření a bůček

Včera jsem byl u nás v "putice". Kromě všech obvyklých hostů tam bylo neobvykle příjemné ovzduší. Uznávám, že v některých lokalitách je kouření před hospodou problém.

A k tomu bůčku, limčám atd. Nezdá se Vám, že naši nepřátelé, musí mít z těch našich obtloustlých evropských figur srandu? Takže se ani nedivím, že stát chce zase své lidi dostat trochu do formy, když už to nedokážou sami. A tak berme tu "odtučňovací státní kůru" jako takovou malou náhradu za vojenskou službu.

V. Kotas 8.6.2017 9:18

Re: Kouření a bůček

Obojí patří mezi naše národní kulturní památky. Proto musí být chráněny.

M. Prokop 8.6.2017 9:31

Re: Kouření a bůček

U vás je jen jedna putyka?

Státu je do figur hovno.

M. Valenta 8.6.2017 9:45

Re: Kouření a bůček

Pokud jsou díky mizernému zdravotnímu stavu boje neschopní a ještě k tomu zatěžují zdravotní systém tak ano. Možná by Vám pomohlo strávit třeba několik hodin letu kamsi za oceán vedle pěkně vypaseného, škytajícího, růžolícího jedince.

I. Schlägel 8.6.2017 8:45

Většina hospod má zahrádky,

na kterých se v létě pije a hoduje bez ohledu na zákony o kouření. V zimě si lidé půjdou ven pouze zakouřit, aby se nenastydli. Lidé bydlící okolo spí v zimě při zavřených oknech. Však ono si to sedne, nebojte. ;-)

A. Alda 8.6.2017 8:54

Nemáte pravdu.

Jen menšina hospod má "zahrádky".

A na těch zahrádkách dosud sedávali nekuřáci, takže okolí škodili jen hlukem a blitím, nikolvěk kouřením.

Teď se to otočilo a na zahrádkách sedí kuřáci, takže lidé v okolí si ani nemohou v létě vyvětrat, aby jim celý byt nenačichl.

I. Schlägel 8.6.2017 9:10

Re: Nemáte pravdu.

Ano, cigaretový kouř je sviňa, vleze všude. Jak to řeší v zahraničí? Masovými protesty obyvatelů prvních pater domů s hospodami doprovázenými zásahy slzným plynem, demisemi vlád a občanskými válkami? Na zahrádkách samozřejmě seděli i kuřáci, sedával jsem tam s nimi. Dýchalo se tam o dost lépe než uvnitř. Rozhodně neplatilo, že v létě za tepla disciplinovaní kuřáci seděli v dusné knajpě a nechali nekuřáky dýchat svěží letní večerní vzduch na zahrádce. Na těch zahrádkách, mimochodem, byla spousta popelníků. Zákon je nedokonalý, to máte pravdu. Minimálně taj nedokonalý, jako je vztah mezi kuřáky a nekuřáky. Opakuji, však ono si to sedne.

P. Švejnoch 8.6.2017 9:19

Re: Nemáte pravdu.

Jen si to opakujte.

A po každé další uzákoněné šikaně také - tak, jak jste to nepochybně činil dosud.

Vy jste pro sociálisty dokonalý občan...

I. Schlägel 8.6.2017 9:21

Re: Nemáte pravdu.

A Vy jste jasnovidec, co má lidi přečtené na základě jednoho názoru na jeden sporný zákon. Doufám, že se tím živíte, protože to je vlastnost k nezaplacení. Pěkný den přeji.

P. Švejnoch 8.6.2017 9:32

Re: Nemáte pravdu.

O moji obživu nemějte starosti - do té Vám lautr nic není.

Ale chápu - oni lidé s levicovým viděním světa mají často starost, zda ti ostatní nakládají s tím svým životem tak nějak "správně", viďte, milý pane Schlägele? :-)

A. Bocek 8.6.2017 7:45

Zákaz kouření na ulici.

Podporuji tento zákaz, ale nechal bych ho na rozhodnutí Uličního výboru. Ulice kde je nedostatek uvědomělých občanů by byly přiřazeny k ulicím větším.Vesnice které doposud nemají ulice si zřídí Hlavní a Pomocné UV. Dále navrhuji aby při prodeji cigaret byl zřízen program Vratných zálohovaných vajglů, nefiltrované cigarety zakázat a u doutníků stanovit minimální gramáž vratného vajglu. Cena zálohy pro 20 ks vajglů by byla stanovena na 2000 Kč. Z tohoto důvodu by začali kouřit jen ti nejbohatší školáci a předškoláci, neb rodičové by si pečlivě hlídali své zálohované vajglíky. Vajgl by musel být s nalepeným kolkem a finanční správa by se zaměřila na Vietnamské výrobce, kteří by mohli tuto ceninu napodobovat a pod cenou prodávat.

P. Kmoníček 8.6.2017 8:02

Re: Zákaz kouření na ulici.

A samozřejmě by agenda spadala pod min. financí.

O. Uživatel 8.6.2017 8:19

Uživatel požádal o vymazání
P. Boublíková 8.6.2017 5:00

Zákaz kouření v hospodě

nemá logiku a nemohl tedy dobře dopadnout.

Je vidět, že víc než o ochranu nekuřáků jde o buzeraci kuřáků, což jsou dvě různé věci. Logiku by mělo zakázat kouření na veřejných prostranstvích v obcích, tedy například i parky, ulice, a kuřákům ponechat jejich smrduté kutlochy v hospodách, což mohly být i samostatné místnosti bez obsluhy, kam by si pití přinesli sami. Komu by takové oddělení kuřáků a nekuřáků mohlo vadit?

Holt se militantní nekuřáci rozhodli zadupat kuřáky do země, tak teď se mohou hlásit do těch lidových milicí, které budou honit kuřáky na ulici.

P. Smatlak 8.6.2017 8:02

Re: Zákaz kouření v hospodě

Pavla Boublíková Zakázat kouřit na veřejném prostranství to jr jako zakázat kouřit všude.To ti ty vylízaná makovice nevadí,že dýcháš splodiny z výfukových plynů a nebo smog z těch plynů a nebo a to je nejpodstatnější smog a kouř z továren a jiných podniků.A už si viděla nebo četla zákaz vycházení ven kvůli kouři z cigaret, ktrý je rozptálýný na minimum?Ale zákaz vycházení ze smogu a nebo i doporučení aby se v takové situaci neotvírali okna a zdravotní problémy lidí,které musí smog dýchat?To nikomu nevadí i když je to ne stokrát ale tisíckrát škodlivější,ne li více.Takže zakažme provoz motorových vozidel a zrušme továrny,které produkují smog a nebo povrchové doly:!Zdá se ti to nemožné a demagogiclé?Ano a stejné a ještě daleko nesmyslnější je to s tím kouřením a jeho škodlivostí(krom pro ty co kouří) A TO JAK SE ZMIŇUJI JEŠTĚ MNOHONÁSOBNĚ horší a nebezpečnější,protože tomu se nemůžeme vyhnout,stejně tak jako pitomcům u kterých je kouření pomalu zločin.

A. Alda 8.6.2017 8:29

Na vás divný člověče je zjevné,

že jste makovice vylizoval již od útlého věku, neb k takové devastaci myšlení jinak než dlouhodobou závislostí na opiátech dospět nelze.

P. Boublíková 8.6.2017 8:32

Re: Zákaz kouření v hospodě

Vy jste se teda rozvášnil, soudruhu. Tykání si nechte na stranickou schůzi.

Když vám nevadí kouření na ulici - totiž zplodiny z aut nebo z průmyslu nejsou všude - obraťte se na ty lidové milice.

Mně je kouření na ulici nebo v restauraci šumák, sama jsem kuřačka, ale nemusím hulit všude. Ani na ulici nebo v hospodě.