4.3.2024 | Svátek má Stela


Diskuse k článku

PRÁVO: Zákaz kouření přinesl další utrácení veřejných peněz

Před více než dvěma lety jsem psal o tom, že si podporovatelé zákazu kouření v restauracích neuvědomují, jaké přinese další problémy. Například to, že kuřáci budou chodit kouřit před hospody a asi si u toho šeptat nebudou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šrámek 8.6.2017 16:48

Dvě různé,ale související věci.

Před časem jsem o tomto psal také.Srovnávat všechna zařízení na prodej nápojů a jídel do stejné úrovně nelze.Něco jiného je městská restaurace s podáváním obědů a večeří a něco úplně jiného je hospoda na vesnici.Kdysi byl rozdíl mezi restaurací,barem,hospodou, nálevnou,vinárnou a kavárnou.Vše mělo svůj řád a svoje hosty.Do vesnické hospody se chodilo vždy navečer po práci,na pivo a zakouřit si!Kouřit doma,na mlatě,ve chlévě,to dělal jen ,,sebevrah".Nyní možná budou sedět u piva a kouřit i ve stohu.V USA také z pobných ideálů vyhlásili prohibici a jak to dopadlo!Poučit se z chyb druhých je nad síly současných politiků.Sežrané lesy na Šumavě jsou toho důkazem.Oč by bylo rozumnější vykácením a osázením nových stromů napravit chyby předků.Takto zase jen zaděláme příštím generacím na problém.

Z. Rychlý 8.6.2017 10:33

Je úsměvné, jak se nám ten lítý boj za

svobodu smrsknul na boj za nebohé hostinské. Předtím byl stát úplně, ale fakt úplně v pořádku, socané se svým sociálním státem slavili jeden "ůspěch" za druhým, volání po více dozoru od státu znělo od Aše k Tatrám (pardon, už pouze k Jablunkovu), jenom pár směšných xenofobů a nahnědlých volalo už dříve po menším státu. Byli k smíchu, že? Většina se dala slyšet, že EET je prý dobrá věc, hliníkové sudy byly fuj, nerez všude, hygiena na kontrole 2x do roka. Předpisů hory.

A najednou, bác ho, co kuřák (ať levý, či pravý), to echt pravičák s praporkem svobody v ruce. Státe třes se! Zruš kuřácký zákon a bude zase vše v pořádku, to ostatní nevadilo a nevadí! Sedneme si pak zase pěkně do hospody, začudíme, probereme tu politiku na dálku, shodneme se na tom, že všichni politici jsou blbci; joj to bývala svoboda!

S. Donát 8.6.2017 12:29

Re: Je úsměvné, jak se nám ten lítý boj za

Nejen kuřák, proti tomu nesmyslu se ohradila i spousta nekuřáků.

Z. Rychlý 8.6.2017 13:58

Re: Je úsměvné, jak se nám ten lítý boj za

Jde o to, že regulace a příkazy nezačaly s kuřáckým zákonem. Tenhle stav soustavných regulací trvá dlouho, kupodivu vadil jen málokterým, a ještě se třeba Svobodným dokázali vysmívat za jejich snahu stát omezovat.

Teď najednou je to tady samý vlajkonoš svobody. To nějak smrdí víc, než samotný cigaretový dým.

S. Donát 8.6.2017 15:22

Re: Je úsměvné, jak se nám ten lítý boj za

Já vím, že nezačaly. Mě osobně sere každý další zbytečný zákaz, příkaz, nařízení, nebo regulace. Čím víc budeme každou pitomost regulovat zákonem, nebo vyhláškou, tím méně lidé budou používat mozek a budou jako ovce. Mám obavu, že přesně to je alespoň částečně cílem všech těch dobrosráčských aktivit. No a že se teď ozývá hodně lidí je celkem jasné, kuřáků je spousta. Na druhou stranu se ozýbá i dost nekuřáků, to je mi sympatické. Až se podobně bude rozhodovat o odzbrojování občanů v ČCR, doufám, že nezůstane jen u keců.

Jinak Svobodným jsem moc fandil od začátku, ale nějak mi chybí pořádný tah na branku.

Z. Rychlý 8.6.2017 22:43

Re: Je úsměvné, jak se nám ten lítý boj za

Já jsem ještě Svobodné úplně nezatratil, ale témata jako zákaz kouření, nebo EET, nebo Liberland jim moc voličů nepřinese. Proti EET a kouření je ODS, která má víc šancí se prosadit, než Svobodní.

Co se týká kouření v hospodách, chodím do hospody velmi často na dobré pivo a kouření mi vadí. Musím se ale převlékat do montérek a často mi slzí oči, když hrajeme víc jak 4 hodiny mariáš. U nás na městě nekuřácká restaurace není a nebude. Mám tam kamaráda hostinského, kterému zákaz nevadí pokud bude plošný. Vadí mu EET a jiné hloupé povinnosti. Náklady s realizací zákona nebude mít žádné a je živ z nápojů, nikoli z tabáku. Kvůli nekuřákům instaloval různé drahé pračky a pitomosti, aby přišli i nekuřáci, kteří konzumují. U nás hostinský potřebuje i nekuřáky. Štamgasti kuřáci brblají, ale když to na ně přijde, tak si zakouří venku. O budoucnost hospody se nebojí nikdo. Prostě, většina je buď spokojená, nebo je jí to jedno. Část kuřáků je smířena s omezením počtu vykouřených cigaret a jen menšina brblá, ale přijde za dobrým pivem. Suma sumárum, pro Svobodné žádný přírůstek voličů.

P. Boublíková 8.6.2017 10:16

Celá potíž je v tom

že blbci z obou konců spektra (militantní kuřáci i militantní nekuřáci) nejsou ochotní jít na rozumný kompromis.

S. Landa 8.6.2017 10:19

Re: Celá potíž je v tom

Potíž vidím v tom, že po přijetí onoho stupidního zákona už žádné kompromisy nebudou připadat v úvahu, napětí mezi skupinami se bude zvětšovat a konflikty budou na denním pořádku.

M. Prokop 8.6.2017 21:04

Re: Celá potíž je v tom

Militantní kuřáci možná nejsou ochotni, ale nemají v ruce MOC.

Militantní nekuřáci, dobroserové, se o žádný kompromis nepokoušeli.

Takže, jste poněkud mimo.

M. Bílý 8.6.2017 10:03

Jsem celoživotní nekuřák, kouření mi nikdy nechutnalo, ....

.... takže jsem to měl jednoduché. Za život jsem "vykouřil" dvě a půl cigarety (jednu a půl v pubertě - druhou půlku jsem zahodil - a jednu pro legraci ve společnosti, aby se ostatní pobavili, že nekuřák drží cigaretu jak prase kost.).

Coby pravicově smýšlející a jednající člověk nejsem pro zakazování kouření, omezení kouření je věcí výchovy, ale udělat hloupý zákon je podstatně jednodušší a méně náročné. To že jsem nekouřil je i jedním z důvodů, že jsem tu už 91 let. Hezký den!

J. Novotny 8.6.2017 10:14

Re: Jsem celoživotní nekuřák, kouření

Chcete výchovou změnit závislého člověka, který klidně hodí vajgla na zem vedlo odpadkového koše? Je evidentní, že to nefunguje.

Zákon je stejně špatný, jako většina zákonů made in Parlament ČR. Mohli jsme mít zákon, který by měl hlavu a patu i oddělené prostory bez obsluhy pro kuřáky v hospodách. Ale naši poslanci vymysleli nálepky na sklo a prostory byly odděleny označením stolků ve stejné místnosti. Pak mohl být celkem rozumný zákon s výjimkou pro malé provozovny. Či jiný model. Ale naši poslanci se postarali o to, že hospody mají totální utrum. Protože jsou poslanci tím čím jsou a hrajou akorát divadlo pro plebs.

M. Bílý 8.6.2017 10:35

Re na pana Novotného (10:14). Dobrý den!

Je mi jasné, stejně tak jako Vám, že výchovou nelze změnit závislého člověka. Měl jsem na mysli výchovu od dětstrví, doma, ve škole, v organizacích, nenásilně v televizi a v rozhlase a pod. Je to práce úmorná a dlouhodobá.

Mýlíte se ovšem, že bylo možno vytvořit rozumný protikuřácký zákon. Žádný zákazový zákon proti závislákům nemůže být rozumný. Opakuji, je to věc výchovy.

Tak jako jsem prošel bolševickou společností, prošel jsem i společností kouřící. V obou případech jsem na tom vydělal. Napsal jsem už toho zde o tom dost, opakoval bych se.

J. Novotny 8.6.2017 11:10

Re: Re na pana Novotného (10:14). Dobrý den!

Také přeji dobrý den!

A. Alda 8.6.2017 12:21

Jeden z mých pradědů

se dožil 94 let s fajfkou v hubě. Jinak než s fajfkou jsem "staříčka" neviděl. On s ní i spal. Prý aby na něho nelezli komáři.

J. Novotny 8.6.2017 9:24

Tak cílovou skupinou Svobodných jsou

lidé 50+ s vyhuleným mozkem. Jen jestli to bude stačit, loví ve stejném rybníku jako o mnoho úspěšnější komunisté..

M. Prokop 8.6.2017 9:24

Re: Tak cílovou skupinou Svobodných jsou

Ne, o vás pane zaručeně nestojí.

P. Selinger 8.6.2017 9:58

Re: Tak cílovou skupinou Svobodných jsou

Zato někteří jejich odpůrci, jako Vy, nemají zřejmě mozek vůbec....

J. Novotny 8.6.2017 10:16

Re: Tak cílovou skupinou Svobodných jsou

Tak v případě Svobodných není čemu odporovat. Možná se tak usmát na siláckými prohlášeními pana Macha, že po volbách se bude ve jménu svobody kouřit všude.

M. Prokop 8.6.2017 21:05

Re: Tak cílovou skupinou Svobodných jsou

Kéž by. Protože pak by se rychle vytvořila konkrétní dohodnutá pravidla.

J. Růžička 8.6.2017 9:14

V naší hospodě se dějí podivnostě

Majitel i servírka chodí s námi kouřit ven. Dochází k synchronizovanému opouštění vnitřních prostor za účelem vykouření cigarety venku a k stejně k synchronizovanému návratu jak nás, hostů, tak i personálu zpět. Rodiče s dětmi, kteří do hospody nechodili ani před zákazem kouření, nechodí ani teď. K čemu je takový zákon? K velkému hownu. Stát strká svůj rypák tam kam nemá. Totální totalita nastolená neomarxistickými dobrosery.Celé osazenstvo naší hospody se jednohlasně shodlo , že takový stát bychom se zbraní v ruce nebránili. A určitě nejsme sami.

I. Schlägel 8.6.2017 9:17

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

A na tomto radikálním postoji jste se shodli až po zákazu kouření? Stejně jako k poznání, že stát strká svůj rypák často tam, kam nemá? Tak tomu říkám vlastenectví až za hrob. Ovšem můj názor na zvědacý a všudypřítomný rypák státu se shoduje s tím Vaším, o tom žádná.

P. Švejnoch 8.6.2017 9:21

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Nebojte, pane Schlägele, "vono si to sedne"...

I. Schlägel 8.6.2017 9:22

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Obávám se, že už si to sedlo. Dávno pře protikuřáckým zákonem. Ale třeba se to zase zvedne, co říkáte.

P. Švejnoch 8.6.2017 9:28

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Ano, ono si to sedlo přesně díky takovým se vším smířeným o(v)bčanům, jako jste Vy, milý pane Schlägele.

I. Schlägel 8.6.2017 9:31

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Jediné, s čím jsem se smířil, je lidská blbost převlečená za všeobecný přehled, pane Švejnochu. Ta je totiž nesmrtelná.

P. Švejnoch 8.6.2017 9:37

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Ach, skutečně?

A copak to, že svoje "nesmíření" nedokážete formulovat ve svých příspěvcích? Protože, račte odpustit, milý pane Schlägele, ale opakovaně artikulovaná věta "ono si to sedne" mi opravdu nepřipadá jako výraz nesmíření, či, nedej Juncker (nebo koho aktuálně vzýváte), vzdoru či odporu...

I. Schlägel 8.6.2017 10:10

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Ale, ale, pane Švejnochu, s protikuřáckým zákonem i přes jeho nesporná negativa a nedokonalosti jsem se smířil rád, protože nekouřím. Tudíž nejsem objektivní. Jak jste přišel na to, že obdivuji pana Junckera, vážně netuším. Pokud si dobře pamatuji, ani se zákazem kouření ve vlacích, autobusech, kinech atd. atd. nepřišel soudruh Juncker. Dokonce s tímto zákazem nepřišli ani kuřáci. Přesto tento zákrok státu vítám. Tak že pro mě to v tomto konkrétním případě není důvod k odporu. Nakonec, náš život, milý pane Švejnochu, budou brzy negativně ovlivňovat daleko závažnější problémy než smrad z cigaret. A opravdu není můj problém, že Vy hodnotíte vztah Vám neznámých lidí k panu Junckerovi na základě jejich vztahu k jednomu zákonu o kouření. Asi jste se na to specializoval. V tom případě platí má předešlá rada, měl byste se tím živit. Máte talent, protože v případě pana Junckera máte svatou pravdu. Já toho pána prostě miluju. :-)))

P. Švejnoch 8.6.2017 10:40

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

... a v tom to právě vězí...

Mně by koneckonců "protikuřácký" zákon taky mohl být (alespoň) lhostejný, protože do hospody jsem chodil velmi, velmi sporadicky (s frekvencí, řekněme, 1x za 3 roky, možná ani to ne), navíc nedávno nám místní hospoda zavřela (pro změnu kvůli EET), a opít se až do bezvědomí dokážu i bez obecenstva. :-)

Jenže mě ten zákon vadí ze dvou důvodů: Jednak tím, že naprosto nepřijatelně porušuje právo nakládat svobodně se svým majetkem, a druhak proto, že za poslední dobu je jednou z nejviditelnějších ilustrací celého trendu omezování všech možných svobod, kterého jsme účastni.

Naproti tomu Vy jste se s protikuřáckým zákonem smířil rád, protože Vám konvenuje. Takže Vaše lkaní nad tím, že stát nám strká nos do věcí, do kterých mu nic není, je jaksi výběrové a spíše demonstrativní, viďte, pane Schlägele?

Co se týče Vaší eventuální adorace Junckera - všimněte si, že píšu, že nevím, koho aktuálně vzýváte. Ale fakt je ten, že pro levičáky všeho druhu musí být ten člověk ekvivalentem Boha či alespoň Proroka. A, račte odpustit, já Vás vzhledem k výše řečenému za levicově orientovaného člověka považuji.

I. Schlägel 8.6.2017 11:27

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Moje svoboda pobývat v nezakouřeném prostředí se zvýšila. S tímto zákonem souhlasí celá řada kuřáků. Zároveň je pravda, že nesouhlasí i řada nekuřáků. Jakkoliv jsem odpůrcem silného státu, jako realista konstatuji realitu. Se lkaním to nemá nic společného. Souhlasím, svobody se salámovou metodou ukrajují. Omezení kouření ze všech současných i budoucích omezení svobody považuji za nejméně nebezpečné, standardně je kolem toho nejvíc řevu. Zásadní problém bude např. tzv. bezhotovostní společnost. Pročtu si znova své oblíbené autory Bastiata, Rothbarda, Misese či Hayeka, určitě to budou socialisté a já je doposud neodhalil. Tak se mějte. Jdu s manželkou na kafe na terasu mezi kuřáky a když se mi ten kouř nebude pozdávat, využiji nově nabyté svobody a půjdu si sednout dovnitř. To jsem dříve nemohl. V našem svobodomyslném, moderním a nezregulovaném městečku plném vstřícných a chápavých lidí jsem měl z několika desítek podniků na výběr dva nekuřácké. Možná čtyři, ať nežeru. :-)

P. Švejnoch 8.6.2017 11:58

Re: V naší hospodě se dějí podivnostě

Ono je celkem lhostejné, jaké autory čtete, když z této četby vyvodíte chybné závěry.

Nejedná se o Vaši svobodu chodit do nezakouřené hospody, ani o svobodu kuřáků kouřit, jedná se o svobodu nakládat dle svého uvážení s Vaším soukromým majetkem.

A jestli pro Vás soukromý majetek není nedotknutelný, tak, líběj odpustit, se můžete prohlašovat za echtpravičáka, ale nikdo Vám to (z pochopitelných důvodů) neuvěří.